Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie

Okładka książki Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie Helen Russell
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie
Helen Russell
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
reportaż
Mundus
The year of living danishly
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2017-03-15
2017-03-15
2015-01-01
Grzegorz Ciecieląg
Dania styl życia szczęście
Inne

Duńskie bułeczki przy świecach

Mam rodzinę w Danii. Ciocia poślubiła Duńczyka z krwi i kości, żyją sobie szczęśliwie z synkiem w uroczym domku na pięknej duńskiej wsi. Odwiedzam ich kilka razy w roku i uwielbiam tej kraj!

Książka nie podobała mi się bo odnosiłam wrażenie, że autorka "Pani brytyjka" wyśmiewa się z Duńczyków i uważa się za lepszą z racji swojego pochodzenia. Starała się pisać w luźnej zabawnej formie ale często przekraczała granice dobrego smaku.

Helen Russell jest brytyjską dziennikarką, która publikuje m.inn. w The Times, The Guardian. Jest też autorką poradników.
Pewnego dnia jej mąż otrzymał pracę w Danii i autorka wyjechała razem z nim do tego kraju. Obserwowała tam życie Duńczyków i analizowała na czym polega ich fenomen szczęścia i tak powstała książka ,, Życie po duńsku." Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie".
No właśnie, dlaczego Duńczycy w kraju, w którym są uciążliwe zimy, więcej zmroku i nocy, aniżeli słońca, potrafią być szczęśliwi?
Ta książka daje w dużej mierze odpowiedź na to pytanie.
Autorka wyjaśnia, dlaczego najlepiej się stresować w Danii, jeśli już mamy do tego jakiś powód. Znajdziemy tu też odpowiedź, dlaczego duńskie dzieci są szczęściarzami. Dostajemy też odpowiedź, dlaczego Dania zamyka się w lipcu na cztery spusty i czy Duńczycy lubią sex.
W ostatnim rozdziale Helen Russell przedstawia dziesięć rad ułatwiających życie po duńsku.
Czytając tę książkę, zastanawiałam się niejednokrotnie, czy my Polacy potrafilibyśmy przenieść te rady na nasz grunt i należeć do bardzo szczęśliwego narodu.
Książka napisana lekkim językiem z dużym poczuciem humoru. Dziennikarka opisuje życie w Danii przez cały rok, czyli w różnych jego porach.
Czy zamierza zostać w Danii, czy też jednak woli życie w Wielkiej Brytanii dowiecie się Państwo z tej lektury, którą bardzo polecam. Książka dobra, aby nabrać większego dystansu do siebie i się zrelaksować.

idealny pomysł na zimowy wieczór, prezent na święta, na dzień wolny w łóżku, na chłodny poranek z kawką - generalnie na otulenie się i relaks... po postu hygge

Po książkach na leżak nie oczekuję więcej, niż że na leżak. A poza tym autorka ma trochę przyjemnego felietonowego luzu, nie ukrywała, że zaczyna od tezy, dała się ponieść własnemu zdziwieniu i naprawdę sprawiła, że nie mogę się doczekać duńskich ciastek.

Duża ilość informacja na temat Danii, prrzystępnie (choć z deczka infantylnie) podana.
Pierwsze rozdziały mnie przeraziły - bardzo mijały się z tym, co osobiściem wiem i doświadczyłam o tym kraju. Z biegiem jednak autorka się poprawia i opisuje masę ciekawych aspektów. Znacznym minusem jest to jak pomija lub bardzo subiektywnie lub okrojenie przedstawia te elementy, które nie pasują do wizji "najszczęśliwszego kraju na świecie". Bardzo pobieżnie wspomina o alkoholiźnie, depresji czy problemach homogeniczności genetycznej z jakimi zmagają się Duńczycy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem polecam czytając książkę sięgać na bieżąco do innych źródeł, inaczej uzyska się niepełny obraz rzeczywistości. Mówię to z perspektywy osoby, która tak robiła, ale również ma doświadczenie osobiste z tym krajem. ;)

Bardzo ciekawy reportaż i duża dawka wiedzy o Duńczykach i ich kraju. Styl książki bardzo mi odpowiadał, poza spora dawką wiedzy autorka wplotła sporo historyjek ze swojego życia i pobytu w Dani.

Świetna książka dla osób zainteresowanych Danią i raczkujących w temacie. Z humorem, luźnym podejściem traktuje o różnicach kulturowych i barierach, które jak się okazuje - są do przejścia. Czyta się szybko i przyjemnie.

Bardzo przyjemnie się czyta. Mało encyklopedycznych informacji, więcej spostrzeżeń samego życia w Danii i jej społeczeństwa.

Zabawna, lekka i przyjemna lektura, w sam raz na wakacje

Zabawna, lekka i przyjemna lektura, w sam raz na wakacje

Trochę statystyki, trochę zabawnych obserwacji, ale bardzo to chaotyczne, szalenie infantylne i jakieś takie... płytkie.

• Skandynawia
  • Reportaż
  • Reportaże
  • Literatura faktu

Helen Russell Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie Zobacz więcej