Kroniki Amberu. Tom 1

Cykl: Kroniki Amberu (tom 1-5)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Nine Princes in Amber, The Guns of Avalon, The Sign of the Unicorn, The Hand of Oberon, The Courts of Chaos
Amber
Oceansoul

Istnieją dwa światy – Amber i Dworce Chaosu. Pomiędzy nimi istnieje nieskończona liczba cieni – rzeczywistości równoległych, które są tylko bladym odbiciem prawdziwych światów. Corwin jest księciem i prawowitym następcą tronu Amberu. W wyniku wypadku stracił pamięć i nieświadom tego, kim jest, spędził na Ziemi wiele stuleci. Jednak gdy ktoś z jego krewniaków chce go zabić, Corwin musi sobie...

Corwin jest księciem i prawowitym następcą tronu Amberu. W wyniku wypadku stracił pamięć i nieświadom tego, kim jest, spędził na Ziemi wiele stuleci. Jednak gdy ktoś z jego krewniaków chce go zabić, Corwin musi sobie przypomnieć swoją przeszłość. Dowiaduje się, że jego rodzina posiada niezwykłe zdolności, pozwalające na kontrolowanie rzeczywistości i podróżowanie pomiędzy wymiarami. Corwin postanawia wyjaśnić tajemnicę zniknięcia swego ojca, króla Oberona i staje do brutalnej walki o należny mu tron.

„Zelazny to niezrównany gawędziarz. Stworzył światy tak kolorowe, egzotyczne i niezapomniane, jakich nikt w naszym gatunku literackim jeszcze nie widział”.
George R.R. Martin

Kroniki zawierają kolejno: "Dziewięciu książąt Amberu"; "Karabiny Avalonu"; "Znak jednorożca"; "Ręka Oberona" i "Dworce chaosu"

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Netti | 2019-01-18
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Świat z dziecięcych marzeń - w którym przenikanie do rzeczywistości alternatywnych jest możliwe. Nakreślony bardzo ciekawie, z interesującymi historiami i wzbudzającym sympatię głównym bohaterem. Momentami ciężko jest oderwać się od opowieści. Dużym natomiast minusem jest zakończenie - zdecydowanie przekombinowane.
Gorąco polecam.

Nozomi | 2014-09-19

Czytałam to dawno temu i pamiętam, że byłam zachwycona. Chciałabym przeczytać ponownie, ale jest nie do zdobycia. Apel do wydawcy: czas na wznowienie!
Edit: Dzięki za nowe wydanie, już nabyłam ^_^

Kamil | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 21 marca 2015

Rodzina to podstawa społeczeństwa dzięki której staje się ono silne i niezależne. Bez rodziny nie byłoby żadnego państwa, nasza cywilizacja nie osiągnęłaby wysokiego poziomu. Bez opieki rodziców nie bylibyśmy ludźmi, którzy teraz jesteśmy. A co, jeśli Twoja rodzina chciałaby Cię zabić? Co jeśli jesteś dziedzicem tronu i w skutek wielkiego podstępu swoich braci i sióstr zostałeś praktycznie wyrzucony z gry o tron? Każdy miłośnik fantastyki powinien znać imię i nazwisko jednego z najlepszych twórców gatunku Rogera Zelaznego - trzykrotnego laureata Nebuli i czterokrotnie nagradzanego nagrodą Hugo, najważniejszym wyróżnieniem literatury fantasy i science-fiction. Jego Kroniki Amberu uważa się za dzieło epokowe i jedno z najważniejszych w świecie gatunku. Miałem okazję czytać dwie pierwsze książki z serii Amberu, jednak dopiero teraz pojawiła się szansa na przeczytanie całej Kroniki. Przedstawiam Państwu Kroniki Amberu, czyli grę o tron, która...

Tibora | 2019-05-12
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Udany powrót po latach, fantastyka w bardzo dobrym wydaniu.

Wiele rozwiązań, które nawet w dzisiejszych książkach potrafiłyby zadziwić.

Po przeczytaniu już zawsze będziecie dostrzegać cienie Amberu :)

Polecam!

McRap1972 | 2016-10-16
Przeczytana: 13 października 2016

"Kroniki Amberu. Tom 1" to zebrane w całość powieści: "Dziewięciu książąt Amberu", "Karabiny Avalonu", "Znak jednorożca", "Ręka Oberona" i "Dworce Chaosu".

Przed laty były to moje ulubione książki i postanowiłem przypomnieć je sobie, tym razem czytając na czytniku. Spodobał mi się pomysł połączenia tych bardzo krótkich powieści w całość. To ma sens i czyta się dzięki temu dużo przyjemniej. Co prawda opowieść o Amberze nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak przed laty, to jednak wciąż bardzo dobra literatura. Przynajmniej jak na fantasy, gdzie dominuje jednak tandeta i tylko czasem powstają dzieła dobre a już bardzo rzadko, wybitne.

Całość oceniłbym na 6 gwiazdek ale dodatkowa gwiazdka za postać Corwina. Myślę, że ocena 7/10 jest jak najbardziej uczciwa. Jeśli ktoś nie zna historii o Amberze i Chaosie, szczerze polecam.

Łukaszo | 2017-01-21

Z ciekawości sięgnąłem po 1 tom ,,Kronik Amberu" Rogera Zelaznego. Na tom składa się 5 części: ,,Dziewięciu Książąt Amberu, Karabiny Avalonu, Znak Jednorożca, Ręka Oberona i Dworce Chaosu". Ogólnie świat przedstawia się tak, że mamy tytułowy Amber będący jedynym prawdziwym światem, Dworce Chaosu będące wrogim jego przeciwieństwem i Cienie, które z kolei są światami równoległymi, w skład których wchodzi również nasza ziemia. Całość może wyglądać bardzo chaotycznie ale nie dajcie się zwieść, książkę czyta się wspaniale. Autor z wielkim stylem i smakiem skomponował cały świat i bohaterów tu występujących. Już od 1 części zostajemy wplątani w sieci intryg, knowań i bitew. Bohaterowie to kolejny mocny punkt tego cyklu. Jest ich tu pod dostatkiem, co prawda na pierwszy plan wychodzi Corwin (jego przemiana w książce będzie wyraźna), jeden z książąt Amberu, lecz mamy tu też jego rodzeństwo, których nie sposób nie polubić. Każdy tu spiskuje, intryguje, stara się zdobyć jak najwięcej dla...

Marek Adamkiewicz | 2015-03-11

To już kolejne wydanie Kronik Amberu i tym razem wydawnictwo Zysk i S-ka w końcu podeszło do sprawy na poważnie. Ta klasyczna już pozycja wreszcie doczekała się oprawy, która odpowiada jej randze i znaczeniu dla światowej fantastyki. Twarda oprawa, obwoluta i przyjemna dla oka okładka (tak, ten szczegół ma dla wielu, w tym dla piszącego te słowa, spore znaczenie), jakże różna od koszmarku zdobiącego wydanie z 2010 roku. Otoczka zachęca do czytania. Jednak jak jest z zawartością? Klasyka ma to do siebie, że lubi się starzeć. Pomysły, które dawniej potrafiły olśniewać, z czasem tracą swój blask, a wraz z kolejnymi dziesięcioleciami niejedna powieść zaczyna mocno trącić myszką. Wydaje się jednak, że pierwsza odsłona Kronik Amberu jest wolna od tej przypadłości.

Główny bohater, Corwin, budzi się w nieznanym sobie miejscu. Nie wie, ani kim jest, ani w jakim znajduje się położeniu. Dookoła ma sale szpitalne, a sam wydaje się być otumaniony jakimiś lekami. Po uzyskaniu kilku informacji...

Gromvolt | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

"Stare fantasy",dziwne i ciekawe zarazem.Pięć tomów w jednej książce to musi być straszna cegła,polecam ebooka.

Marta Zagrajek | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Na początku był chaos. Brzmi znajomo, prawda? Jednak w dziesięcioksięgu Zelaznego nic nie jest znajome – Czytelnik poznaje całkowicie nowy świat, który pokocha od momentu, gdy usłyszy o atutach. Na atutach mogą znajdować się różne rzeczy – postaci, miejsca, dzięki czemu można nawiązać rozmowę z daną osobą albo przenieść się w określone miejsce (prawda, że bajeczny pomysł?). Dla fanów fantasy mogą się wydać czymś w rodzaju portali i to skojarzenie jest bardzo słuszne, ale karta jest znacznie mniejsza niż portal! A już sam koncept Wzorca, który musi przejść każdy kto chce manipulować Cieniami, niesamowicie urozmaica fabułę (dodajcie do tego fakt, że jak się to komuś nie uda, to nie kończy się dla niego dobrze).

Rozbroiła mnie amnezja jednego z bohaterów na samym początku książki i to, jak sobie z nią radził. Wszak nie można wśród wrogów lub wątpliwych przyjaciół przyznać się do takiej ułomności. Niewątpliwie głównym bohaterem jest Corey Corwin, jeden z rodzeństwa i dziedzic Amberu....

Specynka | 2015-05-01
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

[...]

Nie tylko gra o tron

W czym tkwi magia Amberu?

Być może w zaskakującej uniwersalności „Kronik…”. Łatwiej powiedzieć, o czym nie są, niż wymienić skończoną liczbę wątków. Bo z pewnością nie są wyłącznie pełną zwrotów akcji, trzymającą w napięciu opowieścią przygodową (będąc nią). Nie są też jedynie rodzinną sagą fantasy (będąc nią), dreszczowcem (choć mamy śledztwa, intrygi, spiski, zamachy i ogryzione paznokcie) czy „zaledwie fantastyką” (dla tych, którzy z własną wyobraźnią przeprosić się nie potrafią). Nie są kolejną wersją znanego – czerpiąc z mitów, legend i starych jak świat motywów, autor ostatecznie tworzy zupełnie autonomiczny układ: o strukturze przejrzystej jak kryształ, wytrzymałości stali i konstrukcji prostszej, niż mogłoby się wydawać. To mechanizm, który każdy może odpalić, ale… każdy w różnym celu. I z różnym skutkiem. Da się odbierać „Kroniki…” po prostu jako frapującą, mocno zakręconą historię o władzy, namiętnościach i dążeniach ludzkich, które nieco...