Lion. Droga do domu

Wydawnictwo: Znak Literanova
A Long Way Home
Małgorzata Kafel
Michelle

Dwadzieścia pięć lat rozłąki. Ponad milion kilometrów kwadratowych do przeszukania. I chłopiec, który zrobi wszystko, aby po latach odnaleźć utraconą rodzinę. Pięcioletni Saroo zostaje sam na dworcu kolejowym. Szukając starszego brata, wsiada do przypadkowego pociągu i zmęczony… zasypia. Budzi się półtora tysiąca kilometrów od domu, w pięciomilionowej Kalkucie. Nie pamięta, skąd pochodzi,...

Dwadzieścia pięć lat rozłąki.
Ponad milion kilometrów kwadratowych do przeszukania.
I chłopiec, który zrobi wszystko, aby po latach odnaleźć utraconą rodzinę.

Nie pamięta, skąd pochodzi, nie wie, jak wrócić. Walczy o przetrwanie w jednym z najbardziej przerażających miast świata. Śpi na brudnych ulicach, ucieka przed gangami żebraków. Adoptowany, trafia do dalekiej Australii.

Mija dwadzieścia pięć lat. Myśl o odnalezieniu prawdziwej rodziny nie daje Saroo spokoju.
Ma jednak tylko okruchy wspomnień.
I technologię XXI wieku, która przyjdzie mu z pomocą.

Film na podstawie książki z gwiazdorską obsadą.
Dev Patel (Slumdog. Milioner z ulicy), Nicole Kidman, Rooney Mara

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,19356,Lion#note

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,19356,Lion#note

zolzowata_franca | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

"Lion. Droga do domu" to historia prawdziwa, lecz tak niewiarygodna, że trudno uwierzyć, by mogła zdarzyć się naprawdę.

Saroo to 5-letni chłopiec mieszkający wraz z dwoma braćmi Guddu i Kallu, siostrą Sakilą oraz matką w Indiach. Ich dom to jedno pomieszczenie w którym muszą się wszyscy pomieścić, służące im za kuchnię, sypialnię i łazienkę, są jedną z bardzo wielu ubogich rodzin mieszkających w dzielnicy muzułmańskiej. Matce bardzo ciężko utrzymać czwórkę dzieci, posiłki bywają u nich wręcz głodowe, w związku z tym dzieci proszą obcych o jedzenie, lub po prostu kradną. Kiedy pewnego dnia Guddu wybiera się do sąsiedniej miejscowości, Saroo upiera się, by brat zabrał go z sobą. Guddu zostawia Saroo na dworcu kolejowym, nakazując mu nie ruszać się z miejsca, dopóki nie wróci. Chłopiec zasypia. Po przebudzeniu okazuje się, że brata nie ma, ze zdenerwowania wsiada do pociągu stojącego na stacji i znów usypia. Budzi się, kiedy pociąg jest w biegu, a w wagonie nikogo, tylko on Saroo,...

Monika | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, Indyjskie, 2014
Przeczytana: 27 września 2014

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że książka jest "rozwleczona" do granic przyzwoitości. Gdyby skrócić całą historię minimum o połowę, to myślę, że byłaby znośniejsza i ciekawsza w odbiorze. Tymczasem autor "poszedł" w swoim pisaniu w szczegóły szczegółów, co nie wyszło całości na dobre.
Nie zmienia to faktu, że historia opisana w książce jest wyjątkowa i warta poznania.

SIA | 2016-08-27
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Zgubić się, trafić do sierocińca i zostać adoptowanym przez rodzinę z zupełnie obcego kraju, to dla pięcioletniego dziecka raczej ciężkie doświadczenie. Właśnie taka sytuacja spotkała Saroo, który po kilkunastu latach po adopcji zdecydował się opowiedzieć swoją historię światu i spisał swoje wspomnienia w książce pt. „Daleko od domu”.

Saroo Brieley, gdy był mały został na chwile sam na stacji kolejowej. Była noc, chłopiec na chwile zasnął, a gdy się obudził przestraszył się, że nikogo przy nim nie ma. Pod chwilą paniki i strachu wsiadł do znajdującego się stacji pociągu, a w nim… znowu zasnął. Gdy się obudził, pociąg jechał, a obok niego nie było nikogo, nawet nieznajomych ludzi. Ale to był dopiero początek „przygód” małego chłopca, który, dotarłszy do miejscowości oddalonej o ponad 1000 km od swojego miejsca zamieszkania, musiał poradzić sobie zupełnie sam. Do momentu, aż został adoptowany przez nową rodzinę.

„Trudno chyba o kogoś, kto miałby więcej okazji niż ja, aby przekonać...

Monika | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Saroo pięcioletni chłopczyk z ubogiej hinduskiej rodziny zagubił drogę do domu. Przemierzył 1600 kilometrów w pociągu pędzącym do Kalkuty. Tu walczył o przetrwanie ucieka przed bandą rozwydrzonych wyrostków szuka jedzenia aż w końcu trafia na dobrych ludzi którzy prowadzą go do sierocińca. Stąd los rzucił go do dalekiej Australii. Tu mieszkają wspaniali małżonkowie oddani dzieciom potrzebującym pomocy. Saroo odnajdzie swoje miejsce w świecie. Nigdy jednak nie zapomni swej rodzicielki i braci z siostrami. Odtwarzając w myśli drogę do swojej wioski. Za pomocą komputera spróbuje zlokalizować swe rodzinne strony. Czy mając jedynie garść wspomnień przerażonego dziecka uda mu się odnaleźć bliskich? Lektura wciągająca od pierwszych stron. Bezgranicznie wsysa czytelnika przecierającego ze zdziwieniem oczy. Przecież to brzmi jak scenariusz sensacyjnego filmu. A jednak napisało go życie i jest prawdziwe na wskroś. Polecam z całego serca. Wspaniała podróż której motywem przewodnim jest...

Anna | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Książka nie zrobiła na mnie oczekiwanego wrażenia. Owszem, autentyczna historia zagubionego w wieku 5 lat hinduskiego chłopca wciąga, jest wręcz niewiarygodna i niesamowita, jestem w stanie niemal wyobrazić sobie co czuło to biedne dziecko w nieznanym, obcym mu świecie. Niemniej nieco sceptycznie podchodzę do opisywanych po ćwierćwieczu szczegółów z okresu zaginięcia. Trudno mi uwierzyć, że będące w szoku i pod wpływem strachu dziecko może zapamiętać tyle zdarzeń, sytuacji. W treści pojawiają się zbyt rozbudowane wątki, nawet dłużyzny, jak na przykład poszukiwanie na googlach prawdopodobnego miejsca urodzenia w Indiach.
Ogólnie książka napawa optymizmem, daje wiarę w miłość, wzrusza i budzi nadzieję.

elenkaa | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/12/200-lion-droga-do-domu-saroo-brierley.html

Autobiografia Saroo Brierley została już wydana wcześniej pt. "Daleko od domu". Jednak Wydawnictwo Znak postanowiło wznowić i rozszerzyć wydanie tym razem pt. "Lion. Droga do domu" i przyozdobić je filmową okładką. Byłam ciekawa zarówno filmu, jak i książki, lecz oczywiście jak zawsze najpierw postanowiłam przeczytać historię chłopaka, który po 25 latach wrócił do domu, a dopiero potem ją obejrzeć.

Saroo to imię hinduskiego chłopca, który w wieku 5 lat popełnił najgorszy błąd w swoim życiu - chcąc szukać brata Guddu, wsiadł do pociągu, który akurat stał na stacji. Konsekwencje tego były niewyobrażalnie tragiczne - zasnął w pociągu i obudził się po 1500 km, w Kalkucie - jednym z najniebezpieczniejszych miast na świecie. Zrozpaczony chłopiec przez kilka miesięcy walczył o życie na ulicach Kalkuty śpiąc, gdzie popadnie, broniąc się przed niebezpiecznymi...

apaindegia | 2015-05-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2015

Historia sama w sobie jest wręcz urzekająca. Sposób w jaki Saroo znalazł swój dom zachwyca. Jedynym mankamentem tutaj jest sposób przedstawionej historii. Zasnąć można przy niej kiedy po raz kolejny czyta się o szczegółach, których jest wiele, a które niekoniecznie interesują. Ale chodziło o to żeby historię przedstawić światu i myślę, że to się udało.

ZaczytanaMajka | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Skomentuj na: http://majkabloguje.blogspot.com/2016/11/bardzo-dugi-i-wyczepujacy-powrot-do.html

Kiedy napisała do mnie pani z propozycją zrecenzowania książki, bardzo się ucieszyłam. Wcześniej miałam okazję widzieć zwiastun ekranizacji i bardzo mi się on spodobał. Jeśli ktoś kiedykolwiek oglądał „Sumdoga milionera z ulicy”, to tym bardziej nie przejdzie obojętnie obok historii, która tym razem wydarzyła się naprawdę.

Saroo mając pięć lat zostaje sam na dworcu kolejowym. To właśnie tego dnia całe jego życie się zmienia, ponieważ przez to wszystko wsiada w pociąg, który rozdziela go z rodziną na dwadzieścia pięć lat. Zdezorientowany i wystraszony budzi się półtora tysiąca kilometrów od domu, w Kalkucie. Nikt nie potrafi mu pomóc, a sam chłopiec tygodniami stara się przeżyć na nieznanej przez niego ziemi. Następnie trafia na policję, a później do specjalnego ośrodka dla dzieci. Jednak tutaj jego droga się nie kończy, ponieważ nie wiedząc gdzie jest jego rodzina chłopiec zostaje...

511 | 2014-08-25
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Po przeczytaniu tej książki naprawdę ciężko jest mi uwierzyć, że to prawdziwa historia. Jednak to prawda wszystkie zdarzenia opisane w książce są prawdziwe. Książka jest głównie o poszukiwaniu domu przez Saroo, który mając 5 lat zgubił się w ogromnych przecież Indiach, później zostaje on adoptowany przez rodzinę z Australii, tam tez dorasta. Po latach stara się odnaleźć swoją prawdziwą rodzinę, z jakim skutkiem odpowiedzi szukajcie w książce. :)
Książka jest też świetnym obrazem prawdziwych, ubogich dzielnic Indii.
9/10

JaMajka | 2016-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Tak wspaniałej książki już dawno nie czytałam! Wprost nie do wiary aby opisywane zdarzenia miały miejsce! Przeżyłam szok! Czytałam już wcześniej opisy dzieci żyjących na ulicy w Indiach , jednak ta relacja z pierwszej ręki wywarła na Mnie ogromne wrażenie!
Niesamowita, wzruszająca, szokująca...
P.S. Jeżeli już sam opis książki Cię zainteresował to MUSISZ
JĄ PRZECZYTAĆ!

Ekranizacje

Literacki przewodnik po nominacjach do Oscarów

Jak co roku o tej porze świat filmów został zelektryzowany przez nominacje do Oscarów, czyli jednych z ważniejszych nagród filmowych. Kilka spóśród nominowanych tytułów powstało w oparciu o książki. Sprawdźcie jakie!

Literacki przewodnik po nominacjach do Złotych Globów

W poniedziałek ogłoszono nominacje do tegorocznych Złotych Globów – i chociaż jest to nagroda filmowa, to mole książkowe i tak znajdą tam coś interesującego – wszak mnóstwo filmów powstaje w oparciu o literaturę. Więc jeśli w księgarniach czujecie się lepiej niż w kinie, to poniższe zestawienie może Was zainteresować.