Zła waluta

Cykl: Detektyw Jakub Rau (tom 1) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.

Każdego można kupić. Trzeba tylko znać odpowiednią walutę. Prywatny detektyw Jakub Rau otrzymuje zlecenie oczyszczenia z zarzutu morderstwa Igora Haddada. Sprawa komplikuje się, gdy giną kolejne osoby powiązane z ofiarą, śliczną studentką pielęgniarstwa. Rau odnosi wrażenie, że niektórym w Tarnobrzegu bardzo zależy na tym, by za zbrodnie odpowiadał mający arabskie korzenie Haddad. Prywatny detektyw Jakub Rau na co dzień zajmuje się śledzeniem niewiernych małżonków, popijaniem piwa z kubka z podobizną Humphreya Bogarta i wylewaniem żali przed Chandlerem, czarnym kocurem z morderczymi skłonnościami. Co innego można zresztą robić w Tarnobrzegu, w którym – jak mawia zaprzyjaźniony policjant – ludzie chcą mieć przede wszystkim spokój. Ale to nie na temat. Gdy dochodzi do zabójstwa młodej studentki pielęgniarstwa, wieści rozchodzą się błyskawicznie i elektryzują mieszkańców. Zwłaszcza że podejrzany zostaje schwytany na miejscu zbrodni – to chłopak ofiary, z kryminalną przeszłością i z arabskim pochodzeniem. Idealny oskarżony, bo jak mawia zaprzyjaźniony policjant: przymykać swojego jakoś głupio. Tylko matka zatrzymanego wierzy w jego niewinność. Piękna i elegancka Olga zleca prywatnemu detektywowi znalezienie prawdziwego mordercy. Sprawa komplikuje się, gdy giną kolejne osoby powiązane z ofiarą. W mieście, gdzie wszyscy wiedzą o sobie wszystko, prowadzenie śledztwa nie jest łatwe. Mieszkańcy niechętnie dzielą się informacjami, chyba że zostaną wynagrodzeni w odpowiedniej walucie… Dowcipny, błyskotliwy i trzymający w napięciu do ostatniej strony kryminał Eweliny Dydy to prawdziwa gratka dla miłośników stylu noir! Ewelina Dyda – polonistka, pisarka i recenzentka. Ukończyła filologię polską ze specjalizacją krytycznoliteracką. Publikowała w kwartalniku literackim „Wyspa“ i we „Frazie“. Współpracowała z Portalem Kryminalnym, Booklips i Literatkami. Obecnie prowadzi popularny i ceniony blog na temat literatury (poczytajnia.wordpress.com). Mieszka w Tarnobrzegu.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Beata | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Dobry kryminał noir, z dawką nienachalnego humoru. Dobry debiut.
Powieść nieco przewidywalna, zakończenie niezbyt zaskakujące, bohaterowie niekiedy nieprzekonujący, ale dający się lubić. Wielki plus za Chandlera i humor w powieści. Ogólnie przeczytałam z przyjemnością i czekam na następną powieść autorki.

eduko7 | 2018-03-23
Przeczytana: 17 marca 2018

Debiut w całkiem dobrym stylu – kryminał noir z odpowiednią dawką humoru. Napiętnowanie ograniczeń, drobnomieszczańskiej mentalności, wciąż tak zakotwiczonej w naszym społeczeństwie. Inteligentna intryga, odwołująca się do współczesnych problemów – nie tylko prowincji. Wielość ciekawych postaci i mnogość wątków tym razem nie przeszkadza. Sprawia, że ma się większą ochotę na poszukiwanie rozwiązań, zanim okaże się, kto jest sprawcą i kto mu pomagał…Główny bohater Jakub – detektyw szybko zyskuje sympatię czytelnika. Potrafi słuchać i znaleźć się w różnych sytuacjach. Umiejętnie włącza się w cudze dialogi, np. pań rozmawiających od „reformie programowej”. Szkoda, że w kluczowej sprawie nie wykazuje się przez pewien czas swoją dociekliwością i inteligencją. Jednak mając takie „klapki na oczach”, albo przed oczami, trudno wykazać się trzeźwym myśleniem i błyskotliwością. I dobrze, że wcześniej nie odkrywa powiązań różnych osób z ofiarą, gdyż powieść byłaby krótsza (uboższa w treść) a...

Dobry debiut autorki napisany kryminał noir, narracja pierwszoosobowa, dobrzy i wyraziści bohaterowie, zaskakujące zwroty akcji,,,trzymał w doskonałym napięciu.
Akcja rozgrywa się Tarnobrzegu, gdzie prywatny detektyw Jakub Rau otrzymuje zlecenie oczyszczenia z zarzutu morderstwa Igora Haddada.Wkrótce ginie młoda dziewczyna wypada z balkonu to młoda, śliczna studentka pielęgniarstwa. Jest głównym podejrzanym w tej zbrodni nie mający alibi chłopak ofiary podejrzewają go mieszkańcy Tarnobrzegu ludziom zależy na tym bardzo by za zbrodnię odpowiadał mający arabskie korzenie Haddad młody chłopak. Lecz detektyw Jakub nie wierzy, że to on zrobił, uważa, że nie ma wystarczająco dowodów wskazujących jego winę, a inni twierdzą, że był na miejscu tej całej zbrodni, czyli chłopak denatki, z kryminalną przeszłością i z arabskim pochodzeniem. Piękna, atrakcyjna Olga zleca prywatnemu detektywowi znalezienie prawdziwego mordercy.Sprawa ta się komplikuje, gdy giną kolejne osoby, które były...

Mako | 2017-05-02
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Całkiem niezły polski kryminał noir, aczkolwiek przebijało dużo poczucia humoru, bynajmniej nie mrocznego. Podobał mi się styl autorki, inteligentnie pokazujące polską prowincję z jej uprzedzeniami i małomiasteczkowym myśleniem, ale bez niepotrzebnego oceniania i moralizowania. Jest jak jest, dlatego dla wszystkich jest wygodnie, że za morderstwo zostaje zatrzymany chłopak o pochodzeniu arabskim. Przecież Polak "swojej" kobiety by nie zabił.
Początkowo bałam się, jak pisarka poradzi sobie z prowadzeniem narracji z punktu widzenia mężczyzny, ale jak dla mnie wyszło bardzo prawdopodobnie.
Dałabym gwiazdkę więcej, ale intrygę przejrzałam mniej więcej w połowie i zakończenie mnie nie zaskoczyło.
Niemniej jednak polecam, bo czyta się dobrze i szybko, napisane bardzo dobrze, porządnym językiem i widać ogromny potencjał na przyszłość.

geokuba | 2017-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2017

„Zła waluta” to przede wszystkim hołd dla czarnego kryminału. Autorka Ewelina Dyda zna ten temat od podszewki i jak sama przyznaje w posłowiu pasjonuje się klimatami noir. W swojej książce umieściła zatem prywatnego detektywa po przejściach, piękną femme fatale z przeszłością, no i jako równoprawnego bohatera - miasto Tarnobrzeg. Wszyscy główni bohaterowie mają na półkach Chandlera, Macdonalda i Hammeta; Jakub Rau, wspomniany detektyw, ma na przedramieniu wytatuowaną statuetkę sokoła maltańskiego; często wspomina Sama Spade’a; ma kubek z wizerunkiem Humphreya Bogarta, a kot Danuty, od której wynajmuje mieszkanie ma na imię Chandler.
Lecz, co tu dużo kryć, Tarnobrzeg to nie Los Angeles i trudno w takim małym mieście wejść w pełni w rolę twardego detektywa. Co chwila Kuba Rau spotyka znajomych z dzieciństwa, a znajome starsze panie mierzwią mu włosy z radości na spotkanie. Tak więc nie zawsze jest brany poważnie, ale nie bardzo się tym przejmuje i robi swoje. Rozczuliła mnie...

Pokrecona | 2017-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2017

Jest to bardzo dobry debiut autorki. Dowcipny, błyskotliwy i trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony kryminał gatunku noir. Autorka buduje klimatyczną, tajemniczą atmosferę, łączy w związki, mami fałszywymi rozwiązaniami, fascynuje osobowościami i daje możliwość zagłębienia się w fabułę po same uszy.

Akcja powieści dzieje się w Tarnobrzegu i jak na powieść noir przystało, autorka dużo miejsca poświęca miastu, specyfice regionu, złożoności problemów społeczno-kulturowych.

Detektyw Jakub Rau, prowadzi swoje śledztwo, co chwila napotykając się na znajomych z dzieciństwa, co nie oszukujmy się, wcale sprawy nie ułatwia. Mieszkańcy, tak naprawdę chcą mieć święty spokój i choć wiedzą o sobie niemal wszystko, nie zamierzają się zbyt łatwo ta wiedzą dzielić. Jednak, jak powtarza detektyw Rau: Każdego można kupić. Trzeba tylko znać odpowiednią walutę.

Polecam.

więcej na : http://kochamciemojezycie.blogspot.com/

BookReader | 2017-03-18

Dobry debiut. Ciekawy, dobrze skonstruowany kryminał. Bardzo przyjemny w odbiorze.
Odwołania do klasyki gatunku są bardzo dobrze widoczne, o czym zresztą sama Autorka mówiła.
Książka, która porusza tematy społeczne i kulturowe. W Tarnobrzegu ginie młoda dziewczyna, a podejrzanie pada na człowieka, który jest arabskiego pochodzenia. Śledztwo prowadzi Jakub Rau. Jest on nie tylko głównym bohaterem powieści, lecz także jej narratorem, bowiem cała historia została opowiedziana z perspektywy pierwszej osoby. Przyznam, że chwilkę zajęło mi przyzwyczajenie się do takiej formy narracji. Zdecydowanie wygodniej czyta mi się książki z narratorem w trzeciej osobie. Jednak kiedy już się przyzwyczaiłem było bardzo fajnie.
Sama zagadka kryminalna nie jest jakaś szalenie górnolotna, ale satysfakcjonująca.
Tarnobrzeg jest bardzo klimatyczny. Lokalni pijacy, blokowiska, meliny. Mało przyjemne miejsca, które aż się proszą o to, by coś tam się stało.
Jakub Rau często powtarza powiedzonko "Ale to...

szelma | 2017-02-17
Przeczytana: 12 lutego 2017

Zapraszam -> blog-projektksiazka.blogspot.com

Przyznam szczerze, nie wiedziałam czego się spodziewać po ‘kryminale noir’. Znawcą czy krytykiem też nie jestem, James Ellroy i Hening Mankell czekają w kolejce na półce, a z filmów oglądałam tylko ‘Chinatown’, który i tak jest uznawany za ‘nawiązujący’ do kategorii filmów noir. Pierwsze co przyszło mi na myśl to powieść Jakuba Ćwieka ‘Grimm City. Wilk’ w którym ciemność aż osaczała, fabuła wciągała, a Czerwony Kapturek intrygował. Nie byłam zbyt daleka od prawdy ale co nieco też się nauczyłam. Bo jeśli tak wygląda ‘kryminał noir’ w wykonaniu Eweliny Dydy to ja chcę tego więcej.
Jakub Rau tarnobrzeski prywatny detektyw po przejściach, który kilka lat temu wrócił do rodzinnego miasta. Od tego czasu wynajmuje pokój u fryzjerki Danuty i wiedzie spokojne, monotonne życie na jednym z osiedli. Tarnobrzeg nie jest miastem w którym za wiele się dzieje, więc Jakub zarabia na życie głównie śledzeniem niewiernych mężów i żon. Pewnego dnia zdarza...

Agusiek | 2017-03-24
Przeczytana: 12 marca 2017

Zapraszam: http://czytambezszelestnie.blogspot.com/2017/03/za-waluta-eweliny-dydy-recenzja.html

Powieść „Zła waluta” Eweliny Dydy została napisana w klimacie noir, który charakteryzują mocne kontrasty, charakterne postacie, zgrabne połączenie ironii, cynizmu i prostoty. W kinematografii lat 40’ ten schemat się sprawdził, a jak w wypadku współczesnej czarnej powieści? Autorka, w jednym z wywiadów, powiedziała, że tą konwencją puszcza oko do czytelnika.
„Zła waluta” to krótka powieść, liczy około 260 stron, napisana dość swobodnym, potocznym językiem, więc czyta się szybko i sprawnie. Mnie jednak jej lektura zajęła praktycznie dwa miesiące. Często robiłam przerwy, odpoczywałam i kiedy miałam nastrój, to do niej wracałam. Bynajmniej nie było to spowodowane napięciem czy grozą w fabule. Książka jest zwyczajnie nudna.
Fabuła leniwa, spokojna, to, co się zdarza, to dzieje się w swoim małomiasteczkowym tempie i jest pozbawione emocji. Wydarzenia, które powinny wynikać z siebie, tu są...