Spisek franciszkanów

Wydawnictwo: Albatros
The Franciscan Conspiracy
Spisek, franciszkanów
historyczna

Blisko 800 lat temu, w marcu 1230 roku, urzędnicy miejscy zawładnęli trumną ze szczątkami świętego Franciszka z Asyżu i ukryli ją w zawczasu przygotowanym miejscu. Stało się to za przyzwoleniem ówczesnego generała zakonu franciszkanów. Sekretu, gdzie spoczęło ciało, spiskowcy dochowali do śmierci. Odnaleziono je i ulokowano w powszechnie dostępnym miejscu dopiero w roku 1824. W październiku roku 1271 pustelnik Konrad dostaje list pisany na łożu śmierci przez swojego mentora, jednego z trzech towarzyszy życia Franciszka, w którym ten zobowiązuje go do wyjaśnienia okoliczności śmierci świętego. Brat Konrad opuszcza pustelnię i rusza w pełną niebezpieczeństw drogę do Asyżu. Nie wie jeszcze, ile będzie kosztować go to śledztwo, albowiem tajemnicy strzegą zazdrośnie kolejni generałowie zakonu.

książek: 1901
Gosia | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 maja 2013

Moimi ulubionymi pisarzami tego gatunku są Dan Brown i James Rollins i przeczytałam już kilka gniotów, które usiłują naśladować najlepszych. Ta ksiażka jednak mnie nie rozczrowała. Intryga zawiazana ciekawie, napisana prosto i sprawnie, może jak na mój gust momentami zbyt prosto.

zolzowata_franca | 2015-08-20
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Miała być to powieść w stylu "Imienia Róży" Umberto Eco, wedle mojej opinii daleko jej do tego. Fakty i fikcja literacka z okresu średniowiecza. 1230 rok, urzędnicy miejscy zawładnęli szczątkami św. Franciszka z Asyżu, ukryli trumnę a sekretu, gdzie spoczęło ciało dochowali do śmierci. Pustelnik Konrad otrzymuje list pisany na łożu śmierci od jednego z towarzyszy św. Franciszka, w którym to prosi o wyjaśnienie okoliczności śmierci świętego. Brat Konrad wyrusza w drogę pełną niebezpieczeństw.
Jestem pasjonatką tego typu książek, niestety ta pozycja nie porwała mnie. Prosta intryga, bardzo przewidywalna.

eva40 | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Liczyłam na bardziej ciekawą powieść historyczną. Niestety nie przypadła mi do gustu forma przedstawienia historii brata Konrada i młodej Amaty. Kilkakrotnie miałam ochotę porzucić lekturę ale dałam szansę i dotrwałam do końca. Ciężka i nie była dla mnie lekturą która bym polecała.

Michał | 2013-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 lutego 2013

Akcja powieści dzieje się podczas początków zakonu Franciszkanów. Św Franciszek nie żyje. Jeden z braci który towarzyszył świętemu, Leon, umiera. Jednak przed śmiercią wysyła list do brata Konrada, tajemnica zawarta w nim może dokonać niemałego przewrotu.
Ktoś ukrył zwłoki Św Franciszka, ale po co? Gdzie one się znajdują?
Tomasz nie ma pojęcia w jak wielką kabałę się wplącze próbując rozwikłać zagadkę z listu brata Leona.
Bardzo ciekawie opisane realia życia w średniowieczu, oraz w klasztorze. Jedyne co mi zgrzytało, to wstawki erotyczne (napisane mam wrażenie na siłę), które na szczęście występują bardzo rzadko.
Lektura przyjemna i dość lekka, warto sięgnąć po "Spisek Franciszkanów".

enKage | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Mogło być naprawdę dobrze, ale autor chciał widocznie napisać coś wielkiego, przez co poszedł na ilość, nie jakość. 300 początkowych stron - niestrawne. Później - trzyma w napięciu i naprawdę zapada w pamięć. Niestety, żeby do tego dotrzeć, trzeba przebyć drogę przez mękę.

No i te do znudzenia powtarzane wstawki erotyczne... mam wrażenie, że wciąż te same, włożone na siłę. A można by było w tym czasie podkręcić nieco prostą mimo wszystko intrygę, rozbudować kwestię walki o władzę między różnymi grupami duchowieństwa oraz ich relacje z możnymi. Mozna było. Ale dla autora zabawa w diabełka i wrota Isztar były wielokroć ważniejsze.

wirydiana | 2011-05-26
Przeczytana: 26 maja 2011

Czy próbowaliście sobie kiedykolwiek wyobrazić co dzieje się za klasztorną furtą? Jakie tajemnice ukrywają się w pozornej ciszy klasztornych cel? A jeśli do tego lubicie średniowiecze to na pewno spodoba się Wam "Spisek franciszkanów".
Młody zakonnik, Konrad, dostaje pewnego dnia list od swego dawnego mistrza. Tajemnica zawarta w tym piśmie zmusza go do opuszczenia pustelni i wyruszenia w długą i pełną niebezpieczeństw podróż po ówczesnej Italii. Konrad nie przypuszczał nawet, iż jego decyzja o odkryciu prawdy uruchomi machinę wydarzeń, które doprowadzą go do klasztornego lochu, wioski trędowatych i przed oblicze papieża. Nie wiedział także, że za rzekomą prawdę będzie musiał bardzo drogo zapłacić, a to co znajdzie nie będzie tym czego szukał.
John Sack oparł swoją książkę na bardzo bogatej podbudowie historycznej. Przez opowieść przewija się galeria postaci znanych nam z kartek podręczników do historii: od słynnego podróżnika Marco Polo poczynając, a kończąc na głównym bohaterze,...

hiradek | 2012-06-25
Przeczytana: kwiecień 2012

Intryga szpiegowska osadzona w śednowiecznych realiach, fakty sprawnie zmieszane z fikcją literacką. Działa na wyobraźnie

Marcin Napierała | 2014-04-09
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

niezbyt ciekawa w mojej ocenie.

Marguerite | 2016-04-02
Przeczytana: 15 marca 2016

świetna książka, uwielbiam..
choć zakończenie dla mnie zbyt...krótkie..jakieś jakby niedokończone...chciałam czegoś więcej pod koniec...
ale generalnie ok :-)

andziapa | 2013-03-02

Ot, czytadło. Do zabicia nudy, ale szału nie ma.