Trzy metry nad niebem

Okładka książki Trzy metry nad niebem Federico Moccia
Okładka książki Trzy metry nad niebem
Federico Moccia Wydawnictwo: Muza Cykl: Trzy metry nad niebem (tom 1) literatura piękna
Trzy metry nad niebem (tom 1)
Tre metri sopra il cielo
Muza
2012-06-20
2005-01-01
Krystyna Kabatc, Eugeniusz Kabatc
Krystyna Kabatc Eugeniusz Kabatc powieść młodzieżowa literatura włoska

Fatalna. Bohaterowie irytujący. Typowy, słaby romans z bad boyem, nic ciekawego, bardzo przewidywalne. Niepotrzebne, żenujące podteksty w momentach kompletnie od czapy. Jedna z gorszych jakie przeczytałam. Napisana miernym językiem. Nudne, nie polecam.

Po przeczytaniu ze smutkiem muszę przyznać, że w tym przypadku ekranizacja jest lepsza niż książka. W powieści jest więcej męskich historii opisujących wyścigi, bijatyki, a wątek miłosny jest słabo przedstawiony, nie czuć tam ten chemii. Zakończenie mnie rozczarowało, bo przy filmie się popłakałam.

Opowieść o "zakazanej miłości" nastoletniej Babi i łobuza Stepa dziejąca się na początku XXI wieku w Rzymie wciąga i daje do myślenia. Choć nie są to chyba do końca myśli, których autor by oczekiwał. Przede wszystkim jak na książkę dla nastolatków pełna jest ona przemocy, i to takiej, której jakoś nie spodziewałabym się w bogatych sferach Rzymu (bicie dzieci po twarzach, syn chuligan wdający się w brutalne bójki, kradnący i demolujący mieszkania, itp.). Cała książka dość mocno cuchnie pochwałą "maczyzmu" czy tzw. toksycznej męskości (Step jako seksowny troglodyta kontra jego nudny brat czy fajtłapowaty ojciec Babi). Jak na fakt, że akcja tej książki dzieje się w latach 2000, to mocno trąci ona myszką i jakoś wydaje się, jakby napisana była wcześniej (co chyba jest prawdą, bo znalazłam informację, że autor pisał ją już w latach 80.). Rozczarowuje też zakończenie, które z jednej strony jest najciekawsze (przemiana Babi i Stepa),a z drugiej potraktowane jest bardzo skrótowo. Wolałabym, żeby ostatnim wydarzeniom w książce poświęcone było więcej uwagi.

Długo czekała ta książka na półce. Przyznam szczerze zaczęłam czytać z dużą dozą sceptycyzmu, jednak historia Babi i Stepa, zderzenie ich kompletnie różnych światów wciągnęła i zainteresowała. Cieszę się, że są kolejne części, bo kończyłam ją z dużym zaskoczeniem i niedowierzaniem. To z pewnością książka dla młodych, ale z powodzeniem znajdzie miejsce wśród starszych czytelników ;)

Zbuntowany chłopak i dziewczyna z dobrego domu czy ta znajomość ma prawo na rozwinięcie relacji?
Piękna książka.

Piękna książka.

Jeden z nielicznych przykładów, gdzie film jest lepszy od książki. Kiepsko napisana, nie wciągnęła mnie za mocno, mimo że czytałam ją jako nastolatka. Mimo to, skończyłam ją, sięgnęłam nawet po drugą część, ale w połowie się poddałam. Wolę obejrzeć ponownie film.

typowa literatura młodzieżowa z wątkiem miłosnym, zakochałam sie od pierwszych stron

Ciekawa i przyjemna lektura. Dosyć szybko się ją czyta. Spodziewałam się trochę większych fajerwerków, jednakże warta przeczytania.

Babi, dziewczyna z dobrego domu, świetna uczennica i przykładna córka spotyka na swojej drodze Stepa, chłopaka ze skłonnością do agresji, którego życie składa się z ćwiczeń na siłowni, wyścigów motocyklowych i ciągłych bijatyk.

Pomimo skrajnie różnych charakterów oraz pochodzenia z odmiennych światów pomiędzy dwójką tych młodych ludzi zaczyna rodzić się uczucie.

Zaryzykuje pytanie:
czy znajduje się tu jakakolwiek dziewczyna, która nie oglądała filmu „Trzy metry nad niebem” milion razy?🤔

Ja postanowiłam po raz pierwszy sięgnąć po książkę, na podstawie której został nakręcony ten film i … mam mocno mieszane uczucia.

Główny bohater w książce nazywa się Step, aczkolwiek ja cały czas zmieniałam sobie na Hache - (zdecydowanie bardziej mi ono pasuje). Step w wersji książkowej jest zdecydowanie bardziej agresywny i taki mniej myślący.
Babi jest charakterologicznie podobna w obu wersjach.

W książce akcja rozgrywa się we Włoszech i zaczyna się bardzo, bardzo powoli, z kolei w przedostatnim rozdziale mamy praktycznie 1/3 filmu, więc mnóstwo informacji na kilku stronach.

Chemia pomiędzy bohaterami zdecydowanie bardziej uderzyła mnie w filmie, niż tu w książce. Mam wrażenie, że w książce ta miłość pojawia się trochę na zasadzie pstryknięcia palców.

Fabuła filmu jest bardzo mocno oparta na książce, choć dialogi pomiędzy bohaterami są lepsze w wersji filmowej. W książce miałam wrażenie, że autor stara się ze Stepa (Hache) zrobić takiego prawdziwego chuligana wkładając czasem w jego usta dość prymitywne teksty.

Podsumowując - zdecydowanie bardziej zostaje fanką wersji filmowej, i dziś po raz milion pierwszy znów ją obejrzę. 🤍

Klasyczna historia dziewczyny z dobrego domu i chłopaka z trudną przeszłością i jeszcze trudniejszym charakterem.
Coś raczej dla młodzieży

Coś raczej dla młodzieży