Zła waluta

dobra jako przerywnik między innymi wyzwaniami....czyta się szybko i to też jest zaleta....

Autorka dość dobrze poradziła sobie z odmalowaniem tła małego miasteczka, całkiem sprawnie napisała wątki obyczajowe. I być może gdyby na tym poprzestała, książka by na tym zyskała. Ba, może nawet łatwiej by było dotrzec jakieś drugie dno, głębsze myśli itd. Ale nie, autorka pokusiła się o nadanie książeczce cech kryminału i to sprawiło, że całoś zalatuje już nieudolności. To, co dobre w obyczajówce, nie zawsze, a raczej prawie nigdy, nie sprawdza się w kryminale. I tu się nie sprawdziło. Wątki ciągnięte są na siłę, mało tu treści, duzo pustosłowia, praca detektywa też raczej nie została zgłębiona, bo niekonsekwencji jest sporo. Końcówka to już sztampa ponad sztampy i lepiej o niej nie wspominać. Szkoda, bo pewien potencjał był.

Świetnie odmalowane realia małego miasteczka. I bohater, którego bardzo polubiłam. Lubię wracać do tej książki i za każdym razem odczytuję w niej coś innego. Dobry debiut.

Gniot jakich mało. Książkę przejrzałam bo czytać się tego nie dało. Autorka opisuje każde pierdnięcie głównego bohatera. Koszmar. Rozwlekłe, nic nie wnoszące opisy o "dupie maryni". Pierwsza dama polskiego kryminału noir ? chyba ktoś oceniał stopami, a nie mózgiem. Niestety trzeba zmienić profesję pani Ewelino.

To miało być błyskotliwe? Doceniam ogrom pracy, napisanie pierwszej książki nie było pewnie proste ale
.. Język! Sztampowy. Postacie nudne, brak głębi.

.. Język! Sztampowy. Postacie nudne, brak głębi.

W nadmorskich księgarniach często spotkać można książki, które zdają się nie występować nigdzie indziej. Mało znane, odrobinę tajemnicze i z pewnością zachęcające do czytania są świetną pamiątką z wakacji.

Taka właśnie jest "Zła waluta". Klimat małego miasta i upał wręcz parujący znad kartek sprawiają, że to powieść leciutka, idealna na przysiądnięcie na plaży czy w parku. Główny bohater, młody duchem tarnobrzeski detektyw, ze swoim poczuciem humoru i podejściem do życia od razu wzbudza sympatię i z przyjemnością towarzyszy mu się w jego... no właśnie, bardziej "życiu" niż "śledztwie".

Z wątkiem kryminalnym mam w tej książce problem. Jest parę morderstw, tajemnica i nieznany motyw, ale głównemu bohaterowi rozwiązywanie zagadki idzie średnio. Fabuła nie jest zbyt zawiła, więc w pewnej chwili bliżej tej powieści do klimatycznej obyczajówki niż kryminału.

Ja w sumie z czystym sumieniem polecam. Naprawdę dobrze bawiłam się podczas czytania i czuję, że taka właśnie szybka i klimatyczna powieść była mi potrzebna. 🤍

Zapraszam także na mojego bookstagrama: www.instagram.com/_naczytalia/.

Za dużo słów, za mało treści.

Za dużo słów, za mało treści.

Właśnie wymęczyłam „Złą walutę”. Bodajże to debiut Eweliny Dydy, co trochę usprawiedliwia jakość powieści, ale mimo małych rozmiarów utworek mi się dłużył. Na początek skrytykuję bohaterów- główna postać jest bardzo niesympatyczna i nieetyczna, do tego każdy z nas lepiej poprowadziłby śledztwo niż ten detektyw z bożej łaski. Pozostałe postaci bez żadnego wyrazu. W książce więcej jest wątków obyczajowych (chyba raczej treści o niczym) niż śledztwa czy wątków kryminalnych. Dialogi słabiutkie: i te obyczajowe i te „z przesłuchań”. I jeszcze jedna rzecz, która mi nie odpowiadała, to narracja. Zdania króciutkie, na siłę nibydowcipne. Całość mało strawna, niesympatyczna i chwilami nudna. No i wszystko musi być wyjaśnione od a do zet, „bo czytelnik to taka niemota, że na pewno nie chwyci”.

Muszę przyznać, że niezbyt porwała mnie ta książka i dlatego też podejscie do drugiej części sobie odpuściłam.

Jak na debiut polskiej autorki kryminału to przyznam całkiem niezły. Zabójstwo młodej dziewczyny, jej matki i pijaczka spod mostu wyraźnie się ze sobą łączą, a udowodnić to próbuje 32-letni detektyw z Tarnobrzega - Jakub Rau. Poszukiwanie mordercy wciąga detektywa bez reszty, a niespodziewany romans z piękną i bogatą Olgą nieco obniża jego czujność...

• Kryminał
  • 2017