Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

Okładka książki Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi Dorota Sumińska
Okładka książki Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi
Dorota Sumińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie
2021-11-10
2021-11-10
literatura polska zwierzęta

Świetna narracja. Proste pytania i jasne odpowiedzi w kwestiach zoologicznych. Jeśli pojawia się nieoczekiwania nowy termin to autorka tłumaczy go. Ciekawostkowa, także dla starszych czytelników.

Nie ma niedorzecznych pytań, są za to rzeczowe, ciekawe odpowiedzi.

Nie ma niedorzecznych pytań, są za to rzeczowe, ciekawe odpowiedzi.

1962

Chociaż książeczka jest dla dzieci, to i dorośli mogą się czegoś dowiedzieć o życiu zwierzaków.

To wydanie rozbudza ciekawość i jest doskonałą okazją do rozmów osoby dorosłej z dzieckiem na temat zwierząt, ludzi itp. To duży zastrzyk wiedzy, ale nie takiej typowo encyklopedycznej. Ta wiedza oprócz walorów edukacyjnych przynosi czytelnikom wiele rozrywki. To wiedzą warto pochwalić się przed innymi. Z książką naprawdę miło spędza się czas. A te około 70 pytań i odpowiedzi czyta się z wielkim zaangażowaniem. Polecamy! Naprawdę ciężko przestać ją czytać :)
Więcej w recenzji:

2081

Piękne wydanie, duże litery, prosty język i te słynne pytania dzieci do dorosłych zadawane w tempie 1100 na minutę.
Polecam jako zbroję przed takim atakiem.

Polecam jako zbroję przed takim atakiem.

Ostatnio czytaliśmy fajną książkę edukacyjną "Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi" wydaną przez Wydawnictwo Literackie.
To książka składająca się z pytań i opracowanych na nie odpowiedzi dotyczących życia i zwyczajów zwierząt.
Znajdziemy tutaj anegdoty i fakty naukowe opracowane przez znawczynię tematu Dorotę Sumińską, która jako lekarka weterynarii ma ogromną wiedzę.
Ciekawie napisane informacje są w humorystyczny sposób zilustrowane przez Joannę Żero.
Dzieci znajdą tutaj odpowiedzi na różne fascynujące je wątki. Przykładowe pytania, które wydają się niezwykle interesujące:
Dlaczego mój pies boi się wejść do jeziora?
Dlaczego oczy kota świecą w nocy?
Dlaczego hipopotam jest gruby?
Dlaczego delfiny oddychają powietrzem, chociaż żyją w wodzie?
Dlaczego psy lubią słodycze, a koty nie?
Jak owady widzą świat?
Dlaczego kot nie umie mówić?
Czy meduzy też mają przeponę?
Czy bakteria myśli?
Dlaczego sowy kręcą głową?
Znajdziemy tutaj także przydatne informacje na temat wirusów, szczepionek i antygenów. 👏
Ta książka zwiększa poziom wiedzy ciekawych świata młodych czytelników, którzy lubią zadawać różne pytania.
To może być również fajny pomysł na spędzenie czasu dla rodziców czy dziadków. Warto wspomnieć, że ilustracje oraz poruszane przez autorkę kwestie napisane w przejrzysty sposób bardzo zapadają w pamięć. 👌
To idealna lektura nie tylko na weekend i szczególnie przydatna w procesie edukacji domowej.
Polecamy wszystkim ciekawym świata!

Trzy posty wcześniej pytałam Was czy Wasze pociechy też zadawają tyle dziwnych i niekończących się pytań, a dziś przychodzę z książką, której tytuł jest równie dziwny i absurdalny co niektóre, dziecięce pytania! Bo jak odpowiedzieć na pytanie - "Czy ryby piją wodę?"

Ta książeczka dla najmłodszych czytelników to garść anegdot i ogrom naukowych faktów od najpopularniejszej i najbardziej uznanej polskiej lekarki weterynarii, w przewrotny i humorystyczny sposób zilustrowanych przez Joannę Żero. Autorka stworzyła serię książek, a ta jest jedną z nich, w których przybliża zwyczaje i zachowania zwierząt oraz ludzi, a rodzicom pomaga znaleźć odpowiedź na najbardziej zwariowane pytania.

Glizda czy glista? Jak owady widzą świat? Co to jest żywiciel? Czy meduzy też mają przeponę? Kto produkuje najwięcej śliny? Dlaczego psy zjadają kocie kupy? Czy bakteria myśli? Dlaczego sowy kręcą głową? A do tego mały niezbędnik informacji na temat tak bardzo obecnych w naszym życiu wirusów, szczepionek i antygenów.

Gwarantuje, że książka będzie zapalnikiem rozmów i rozpali wyobraźnię Waszych pociech. Książkę polecam jednak czytać razem z dziećmi, nawet tymi, którzy sami czytają. Rodzic pomoże oddzielić teorie - od rzeczywistości, ponieważ Autorka poza faktami wplotła też poniekąd mity i przypuszczenia.

"Czy ryby piją wodę?" to nie tylko pytania i odpowiedzi, ale i ciekawa szata graficzna. Sporo ilustracji i duża czcionka sprawią, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Dla mnie ta pozycja jest fantastycznym potwierdzeniem, że nie ma infantylnych pytań, bo nawet te pozornie dziwne i naiwne pytania poszerzają nasze horyzonty. Polecam!

Zwariowane pytania to w przypadku najmłodszych chleb powszedni. Nie chcecie rozczarować swoich pociech zdawkowymi odpowiedziami i zgasić ich zapału do odkrywania tajemnic życia zwierząt i ludzi? Jeżeli tak to ta książka, jak i poprzednie wydane w ramach cyklu, są właśnie dla was.

Jest to lektura skierowana przede wszystkim do młodych ludzi, ale zaciekawi każdego ciekawego świata czytelnika bez względu na wiek. W jej wnętrzu znaleźć można blisko 80 pytań wraz z odpowiedziami, których tematyka krąży wokół ludzi i zwierząt. Jest w niej też oczywiście odpowiedź na pytanie tytułowe czyli Czy ryby piją wodę? Z książki dowiadujemy się też np. tego czy szczepionki zabijają wirusy i w ogóle tego jak działają, dlaczego koty wysuwają swoje pazurki, skąd bierze się ślina, co robią ryby pod lodem, dlaczego drzewa szumią czy dlaczego psy jedzą trawę...

Pytania jakie stawia autorka książki są bardzo ciekawe, a jej odpowiedzi rzetelne i konkretne. Nie są to jednak nudne wywody, gdyż często towarzyszy im humor i zawsze formułuje je w sposób przystępny dla młodego czytelnika. Nie zraża wiec do odkrywania sekretów natury młodych ludzi, a wręcz przeciwnie otwiera umyły czytelników i zachęca ich do poszerzania wiedzy i zadawania kolejnych pytań.

Na ostatnich stronach książki znajduje się indeks haseł, który pomoże w odnalezieniu odpowiedzi na interesujący nas temat.

Książka jest bogato ilustrowana. Ilustracje goszczą na każdej rozkładówce i z pewnością ich obecność ogromnie ucieszy najmłodszych.

Lektura pochłonęła nas całkowicie. Zgromadziła wokół siebie całą rodzinę i wszyscy bez wyjątku z ochotą dowiadywali się nowych rzeczy. Gorąco polecam ją na prezent dla ciekawych świata i zadających każdego dnia mnóstwo pytań dzieci. Gwarantuję wam, że pochłoną tę książkę ekspresem. ;)

Gawęda o zwierzętach - ale nie tylko: o nas samych, o ekologii, wartościach, obyczajach, języku... Autorka bazuje na swoim bogatym doświadczeniu, opowiada ciekawe, klarownie wyjaśnia nawet najtrudniejsze kwestie. Bogactwo tematów sprawi, że lektura nie znudzi, choć to oczywiście pozycja przede wszystkim dla rozmiłowanych w przyrodzie najmłodszych odbiorców.
Do tego to - tradycyjnie w przypadku Wydawnictwa Literackiego - bardzo starannie, piękne wydanie. Lektura, którą pochłania się migiem, a potem wielokrotnie do niej wraca.

Do tego to -...

Uwielbiam mądre książki dla dzieci. Ogromnie cenię sobie publikacje Doroty Sumińskiej. Zatem kiedy autorką książki dla dzieci jest Dorota Sumińska to nie mam wyjścia i muszę sięgnąć po tę publikację.

"Czy ryby piją wodę" to garść anegdot i ogrom naukowych faktów od najpopularniejszej polskiej lekarki weterynarii. To potężny zastrzyk wiedzy nie tylko dla młodych czytelników, którzy zadręczają dorosłych swoimi dociekliwymi pytaniami, ale także dla mam, ojców, babć i dziadków."

Choć stara ze mnie koza, to lektura "Czy ryby piją wodę" była dla mnie dość zaskakująca i rozjaśniła mi kilka kwestii np to, dlaczego psy lubią słodycze, a koty nie. Dorota Sumińska trudne do wyjaśnienia zjawiska, zawiłości w świecie zwierząt i roślin rozjaśnia w kilku zdaniach. Odpowiada na pytania w bardzo jasny i przyjazny sposób, z odpowiednią wrażliwością, dostosowaniem języka do młodszego odbiorcy i humorem.

To publikacja mądra i odpowiedzialna społecznie. Autorka w lekki sposób uświadamia swoich młodych czytelników, co jest ważne w życiu, jak dbać o zwierzęta, jak zachowywać się odpowiedzialnie. Zdecydowanie będzie to świetna książka dla ciekawskich młodych czytelników i rodziców, którzy zasypywani są milionem pytań przez swoje pociechy. Co więcej, na końcu książki zamieszczono spis tematów "O co chcesz zapytać", który może okazać się bardzo pomocny.

Książka prócz tego, że rozbudza ciekawość swoją treścią to również jest pięknie wydana, a humorystyczne ilustracje Joanny Żero świetnie ją uzupełniają.

• Dla szkrabów
  • Woblink
  • Premierowe
  • Biografie. Na faktach.

Dodaj cytat z książki Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi