Prentice Alvin - The Tales of Alvin Maker - Volume III
Omnikoron

Opowieść o Alvinie Stwórcy przedstawia alternatywną wersję Ameryki czasów pierwszych osadników. Uczeń Alvin to trzeci tom tej epopei fantasy. Orson Scott Card jeszcze raz stworzył niezwykłą i porywającą opowieść.

Alvin powraca do miasta, gdzie przyszedł na świat i podejmuje naukę rzemiosła u kowala. Nie wszystko dobrze się układa w Hattrack River. Na życie Alvina czyha jego wróg - Niszczyciel.

Adrian Jeżak | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Kolejna jakże wciągająca część. Alvin trafia do kowala, który "uczy" go fachu. Dlaczego "uczy"? Zajrzyjcie sami :). W tej części nie odbiegamy już od głównego wątku historii, nie skupiamy sie na postaciach drugoplanowych. Historia jest czysta, przejrzysta i zachęcająca. Pełno w niej matczynej miłości, miłości kochanków, nienawisci, zdrady ale także zarazem nauki i pokory, Umiejętności utrzymania własnego stanowiska w określonych sprawach i chęc pomocy innym z narażeniem własnego życia. Popierane to ilością magii, humoru i innych rzeczy, które spowodują, że nie będziecie mogli oderwać się od jej lektury.
Dlaczego piszę takimi ogólnikami? Po coż streszczać coś co i tak przeczytacie ;)
Polecam i Zachęcam
Adrian Jeżak

Hubert | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Trzeci tom Alvina jest na pewno lepszy od poprzedniego. Tym razem nie ma tu Indian (są jedynie z rzadka wspominani), za to zahaczamy o temat niewolnictwa. Dużo się dzieje, nie można narzekać na nudę, troszkę też zaskoczenia. Wszystko polane oczywiście sosem o smaku fantasy. Myślę, że nieśmiało można polecić - pod warunkiem oczywiście, że przeczytało się dwa poprzednie tomy.

Książka to niby nic takiego, osadzone w fantastycznych klimatach dość prymitywne czytadło autora z dość przeciętnym warsztatem - ale jednak wciąga, zaskakuje i kusi aby sięgnąć po kolejny tom - co też z pewnością wkrótce uczynię.

Pablos | 2010-07-06
Przeczytana: 2003 rok

Po rozczarowaniach, jakie przyniósł "Czerwony Prorok", wracamy na główną ścieżkę Alvina: jego naukę Tworzenia. Bohater spóźniony o rok przez wydarzenia z drugiego tomu dociera wreszcie do Hatrack, miejsca swych narodzin, by zostać uczniem kowala Makepeace'a Smith. Pamiętamy tę postać z tomu pierwszego... tu jednak Makepeace jest już zupełnie inną osobą. To jest właśnie mocna strona książek Carda: wie, że każdy może się zmienić, najczęściej na gorsze. Dlatego też czyny kowala tak bardzo oddziałują na czytelnika - pamiętamy, jak wyciągał własnymi rękami Vigora, brata Alvina z rzeki, a teraz jest nikczemnym, leniwym egocentrykiem, przekonanym o własnej wyższości i braku umiejętności i talentu u ucznia.

Tak, jak "Czerwony Prorok" poświęcony był Indianom, tak "Uczeń Alvin" w dużej mierze dotyka drugiej nieprzyjemnej kwestii, na której opiera się Ameryka: niewolnictwa. Obserwujemy ludzkie zachowania, przejedziemy przez całą ich skalę, od jasnej emancypacji, przez obojętność i wstyd, do...

Silaqui | 2012-03-02
Przeczytana: 03 lutego 2012

Po przeczytaniu Czerwonego Proroka z utęsknieniem czekałam na ponowne spotkanie z Alvinem, ale pech chciał, że pozycja ta była ciągle niedostępna. Zanim udało mi się porwać z bibliotecznej półki wyczekiwanego Ucznia Alvina pocieszałam się Mówcą Umarłych, a spotkanie z Enderem jedynie zaostrzyło apetyt.
Zdążyłam się już przyzwyczaić do stylu Orsona Scotta Carda, a magia zawarta w jego powieściach na stałe zagościła w czołówce moich ulubionych światów.

Cała opinia dostępna tutaj: http://adanbareth.blogspot.com/2012/03/kilka-sow-o-uczniu-alvinie-orsona.html

AJD | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Jak się już zacznie czytać o Alvinie to nie chce się przestawać. Zastanowiłam się nad nieograniczoną wyobraźnią autora, a także nad jego zuchwałością. Przemienia głównego bohatera w jeszcze-nie-Boga, ale już-nie-człowieka. Ciężka jest droga do zostania Stwórcą. I choć żałuję, że wątek miłosny nie rozwinął się bardziej, nadal chce towarzyszyć Alowi w jego walce z Niszczycielem.

auuron | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Trzeci tom cyklu o Alvinie Stwórcy. Książka opowiada o dalszych losach Alvina, skupia się na etapie pobierania nauk u kowala i zdobywaniu zawodu czeladnika. W dużym stopniu widać poruszany temat czarnych w Ameryce i samego niewolnictwa. W dalszym ciągu czyta się miło i z zaciekawieniem. Tuż przed chwilą skończyłem, ale chyba zaraz sięgnę po następną część. :) 7/10.

książek: 2045

Nie wiele jest powieści których nie lubię, ale ta jest jedną z nich. To zwykła powieść obyczajowa w którą wciska się magię, która znowu jest mdła i ni jak ma się do fabuły. W zasadzie nie mam pojęcia o czym jest ta książka, wydawać by się mogło ze chodzi o ratowanie pijanego Indianina, aby w następnej ratować Afroamerykanina, aż z logika nakazuje myśleć ze kolejny będzie o tym ze kolej nadchodzi i będziemy ratować chińczyka upalonego opium.

Wszystko rozwleczone, te "najlepsze momenty" o których opowiadali mi koledzy przez co próbowali mnie namówić do przeczytania tego, często oddalone od siebie są o cały tom. Np. zostanie czeladnikiem u kowala.

Chodzi mi oto że akcja jest nudna, nudna do bólu.

AksonPL | 2015-03-29
Przeczytana: 27 marca 2015

Jak każdy tom. Ciekawa, dopracowana. Brak w niej głupich czy bezsensownych zachowań a postacie są wyraźne (czasami aż za bardzo). Jedyne co mnie drażni w tej książce to jej bardzo zamknięty charakter. Mam wrażenie że w każdym tomie autor chce przedstawić wyraźnie jeden problem a o innych całkiem zapomina. I wiem że gdyten tom zamknę to uwczesny problem zniknie i pojawi się następny.

Wiencor | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Mam problem z "Uczniem Alvinem".
Fajnie, że fabuła wróciła na właściwe tory i Alvin Miller zostaje uczniem kowala Makepeace’a Smitha. Pojawia się również Niszczyciel, ale Jego konfrontacja z głównym bohaterem została zepchnięta na dalszy plan i to właśnie mi najbardziej przeszkadzało w tej powieści.
Zamiast tego mamy tutaj problem niewolnictwa oraz przemianę mistrza Alvina czyli kowala Smitha na gorsze. Przyznaję, że są to ciekawe wątki, ale jednak wolałbym więcej scen z Niszczycielem, dlatego końcowa ocena to naciągane 7/10.

Joanna | 2014-06-30

Kolejna dobra część serii, równie wciągająca. Nic dodać nic ująć.