Księga snów

Okładka książki Księga snów Nina George Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Księga snów
Nina George Wydawnictwo: Otwarte literatura obyczajowa, romans
Das Traumbuch
Otwarte
2017-02-02
2017-02-02
Mateusz Borowski
Mateusz Borowski

Między światami. Na rozstaju dróg

Piękna, poruszająca i dająca do myślenia powieść.!!! Gorąco polecam!!! Czekam na następne książki autorki!!! W posłowiu autorka napisała, że tematem następnego cyklu będzie życie. Czekam!!!!

To nie jest lekka książka ani jedna z tych, które szybko się czyta, by dopełnić miły wieczorek. Porusza ciężki temat i wręcz krzyczy o tym, że trzeba łapać chwilę, że każda decyzja ma znaczenie. Krzyczy, ale nie w sposób nachalny. Autorka nie próbuje przedstawić jedynej słusznej drogi, tylko pokazuje, że jeśli nagle nasz świat się załamie, nie będziemy mogli zmienić tego, jak żyliśmy. Przekazuje jednak tą "lekcje" w sposób który naprawdę uderza w serce i owija ją odpowiednią fabułą, która nadaje odpowiednie brzmienie całości.
Tu jednak pojawia się lekka skaza, ponieważ książka jest dość chaotyczna i choć jest to celowy zabieg, to w niektórych momentach trzeba się było wręcz domyślać, co się dzieje i czytać między wierszami. Z tego jednak powodu mam odrobinę mieszane odczucia i książka trafia, jako dobra pozycja, ale nie wybitna.

Historia Henrego, Sama i Eddie. Po części także Meddie i Mariefrance. Każde z nich (może poza 13-letnim Samem) patrzy w swoją przeszłość i czegoś żałuje. Dopiero nieszczęśliwy wypadek Henrego i to, że pozostaje w śpiączce staje się pretekstem do odkrywania przez bohaterów powieści prawdy o prawdziwym szczęściu. Podróż w poszukiwaniu miłości utkana jest z wewnętrznych monologów, retrospekcji, filozoficznych przemyśleń, alternatywnych zdarzeń. Odbywa się w konwencji snu gdzieś na granicy życia i śmierci. Nie jest to może zbyt porywająca fabuła, ale nadzieja, która niczym cienka niteczka wisi nad losami Henrego, a także Meddie jest tym, co nie pozwala oderwać się od lektury.
Dużo mądrości w tej książce. Dużo też żalu do tego, czego nie da się już odwrócić, naprawić, przeżyć raz jeszcze.
,,Księga snów" to jedna z tych książek, którą po skończeniu czytania trudno tak od razu odłożyć na półkę. Ta powieść zostaje na dłużej z czytelnikiem.

Zapewne, choć raz w swoim życiu trafiliście na książkę, która od samego początku zawładnęła waszym sercem, umysłem i wyobraźnią. Czytanie przypominało sprint, bo nie mogliście się oderwać od fabuły, byliście głodni tej historii i musieliście czytać, czytać, czytać. Mnie też się to zdarzyło parę razy. I zdarzyło też teraz. Robiąc przegląd swojej biblioteczki trafiłam na Księgę snów Niny George i to był strzał w dziesiątkę. To właśnie jedna z tych książek, które zostają z czytelnikiem i w czytelniku na zawsze. Księga snów zamyka cykl trzech powieści (Księżyc nad Bretanią, Lawendowy pokój),w którym autorka podejmuje temat egzystencji i nieskończoności. Sami możecie przyznać, że nie jest to temat łatwy i przyjemny, a co ważne wymagający refleksji. Do takich historii trzeba dojrzeć (nie koniecznie wiekowo),ponieważ nie każdy etap w naszym życiu będzie odpowiedni na taką lekturę, a szkoda skreślać tak dobre książki. Istnieją książki, o których trudno wyrazić opinię. Wyrazy nie chcą poskładać się w zdania i stworzyć nic sensownego – w głowie panuje chaos. Dokładnie taki stan towarzyszy mi w tej chwili. Chcę napisać jak wielkie wrażenie wywarła na mnie ta historia, ale w żaden sposób nie mogę, mam wrażenie, że wszystko wydaje się zbyt płytkie i nie odzwierciedla tego, co tak naprawdę o niej myślę. Z pewnością mogę napisać, że Nina George doskonale wie jak poruszyć czytelnika i nie pozwolić mu porzucić raz rozpoczętej historii. Księga snów to przejmująca opowieść, która porusza temat egzystencji człowieka, jego przemijania, oraz istnienia i nieistnienia zarazem. Autorka w swojej powieści stworzyła fantastyczny świat, w którym znajdziemy rzeczywistości równoległe istniejące między światami. Odkrywamy je razem z Henrim, który próbuje znaleźć drogę powrotną do świata „nieśpiących”, by naprawić to, co zaprzepaścił, by poznać syna i żyć z kobietą, którą kocha. Wrócić, by żyć i przestać uciekać przed własnymi demonami. Księga snów to opowieść o trójce bohaterów, dorastającym chłopcu, który pragnie mieć ojca, zranionej kobiecie, która nie pogodziła się z odtrąconą miłością oraz o pogubionym mężczyźnie, który ucieka przed własnymi demonami. Narracja trzyosobowa pozwala czytelnikowi spojrzeć na całą historię z różnych perspektyw, poznajemy lepiej bohaterów i jeszcze dotkliwiej przeżywamy całą historię. To opowieść o miłości, stracie, o bezgranicznym strachu przed śmiercią, przed samotnością i o ogromnej tęsknocie za bliskością. Niewątpliwie wzruszająca historia, która balansuje na krawędzi życia i śmierci, dająca tym samym nadzieję na to, że śmierć to nie koniec naszej wędrówki. Nina George skłania swoich czytelników do refleksji nad kruchością życia, nad śmiercią i nad strachem, który nie pozwala nam żyć w pełni. Księga snów chwyta za serce, wyzwala wiele emocji i daje do myślenia. To książka, której nie da się przeczytać bez uronienia choćby jednej łzy, przejmująca i przeszywająca na wskroś lektura, którą warto przeczytać. O tej książce nie da się opowiedzieć, ją trzeba przeczytać!

1964

To książka, która porusza na wskroś i wyzwala wiele emocji. Nie sposób przejść obok niej bez emocji i czytać, bez drżenia rąk. Jest to piękna literatura, która sprawia, że czas staje w miejscu.
To opowieść o byciu gdzieś pomiędzy. Między życiem a śmiercią. Ta trzytorowa narracja, subtelnie oddaje różne emocje i przemyślenia ludzi, towarzyszących choremu w śpiączce. To historia o miłości, nadziei tak wielkiej jak ocean, i próbie oszukania przeznaczenia.
Czytałam poprzednie książki Niny Goerge, i ta była najbardziej poruszająca. Smutna, ale z blaskiem nadziei. To pewnie zasługa ogromu miłości. Po lekturze tej historii zdecydowanie bardziej docenia się i szanuje życie i teraźniejszość.
Tak smutne, a tak piękne...

Po przeczytaniu mam mieszane uczucia. Książka jest dość specyficzna. Na koniec wywarła na mnie pozytywne odczucia, jednak przez długi czas mocno się dłużyła.

Choć trafiłam na nią przypadkowo to po jej przeczytaniu wiem, że napotkałam tę książkę w idealnym momencie. Książkę czyta się dość szybko, jednak jej treść skłania to poświęcenia jej jednak dłuższej chwili i zastanowienia się jak samemu postąpiłoby się w podobnej sytuacji. Jak dla mnie plusem jest ukazanie jej treści z perspektywy trzech narratorów i pokazanie jak na różnych etapach życia człowiek podchodzi do swoich wyborów, miłości, przemijania.

Podchodzę drugi raz do napisania opinii na temat tej książki i jest to dla mnie niemałe wyzwanie, ponieważ zrobiła na mnie duże wrażenie i ciężko mi skupić myśli. Przypadkiem trafiłam na nią w bibliotece, nie miałam czasu na przeczytanie opisu, ale okładka mnie tak bardzo oczarowała, że musiałam ją wziąć. Za każdym razem, gdy sięgałam po książkę, chwilkę poświęcałam na przyglądanie się przepięknej grafice.
Na początku książka odrobinę się dłużyła, obawiałam się, że mnie nie "wciągnie", a to uczucie pozostało po poprzedniej, świetnej powieści, którą przeczytałam. Na szczęście porwała mnie i nim się obejrzałam, skończyłam czytać. Akcja toczy się w miarę szybko, mimo to polecam nie czytać jej "w pośpiechu". Nad wieloma zdaniami chce się pomyśleć, przeanalizować je. Przewidywałam trzy zakończenia, czym bliżej końca byłam, tym więcej opcji uważałam za możliwe, a i tak się zaskoczyłam. Polecam tę książkę i choć jest ona zakończeniem cyklu, na pewno sięgnę po poprzednie powieści "Lawendowy pokój" oraz "Księżyc nad Bretanią" tej samej autorki.

Ta książka zostanie ze mną jeszcze na długo. Piękna, wzruszająca, pokazująca, jak kruche może być życie.

Książka z mojego ulubionego tematu, tak rzadko poruszanego w książkach: zawsze jest coś między "jest" a "nie ma" (cytat z filmu Jasminum).
Bardzo poetycka, poruszająca wrażliwe struny serca rzecz o niewidzialnym, niewytłumaczalnym, ulotnym. Książka dla wrażliwców, lubiących o miłości, kruchości ale i sile uczuć.
W książce cudownie uchwycone są i spisane myśli i uczucia, które trudno nazwać i opisać. Tu jest to uczynione delikatnie, wciągająco i z wdziękiem. Smakowita i otulająca swym ciepłem książka. Duże zaskoczenie!

W książce cudownie uchwycone są i spisane myśli i uczucia,...

• 2017
  • 2017