Ogień krzyżowy

Cykl: Crossfire (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Crossfire
TealcSzary

Na dalekiej planecie powstaje ludzka kolonia, której założycielem jest Jake Holman, mężczyzna usiłujący uciec przed mroczną przeszłością. Kiedy ta różnorodna, wielotysięczna wspólnota zaczyna się przyzwyczajać do życia w nowych warunkach, dokonuje zaskakującego odkrycia: na świecie tym żyją prymitywni humanoidalni Obcy. Władające narzędziami istoty zajmują tylko kilka izolowanych wiosek i najwyraźniej nie są gatunkiem rodzimym.

Gdy koloniści ostatecznie poznają prawdę, staną przed najtrudniejszą decyzją swojego życia – decyzją, która przesądzi o losach nie tylko ich nowego domu, ale też całej ludzkości.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 2009

Kosmiczna przygoda

Ziemię wyniszczają katastrofy biologiczne, wariujący klimat i wojny. Przypuszcza się, że jej biosfera przetrwa jeszcze zaledwie wiek. W takich warunkach sześć tysięcy odważnych, żądnych przygód lub zdesperowanych osób decyduje się wyruszyć w kilkuletnią podróż na niezbadaną planetę, by rozpocząć na niej nowe życie.

Nancy Kress, wielokrotnie nagradzana amerykańska pisarka SF, jest w Polsce praktycznie nieznana. W latach 90. przetłumaczono jej cykl „Żebracy”, następnie „Prawdopodobieństwo”. W tym roku wydawnictwo Rebis wydaje dylogię „Crossfire” napisaną prawie piętnaście lat temu.

Bohaterowie „Ognia krzyżowego” lecą na Zielnik, odległą planetę podobną do Ziemi, z różnych powodów. Prezes korporacji organizującej wyprawę ucieka od swojej przestępczej przeszłości. Przywódca Czejenów pragnie przywrócić swojemu ludowi pierwotną więź z naturą. Nowi Kwakrzy marzą o spokojnej egzystencji z dala od wojen i przemocy. Sześć tysięcy ludzi, sześć tysięcy powodów i jeden cel. Przynajmniej do pewnego momentu. W obliczu kontaktu z dwoma skrajnie różnymi gatunkami Obcych, które stanowią potencjalne zagrożenie dla ziemskich emigrantów, cele i działania kilku osób odpowiedzialnych za całą społeczność zaczynają się istotnie różnicować.

Narracja personalna dzieli się między troje głównych bohaterów: Jake’a – prezesa korporacji Mira, Gail – jego zastępcę i doktora Shipleya – przywódcę Nowych Kwakrów. Każde z nich ma odmienne poglądy, inne racje i motywacje. Jednak wszyscy muszą zmierzyć się ze swoją przeszłością oraz dylematami etycznymi. Autorka opisuje akcję z ich punktów widzenia, dzięki czemu historia nabiera wielowymiarowości, indywidualnych rysów i wiarygodności. Niestety, nie są zarysowani z jednakową dokładnością. O ile charakter i pobudki Shipleya wydają się jasne, a trauma Jake’a związana z przeszłością jego i brata zrozumiała, o tyle Gail jest postacią ledwie zarysowaną, niedookreśloną i bezbarwną.

W trakcie najważniejszych wydarzeń rozgrywających się wśród Obcych trójce głównych postaci towarzyszą: antropolog Lucy, genetyk Ingrid, biolog George, inżynier Karim, zmodyfikowany genetycznie żołnierz Franz i zbuntowana córka Shipleya, Nan. Nie wszyscy są tak samo ważni dla akcji. Główna sieć konfliktowa rozciąga się między Nan, Shipleyem, Jake’em, Gail i Lucy. Ich relacje rzutują również na kontakt z Obcymi, od którego zależy istnienie całej ludzkiej kolonii na Zielniku. Kress rozegrała to całkiem zgrabnie, choć nie do końca sensownie. Ten brak sensu może być jednak spowodowany faktem, że żaden z bohaterów nie wzbudza szczególnej sympatii. Nie czułam do nich przywiązania – byli mi jednakowo obojętni.

Kress z większą dbałością opisuje dwa, wykreowane na zasadzie przeciwieństwa, gatunki Obcych: pokojowe Badyle i agresywne Zwierzaki. Mimo że jedne i drugie są nieco podobne do ziemskich roślin lub ssaków, stanowią wysoko rozwinięte biologicznie lub technicznie grupy. To one i kontakt ludzi z nimi wzbudzał we mnie najwięcej emocji. Nie tylko dlatego, że autorka poświęciła temu wątkowi najwięcej miejsca.

Przypuszczam, że „Ogień krzyżowy” niczym nie zaskoczy i nie uwiedzie fanów gatunku. Choć nie czytałam dużo SF i nie mam szerokiego pola do porównań, odniosłam wrażenie, że historia Kress w gruncie rzeczy odkrywcza nie jest. Czytało się dobrze, akcja momentami trzymała w napięciu, jednak zabrakło mi obszerniejszego opisu tworzenia i funkcjonowania Mira City na Zielniku. Bez tego powieść jest tylko jedną z wielu kosmicznych przygodówek.

Ewa Jemioł

Izabela Pycio | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

"Zdumiewające, ...że ludzie upierają się przedkładać wydarzenia z własnego życia ponad zdarzenia wiekopomne, a nawet przełomowe. Człowiek potrafi rozpaczać w czas pokoju, dobrobytu, postępu. I potrafi znaleźć szczęście pośród wojny, chaosu, niepewności."

Powieść napisana w stylu, który bardzo mi odpowiada, konkretnie, bez zbędnych udziwnień, a jednocześnie lekko, ekspresyjnie, sugestywnie. Nawiązania do naukowej terminologii przekazane klarownie i czytelnie. Koncentracja na intrygujących wydarzeniach z równoczesną dbałością o zarysowywanie klimatycznego tła. Wsiąkamy w interesująco wykreowany świat, dość oryginalne rozwiązania, osadzone w złożonej naturze człowieka, z mnóstwem wyraziście przedstawionych bohaterów, których jednostkowe działania rzutują na przebieg akcji. Dynamicznie, ale nie tak, by umknęły szczegóły wątków, również zaskakująco i egzotycznie. Natychmiast nasuwają się liczne refleksje odnośnie moralności, jaką kieruje się człowiek w krańcowych warunkach,...

Wkp | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

KOSMICZNI EMIGRANCI

Twórczość Nancy Kress poznałem kilka lat temu za sprawą udanego opowiadania „Źródło starości”. Jednakże aż do teraz nie miałem okazji przeczytać żadnej jej pełnoprawnej powieści. Zmienił to na szczęście znakomity „Ogień krzyżowy”, pierwszy tom dylogii, która zabiera czytelników na obcą planetę, gdzie kolonizatorzy z Ziemi muszą zmierzyć się z nieprzewidzianymi trudnościami.

Zielnik to odległa planeta, na której panują warunki idealne do zamieszkania. Pełna roślinności i niezbadanych (a zatem i potencjalnie groźnych) zwierząt, pozbawiona człekokształtnych bytów stała się celem kolonizatorów z Ziemi. Zbieranina najróżniejszych indywiduów, zaczynając od znudzonych bogaczy, przez zdetronizowane arabskie rodziny królewskie, po zwykłych złodziei i ludzi chcących uciec od głęboko skrywanej przeszłości, wsiada na pokład Ariela i leci do gwiazd. Po dotarciu na miejsce szybko odkrywają jednak, że nic nie jest takim, jakim się wydawało – Zielnik jest zamieszkany przez...

eR_ | 2017-03-02
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 25 lutego 2017

Nancy Kress, to już legenda wśród pisarzy, którzy specjalizują się w szeroko pojętej fantastyce. Zdobyła wszystkie możliwe-prestiżowe nagrody, za swoje dzieła z Nebulą i Hugo na czele. W swoim czasie pisała również fantasy, jednak od dłuższego okresu pisze wyłącznie science fiction.

"Ogień krzyżowy", to jedna z jej powieści. Ludzie kolonizują planetę, która wydaje się być stworzona do tego aby na niej zamieszkać. Po początkowej euforii, okazuje się, że glob nie jest taki pusty. Okazuje się że na kontynencie mieszka pewna grupa humanoidów. Co więcej, jest pewne, że nie są to rodowici mieszkańcy tego świata. Ludzie stają przed zagadką, która zmieni wiele. Zachęcam do lektury.

Kress, podobnie jak LeGuin jest mistrzynią w kreowaniu obcych światów. Przede wszystkim jednak doskonale oddaje dylematy, przed jakimi stają ludzie, na obcej sobie ziemi. Ich utarczki i próby dostosowania się do zupełnie nowej rzeczywistości. Z pewnością jej pisarstwo zasługuje na wyróżnienie, dlatego zachęcam...

Janusz Szewczyk | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Uprzedzam od razu, że jest to opinia nieobiektywna i napisana na podstawie fragmentów książki. W całości nie dałem rady jej przeczytać, co po części było efektem wcześniejszej lektury polskiej antologii "Science Fiction", prezentującej naprawdę ambitną literaturę SF. Kontrast był tak wielki, że od "Ognia krzyżowego" mnie odrzuciło i zmęczyłem jedynie około 1/3 przeskakując po rozdziałach.

Książka opiera się na schematycznej i mało oryginalnej fabule pierwszego (i od razu drugiego) kontaktu. Gdyby to były lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku, być może uznałbym ją za przyzwoita rozrywkę (i tak być może powinienem ją oceniać, ale nie potrafię się zmusić). Obecnie jest to jedna z setek nudnych i wtórnych książek o ludziach (w tym przypadku weseli miliarderzy), którzy rozpoczynają eksplorację kosmosu (tak się już nudzili na Ziemi, że zebrali swoją kasę, zbudowali statek i wystrzelili się w przestrzeń), by odkrywać i kolonizować nowe światy. Niestety trafiają (biedactwa) na cudzą...

Marcin | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Jeżeli szukasz wielkich bitew kosmicznych to nie tutaj, tu dostaniesz naprawdę dobrą fantastykę z podejściem bardziej od strony etycznej i śwatopoglądowej, stawiającą bohaterów przed trudnymi wyborami. Ale od początku na planecie Zielnik lądują koliniści z ziemi (mamy tu plemie Czejenów, nowych Kwakrów, Chińczyków, Arabów i kilka innych klik w tym zmmodyfikowanych żołnierzy) jako, że była to inicjatywa prywatna nie ma tam rządu tylko wszystko regulują umowy podpisane pomiędzy frakcjami. Po lądowaniu okazuje się, że planeta nie jest jednak niezamieszkała. Jest tam kilka osiedli istot nazwanych Zwierzakami, egzystujących na poziomie niewiele wyższym od naszego kamienia łupanego. Aby bardziej pogmatwać sytuację okazuje się, iż one również nie są tubylcami. Skąd się wzieli na planecie kto ich tam zostawił i w jakim celu. Jak kolonia zareaguje na pojawienie się następnych obcych? Dobrze przemyślana i napisana książka zmuszająca nas do zastanowienia czy życie kolonistów lub obcych...

Arnika | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Jacek | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Pierwsza z dwóch części opowieści o trudnych początkach kolonistów z ziemi na obcej planecie. Czy ludzkość jest w stanie porozumieć się z inną inteligentną rasą. Jak może wyglądać pierwszy kontakt z istotami o niższym poziomie rozwoju? A co w przypadku kontaktu z cywilizacją o wyższym poziomie rozwoju? Czy poziom rozwoju cywilizacji należy mierzyć tylko zdobyczami technologii? A jeśli natkniemy się na dwie wzajemnie sobie wrogie cywilizacje? Jak postąpić? Kogo poprzeć? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania to warto sięgnąć po tę pozycje.

Marta Zagrajek | 2017-04-10
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Ludzka kolonia we wszechświecie, na planecie bardzo podobnej do Ziemi. Inspekcja i adaptacja. Nowa roślinność, ogromna przyjemność z poznawania całego ekosystemu. Intrygujące zwierzęta, którym próbujemy przypisać ziemskie nazwy. Nikt się nie spodziewał, że w tej idylli, w kosmosie, napotkamy Obcych! Szaleństwo!

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Rocy7 | 2017-08-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Na podbój nieznanego

Książka dzieli się na dwa główne etapy: podróży oraz pierwszego kontaktu z inną rasą.

Sam etap emigracji z ziemi, w tym opisy przyczyn dla których ludzie wyruszają w podróż na inną planetę jest zrealizowany ciekawie. Ziemia jest przeludniona, zanieczyszczona targana ciągłymi wojnami o surowce i konfliktami.

Tym co bardzo mi się podobało jest opis 6 letniej podróży na Zielnik – nowy dom kolonistów. Największym problem 8 osobowej załogi okrętu jest nuda, i przerwanie w zamknięciu z tymi samymi osobami.

Sam etap kolonizacji też opisano interesująco. Zielnik to odległa planeta, pełna roślinności i niezbadanych (a zatem i potencjalnie groźnych) zwierząt. Koloniści muszą radzić sobie z takimi problemami jak stworzenie własnych upraw czy rozbudowa kolonii.

Grupa kolonistów nie jest jednorodna. Po przybyciu na miejsce natychmiast wyodrębniają się grupy mające własne pomysły i przesłania na zagospodarowanie planety. Jedną z nich są Czejenowie pragnący powrócić do...

sethkane | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z ziemi zostaje wysłany statek na daleką planetę z zahibernowanymi ludźmi. Kilkunastu z nich leci przez całe sześć lat bez uśpienia by doglądać czy nic się nie popsuje i zdawać raporty na ziemię. Już w pierwszych momentach poznajemy wielu głównych bohaterów, bardzo barwnych i różnorodnych. Po pierwszych rozdziałach nie sposób się domyślić co będzie się działo dalej ... a będzie się działo.

Po sześciu latach statek ląduje na Zielniku ( planeta ) i tysiące ludzi zostaje odhibernowanych, dzielą się na różne grupy. Najbardziej znaczące z nich to Czejeni - grupa wybierająca się na łono natury obcej planety i żyjąca jak dawni przodkowie nie używając technologii. Druga to Nowi Kwakrzy - grupa religijna ceniąca sobie spokój, wspólne milczenie i otwarcie na „światło”. Ich przywódcą jest William Shipley - moja ulubiona postać zaraz po Jaku. Ma zbuntowaną córkę Naomi która jest niezwykle barwną postacią i ma talent to różnych rzeczy,w tym wpadaniu w kłopoty. Reszta to społeczność Mira City...