Sekretne życie krów

Tłumaczenie: Piotr Kaliński
Wydawnictwo: Czarna Owca
5,15 (148 ocen i 34 opinie) Zobacz oceny
10
5
9
1
8
2
7
17
6
44
5
32
4
24
3
9
2
7
1
7
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Secret Life of Cows
data wydania
ISBN
9788380158146
liczba stron
128
słowa kluczowe
Piotr Kaliński
język
polski
dodała
Nelyt

Krowy są tak samo różnorodne jak ludzie. Bywają niezwykle inteligentne albo niezbyt rozgarnięte, sympatyczne, uważne, agresywne, potulne, pomysłowe, nudne, dumne albo wstydliwe. Potrafią kochać, bawić się oraz przyjaźnić ze sobą, miewają humory i pokazują, gdy są z czegoś szczególnie niezadowolone. Rosamund Young przez wiele lat obserwowała życie krów na swojej rodzinnej farmie – miejscu,...

Krowy są tak samo różnorodne jak ludzie. Bywają niezwykle inteligentne albo niezbyt rozgarnięte, sympatyczne, uważne, agresywne, potulne, pomysłowe, nudne, dumne albo wstydliwe. Potrafią kochać, bawić się oraz przyjaźnić ze sobą, miewają humory i pokazują, gdy są z czegoś szczególnie niezadowolone. Rosamund Young przez wiele lat obserwowała życie krów na swojej rodzinnej farmie – miejscu, które uchodzi za ideał zrównoważonej hodowli, szacunku i miłości do zwierząt. Swoje spostrzeżenia opisała w książce „Sekretne życie krów”. To lektura obowiązkowa!

 

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/sekretn...(?)

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/sekretn...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (373)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 467
Hipek | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: grudzień 2017

Sekretne życie krów, jak tu już wielokrotnie powiedziano, nie jest książką o krowach w sensie poznawczym. Sekretne życie tak na prawdę jest książeczką o wrażliwości na otaczającą nas przyrodę. Dla wielu z nas oczywistym jest, że człowiek może zaprzyjaźnić się ze swoim psem lub kotem. Ci, którzy doświadczają takiej przyjaźni opowiadają historie pokazujące, że ta przyjaźń może być odwzajemniana. Że przyjaźń może doprowadzić do osiągnięcia stanu umożliwiającego świadomą komunikację między zwierzęciem a człowiekiem. Autorka, żyjąc na farmie, doświadcza tej bliskości ze zwierzętami hodowlanymi. A dzięki swojej wrażliwości widzi więcej, niż przeciętny hodowca. I to co dostrzegła, oddaje nam, czytelnikom. Jeśli lubicie zwierzęta, to ta książka jest dla Was.

Ze względu na swoją wrażliwość, jak sądzę, a nie niedostrzeganie problemu, autorka nie dotyka tematów trudnych, które w świecie hodowli muszą występować. Cielaczki, szczególnie męskie, nie mają często szansy na długie i szczęśliwe...

książek: 668
Roland | 2018-03-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2018

Łaciata

Ostatnimi czasy można zauważyć zwrot literatury w kierunku przyrody. Czytelnicy mogli poznać sekretne życie drzew, pszczół, czy też owadów. Wydaje się, że na bazie tego trendu wystarczy do roboczego tytułu „sekretne życie” dodać kolejną istotę żywą by wzbudzić zainteresowanie czytelników. Na pierwszy rzut oka książka traktująca o życiu krów może dawać wrażenie rubasznego pastiszu w stosunku do swych bardziej naukowych koleżanek. Jednakże jest to tylko pozorne myślenie, gdyż Rosamund Young podzieliła się swymi doświadczeniami ze zwierzętami w gospodarstwie domowym. Choć głównymi bohaterkami jej anegdot są tytułowe krowy, nie brakuje również kilku sympatycznych rozdziałów, poświęconych świniom, owcom czy kurom.

Tych, którzy oczekują od tej niewielkiej książeczki naukowych faktów podanych w przystępny, czasami zabawny sposób, a przede wszystkim popartych zrewidowanymi faktami czeka wielkie rozczarowanie. Rosamund Young dzieli się wnioskami wysnutymi z...

książek: 490
Angelic | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

Myślę, że zabierając się za tego typu książki przyrodnicze, w pewnym sensie oczekujemy opisania i ugruntowania zjawisk występujących w naturze, popartych wnioskami wielu badaczy, do których odnosi się autor. "Sekretne życie krów" jest jednak w zupełnie inny sposób skonstruowane.
Książka została napisana przez kobietę, która prowadzi farmę jako rodzinny interes i od lat interaktuje ze zwierzętami. Pojedyncze historie i interpretacje autorki to w zasadzie urywane akapity na temat różnych zwierząt, opisane bardzo chaotycznie. Powiem szczerze, że niekoniecznie się wciągnęłam i gdybym miała podsumować czego dowiedziałam się z tej pozycji to konkretów byłoby niewiele.
Niestety raczej nie polecam.

książek: 3466
Aurora92 | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Ostatnimi czasy w księgarniach aż roi się od książek o bardzo zbliżonych do siebie okładkach i tytułach w stylu "Sekretne życie [nazwa]" czy "Ukryte życie [nazwa]", choć są to pozycje różnych autorów. Od dłuższego czasu mam je na liście książek do przeczytania, jednak "Sekretne życie krów" jest pierwszą tego typu pozycją, którą w końcu zdecydowałam się tknąć.

W sumie nie widzę tu nic specjanie odkrywczego (choć niektóre spostrzeżenia są interesujące), gdyż chyba nawet człowiek zupełnie niemający na co dzień styczności ze zwierzętami gospodarskimi byłby w stanie stwierdzić, że poszczególne krowy różnią się od siebie charakterem i upodobaniani, tak jak każde inne zwierzęta.

"Sekretnego życia krów" nie można niestety potraktować jako naukowego źródła wiedzy, gdyż brak tu naukowego potwierdzenia tez postawionych przez autorkę.

Poza tym pozycja ta w dużej mierze nie traktuje o ogóle krów, ale raczej skupia się na tych z rodzinnej farmy autorki i zapamiętanych przez nią anegdotkach...

książek: 86
Mavia2033 | 2018-06-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Ta książczyna powstała na fali mody na sekrety, drzew, robaków i krzaków. Sam pomysłodawca takiego opisywania przyrody ma już ich na koncie chyba ze cztery.
Te 125 stron to radosne gawędzenie o wszystkim i niczym. Jako żywo przypomina mi sławne filmy o życiu surykatek, które z prawdziwym życiem tych zwierzątek nie miały wiele wspólnego. Autorka zastrzega, że jej krowy, co prawda mają osobowość, to nie są ludźmi. Opisuje je jednak, właśnie jak ludzi, przydając im nasze cechy. Efekty jej obserwacji nie są poparte żadnymi naukowo stwierdzonymi dowodami. A to, że każde zwierzę jest odrębnym bytem, nawet wśród tych stadnych to przecież żadne odkrycie!
Jest jeszcze coś. Krowy (ale i owce) mają na jej farmie zapewniony dobrostan, wolność "podejmowania decyzji" co do paszy, wody i spacerów. Ale jest to farma produkująca te zwierzęta na rzeź, dokonywaną zresztą na miejscu, o czym napomyka przy okazji narzekania na stres, jakim były poddawana podczas drogi do rzeźni. Teraz ma ją na miejscu,...

książek: 533
skiatos | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 listopada 2017

Sukces wspaniałego "Sekretnego życia drzew" Petera Wohllebena pozwolił wydawnictwom rozpruć worek z kolejnymi tytułami, odsłaniającymi tajemnice natury. Jeden są dobre, inne przeciętne. "Sekretne życie krów", moim zdaniem, należy do tej drugiej kategorii.

książek: 706
letka82 | 2017-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 października 2017

"Sekretne życie krów" to wg mnie zbyt szumny tytuł. "Co robiły moje krowy" byłby ok. Sięgając po tę książkę spodziewałam się czegoś innego. Zachwycona "Sekretnym życiem drzew" i "Duchowym życiem zwierząt" liczyłam na pozycję w podobnym stylu. Okazało się, że w tej cienkiej pozycji są opowieści autorki o tym co robiły jej krowy... Dla mnie trochę mało... Może jakby wpleść tam kilka dowodów naukowych to by mnie zainteresowało. Anegdoty - wg autorki - to w rzeczywistości wspomnienia, przy których się nie śmiałam. Sorry...
Podczas podróży rowerowo-wakacyjnych przystanę i przypatrzę się krowom. O ile nie zapomnę do tego czasu o książce.

książek: 118
Craen | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Sięgnęłam po tą książkę z czystej ciekawości, co też ja, zootechnik z ponad 300 krowami pod bokiem, mogę się nowego dowiedzieć na temat krów i ich tajemnic. Okazuje się, że niewiele ponad to,co wiedziałam, czyli że mając 20 krów ma się większą szansę docenić ich charakter. I że hodowla bydła mięsnego jest znacznie łatwiejsza niż mlecznego.
Jeśli ma się odrobinę dobrej woli i czasu to łatwo zauważyć, że każda krowa (jak zresztą każde zwierzę) jest jednostką indywidualną i łatwą do rozpoznania nawet w dużym stadzie. Wystarczy tylko pozwolić wygadać się opiekunowi, by usłyszeć milion anegdot, historyjek i wręcz legend. Sama mam takie krowy, które będę pamiętać całe życie chociaż życie ich, na wielkiej fermie, trwa porażająco krótko. Autorka natomiast nieco się chyba zagalopowała. Cała książka jest wielką antropomorfizacją. Co zresztą można zauważyć we wszystkich dziełach dotyczących modnego teraz "Sekretnego życia [tu wstaw rzeczownik]". Jej opowieści przypominają baśnie, gdzie...

książek: 688
Aleksandra | 2017-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2017 r.
Przeczytana: 28 listopada 2017

Pamiętacie film dla dzieciaków "Babe, świnka z klasą"? No to, czytając tę książeczkę będziecie mieli wrażenie, że oglądacie taki właśnie film, jesteście w takim właśnie gospodarstwie.

Mała objętościowo książka a daje taką radochę. Każda krowa ma swoje imię, charakter, przyzwyczajenia. Poznajemy ich więzy rodzinne (która jest czyją matką, babcią, kto jest czyim wujkiem, kolegą, kuzynem), sposoby komunikowania się między sobą i z człowiekiem. Strzelają fochy, lubią psocić i się bawić, pomagają sobie nawzajem i mają niesamowity instynkt.

Zawsze lubiłam krowy, może dlatego, że miałam dziadków na podlaskiej wsi, gdzie każdy gospodarz miał po 3-4 krowy, ale po tej książce patrzę już na nie trochę inaczej. Nie wiem... tak jakby je bardziej poznałam. Aż szkoda, że dziadkowie nie mają już ani jednej krowy, bo bym pojechała i się im przyjrzała :)

książek: 1045
marysienkap | 2018-01-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Krótkie anegdoty na temat życia na farmie. Nie tylko o krowach, ale też o kurach i owcach. Czyta się szybko i przyjemnie. Choć brakowało mi bardziej rozbudowanych opowiadań na jakiś konkretny temat. Gdy jakaś ciekawa historia o którejś z krów się rozkręcała nagle był koniec i następny rozdział. Ale ogólnie OK :)

zobacz kolejne z 363 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
I ty możesz zostać ekomolem!

Specjalnie na Dzień Drzewa prezentujemy wam zestawienie sześciu książek, dzięki którym uspokoimy wasze ekosumienia. Wciąż będziecie wydawać pieniądze na książki z nieekologicznego papieru, ale w oczach innych na pewno będzie to wyglądać lepiej niż kolejny kryminał. W końcu zamiast przytulać się do drzewa, możemy objąć książkę – wyjdzie na to samo.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd