Miasteczko w Islandii

Wydawnictwo: Wielka Litera
Valeyrarvalsinn
Jacek Godek
Ag2S

Jeśli chcesz poczuć szczęście, odwiedź mieszkańców tego miasteczka. Mała islandzka wioska, gdzie rytm dnia wyznaczają drobne rytuały, a syreny statków i śmiech rozrabiających dzieci dopełniają ciszę. Tu ścieżki mieszkańców przecinają się codziennie, historie z życia sąsiadów układają się w zaskakujący wzór jak w kalejdoskopie i choć wszyscy znają się od pokoleń, to nikt nie wie do końca, co...

Jeśli chcesz poczuć szczęście, odwiedź mieszkańców tego miasteczka.

Mała islandzka wioska, gdzie rytm dnia wyznaczają drobne rytuały, a syreny statków i śmiech rozrabiających dzieci dopełniają ciszę. Tu ścieżki mieszkańców przecinają się codziennie, historie z życia sąsiadów układają się w zaskakujący wzór jak w kalejdoskopie i choć wszyscy znają się od pokoleń, to nikt nie wie do końca, co kryją zakamarki pamięci. W szesnastu opowieściach poznajemy bohaterów i przyglądamy się
im tylko przez dwie, te same, minuty. Tyle wystarczy, by poczuć codzienność ich życia – czasem twardą i surową, czasem zachwycająco prostą. Tu wielkie rzeczy przejawiają się
w drobnostkach, a niepowtarzalna atmosfera Islandii, jak mgła, otula nas miękkim kocem.

Guðmundur Andri Thorsson
Islandzki pisarz, wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami literackimi za powieści, w których w wyjątkowy sposób portretuje życie w Islandii.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Weronika | 2017-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Link do recenzji: http://www.bookparadise.pl/2017/08/miasteczko-w-islandii-gumundur-andri.html

"Miłości się budzą, kwiaty umierają, ludzie poddają się w połowie drogi, światła samochodów nikną w wieczornej szarudze, płomień świecy drży w cugu od okna, chwile nie giną w myślach, a dni przemijają. Mijają miesiące, uczucia i lata. Widzę to niebieskie na kwietniowym niebie i to zielone w majowej trawie. Widzę łopot skrzydeł, gdy zbliża się na południe, słyszę nowy ton w szumie źdźbeł. Widzę to czerwone w policzkach dzieci na wiosnę, kiedy całe dnie spędzają na dworze. Widzę jesienne pogody w ludzkich twarzach, gdy dzień zamyka się za wcześnie. Czuję zapach zimy, kiedy późną jesienią powstaje z oceanu i kiedy śmierć rozciąga się nad światem. (...) Już dawno nie żyję. Już dawno powinienem być zgaszony i może nawet jestem, ale jeszcze się nie zorientowałem. Jestem tylko świadomością."

Miasteczko w Islandii to lektura przenosząca czytelnika do odległej krainy. Zmuszająca do przemyśleń, refleksji i wprawiająca w iście melancholijny stan. To książka, po którą należy sięgnąć w odpowiednim momencie, a przed jej poznaniem spróbować zastanowić się nad własnym życiem. Miłośnicy islandzkich krajobrazów również mogą z tej literackiej uczty wyjść zadowoleni, a co najważniejsze - z nakarmioną duszą. Polecam.

Całość: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2017/08/miasteczko-w-islandii-ga-thorsson.html

PiórkoAngeliki | 2017-06-21
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane, 2017
Przeczytana: 20 czerwca 2017

W ciągu jednego dnia czytałam o życiu w Chinach i na Islandii(dwie różne ksiązki) - pomyślałam"wszyscy jesteśmy tacy sami",i nie ważne,gdzie mieszkamy,wszyscy mamy niespełnione miłości,przegrane życie,niepodjęte kluczowe decyzje,samotność,tajemnice zabierane do grobu...a wystarczyłoby się otworzyć i porozmawiać,nie zaprzedawać samej/go siebie w imię zasad nie naszych,a społeczeństwa..i umieramy nieszczęśliwi,bo nie słuchaliśmy serca,tylko baliśmy się"co ludzie powiedzą"...i zostaje nam pusty wzrok,gorycz,ciężar porażki,mimo posiadania wielu"atrybutów"(przedmiotów)-bo one nigdy nie zapełnią tęsknoty za byciem tym kim by się mogło być...gdyby się nie stchórzyło...

Zajawka | 2017-10-04

Male miasteczko. Wszyscy wszystkich znają, a więc i mimowolnie dzielą swoje historie, jak dzieli się przyniesione ze sklepu bułki. Jeżeli przyjmiemy, że istnieje nić życia, autor schwycił kilkanaście sztuk w garść i pozwolił nam obejrzeć je przez mikroskop: pozornie to tylko zdjęcie kilkudziesięciu sekund z życia miasteczka. Jednak na te sekundy złożyły się lata, miesiące, dni…

Powieść jest nieco fantasmagoryczna. Nakreśleni na tuch niecsłych dwustu stronach bohaterowie aktualnie zatrzymali się i donikąd nie zmierzają. Gęstnieją we mgle podmiotów domyślnych – po pewnym czasie każdy z nich to już tylko on i ona.

Skłamałabym, gdybym napisała, że książka nie jest zamkniętą całością. Jednak wędrówka, w którą zabiera mnie autor jest zbyt statyczna, bym mogła nareszcie gdzieś dojść. Dlatego pozostawiam bohaterów z ich śledziami i zdradami, żywymi i martwymi dziećmi albo oegankami w kieszeni. To miasteczko jest dla mnie zdecydowanie za daleko.

A może właśnie za...

LiteraturaToKultura | 2017-06-02

Kończąc czytać „Miasteczko w Islandii” autorstwa Guðmundura Andri Thorssona wiedziałam już, że nie będzie mi łatwo napisać recenzję. Choć lektura jest niepozorna, bo ma jedynie 193 strony, to zdecydowanie jest dowodem na to, że niewiele może znaczyć bardzo dużo.

Pewnego dnia, w letnie popołudnie, poznajemy kilka historii z życia miasteczka, a właściwie z życia jego mieszkańców i to tak na prawdę tyle, choć uważam, że aż tyle. Widzimy ich codzienne smutki, troski i radości. Obserwujemy jak mieszkańcy egzystują na codzień obok siebie - dosłownie i w przenośni. Dostrzegamy jak długo już się znają i ile o sobie wiedzą, bądź niewiedzą. A to wszystko z islandzkim klimatem w tle.

Fabuła „Miasteczka w Islandii” przedstawia to kim jesteśmy, nasze człowieczeństwo, niezależnie od tego czy mieszkamy w Islandii, czy w innym zakątku świata. Jest to historia o otwartości w życiu, ale też o ogromnym wycofaniu i samotności. Brzmi to wszystko tajemniczo i paradoksalnie, prawda?...

a_Olasdottir | 2017-06-21

Fajny pomysł dotarcia do "prawdy czasu" - przez rejestrację zaledwie kilku minut (tych samych) z życia różnych członków małomiasteczkowej społeczności. Sama technika narracji pokazuje, jak krzyżują się i przeplatają ludzkie losy. Czasem tragicznie, częściej zabawnie, znacząco, nieznacząco, przypadkowo. Tu bogiem jest miejsce i czas. To one demaskują wszystko, co ukryte pod powierzchnią pospolitej egzystencji. Niby wszyscy się tu znają, ale każdy ma jakieś drugie dno. Wystarczą dwie minuty, żeby to dno wyciągnąć na wierzch.
A teraz zażalenie: to literatura trochę bezpłciowa. Przeczytana, doceniona racjonalną częścią głowy, ale nie przeżyta. Nic specjalnego nie czuję do bohaterów. Mogliby być kimkolwiek. I to chyba różni poprawnego literata od świetnego pisarza: zdolność - czy niezdolność - do kreowania żywych postaci i emocji. Tutaj moim zdaniem nic z tego nie wyszło.

Bibliofilem_być | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2017

Islandia to fascynujące miejsce i w ostatnim czasie wydawnictwa wypuściły kilka ciekawych tytułów na jej temat. Jednym z nich jest «Miasteczko w Islandii» Guðmundura Andri Thorssona, reklamowane na okładce hasłem: “To najpiękniejsza książka, jaką przeczytasz w tym roku”. Czy tak jest rzeczywiście?

Thorsson ukazuje nam życie islandzkiej wioski, Valeyri, opowiadając historie jej mieszkańców. Książka składa się z szesnastu opowiadań, krótszych i dłuższych, a losy bohaterów wzajemnie się przeplatają i na siebie oddziałują. Obserwujemy codzienne życie mieszkańców, ich teraźniejszość i przeszłość, ich smutki, radości i rodzinne dramaty.

Spodziewałam się intrygującej, czarującej islandzkim klimatem, książki. Liczyłam na bohaterów, którzy pokażą mi urok tej tajemniczej wulkanicznej wyspy. Początkowo opowiadania przypominały mi fantastyczne minimalistyczne «Całe życie» Roberta Seethalera - poznajemy życiorysy prostych ludzi, a narracja w trzeciej osobie prawie pozbawiona jest dialogów....

Michelle | 2017-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Pierwsze co rzuca się w oczy to cudowna pastelowa okładka, która idealnie oddaje klimat Islandii, ale i książki – Miasteczko w Islandii – ulotność, refleksyjność i taka powolność charakterystyczna dla Skandynawii… tam czas płynie inaczej…

Autor wprowadza czytelnika w uroki niepowtarzalnej atmosfery Islandii, która wchłania od pierwszych stron powieści. G.A. Thorsson przedstawia szesnaście opowieści o mieszkańcach miasteczka, przedstawiając w swoisty sposób każdego z osobna oraz pewne zależności pomiędzy nimi.
Odkrywa ich tajemnice, skrywane sekrety, dobre i złe strony. Ukazuje cienie i blaski ich żyć (a może egzystencji?), które codziennie się ze sobą splatają w ten, czy inny sposób.

Historie te są mocno refleksyjne, powiedziałabym melancholijne… powolne – tak typowe dla literatury skandynawskiej, zauroczą tych, którzy pokochali te rejony i ich atmosferę.
Autor snuje opowieści o mieszkańcach niczym bajarz opowiadający baśnie i legendy… co w pewien sposób dodaje nieco magicznego...

Radek | 2017-12-08

Zgadzam się z wieloma przedmówcami jakoby książką była zwyczajnie mało treściwa. Ma w sobie coś, co pozwala ją przeczytać niemal jednym tchem, aczkolwiek nie ma w sobie nic, co pozwoliłoby ją zapamiętać na dłużej. Pomysł zwykłego przedstawienia kilku chwil z życia mieszkańców Islandii, którzy mniej lub bardziej się ze sobą znają, ze względu na mieszkanie na małym obszarze można było ugryźć znacznie lepiej - może zrobić z tego jakąś intrygę, pokazać jakieś wieloletnie urazy czy leczenie ran. Tutaj jednak mamy po prostu liźnięte emocji bohaterów, jakieś to wszystko jest zbyt lekkie, proste, delikatne.

Salma | 2017-12-20
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2017

Kocham Islandię! Jeszcze tam nie byłam, ale nie poddam się, póki tam nie dotrę. Fascynuje mnie w zasadzie wszystko, co z Islandią związane. Dlatego też jeśli tylko natrafię na jakąś książkę, która z tą cudną wyspą ma coś wspólnego, czytam od razu. Tym razem jednak potwornie się zawiodłam. Książka była po prostu nudna. Mdłe jakieś te historie, nieciekawi bohaterowie (ja nie oczekuję, by Islandczycy byli rozemocjonowanymi wariatami, bo obserwuję ich charaktery i mentalność już od dawna, jednak smętne "duchopodobne" postacie to chyba przegięcie), w dodatku - pomieszanie stylów. Raz czytasz jakiś fragment prawie że poematu, dalej coś, co może mieć wspólne cechy z przyrodniczym reportażem, dalej - jakąś po prostu obyczajówkę, średnio wciągającą. Mało w tej książce tej Islandii, którą znam z innych publikacji, filmów, artykułów czy Internetu. Właściwie już zupełnie zero tego, co obiecano w opisie książki. Najlepsza książka, którą przeczytam w tym roku? Otóż, niestety nie. A szkoda.