Frank Herbert

Jeden z ważniejszych przedstawicieli amerykańskiej literatury science fiction. Twórczość Herberta określana jest jako hard science fiction i łączy zagadnienia z zakresu ekologii, filozofii, teologi... Jeden z ważniejszych przedstawicieli amerykańskiej literatury science fiction.

Twórczość Herberta określana jest jako hard science fiction i łączy zagadnienia z zakresu ekologii, filozofii, teologii, psychologii i ekonomii. Herbert koncentruje się na naturze człowieka, na jego możliwościach i niebezpieczeństwach, które mu grożą ze strony wymykającej się spod kontroli techniki, systemów totalitarnych i narkotyków zmieniających stan świadomości. Inspirowały go religie: buddyzm, którego był wyznawcą[1], a także islam. Pisarstwo Herberta bardziej skupia się na przyszłości samego człowieka niż tworzonych przez niego technologii.

Ukończył Uniwersytet w Seattle. Podczas drugiej wojny światowej służył w amerykańskiej marynarce wojennej. Po wojnie pracował m.in. jako operator telewizyjny, fotograf, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, był również poławiaczem małży i degustatorem win.

Jego pierwsze opowiadanie nie należało do gatunku SF, a ukazało się w magazynie Esquire. W prasie fantastyczno-naukowej zaczął publikować od 1952, nie odnosząc wielkich sukcesów. Zaistniał dopiero w 1956 po wydaniu powieści Dragon in the Sea, która została określona jako "fantastyczno-naukowy kryminał ze skomplikowanym śledztwem psychologicznym".

Następną powieścią była Diuna. Początkowo drukowana w czasopiśmie Analog Science Fact and Fiction w latach 1963-65, wydania książkowego doczekała się w 1965 roku, zdobywając uznanie czytelników i krytyków, którzy uhonorowali ją nagrodami Hugo i Nebula.

Zachęcony olbrzymim sukcesem, Frank Herbert stworzył całą serię powieści Kroniki Diuny, których akcja rozgrywała się głównie na pustynnej planecie Arrakis. Kroniki Diuny są najbardziej poczytną i zdaniem wielu krytyków najlepiej opracowaną serią książek fantastyczno-naukowych na świecie. Są to kolejno:

Diuna (Dune, 1965)
Mesjasz Diuny (Dune Messiah, 1969)
Dzieci Diuny (Children of Dune, 1976)
Bóg Imperator Diuny (w innym wydaniu Bóg Cesarz Diuny; God Emperor of Dune, 1981)
Heretycy Diuny (Heretics of Dune, 1983)
Diuna: Kapitularz (w innym wydaniu Kapituła Diuną, Chapterhouse: Dune, 1985)

Śmierć Herberta przerwała cykl, jednak autor pozostawił ogromną ilość materiałów, a w skrytkach depozytowych szkic kolejnej powieści, rozwijającej wątki rozpoczęte w tomie piątym i szóstym. Na kontynuację pracy nad sagą zdecydował się syn Herberta, Brian Herbert, który wspólnie z Kevinem J. Andersonem od kilku lat tworzy nowe powieści cyklu.

Ponadto sagę Kroniki Diuny uzupełniają następujące pozycje:

Eye (1985; zbiór opowiadań Franka Herberta zawierający krótki tekst Road to Dune ilustrowany przez Jima Burnsa, stanowiący swego rodzaju przewodnik po mieście Arrakin)
Songs of Muad'Dib (1992; zbiór wierszy Franka Herberta pochodzących z powieści z cyklu Kroniki Diuny, pod redakcją Briana Herberta)
Droga na Diunę (Road To Dune, 2005; zbiór zawierający alternatywną wersję powieści Diuna zatytułowaną Spice Planet (napisaną przez Briana Herberta i Kevina J. Andersona na podstawie notatek Franka Herberta), oryginalną propozycję artykułu They Stopped the Moving Sands, który bezpośrednio zainspirował Franka Herberta do napisania Diuny, liczną korespondencję autora Diuny i odmowy wydawnictw, które nie chciały przyjąć książki do druku, 12 niepublikowanych i alternatywnych wersji scen i rozdziałów Diuny i 5 Mesjasza Diuny oraz cztery opowiadania Briana Herberta i Kevina J. Andersona: A Whisper of Caladan Seas (opowiadanie, którego akcja rozgrywa się podczas ataku Harkonnenów na Atrydów), Hunting Harkonnens (stanowiące swego rodzaju wprowadzenie do powieści Butlerian Jihad), Whipping Mek (stanowiące swego rodzaju wprowadzenie do powieści Machine Crusade) i The Faces of a Martyr (stanowiące swego rodzaju wprowadzenie do powieści The Battle of Corrin))
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bóg Imperator Diuny
Bóg Imperator Diuny
Frank Herbert

7,51 (1968 ocen i 95 opinii)
Bóg Imperator Diuny
Autor:
Cykl: Kroniki Diuny (tom 4)
Seria: Diuna
Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród Corrinów, Leto II objął rządy Imperium i wprowadził je na swój Złoty Szlak. Trzy i pół tysiąca lat narzuconego spokoju zmieniło niewiele. Bene Gesserit, T...
czytelników: 3836 | opinie: 95 | ocena: 7,51 (1968 głosów) | inne wydania: 3
Destination: Void
Destination: Void
Frank Herbert

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Diuna
Diuna
Frank Herbert

8,21 (8577 ocen i 618 opinii)
Diuna
Autor:
Cykl: Kroniki Diuny (tom 1)
Seria: Diuna
Specjalna edycja z opracowaniem graficznym autorstwa Wojciecha Siudmaka. Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie p...
czytelników: 18227 | opinie: 618 | ocena: 8,21 (8577 głosów) | inne wydania: 9
Diuna. Mesjasz Diuny
Diuna. Mesjasz Diuny
Frank Herbert

7,7 (763 ocen i 13 opinii)
Diuna. Mesjasz Diuny
Autor:
Cykl: Kroniki Diuny (tom 1-2)
Ekskluzywne wydanie pierwszych dwóch tomów słynnego cyklu "Diuna"
czytelników: 1454 | opinie: 13 | ocena: 7,7 (763 głosy)
Droga do Diuny
Droga do Diuny
Brian Patrick Herbert, Frank Herbert, Kevin J. Anderson

7,05 (41 ocen i 9 opinii)
Droga do Diuny Seria: Diuna
Miliony fanów „Diuny” mogą teraz przeczytać niepublikowane rozdziały i sceny z „Diuny” i z „Mesjasza Diuny”, a także korespondencję Franka Herberta ze sławnym wydawcą Johnem Campbellem juniorem. „Dro...
czytelników: 214 | opinie: 9 | ocena: 7,05 (41 głosów) | inne wydania: 1
Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności
Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności
Stanisław Lem, Walter Michael Miller, Joan D. Vinge, Gene Wolfe, Frank Herbert, Kate Wilhelm, Ian Watson, George R.R. Martin, Bob Shaw, Jorge Luis Borges, Richard Matheson, George Alec Effinger, Michael Bishop, Gregory Benford, Daniel Keyes, Avram Davidson, Barry N. Malzberg, Edward Bryant, Vonda Neel McIntyre, Jack Vance, Algis Budrys, Gardner Raymond Dozois, James Tiptree, John Varley

7,17 (115 ocen i 7 opinii)
czytelników: 364 | opinie: 7 | ocena: 7,17 (115 głosów)
Dzieci Diuny
Dzieci Diuny
Frank Herbert

7,46 (2590 ocen i 85 opinii)
Dzieci Diuny
Autor:
Cykl: Kroniki Diuny (tom 3)
Seria: Diuna
Trzeci tom kultowych "Kronik Diuny". Upłynęło dziewięć lat, odkąd oślepiony Paul Muad'Dib wyruszył samotnie na pustynię na spotkanie z Szej-huludem. W tym czasie rządy w Imperium sprawowała...
czytelników: 4712 | opinie: 85 | ocena: 7,46 (2590 głosów) | inne wydania: 3
Efekt Łazarza
Efekt Łazarza
Frank Herbert, Bill Ransom

6,88 (25 ocen i 3 opinii)
Efekt Łazarza Cykl: Świat Pandory (tom 2)
Minęły wieki. Niedobitki ludzkości, podzielone na Trytonów i Wyspiarzy, muszą ponownie się zjednoczyć... pierwotny właściciel Pandory wraca!!!
czytelników: 98 | opinie: 3 | ocena: 6,88 (25 głosów)
Epizod z Jezusem
Epizod z Jezusem
Frank Herbert, Bill Ransom

6,05 (22 ocen i 4 opinii)
Epizod z Jezusem Cykl: Świat Pandory (tom 1)
W pierwszym tomie "Epizod z Jezusem" autorzy przedstawili Statek - sztuczną inteligencję, która wierząc, że jest Bogiem, likwidowała ludzi jako bezwartościowy, jej zdaniem, bagaż wodnego świ...
czytelników: 99 | opinie: 4 | ocena: 6,05 (22 głosy)
Eye
Eye
Frank Herbert

0 (0 ocen i 0 opinii)
Eye
Autor:
Journalist, ecologist, conservationist & bestselling novelist Frank Herbert captured the imagination of entire generations. Novels like The Dosadi Experiment & The White Plague explored...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze (5)

Przeczytaj także

29
10865
14554
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (621)

Czytelnicy (10865)

Cytaty tego autora (150)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Premiera „Terroru“ już dzisiaj!

5 kwietnia 2018 roku to data polskiej premiery „Terroru”, serialu produkcji AMC opartego na powieści Dana Simmonsa. Serial, którego producentem jest między innymi Ridley Scott, stworzony został przez Davida Kajganicha. W tym 10-odcinkowym, zrealizowanym z niezwykłym rozmachem spektaklu występują wybitni, wielokrotnie nagradzani aktorzy, m.in. Jared Harris, Tobias Menzies, Ciarán Hinds i Paul Ready.


więcej
Uniesienia duchowe należy równoważyć rozkoszami cielesnymi. Wywiad z Petrem Stančíkem

Z Petrem Stančíkem, autorem powieści „Młyn do mumii”, rozmawia Olga Kowalska z WielkiBuk.com, Anna Maślanka z Literackich Skarbów Świata Całego oraz Jerzy Bandel z Kto czyta, Żyje Podwójnie.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd