Ponure lata

Tłumaczenie: Grażyna Sudoł
Cykl: Czarna Kompania (tom 7)
Wydawnictwo: Rebis
Black Seasons
8371204086

Czarna Kompania odbija z rąk Władców Cienia twierdzę Stormgard. Zaczyna się wyczekiwanie na ripostę okrutnych panów ciemności. Wyczerpana długim oblężeniem, nękana potężną magią garstka straceńców kładzie na szali swe dusze i głowy. O władzę nad światem walczą potężne siły. Starożytna rasa Nyueng Bao jest przekonana, że w rozgrywkę zamieszani są odwieczni bogowie. Szaleństwo dowódcy Czarnej Kompanii sprawia, że dopuszcza do siebie siły ciemności. Tylko Murgen, dotknięty zaklęciem, dzięki któremu jego dusza może się swobodnie przemieszczać w czasie, zaczyna w końcu pojmować mroczny plan.

Krzysztof | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Kolejny tom i kolejna zmiana narratora. Cook znów niestety zrobił wszystko, by zniechęcić czytelnika do dalszej lektury. Wkurza mnie, że Czarna Kompania nic a nic nie różni się od Imperium Grozy. Cook zastosował ten sam zabieg, historia podobna do poprzednich tomów, ale opowiedziana z innej perspektywy. To wszystko. Dobrnięcie do końca serii będzie nie lada wyzwaniem.

szalwik | 2014-12-27

Bardzo ciekawy sposób przedstawienia wydarzeń tych zaległych (Oblężenie) i tych obecnych. Choć narracja Murgena na początku mnie nie przekonywała tak z kolejnymi stronami coraz bardziej spodobał mi się jego styl. Nie jest to najlepszy tom serii, ale jest czymś nowym co bardzo mi się spodobało.

Watcher | 2016-01-10
Na półkach: Fantasy, Posiadam, Przeczytane

Ta część Czarnej Kompanii jest tu masakrowana negatywnymi opiniami, muszę więc się wypowiedzieć, choć wszystkie trzy przeczytania są już dość daleko ode mnie (za rok-dwa trzeba będzie powtórzyć :) ). Otóż chciałbym napisać krótko: dla mnie "Ponure lata" w tym cyklu ustępują moim zdaniem jedynie fenomenalnemu "Cieniowi w ukryciu". Owszem, może i akcja nie jest tu pchnięta niesamowicie mocno do przodu. Owszem, może i Murgen wygląda trochę jak cień Konowała. Wszystko to niknie przy miażdżącej, mrocznej i dusznej atmosferze oblężonego Dejagore/Stormgardu/Jaicuri. Ta atmosfera, ci Nar, ten nastrój beznadziei... Wolę Kroniki Północy od Kronik Południa, ale ten południowy tom to jednak klejnot w czarnokompanijnej koronie.

comodsuda | 2014-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Dla mnie jak dotąd najgorszy tom. Przedstawia sytuację w Dejagore podczas zdarzeń mających miejsce w tomie poprzednim. Relację zdaje Murgen i jego styl bardzo mi odpowiada, jednakże zagmatwanie jej poprzez cofanie się we wspomnienia, wychodzenia z nich i podróże z "Astralnym Wędrowcem" stworzyły taki harmider, że ciężko się mi było połapać o co chodzi. Książkę tę trzeba więc czytać bardzo uważnie, co z racji wcześniej wspomnianych powodów jest bardzo męczące. Nie mniej sam pomysł akcji i fabuły jest bardzo dobry i jak się już człowiek przemęczy to .. Także tego

| 2011-09-05
Przeczytana: 01 września 2011

Mateusz | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Najsłabsza część ze wszystkich "Czarnych Kompanii", które do tej pory przeczytałem. Konował i Pani byli świetnymi narratorami, jednak postać Murgena jakoś do mnie nie przemawia. Fabuła tej części jest wyraźnie zagmatwana i wraz z rozwojem powieści coraz ciężej się w niej połapać. Poprzez podjętą przez Glena Cooka próbę pogłębienia wydarzeń, powieść traci swoją rześkość i tempo. Odwołania do przeszłości, moim zdaniem nie były trafionym pomysłem. Jest to również najbardziej ponura część jaką miałem okazję czytać. Brakuje w niej pojedynków Goblina z Jednookim i ich szalonych pomysłów. Sam Konował oczami Murgena również staje się płytki. Książce brakuje polotu poprzednich części...

Mateusz Wróbel | 2015-02-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 lutego 2015

Ponure lata jest dziwną książką patrząc pod kątem poprzednich. Opowieść snuje nam Murgen, który przeżywa trudne chwile, ponieważ dzieją się z nim bardzo dziwne rzeczy. Nikt nie wie dlaczego tak się dzieje i kto jest temu winien.
Księga Murgena to bardzo częste powroty do oblężenia Dejagore i uwięzionej za murami Starej Gwardii i Narów Mogaby. Wiemy już z poprzedniego tomu, że przetrwali i nie działo się z nimi najlepiej. Murgen stara nam się opowiedzieć co dokładnie tam się stało.
Dostajemy też trochę Jednookiego i Goblina. Ta dwójka jest po prostu niezastąpiona.

Skoorses | 2015-12-17

Jak na razie najgorszy tom, całe szczęście wkrótce powinno być lepiej

GaretJax | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Jedna z najlepszych serii jaka czytałem.

bocher0 | 2016-12-05