The Moor's Last Sigh

Wydawnictwo: Random House
angielski

The Moor evokes his family s often grotesque but compulsively moving fortunes and the lost world of possibilities embodied by India in this century. His is a tale of premature deaths and family rifts, of thwarted loves and mad passions, of secrecy and greed, of power and money, and of the even more morally dubious seductions and mysteries of art.

allison | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2015
Przeczytana: 30 lipca 2015

Przepiękna powieść, wzruszająca i intrygująca, magnetyczna i magiczna, przez co trudno oderwać się od lektury.

Podobnie jak wiele innych książek Rushdiego, "Ostatnie westchnienie Maura" napisane zostało z wielkim rozmachem. Wiele wątków, postaci i retrospekcji sprawia, że trzeba tę powieść czytać w skupieniu. Było to dość trudne w czasie letniego rozleniwienia, ale podołałam:).

Dla mnie książka ta pozostaje pełną magii sagą, w której poetyckość i nastrojowość przeplatają się z dosadnością i bolesną rzeczywistością.
Pasjonujące i niezwykle wciągające są losy licznych członków rodziny, ale nie mniej ciekawe okazują się historie dotyczące drugoplanowych i pobocznych postaci. Właściwie każdy ma tu swoją przeszłość i teraźniejszość, o każdym narrator potrafi opowiadać z zacięciem i frapująco. Nieraz zaledwie epizodyczny bohater okazuje się barwnym człowiekiem, a jego historia mogłaby posłużyć za kanwę oddzielnej książki.

"Ostatnie westchnienie..." to także powieść...

Monika | 2011-08-23

Niechaj Coelho myje stopy Rushdiemu!

Proza soczysta i lepka jak dojrzały owoc mango. Proza, gdzie abstrakcja i historia współistnieją w takiej komitywie, że fikcja staje się prawdą, najbardziej oczywistą z oczywistych, a prawda ginie w mrokach niepamięci. Rushdie stworzył tekst tak intensywnie pachnący cynamonem i pieprzem, że aromat literackiego arcydzieła urzeka i dociera nawet do czytelników z nad Wisły (tudzież, jak w moim przypadku - Warty). Fenomenalna namiętności i siła stworzona z kombinacji 32 liter[1] powala na kolana i nakazuje prosić o więcej w geście poddańczego uniżenia.

Główny bohater i jednocześnie narrator powieści to Moraes Zogoiby („Maur”). Bezpotomny uczestnik ginącego świata, ostatni z rodu da Gama-Zogoiby, który na kartach powieści opowiada o losach swoich i bliskich mu osób. Korzenna rzeczywistość, której mężczyzna jest dość „specyficznym” przedstawicielem. Maur bowiem to człowiek starzejący się dwa razy szybciej (zapowiedzią tej pogmatwanej biologii była...

mm8371 | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Piekło dalej lubi bale
Ono wytrwa w swoim szale
Układ tańców się nie zmienia
Już od bardzo wielu lat

Ludzie mówią, mówią, mówią
Oni mówią, że jest dobrze
Że to zwykła noc przed końcem
I nie warto kłaść się spać

Tutaj, tutaj
Tutaj wesoło
Tutaj, tutaj
I na około

Ostatnia strona,ostatnie zdanie i ostatnie westchnienie...ulgi.A zaczęło się wręcz rewelacyjnie.Poetycka,pełna magii opowieść o pokręconych losach niesamowitej rodziny da Gama i Zogoibych,mocno osadzona w realiach,historii i kulturze Indii zachwyca klimatem,barwnymi postaciami i niebanalnymi wydarzeniami.Niestety...z biegiem stron książka zmienia swój charakter.Na pierwszy plan przedostają się jakieś korporacje,ciemne interesy,przemyt narkotyków,bomby wodorowe(!!)...nie,nie...to zdecydowanie nie moja bajka.Myślałem,że autor inaczej poprowadzi swoją opowieść zaczętą w tak imponującym stylu.Generalnie nie jest to książka zła choć rozminęła się z moimi oczekiwaniami.
Nieco irytuje też bliźniacze podobieństwo z wcześniejszą...

Sebastian | 2017-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Powiem szczerze, że nie czuję klimatu jaki autor stworzył pisząc tę książkę. Nie trafiła do mnie. Czytałem ją długo i dopiero zakończenie jak dla mnie było najciekawsze z całej książki. Autor stosuje opisy miejsc i akcji, które nie trafiają do mnie i przez to nie czuję klimatu jaki autor przedstawia w swojej powieści.

para_bolka | 2012-08-28
Przeczytana: 08 lipca 2011

Kocham poetyckie opowieści, nic więc dziwnego, że zapałałam miłością od pierwszego przeczytania. Czytamy o losach człowieka, rodziny, miasta, świata. Wszystko się przenika. Urzeka język - urzeka wszystkie zmysły, ponieważ Rushdie słowami maluje, roztacza zapachy, smaki, wrażenia spiekoty. Ma się wrażenie, że można tę książkę poznawać niemal organoleptycznie;).

Sławka Turowicz

Magdalena Czupryńska | 2011-11-17