Zaginiona ewangelia

Wydawnictwo: Albatros

Włoski archeolog dokonuje sensacyjnego odkrycia w Ostia Antica pod Rzymem. Wewnątrz odkopanego dzbana odnajduje papirus z aramejskim rękopisem zawierającym relację z życia Jezusa, spisaną przez jego brata Jakuba Sprawiedliwego około 60 roku n.e. Jest t

gwiazdka | 2016-09-07
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2016

MOŻLIWE SPOILERY

No dobrze, „Zaginioną ewangelię” mam za sobą, dobrnęłam do końca, ale nie będę ukrywać, że wielkim trudem, był nawet moment, którym książkę Wallace zamierzałam odłożyć po 150 stronach. W jednej z opinii innych czytelników wyczytałam jednak, że książka w pewnym momencie się rozkręca i jest coraz lepiej. Moim zdaniem wcale tak nie było, ale ja doczołgałam się do ostatniej strony. Jednak po kolei, zacznę od zalet, a tutaj niewątpliwym walorem- niestety, moim zdaniem jedynym- jest barwna narracja. Ale nawet najpiękniejszy język nie pomoże, gdy autor nie ma nic do powiedzenia. Powieść jest rozwlekła, zawiera tysiące szczegółów i szczególików nikomu niepotrzebnych, treści konkretnej za to niewiele. Po drugie jedne fragmenty zaprzeczają innym: przede wszystkim głupia jest myśl przewodnia, czyli twierdzenie, że Jezus nie zmartwychwstał, bo nie umarł w wieku 33 lat, więc skąd drugie zmartwychwstanie skoro nie było pierwszego? Po kolejne jeżeli do ludzi nie przemówi...

Northman | 2014-05-02
Przeczytana: 25 kwietnia 2006

Biorąc do ręki "Zaginioną ewangelię" sądziłem, że będę miał do czynienia z zapychaczem czasu, ale stało się inaczej. Pozytywne zaskoczenie to mało powiedziane. Książka ma w sobie głębię, o którą trudno byłoby ją posądzić (aż chce się człowiekowi przypomnieć samemu sobie na głos, że książek nie ocenia się po okładkach), a także znakomicie skonstruowaną i wciągającą fabułę. Główny bohater także jest niewątpliwym plusem książki, ponieważ wcale nie jest postacią jednoznaczną i przewidywalną. Przy tym wszystkim nachodzi człowieka refleksja, że w dobie globalizacji i niewyobrażalnej dla zwykłego śmiertelnika potęgi biznesowej machiny wszystko co w tej książce napisano wcale nie musi być fikcją i któregoś dnia naprawdę może się wydarzyć.

Omega30 | 2014-02-23
Przeczytana: luty 2014

Bardzo lubię literaturę,określaną ostatnio mianem theological fiction.
Każdego z nas,bez względu na wyznanie,intryguje odwieczne pytanie:
czy Bóg istnieje???Dlatego autorzy i wydawnictwa tworzący wariacje
w tym temacie,przędą bardzo dobrze.Oczywiście,są dobre powieści,
są świetne powieści, ale też jest świetne dziadostwo! Ponieważ
czytam wszystko z tego nurtu,trafiła mi się i ta opowieść.
Autor zadaje nam pytanie: czy Chrystus był postacią fikcyjną czy
człowiekiem realnym? Czy Chrystus umarł na krzyżu? a może przeżył
ukrzyżowanie i zmarł długo później? Oczywiście pytanie dość nudne,
gdyby nie obleczone w światowy spisek,barwy sensacyjnych wydarzeń
oraz psychologiczno-moralnych dywagacji głównego bohatera.
Powieść byłaby bardzo dobra,gdyby autor skupił się na pisaniu,
a nie wymyślaniu jak książkę wydłużać (płacą im od strony?).
Czytając pierwszy rozdział,jeszcze raz spojrzałem na okładkę i ostatnią stronę,czy aby na pewno jest to książka o tajemnicy
chrześcijaństwa a nie nowa...

Brian | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Ta książka to dla mnie pozytywne zaskoczenie. Generalnie bardzo lubie tematyke religijno-sensacyjno-historyczną więc sięgałem po nią z ochotą ale szczerze mówiąc nie spodziewałem się że będzie aż tak dobra.
Największy plus to osoba głównego bohatera. Zwykle w tego typu powieściach postacie są nieco "płaskie" nacisk położony jest na fabułę i sensacje, "Kod Leonarda Da Vinci" jest tego najlepszym przykładem. Robert Langdon to nie jest jakaś skomplikowana postać i intrygująca postać. Zupełnie inaczej jest ze Stevenem Randallem z "Zaginionej Ewangelii". Główny bohater powieści nieustannie przechodzi przemiany, toczy wewnętrzną walkę, jest osobą pełną sprzeczności która chce rozwikłać zagadkę aby uspokoić tym własne sumienie. To naprawde fascynująca postać.
Dlatego właśnie gorąco polecam tą książke

Fidel-F2 | 2016-06-29

Kolejna pozycja z notatką na okładce 'Thriller a la Kod Leonarda da Vinci'. No ale szczęśliwie, powstała w 1972 więc jest w miarę przyzwoicie napisana. Odkrycie archeologiczne rzuca nowe światło na zycie Jezusa, potęga tych treści ma odnowić życie duchowe ludzkości. Grupa wydawców, w tajemnicy, przygotowuje wydanie Nowego Testamentu zawierającego pięć Ewangelii. Do obsługi medialnej przedsięwzięcia zostaje zatrudniony Steven Randall, włąściciel prężnej agencji marketingowej. Wszystko wydaje się być w porządku, jednak im głębiej w las tym schody robią sie coraz bardziej strome.
Początkowo to po prostu amerykańska powieść obyczajowa ze snującą sie akcją, później wydarzenia nabierają tempa i książka wciąga.
W końcu spostrzegamy, że te pięćset z hakiem stron, to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie czy prawda zawsze jest najważniejsza. Jak łatwo się domyśleć, jednoznacznej odpowiedzi brak.

Zirytowała mnie skopana końcówka końca zakończenia ale za długo by gadać.

Istotną wadą...

Yenefer | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Niestety wielkie rozczarowanie! Na odwrocie książki napisane jest, że to dzieło na miarę Kodu Leonarda. Oprócz tematyki religijnej nic jej nie łączy z thrillerem Browna. Książka ciągnie się jak przysłowiowe flaki z olejem. Nagminne retardacje w postaci rozmów bohaterów, charakterystyk osób, które nie mają większego wpływu na rozwój akcji, wreszcie niedorzeczny romans Angeli i Steva, opisy ich zbliżeń na miarę taniego harlequina, w końcu irytujący sam Randall, cyniczny cwaniak o naiwności dziesięcioletniego dziecka. Gdyby autor się postarał, mogłby ścisnąć fabułę w 200 stronicach. Czytałam, czytałam i czekałam, aż wydarzy się coś fascynującego, ale na próżno. Akcja zamiast się rozkręcać to jak na złość stała w miejscu, a autor raczył nas opisami o metodach badania C-14, różnicach między aramejskim a hebrajskim, konstrukcji próbowek, sejfu itp. Ironizuję, ale z powodu irytacji.

Krzysiu Jakóbczak | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Naprawdę rzetelna praca pisarza! Postacie są bardzo złożone, każdy ruch jednostki starannie przemyślany. Polecam gorąco!

Ania | 2015-10-05

Moim zdaniem 100 stron mniej w tej książce zadziałaby tylko na plus całej historii. Początek bardzo się ciągnie, już myślałam, że nie dotrwam do końca. Ogólnie całkiem fajnie napisana książka, po prostu spodziewałam się czegoś innego po napisie na odwrocie okładki (książka miała przypominać Kod Leonarda da Vinci Dana Browna).

Inger | 2011-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 maja 2011

Dość sprawnie napisana książka z serii "wywrotowych", a dotyczących kwestii wiary i przypuszczeń na temat życia Jezusa na Ziemi. Trzy gwiazdki - bo choć nie wniosła niczego nowego, czytało się ją całkiem przyjemnie.

d7b | 2010-12-09
Przeczytana: marzec 2010

Zaskakująco dobra !
Odpowiedz mi, czy uważasz, że cel uświęca środki ? Czy mogąc wybierać wybierzesz szczerą i okrutną prawdę, czy szczęśliwe życie w nieświadomości ?
Czy świat jaki znamy może stać się lepszym ?
Czy ludzie mogą zmienić swoje zachowanie, ratując samych siebie przed apokalipsą do jakiej zmierza 'nowoczesne społeczeństwo' ?
Czy Bóg da swym krnąbrnym i zachłannym dzieciom kolejną szansę poprawy ?
Czy cudem ocalony, namacalny dowód na życie Jezusa Chrystusa, oraz na nowo rozpalona wiara zjednoczy społeczeństwo ?
Kto z nas nie chciał by być światkiem wielkiego Cudu jakim staje się bohater tej książki ?
Kto nie chciał by poznać zaginionej ewangelii - dającej nadzieję i przywracającej sens życia miliardom dusz ?
A teraz wyobraź sobie, że od Twojego sumienia zależy to czy spełni się największa i najbardziej wyczekiwana nadzieja Ludzkości...

Przeczytaj książkę i postaw sobie pytanie : co jest ważniejsze - Dobro czy prawda ?
POLECAM !