To, co możliwe

Anything Is Possible
9788380321908
literatura piękna
Mariolka

Mistrzyni subtelnych narracji pulsujących intensywną siłą emocjonalną powraca z nową prozą. Kilka miesięcy po premierze amerykańskiej do rąk polskich czytelników trafi zbiór dziewięciu niepublikowanych wcześniej oryginalnych opowiadań pisanych przez Elizabeth Strout równolegle z docenioną w USA i Polsce powieścią Mam na imię Lucy. Poznany dalsze losy bohaterów, którzy byli...

Poznany dalsze losy bohaterów, którzy byli obecni w życiu powieściowej Lucy Barton.
Szykuje się prawdziwa uczta dla fanów „znakomitej prozy uważnych słów i wibrującej ciszy”, jak określił powieść Mam na imię Lucy New York Times Review of Books, umieszczając powieść amerykańskiej pisarki wśród najbardziej znaczących książek 2016 roku.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,176/to-co-mozliwe.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Na książkę „To, co możliwe” składa się zbiór opowiadań o ludziach, którzy stanowili tło wydarzeń innej pozycji autorki – „Mam na imię Lucy”. W swoim najnowszym dziele Elizabeth Strout wraca do tamtych miejsc i czasów, jednocześnie przyglądając się życiu zupełnie innych osób. Czytelnik zostaje zatem wprowadzony do świata oswojonego, którego zasady działania są mu dobrze znane. Autorka zadbała przy tym, aby zamieszczone w zbiorze teksty korespondowały same ze sobą, tworząc w ten sposób niezwykłą panoramę małomiasteczkowej Ameryki, ekosystem, w którym każdy członek społeczności zależny jest od innych, niczym zbiór naczyń połączonych.
Decydując się na lekturę tej książki zostajemy wciągnięci w powolny, a przy tym szczelnie wypełniony pociąg emocji. Poznajemy dawnego mleczarza, którego farma spłonęła, przez co musi on odciąć się od tego co było, i zamieszkać w nowym otoczeniu. Przypatrujemy się rodzinom, które podczas spotkań wspominają ubogie dzieciństwo wypełnione nie tylko bólem, ale...

adb | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

"To, co możliwe" Elizabeth Strout to zbiór opowiadań. Łączy je miejsce - Carlisle, z którego pochodzi Lucy Barton, bohaterka wcześniejszej książki Amerykanki ("Mam na imię Lucy"). Łączy je też temat. Tytułowa fraza pojawia się w ostatnim opowiadaniu i rzuca inne światło na wszystkie opowiadania. To już nie tylko historie o nieszczęściach, ale i o ludzkiej sile, o zdolności przetrwania, o umiejętności podnoszenia się po klęsce.

Przeszłość jest zawsze gdzieś w tle, wpływając na zachowania bohaterów i na to, jak są odbierani przez otoczenie. Ta powszechna wiedza o cudzym życiu czasem piętnuje, a kiedy indziej jest punktem wyjściowym podziwu, bo "jednak, mimo wszystko". Równocześnie nikt nie zna prawdy o ludziach, pełni ich przeżyć i emocji, więc pełne zrozumienie jest niemożliwe. Codzienne relacje pozwalają jedynie na cień zrozumienia [...]
Strout ukazuje to w kolejnych opowiadaniach mistrzowsko, podobnie jak opisaną przez psychologów projekcję, czyli rzutowanie swoich emocji na...

PaniZima | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Bardzo chciałam przeczytać tą książkę po lekturze "Mam na imię Lucy" - bo tamta historia zostawiła wiele niedopowiedzen, a z drugiej strony dotykała jakichś czulych punktów. Choć nie wszystkie opowiadania mi się podobały (nie wszystkie były dla mnie zrozumiałe - dopiero czasami później łączą się w całość) to w pewnym momencie pomyślałam o kupieniu książki na własność, żeby móc do niej wracać.
Narracja dociera do najgłębszych myśli, które czasami jak zadry tkwią gdzieś w naszej świadomości, ujęła mnie zdolność śledzenia relacji międzyludzkich - jakby kilkoma pociągnieciami pędzla Strout potrafi wydobyć to, co najważniejsze. Okazuje się, że najtrudniejsze są relacje między najbliższymi - na przykład stosunki matki i córki albo relacje między rodzeństwem, to ukryte żale, tęsknota - ogromny ładunek emocji, który czasem może być kulą u nogi, a jednak dotykania tych bolacych czasem punktów pozwala bohaterom uwolnić się i dodaje im siły.
Najbardziej interesowała mnie postać matki, która...

Mikila | 2018-03-05
Przeczytana: 01 marca 2018

Kolejna przeczytana piękna, po Olive Kitterridge, książka Elizabeth Strout i znowu struktura puzli, wszystkie opowiadania łączy miejsce pochodzenia bohaterów i jedna osoba spośród nich - pisarka Lucy. Przez karty książki przewijają się mieszkańcy małego amerykańskiego miasteczka, których życie jest pokazane na przestrzeni wielu lat. Autorka misternie łączy losy swoich bohaterów, relacje rodzinne, sąsiedzkie, w pracy; pokazuje często bardzo bolesne problemy tych ludzi i ich wpływ na całe życie. Skrajne ubóstwo i cierpienia w dzieciństwie zostawiają ogromne ślady w całym dalszym życiu i psychice, mimo zmiany statusu materialnego i społecznego. Dla mnie świetna lektura, chociaż czasami trudno skojarzyć wszystkie powiązania i myślę, że drugie czytanie w tym może pomóc. Ale jak pogodzić to z ogromnym apetytem na kolejne powieści Autorki? I dopiero teraz dowiaduję się, że powinnam wcześniej przeczytać "Mam na imię Lucy", na pewno to zrobię

xan4 | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

Numer dwa tej autorki, po Olive... oczywiście, która ma u mnie 12/10.
Kiedy przeczytałem, że to luźna kontynuacja Mam na imię Lucy, to się trochę przestraszyłem, bo to najgorsza książka autorki. Ale na szczęście to tylko wątki, postaci, które były w tamtej książce, a klimat z na szczęście z Olive.... Czyli cudowna książka o niczym, o życie, codziennym życiu, ale napisana tak, że chcę się tylko chłonąć, a im bliżej końca, to człowiek żałuje, że to za chwilę się skończy. Na dodatek dwa najlepsze opowiadania (bo nie wiem czy wspomniałem, ale to zbiór opowiadań) są na końcu.
Po prostu uczta Panie i Panowie. Uczta! Uwielbiam takie książki, które wciągają w całości czytelnika, działają tak, że od razu można to sobie wyobrazić, ba! po prostu od razu tam być.
Bardzo, ale to bardzo polecam. Książkę i oczywiście autorkę, jak jeszcze nie znacie.

magdalena | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Elizabeth Strout powraca do bohaterów z książki Mam na imię Lucy. Tym razem skupia się rodzinnym miasteczku Lucy. Na jej relacjach z rodzicami, z rodzeństwem, z ludźmi, którzy kiedyś byli częścią ją dorastania i lokalnej społeczności.
Ta książka kolejny raz jest utkana z miliona emocji, mam wrażenie, każde słowo jest w stanie wywołać lawinę.
Lucy zrobiła wszystko by odciąć się do przeszłości i zapomnieć. Ale tak się nie da. To kim jesteśmy teraz, wzięło się z tego kim byliśmy kiedyś. Ta historia to opowieść o ludziach,o emocjach, to obraz prowincjonalnej Ameryki. Kolejna książka tej autorki, którą można polecić bez mrugnięcia okiem.

Sławka | 2017-11-13

Jak zwykle u tej Pani smutek, smutek i smutek.........Co z tymi ludźmi,że tak okaleczają psychicznie swoje dzieci i siebie nawzajem ?

marika | 2017-09-28

„To, co możliwe” to kontynuacja doskonałej „Mam na imię Lucy”. Strout dopisuje w niej biografie osób poznanych na kartach poprzedniej powieści - nie tylko samej Lucy, która w końcu spełniła się jako pisarka, ale również bohaterów plotek z jej rozmów z matką. Poznajemy zwykłe ludzkie historie, płynnie przeplatające się nawzajem. Emocjonujące, ale w ten powściągliwy, charakterystyczny dla Strout sposób. O wpływie dziecińswa i środowiska wychowania na dalsze życie. O rozczarowaniu rodzicami i dziecięcym wyobrażeniu o rodzinie. O piętnie i upokorzeniu. O tych, którzy wychowali się karmieni wstydem i o tym jak wiele człowiek może zapomnieć, nadal jednak z tym żyjąc. I na koniec pomimo przeszłości, dlaczego jednym sie się udaje, a innym wręcz przeciwnie? Cóż mam napisać - po prostu czytajcie Elizabeth Strout !

ŁUKASZ | 2018-08-11

Na obwolucie napisano "powieść", w sieci funkcjonuje raczej jako zbiór opowiadań, w każdym razie "To, co możliwe" było moim pierwszym i przypadkowym zetknięciem z twórczością autorki. Pierwsze wrażenie, tak ważne, wypadło pozytywnie. Nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia, ale znajomość z perspektywą na kolejne spotkania.

AnotherDesire | 2017-11-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To, co możliwe, to zbiór opowiadań krążących wokół osób, które bohaterka Mam na imię Lucy wspomina w rozmowach ze swoją matką. Znajdziemy w nim dalsze losy mieszkańców Amgash i okolic, byłych sąsiadów Bartonów, ich kuzynowstwa, aż w końcu trafiamy na historię najbliższej rodziny Lucy, jej rodzeńtwa.

Opowiadania poruszają różne sfery życia swoich bohaterów, sfery rodzinne, zawodowe, a nawet seksualne. Bohaterowie opowiadań, tak jak we wspomnieniach Lucy, pochodzą z różnych środowisk, nie brakuje tutaj klasy wyższej z bogatymi na czele, klasy średniej, jak i tych biednych. W opowieściach nie brakuje również pewnej dozy absurdu, przez co motywacje bohaterów nie zawsze pozostają dla nas jasne.

Mimo, że każda z opisanych historii cechuje się zróżnicowaniem, to wszystkie je łączy jedna postać, Lucy Barton. Wzmianki o Lucy najczęściej pojawiają się w postaci "kompleksu Lucy Barton", na który zdaje się "cierpieć" każdy bohater, który w przeszłości miał z nią do czynienia. Lucy i rozwój...