Sexus

Cykl: Różoukrzyżowanie (tom 1)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Trylogia Różoukrzyżowanie („The Rosy Crucifixion”), będąca ukoronowaniem twórczości Henry'ego Millera, należy niewątpliwie do klasyki literatury światowej. Sexu (1949), pierwszy tom autobiograficznego cyklu, przesycony nieokiełznanym, brutalnym wręcz erotyzmem i uznany w swoim czasie przez amerykańskich cenzorów za moralną prowokację, przez dwanaście lat objęty był zakazem publikacji w Stanach Zjednoczonych. Kiedy przygotowany do druku maszynopis Sexusa trafił do rąk Lawrence'a Durrella, ten, zszokowany masą wulgarności, która boleśnie kaleczy sztukę, w pierwszym odruchu wysłał do przyjaciela telegram: Sexus zrujnuje Twoją reputację stop wycofać i poprawić Larry. Jednakże już po kilku dniach zmienił opinię, depeszując: Wybacz niesprawiedliwą krytykę stop nic nie może zniszczyć Twojej prozy ani mojego podziwu stop mam nadzieję że przyjaźń trwa Durrell. Dziś, gdy erotyka w literaturze od dawna nikogo nie bulwersuje, możemy w pełni docenić nie tylko odwagę, ale i wielki talent pisarski Millera, niespotykaną żywiołowość jego prozy, w której obok naturalistycznych opisów znajdziemy fragmenty pełne humoru, liryzmu i głębokiej zadumy nad życiem.

Katherina87 | 2015-06-15

Różoukrzyżowanie. Sexus. Tom I.
Trylogia Różoukrzyżowanie stanowi ukoronowanie twórczości Henry Millera, jego opus magnum. Twórczość ta, należąca niewątpliwie do klasyki literatury światowej, budzi ciągle kontrowersje. Obok bulwersujących, naturalistycznych opisów w jego powieściach znaleźć można refleksyjne, a nawet mistyczne fragmenty inspirowane okultyzmem, astrologią i filozofią Wschodu, a także obrazy wywodzące się z poetyki surrealizmu z elementami groteski czy też czarnego humoru. Brutalny erotyzm jest w prozie Millera manifestacją niczym nieskrępowanej wolności jednostki, która nie mieści się w ramach wyznaczonych jej przez pogrążające się w kryzysie, nieautentyczne społeczeństwo. Jest także przejawem witalizmu i odwagi szczerości, które autor przeciwstawia umierającej cywilizacji świata zachodniego.

Różoukrzyżowanie jest niczym wspaniała korona wieńcząca twórczość Millera, w której żywioł życia jest zawsze ważniejszy od intelektualnej refleksji, a kreacja przeważa nad...

marek mariański | 2013-11-30

Nowy Jork, trzydziestotrzyletni Miller, który będąc w wieku Jezusa, nie przypadkowo doszukuje się w swoim życiu spełnienia swego przeznaczenia, to jest: zostać pisarzem. Poznaje miłość swojego życia, która wyniszczająca z jednej strony, daje asumpt jednocześnie do podjęcia wyborów, które są niezbędne do zrealizowania marzenia swojego życia. jesteśmy więc świadkami narodzić prawdziwej świadomości artystycznej. miller jest niczym epicki prorok w uśpieniu, na sekundę przed gigantyczną eksplozją. Miłość- wściekła, kłamliwa, siarczysta, wciąga go w wir historii, wydarzeń będących czystym szaleństwem, prawdziwą grą na cienkiej linii samokontroli i poczucia wiarygoności siebie i własnych przeżyć. Miller doskonale odnajduje się w roli odważnego wagabundy, jest obserwatorem nowego jorku, spotyka ludzi, którzy są zwykłymi obywatelami, jednak on potrafi wyłuskać w każdej z postaci, jakąs groteskową treść, szaleńczą obsesję. czytając millera mam wrażenie, że świat jego oczami ma postać...

Karolina | 2013-12-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Wahałam się czy zacząć przygodę z Millerem od tyłu :) tym niemniej wygląda na to, że poznając autora poprzez jego spowiedź prawdopodobnie z większym zrozumieniem podejdę do jego wcześniejszych dzieł.

W wieku 30 lat Miller nie stronił od seksu. Chyba też nikt przed nim nie był tak obrazowy, tak dosłowny w opisach swoich seksualnych eskapad. Seks to istotnie ważny element jego życia. Niektórzy zarzucają mu mizoginizm. Przedmiotowe traktowanie kobiet przynajmniej. Ja bym się bardziej skłaniała ku mizantropii. Po równo gardzi niektórymi mężczyznami i kobietami. Choć kobiety przynajmniej 'ceni' za te krótkie chwile spełnienia, które dają mu poprzez spółkowanie.
Abstrahując od wręcz niepohamowanego popędu seksualnego, otrzymujemy jeszcze parę detali na temat charakteru i osobowości autora. W wieku Jezusowym dojrzewa u niego pragnienie zostania pisarzem. Uświadamia sobie, gdzie jego miejsce. Widzi w jaki marazm popadł podporządkowując się ogólnym normom (żona, dziecko), pracując w...

Agata | 2012-11-08
Na półkach: Uzda, Przeczytane

Można odebrać tę powieść jako autobiograficzną. Henry przez większość lektury jawi się jako erotoman z pokaźnym zasobem intelektualnym i talentem do monologu. Wulgarny, kontrowersyjny język i bezpośrednie opisy aktów seksualnych. Myślę, że zwolennikom powieści Bukowskiego, Miller również przypadnie do gustu.

Wokulski | 2014-04-01

Odkryłem Millera dzięki Robertowi De Niro. Postać wykreowana przez niego w filmie "Przylądek strachu" w tak obrzydliwy sposób nakłaniała młodą niewiastę do zapoznania się z "Sexusem", że następnego dnia popędziłem do księgarni.

Okazało się, że jest to książka o niczym, ale napisana tak, że przyćmiewa tysiące książek o czymś. Cudowny język, przepiękny opis Polaków i wszechobecna "kosmopenisowa moc". "Zwrotnik Raka" jest bardzo dobry, "Sexus" rewelacyjny.

pidzamowa | 2014-01-09
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Brutalne erotyczne opisy szokują tylko na początku, potem przelatuje się je wzrokiem z lekkim znudzeniem. Fabuła książki przebiega cyklicznie: seks- głębokie refleksje nad życiem, pisaniem i światem- autobiograficzne perypetie bohatera. I znów to samo.
Miller jednak wybija się wyjątkowo celnymi myślami, ładnymi metaforami i jakąś dziwną sympatią, którą zaczyna się czuć do bohatera mimo jego wątpliwej moralności. Spodobało mi się to jak ukazana jest miłość, która choć przepełniona kłamstwem i zdradami- nie traci na autentyczności.

magija | 2014-05-27

Czysta poezja. Pochwała życia, wolności, miłości i sztuki wyrażona przez genialnego obserwatora, który nie tylko widzi, ale i nazywa w sposób otwierający oczy. Jest szczery, nie szczędzi czytelnikowi najbardziej intymnych detali, pisze wprost, nie przemilcza niczego, nie wyłączając nawet swoich porażek czy słów krytyki skierowanych w jego stronę. Nie stara się przy tym bronić, co czyni go jeszcze bardziej wiarygodnym. Jego postawa wzbudza zazdrość i tęsknotę za wolnością, wyzwoleniem z okowów społecznych norm i pęt, które narzucamy sobie sami.

papugaa | 2016-06-14

Są książki, w które wbijasz się całym sobą, jakbyś był w środku. Są i takie, które choć różnią się od ciebie, dalej w jakimś stopniu dotyczą głębi.
Ale te najważniejsze, te po których nie potrafisz nic powiedzieć, pojawiają się raz, może dwa i to przy dobrych wiatrach.
One czynią cię całkowicie wolnym. Uwalniają każdy hamulec wewnątrz i na zewnątrz, są bodźcem do zmiany, są wszystkim; powietrzem, smołą, bułką i miodem.
Autor rodzi się równo sto lat przed tobą, a pisze, jakby siedział obok. Czas nie gra tu roli, żadnej – chyba, że masz ambicję, to tylko zdenerwuje cię to retoryczne w myślach: skąd on to wziął?
Piękne jest to, że Autorzy się nie starzeją, bo, nie oszukujmy się, zawsze chodzi o nich.

Sexus to wybitna książka, bardzo rozwinęła mnie twórczo, duchowo i (chyba), seksualnie. Właśnie biorę się za Plexusa.

vievioor | 2015-06-05
Na półkach: Helen, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2015

Jakże mięsista książka! Jest tak pełna życia, tak bezpośrednio napisana, taka krwista... Mam kłopoty z odnalezieniem właściwych słów, cokolwiek napiszę będzie wyblakłe i nijakie przy tej książce. Aczkolwiek sądzę, że jej język nie jest dla każdego - bezpośredni, często pełen ironii, nie stroniący od wulgarności... I tematyka - od metafizycznych rozważań, przez marzenia o osiągnięciu szczytów literackich, po codzienne życie, namiętna miłość i mnóstwo seksu, bez skrępowania opisywanego przez Millera. Nie każdemu się spodoba, wielu się zgorszy, ale niejeden (i niejedna) się zachwyci ;)

sylvie | 2015-10-13
Przeczytana: styczeń 2013

Zafascynowały mnie niesamowite opisy scen erotycznych. Mistrzostwo w porównaniu np. z pięćdziesięcioma twarzami Greya. Poza tym dominowała ciągła walka z brakiem pieniędzy i głód.
Polecam

Dobrze wyjść z pisarzem: Henry Miller

Po Bowlesie i Chatwinie czas na kolejnego pisarza, który od momentu przeczytania jego pierwszej książki – w moim przypadku był to „Sexus” – wydawał mi się inspirujący (i zabawny). Zakres i intensywność tych inspiracji w ciągu kilku lat wielokrotnie zmieniały się, ale Henry Miller nadal pozostaje w czołówce moich ulubionych autorów.