Anhusz

Wydawnictwo Kobiece
2017-02-17
2017-02-17
Jakub Kowalczyk
konflikty etniczne miłość nienawiść Ormianie powieść obyczajowa Turcy wojna wykluczenie

Imperia upadają. Miłość trwa

Niesamowita książka, ukazująca trudną historię. Wbrew kolorowej okładce – środek pozostaje gorzki, trudny. Opisane sceny wielokrotnie są brutalne, a sam wątek miłości pozostaje raczej tłem całej historii.

Martine Madden przenosi nas do Turcji w czasach I wojny światowej. Powieść ukazuje brutalną rzeczywistość narodu ormiańskiego, ale i każdego człowieka. Przybliża temat ludobójstwa Ormian, o którym wcześniej nie czytałam. Nawet nie wiedziałam, że coś takiego miało miejsce. Widzimy, jak sytuacja Ormian była trudna w Imperium Osmańskim, a także jak wyglądały marsze śmierci. Gwałty, morderstwa, tortury, marsz śmierci, choroby, egzekucje i wiele więcej – to wszystko odnajdziecie w tej historii.

Ormianka Anhusz poznaje tureckiego żołnierza Dżahana. Wojna jednak rządzi się swoimi prawami, a miłość nie wybiera. Oboje skazani są na ukrywanie swojego uczucia. Wojna doprowadza do ich rozdzielenia, a także ukrywania ciąży przez Anhusz. Dżahan dopiero w trakcie marszu śmierci dowiaduje się o swojej córce i teraz to na niego spada odpowiedzialność, by zaopiekować się córką.

Książka trudna, ale przybliżająca kulturę i wierzenia Ormian i Turków.
Pełna pięknych krajobrazów, a jednocześnie poruszająca trudne i bolesne tematy. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło – myślałam, że będzie inne. Nie mogę powiedzieć, że się rozczarowałam – w końcu nie zawsze życie pisze piękne scenariusze. To ten typ zakończenia, który rzadko kiedy zdarza się w książkach! Niemniej jednak szczerze Wam polecam!

Szkoda, że kończy się w ten sposób,czy w ten sposób chciał ukarać matkę,Turcja to kraj który był prawie zawsze zarządzany przez dyktatorów więc jak mogło w takim kraju przebiegać życie,ale czy teraz 100 lat później jest tam jakakolwiek demokracja,w Turcji w dalszym ciągu wykonuje się karę śmierci a obecny prezydent już głośno obwieścił światu , że u niego Putin może czuć się bezpiecznie,uważajmy kogo wybieramy,bo gdy wybierzemy PiS na trzecią kadencję to i u nas może być podobnie

Niesamowita książka. Porażająca historia. Chyba po raz pierwszy tak bardzo nie mogłam pogodzić się z zakończeniem. Wbrew pozorom - kolorowej okładce i krótkiemu opisowi od wydawcy, powieść jest trudna, opisane sceny są bardzo brutalne, a wątek miłosny stanowi raczej tło historii. Powieść ukazuje tragizm narodu ormiańskiego, ale też tragizm każdego człowieka, niezależnie od narodowości. Ukazuje sytuację, kiedy świat jest przesycony złem, a człowiek musi przystosować się do tych warunków, próbować przeżyć, a przy tym wszystkim zachować swoje człowieczeństwo. To, jak wojna i dramatyczne przeżycia zmieniły bohaterów jest szokujące, ale tez zrozumiałe. Pozostaje tylko żal, że w imię chorych idei, zwykli ludzie tracą swoją beztroskę, niewinność, miłość i najpiękniejsze chwile w życiu.

Powieść przybliżająca temat ludobójstwa Ormian. Czytałam o tym wcześniej, ale tu można doświadczyć jak trudna była sytuacja Ormian w Imperium Osmańskim i jak w rzeczywistości wyglądały marsze śmierci, które doprowadziły do zgładzenia większości narodu, a pozostałych wygnały na emigrację. Szczególnie teraz, kiedy Rosja usiłuje zniszczyć i zamordować naród Ukraiński jest to bardzo poruszające. Wielki mijają, człowiek niby mądrzeje, a jednak zło i okrucieństwo cały czas wpisane jest w jego działanie.
Polecam książkę! Jedyne co mi w niej przeszkadzało to ostre sceny erotyczne. Teraz niestety coraz częściej pisze się tak, że sceny seksualne nawet w zwykłych książkach wyglądają jak wyjęte z pornosów. Nie podoba mi się to. :(

Książka ta mnie wyraźnie zaskoczyła. Spodziewałam się mdłego romansidła, a tymczasem - mimo typowego początku - otrzymałam pozycję o wiele cięższą i trudniejszą niż cokolwiek to zapowiadało. Nie liczcie na happy endy, jednorożce i pastelowe kolory.
Wiele mówi się o prześladowaniach Żydów, zaś o Ormianach jakoś nie bardzo. A powinno, bo to też jedna z czarnych kart historii, o których trzeba pamiętać. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się jak wygląda fabularyzowana wersja prześladowań Ormian w okolicach Trapezuntu podczas I Wojny Światowej, "Anhusz" to pozycja dla niego.

Dobra książka, ale lekko się zawiodłam. Zanim ja kupiłam, przeczytam dużo opinii i nastawiłam się na jeszcze większe emocje. Jest miłość, namiętność, smutek, rozpacz, ale miałam wrażenie jakby słowa nie były w stanie wszystkiego wyrazić. Dobry materiał na wzruszający film.

Najlepiej wychodzi jak sięgamy po książkę nie oczekując od niej niczego. Myślę sobie ot książka jakich wiele szybko się przeczyta i zapomni, bo co to tam….ot takie sobie piśmidło jakich całe stosy zalegają w księgarniach. I tutaj bardzo miłe i niezwykle pozytywne zaskoczenie. Książka Martine Madden ,, Anhusz ‘’ przeszła moje jakiekolwiek oczekiwania. Taką książkę jak ta pamięta się przez całe swoje życie.
Co my zatem tutaj mamy. Jest opis ludobójstwa Ormian których to Imperium Osmańskie chciało zmazać, wykreślić z historii aby żaden, ale to absolutnie żaden ślad po tym narodzie nie został. To Turcja zgotowała ten los tym ludziom jakże nieludzki, ludzie bestie rozporządzając ,,nowych prawem’’ niszczyli w każdy jeden sposób Ormian. Gwałty. Morderstwa. Tortury. Choroby. Egzekucje i o wiele, wiele więcej. Ten naród miał przestać istnieć, żaden ślad miał się po nich nie zostać. Czy Wam coś to przypomina…..bo mi tak…..coś bardzo bliskiego…memu sercu i pamięci.
Życie pisze najlepsze scenariusze. Śliczna Ormianka Anhusz i żołnierz wrogiej armii Turek Dżahan. Wojna rządzi się swoimi prawami, miłość nie wybiera i bardzo często towarzyszy jej szaleństwo…..tak jest i tym razem.
Książka pełna opisów kultury i wierzeń. Piękno krajobrazów i kultury. Bardzo ciekawie się to czyta. Bogaty język autorki stawia nam przed oczami wiele różnobarwnych obrazów. Jest to piękno okollicy, architektura miast , zapach potraw , blask słońca krążący po niezmierzonych okolicach. Piękno tradycji które człowiek wypracował przez wiele pokoleń, a w tym wszystkim zgroza i potworność wojny, wojny jak każda jedna bezsensownej. Wojny która tylko niszczy ludzi, ich pracę, marzenia, dokonania wieloletnie, niszczy wyrzeczenia, wysiłek, pragnienia.
Czuć w powietrzu zapach kwitnących kwiatów, śmiech ślicznych dziewczyn , nasz umysł wszystko to chłonie, zapach ziemi, wiatru , ciepło słońca, zapach ogniska przy którym śpiewamy, bawimy się, spędzamy czas z przyjaciółmi i rodziną. Kraina obfitości i piękna. Piękna krajobrazu i kultury. Następuje odwrócenie wszystkiego. Słońce zachodzi zza chmury…….Wojna niszczy wszystko. Jest smród podłych czynów, jest strach, jest lęk, jest śmierć, jest pogarda, wrogość, niszczenie człowieka…….przez człowieka………jest głód i bieda. Tylko człowiek z pięknego miejsca może zrobić piekło na ziemi.
W tej książce zawarte jest wszystko to co czyni ją wyjątkową. Jest historia wojny i ludobójstwa które nie szczędzi nam opisów nawet tych brutalnych i chwytających za gardło. Bezsilność. Złość. Nadzieja. Masa uczuć, wszystkie uczucia jakie człowiek ma w swoim zanadrzu są w tej książce. Czytelnik doświadczy tego wszystkiego krok po kroku.
Jest historia dwojga młodych ludzi którzy poznali się w czasach wielkiej wojny.
Jest samo życie. Są kłamstwa i prawda. Autorka niczego nie ukrywa. Przez te ponad 400 stron zawarł w swoim dziel wszystko to co porywa serca i umysł. Nie ma tutaj upiększania. Nie ma tej pełnego happy endu. Jest tak jak jest i Martine Madden opisała. Jest zezwierzęcenie i pogarda, podłość i nienawiść. Zdrada i fałsz. Jest kłamstwo i obłuda. Jest także człowieczeństwo. Jest także szacunek, jest wyrzeczenie się swojego dobra dla innych……jest tam to wszystko i dlatego też to jest piękne. Jest tam też coś innego. Miłość. I uwaga uprzedzę trochę fakty. Nie jest to w żadnym wypadku love story, co to to nie ! I bardzo dobrze, dlatego też ta książka nie jest infantylna, nie jest naiwna, nie jest dobra jako lektura tylko podczas obierania ziemniaków ! Jest realna, jest prawdziwa aż do bólu. Jest pełna ludzkich wad i zalet. Jej prawdziwość jest wręcz namacalna. Polecam, bo naprawdę warto. Bardzo miło się zdziwić. Nie chcieć niczego szczególnego od ksiązki , a kończąc ją przeżyć coś naprawdę wyjątkowego….rzadkiego………

Ps. Postacie występujące w książce nie są fikcją literacką. Ludobójstwo nie jest wymysłem autorki. Sądzę również , że historia pewnej miłości także jest….prawdziwa.

,,Tak więc trwają wiara, nadzieja , miłość – te trzy z nich zaś największa jest miłość ‘’ i ma ona tutaj bardzo różne oblicza, chyba wszystkie jakie ona może mieć.

Powiedzieć, że z dużym sceptycyzmem podszedłem do tej pozycji to jakby nic nie powiedzieć.
Temat ludobójstwa Ormian bardzo trudno "umasowić" z uwagi na tak różne okoliczności historyczne jak i kulturowe do tych spotykanych w Europie centralnej.
Autorce udało się coś czego się nie spodziewałem, ukazała piekło ormiańskiego ludobójstwa w niezwykle prosty, ale nie uwłaczający tragedii sposobowi.
Wątek miłosny, cała gama odcieni zachowań pojawiających się Turków i Ormian nadaje historii głębi i bynajmniej brak jest czarno-białej kliszy dobrych Ormian i złych Turków.

Gorąco polecam!

Jak często mylimy patriotyzm z nacjonalizmem? Jak często jesteśmy ślepi i głusi na to, co naprawdę się dzieje wokół nas - wolimy wierzyć w kłamstwa? Jak często nienawiść czy dawne urazy do jakiejś nacji / grupy etnicznej tworzą dla jednostek bariery pozornie nie do przejścia?

Za często. I "Anhusz" dobitnie nam to uświadamia. Nagle zdajemy sobie sprawę, że "zaraz, zaraz, ale to już gdzieś było".

Ale jest też promyk nadziei - miłość. Ta do konkretnej osoby, rodziny i do ludzkości w ogóle. Bo jak śpiewał Czesław Niemen: "Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim"

I ja też w to wierzę.

Piękna historia naznaczona piętnem wojny. Miejscami książka była wzruszająca, miejscami brutalna, pobudzała też zmysły. Długo ta książka leżała na moim stosiku, ale w końcu udało się za nią zabrać, bardzo polecam.
Zakończenie było dla mnie trochę niezrozumiałe, być może dla tego że uwielbiam te w stylu ,, i żyli długo i szczęśliwie", ale książka jak najbardziej zasługuje na uwagę :)

• 2017
  • 2017