Opowiadania zebrane. Tom 2

2017-01-17
9788380620964
Andrzej Jankowski
klasyka sf opowiadania

Okładka książki Diuna Powieść graficzna. Księga 3. Prorok Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna Powieść ... Raúl Allén, Kevin J...
Okładka książki Diuna. Książka do kolorowania Frank Herbert, Tomislav Tomić
Diuna. Książka... Frank Herbert, Tomi...
Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. MuadDib Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna. Powieść... Raúl Allén, Kevin J...

Światy Franka Herberta

Opowiadania z tomu drugiego są znacznie lepsze niż te, zawarte w części pierwszej. Widać, że autor rozwinął swój warsztat, dzieła są zdecydowanie ciekawsze, a bohaterowie lepiej nakreśleni. Dla każdego fana sci-fi jest to moim skromnym zdaniem pozycja obowiązkowa, a wydanie książki jest po prostu świetne!

Od kilku miesięcy w przerwie między innymi książkami czytałam opowiadania Herberta. Po przeczytaniu prawie całego cyklu "Diuna" oraz dwóch tomów opowiadań mogę śmiało stwierdzić, że styl autora jest nie do podrobienia i łatwo go poznać, mimo zróżnicowanej tematyki. To od Herberta zaczęła się moja przygoda z science fiction (żywiłam niezrozumiałą awersję do tego gatunku przez długie lata) - niestety innym autorom trudno dorównać do tego mistrza. Proszę o polecenie czegoś na podobnym poziomie!

Bardzo przyzwoity tom.

Bardzo przyzwoity tom.

„Opowiadania zebrane. Tom 2” po raz kolejny zabiera nas w głąb krótszych form autorstwa Franka Herberta. Jest to pierwszy tego rodzaju zbiór w naszym kraju. Autor „Diuny” do swojego dorobku zaliczyć może również, aż ponad czterdzieści utworów, które przyjdzie nam poznać w pierwszym i drugim tomie „Opowiadań zebranych". Herbert stał się jednym z największych mistrzów fantastyki naukowej, znany głównie z „Kronik Diuny” posiada w swoim dorobku pisarskim teksty równie barwne i ciekawe. Pozycja ta oddaje w ręce czytelników utwory niezwykle zróżnicowane pod względem przedstawionych pomysłów, jak również poruszanych zagadnień.

Opowiadania zebrane w tym zbiorze łączy niebywała uniwersalność i poruszanie wiele dylematów moralnych, jak i egzystencjalnych. Frank Herbert potrafi jak nikt inny przedstawić wiele problemów, z którymi musi borykać się ludzkość, wizje autora są niejednokrotnie mroczne i prorocze zarazem. Science-fiction w wydaniu Herberta zawiera motywy psychologii, filozofii, religii oraz oczywiście szeroko pojętej technologii. Opowiadania potrafią zaciekawić i zmusić do refleksji, a autor zadaje wiele pytań, pozostawiając niejednoznaczne odpowiedzi.

Pierwszy, jak i drugi tom „Opowiadań zebranych” sprawił, że wsiąknąłem w niebanalne historie, które pokazują zaskakujące i przerażające wizje przyszłości. Proza Herberta porusza wiele tematów, kreując jednocześnie barwne i wielowymiarowe światy. Historie opisywane przez autora rozgrywają się zarówno na Ziemi, jak i innych, niesamowitych światach. Całość została napisana językiem barwnym i ciekawym, dlatego książkę przeczytałem w błyskawicznym tempie. Podczas lektury możemy wsiąknąć dogłębnie w niesztampowe i wielowymiarowe historie.

„Opowiadania zebrane. Tom 2” jak najbardziej mnie nie zawiódł i dostałem to, czego oczekiwałem. Książka zawiera dopracowane opowiadania, które są różnorodne i znakomicie napisane. Herbert potrafi zaskakiwać pomysłowością i doszlifowanym językiem. Autor dzięki tym krótkim formom pokazuje, że posiada oprócz „Diuny” wiele znakomitych pomysłów, które potrafią równie mocno szokować i zaskakiwać. Serdecznie polecam.

Filmowa recenzja książki na YouTube:
(bez spoilerów!)

Filmowa recenzja książki na YouTube:
(bez spoilerów!)

2029

Frank Herbert to twórca takich powieści jak "Zielony mózg", czy "Oczy Heisenberga". Dopiero potem przyszedł sukces "Diuny" i jej kolejnych części. W między czasie(jeśli wierzyć Wikipedii),pracował jako p operator telewizyjny, fotograf, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, był również poławiaczem małży i degustatorem win.
Imponująca lista zawodów. Dopiero oszałamiający sukces "Diuny", pozwolił mu się skupić tylko na pisarstwie.

Opowiadania zaczął tworzyć już w latach 40 i jego pierwsze utwory wcale nie należały do fantastyki. W zbiorze "Opowiadania zebrane tom 2", mamy do czynienia z fantastyką właśnie. Jednak nie można zarzucić temu twórcy, że skupia się na jednym temacie.
Mamy tu spotkanie z obcą cywilizacją, podbój innej planety, maszynę czasu, która sprowadza w nasze realia prymitywną istotę, jednak jest to założenie błędne. Świnie które przejęły panowanie nad światem. Albo pudełko, które całkowicie zmienia pewnego człowieka...

Jak podsumować ten zbiór? Również i tutaj pisarz usiłuje postawić pytanie o przyszłość ludzkości. Czy będzie to świetlana droga czy potężna klęska? Wszystko zależy od wyborów i tego jakie wnioski wyciągnie z już popełnionych błędów. Pisarz nie stara się oceniać wyborów swoich bohaterów. Stawia nas przed wybranymi przez nich drogami i zostawia nam interpretację, jak my zachowalibyśmy się w danej sytuacji.

Imponująca lista zawodów. Dopiero...

W październiku zeszłego roku po raz pierwszy miałem okazję zetknąć się z twórczością Franka Herberta w postaci zbioru jego opowiadań i było to spotkanie nad wyraz udane oraz niezwykle interesujące. W styczniu tego roku na rynku ukazał się drugi tom, którego lektury nie mogłem sobie odmówić a zawierający pozostałe 22 opowiadania. Podobnie jak pierwszy, drugi tom został również wydany w twardej oprawie z niesamowitym obrazem Wojciecha Siudmaka na okładce i pięknymi ilustracjami w środku, co czyni z tego wydania prawdziwą perełkę wydawniczą.

O ile lektura pierwszego tomu opowiadań z początku była dość trudna i ciężko było mi wczytać się w przedstawione historie, o tyle w drugim już czegoś takiego nie doświadczyłem. Praktycznie od samego początku dałem się porwać kolejnym wizjom przyszłości autora. Wydaje mi się, że było to spowodowane tym, że miałem już wcześniej kontakt z prozą Herberta i wiedziałem czego się spodziewać po kolejnych jego tekstach. Co zatem znajdziemy w drugim tomie? W pozostałych 22 opowiadaniach, Herbert ponownie porusza cały wachlarz tematów oraz kreuje wspaniałe i niezapomniane światy. Znajdziemy tutaj zarówno historie mające miejsce na Ziemi - w niedalekiej przyszłości a także za wiele tysięcy lat, jak również rozgrywające się na nowych i nieznanych światach. Otrzymujemy zatem bardzo różnorodne teksty - zarówno pod względem tematyki, jak poruszanych problemów.

Opowiedzieć chociażby skrótowo o każdym opowiadaniu byłoby wręcz niemożliwością. Dlatego postanowiłem opisać jedynie kilka z tych, które zrobiły na mnie największe wrażenie. W drugim tomie opowiadań przekonamy się, czy można zabrać na wyprawę kolonizacyjną odległej planety ważący ponad 1000 funtów fortepian, gdzie każde dodatkowe obciążenie jest wręcz niedopuszczalne. Jednakże jest on niezwykle ważny dla jednej młodej osoby, która ma ruszyć w podróż a także może pomóc zaaklimatyzować się załodze na nowej planecie. Czy w ogóle jest możliwe zabranie go ze sobą? Poznamy tajemnicze Urządzenie Hazardowe, które zakazuje jakiegokolwiek hazardu w pewnym na pozór zwyczajnym hotelu, które dwójka bohaterów w świetny sposób zdołała oszukać. Przeczytamy także o zagadkowej planecie, pełnej rachitycznej roślinności i zwierząt, na której nie rośnie nic pięknego a noworodki rodzą się brzydkie i karłowate. Kolonistom przyjdzie się pogodzić z trudną, lecz brutalną prawdą o tym jak mogą przetrwać w tym niegościnnym świecie... Czy w końcu zapoznamy się z wizją przyszłości Ziemi, zatruwanej masowo insektycydami w celu zabicia szalejących plag owadów. Jednakże ludzkość przegrywa tę walkę i sama się przy tym zabija i wyniszcza - na szczęście przychodzi ratunek z dość nieoczekiwanej strony.

Opowiadania zebrane, tom 2, to ponownie świetny zbiór krótszych opowiadań, zapewniających ogromną różnorodność historii oraz poruszanej tematyki. O wielu z zaprezentowanych tutaj opowieści, aż chciałoby się przeczytać całą książkę, by móc lepiej poznać daną wizję przyszłości, czy kreację nowego nieznanego świata. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis!

Franka Herberta nie trzeba chyba nikomu szczególnie przedstawiać, to postać-legenda dla każdego fana literatury fantastycznej. Autor Kronik Diuny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców science-fiction, choć większość czytelników zna go właśnie przede wszystkim za historię Arrakis. Jest on autorem także wielu innych intrygujących powieści, a także dziesiątek bezcennych opowiadań, które ukazują kierunek zainteresowań autora i mają odzwierciedlenie właśnie w jego najwybitniejszym dziele jakim okazała się Diuna i jej kontynuacje.

Kwestią czasu więc było ukazanie się zbioru jego opowiadań na polskim rynku, choć długo przyszło nam na nie czekać. Pierwszy tom pojawił się we wrześniu 2016 roku nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Obecnie w księgarniach można już kupić drugi tom, zawierający kolejne intrygujące i dotąd niepublikowane opowiadania Herberta. Jak by tego było mało, szata graficzna jest ujednolicona i świetnie komponuje się z pozostałymi pozycjami ze świata Diuny. Nie można także zapomnieć, że okładkę zdobi grafika samego Wojciecha Siudmaka, który jest również autorem kilku interesujących grafik wewnątrz zbioru.

Teksty, które możemy znaleźć wewnątrz tego zbioru, są niejako wykładnią zainteresowań autora. Nie mają one nic wspólnego z jego najwybitniejszym dziełem, ale większość czytelników jest wstanie dostrzec wiele podobieństw i pewnych rozwiązań, które były przez niego wykorzystane w Diunie. Nie chodzi tu jednak o samo szukanie podobieństw, choć nadaje to swojego rodzaju smaczku. Opowiadania Herberta bronią się bowiem indywidualnie, jako autonomiczne dzieła. Jego wizje i pomysły zachwycają, wzruszają, a niekiedy przerażają.

Ciekawym elementem jest także swojego rodzaju uniwersalizm, który można także dostrzec w innych działach autora. Wydarzenia, które opisuje, choć ukazują konkretne miejsce i czas, spokojnie można odnieść do współczesnych problemów ludzkości. Science-fiction jest bowiem tylko gatunkiem, sposobem ukazania wizji autora, przedstawienia jego wyobraźni, myśli. Istotą jest zaś pokazanie zagadnień z zakresu filozofii, religii, ekologii, psychologii, technologii i ekonomi. Na kartach swoich opowiadań ukazuje wiele dylematów moralnych swoich bohaterów, a także zestawia ze sobą ich decyzje, niekiedy pokazując ich skutki, a czasami pozostawia je ocenie czytelników.

Opowiadania Franka Herberta to pozycja obowiązkowa dla fanów autora jak i szeroko pojętej fantastyki. Świetny styl, lekkie pióro, intrygujące tematy i nietuzinkowe postacie, sprawią, że krótkie formy jednego z najwybitniejszych twórców fantastyki zachwycą wielu i zachęcą, by często do nich wracać. Polecam.

HERBERT (RO)ZEBRANY

Frank Herbert to jeden z gigantów literatury fantastycznej, który kultową „Diuną” zapewnił sobie miejsce w historii. Kiedy jednak spytać czytelników o jego inne utwory, chyba tylko nieliczni będą potrafili wymienić cokolwiek. Na szczęście Rebis postanowił przybliżyć krótkie formy pisarza, zbierając je w dwóch pokaźnych tomach stanowiących fascynujący przekrój przez karierę Herberta.

Miłośnikom „Diuny” trzeba powiedzieć jedno już na wstępie. „Opowiadania zebrane” nie są częścią ich ulubionego uniwersum, ale spokojnie. Śledząc poszczególne teksty szybko przekonacie się, jak wiele z pomysłów później rozwijanych miało w nich swój początek. Czy to niemalże przyziemne opowiadania bardziej ocierające się o fantastykę, niż stanowiące rozbuchany popis wyobraźni autora, czy też całkiem odpływające w nieziemskie rejony, Herbert eksploruje intrygujące dziedziny, które pobudzają umysł i fascynują.

Co jest w nich najlepsze? Przede wszystkim to, że pochodzą z okresu, który można nazwać jeśli nie złotą erą gatunku, to na pewno czasem jego doskonałej formy. Wtedy fantastyka wciąż była jeszcze świeża, ale okrzepła już po XIX-wiecznym boomie wynikłym z zachłyśnięcia się możliwościami technicznymi i technologicznymi. Ulegała porywom wyobraźni, jednocześnie zachowując więcej realizmu, niż w przypadku prekursorów gatunku.

Tworzący od lat 40. do 80. XX wieku Herbert ma wiele wspólnego z innym popularnym wówczas autorem SF, Philipem K. Dickiem. Nie jest jednak tak paranoiczny jak on, a jego utwory wydają się być nieco cięższe. I choć obaj ulokowali swoje zainteresowania w innych rejonach uprawianej literatury, łączy ich wiele – od stawianych istotnych i intrygujących pytań, przez niezwykle barwne fantazje, po pobrzmiewające w opowiadaniach echa ich współczesności.

Podsumowując, niniejsza dwutomowa publikacja zbierająca czterdzieści krótkich form autora „Diuny” to Herbert zebrany, ale też i rozebrany na czynniki. Zdekonstruowany. Ukazany od podszewki i to w iście rewelacyjny sposób. Każdy z tekstów zaprezentowanych na stronach to znakomicie napisana historia, niebanalna, ciekawa i szukająca niezwykłości. Warto jest je poznać, a nawet wręcz trzeba, bo podobnie jak w przypadku wydawanych również przez Rebis zbiorów Dicka, tak i tutaj mamy do czynienia z prawdziwą legendą literatury, a dla wielu także obiektem kultu. Dlatego też polecam Wam „Opowiadania zebrane” gorąco.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/01/23/opowiadania-zebrane-tom-2-frank-herbert/

HERBERT (RO)ZEBRANY

• Science Fiction
  • Na półce
  • Niezależne książki, które mogę kupić bez konsekwencji

Dodaj cytat z książki Opowiadania zebrane. Tom 2