Jaśkowa Dolina i Góra Jana nieopodal Gdańska

Wydawnictwo: Oficyna Pomuchel
Jäschkenthal und der Johannisberg bei Danzig
historyczna
ohranje

Książeczka „Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska” napisana przez Elise Püttner pod koniec XIX wieku to syntetyczne, choć nie pozbawione poetyckich opisów, a czasem nawet patosu, opracowanie dotyczące historii jednego z najmodniejszych obszarów rekreacyjnych ówczesnego Gdańska. Nie jest to jednak książka wyłącznie o Jaśkowej Dolinie. W sposób charakterystyczny dla ówczesnych zasad konstrukcji tego typu przewodników, autorka nie zacznie swojej opowieści u wrót Jaśkowej Doliny, ale zadba, żeby droga, jaką Czytelnik musi odbyć, by się tam znaleźć, obfitowała w doznania poparte stosownymi informacjami o historii. Poprowadzi nas tedy od samych bram miejskich, dwiema alternatywnymi trasami, bawiąc po drodze opowieściami o tych aspektach historii mijanych miejsc, które wydają się jej najciekawsze.

źródło opisu: http://www.oficynapomuchel.pl/

źródło okładki: google