rozwiń zwiń

15 cykli książkowych na długie jesienne wieczory

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.10.2020

Niedawno przestawialiśmy czas w zegarkach. Dzień zaczyna się wcześniej, za to już o g. 17.00 na ulicach robi się ciemno. Na długie wieczory polecamy lekturę, która szybko się nie skończy. Oto cykle książkowe składające się z wielu tomów – serie fantastyczne, sagi historyczne, powieści z wątkiem kryminalnym oraz te z gatunku literatury pięknej.

15 cykli książkowych na długie jesienne wieczory

Pięć książek, siedem, piętnaście? A może 47 następujących po sobie powieści, jak w popularnej na początku lat 90. „Sadze o Ludziach Lodu”? Literackie tasiemce potrafią być naprawdę długie i wciągające. A co za tym idzie, zapewniają mnóstwo czytelniczej przyjemności. Bardzo często stają się również podstawą do różnego rodzaju adaptacji: kinowych, serialowych, komiksowych. Wówczas, odkładając przeczytane książki na półki, można przedłużyć ich życie, nie wychodząc z poznanego na kartach książki uniwersum. Zatem od której czytelniczej serii zaczniecie?

Fantastyka znana z serialowych produkcji

Gra o TronCzy trzeba kogokolwiek namawiać do czytania „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego lub Pieśni Lodu i Ognia” George'a R.R. Martina (wciąż niedokończonej)? Oba fantastyczne cykle zostały rozsławione na cały świat przez seriale obecne w sieciach streamingowych. Jest już wprost niemożliwe, by jakikolwiek czytelnik literatury fantasy nie kojarzył ani przygód wiedźmina Geralta, ani historii rozgrywających się w mitycznym Westeros. Nieco w cieniu jest drugi fenomenalny cykl stworzony przez Sapkowskiego, czyli „Trylogia Husycka”. Warto na niego zwrócić uwagę również ze względu na słuchowisko zrealizowane na jego podstawie przez Teatr Polskiego Radia. W jego przygotowaniu brało udział ponad 100 osób, a głosów głównym bohaterom użyczyli Lesław Żurek, Henryk Talar, Krzysztof Wakuliński, Krzysztof Gosztyła i Maciej Gudowski.

Historie na więcej niż jedną książkę

Filary ziemi Ken FollettWielkich historii nie sposób zamknąć w jednym tomie. Wie o tym Ken Follett, autor cyklów „Stulecie” i „Filary Ziemi”. Ten pierwszy, w porywający sposób opowiada historię XX wieku od roku 1911 aż po wkroczenie w okres zimnej wojny. „Stulecie” to pełna napięcia, nieoczekiwanych zwrotów akcji, intryg i przygód opowieść o wzajemnie splątanych losach pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Fikcyjni bohaterowie zostali umieszczeni wśród postaci historycznych, co czyni ich uczestnikami i świadkami najważniejszych wydarzeń decydujących o losach ówczesnego świata.

„Filary ziemi”, to osadzony w średniowiecznej Anglii cykl powieści historycznych, które łączy budowana w pierwszym tomie cyklu katedra w południowoangielskim mieście Kingsbridge. Jest ona świadkiem walk o władzę nad krajem, intryg, morderstw, działań szpiegów i tajnych agentów. Książki Folletta były wielokrotnie ekranizowane, a za ich adaptowanie na potrzeby filmów i seriali brali się tacy twórcy jak Ridley Scott i Richard Marquand. Sam pisarz jest również jednym z bohaterów sagi... Terry'ego Pratchetta. W rezultacie wygrania aukcji Wojenna Korona Elżbieta Cherezińskacharytatywnej, jego nazwisko nosi postać szefa Gildii Skrytobójców w powieści „Straż nocna” z pratchettowskiego cyklu „Świat Dysku”.

A może coś z literatury polskiej? Nasza redakcyjna koleżanka z portalu ciekawostkihistoryczne.pl, Agnieszka Jankowiak-Maik, poleca Elżbietę Cherezińską – autorkę cyklu „Odrodzone królestwo”. W swoich nagradzanych (również i w naszym plebiscycie) książkach opowiada o czasach rozbicia dzielnicowego. „Odrodzone królestwo” to fabularyzowana kronika blisko 200-letniego boju o zjednoczenie Polski, które dokonało się dopiero za sprawą Władysława Łokietka. Koronowany już Łokietek musiał odpierać zakusy władcy Czech Jana Luksemburskiego i rosnącego w siłę Zakonu Krzyżackiego.

Zadania dla detektywa

Morderstwo w Orient ExpressieAż 39 odcinków ma seria stworzona przez królową kryminału, Agathę Christie. Kolejne zagadki rozwiązywane przez Herkulesa Poirot Christie tworzyła aż 55 lat. Kończąca cykl „Kurtyna”, w której sprawę ostatniego morderstwa wraz ze schorowanym Poirot rozwiązuje jego pomocnik, kapitan Hastings, miała premierę w 1975 roku. Niektóre z powieści autorki, jak „Morderstwo w Orient Expressie”, stanowią absolutną klasykę literatury i zyskały miano książek kultowych. Znakiem rozpoznawczym urodzonej w Torquay pisarki stały się genialnie zawiązane fabuły, trzymająca w napięciu akcja i nieoczekiwane zakończenia zagadek, dzięki czemu Christie zyskała rzesze fanów na całym świecie.

Śmierć w Breslau,  Marek KrajewskiA jeśli nie Agatha Christie, to może nasz rodzimy twórca? Akcja książek z cyklu Marka Krajewskiego o fikcyjnym funkcjonariuszu wydziału kryminalnego policji Eberhardzie Mocku ma miejsce w Breslau. Krajewski opowiada historie zabójstw, portretując międzywojenny Wrocław. Jego powieści są wciągające, mroczne (w pierwszym tomie, „Śmierci w Breslau”, pojawia się ekskluzywny klub skierowany do męskiej elity ówczesnego Wrocławia, kwestia imigrantów, a nawet skorpiony...), a dzięki mnogości szczegółów pozwalają przenieść się do opisywanego przez pisarza świata. Tym, którzy kryminały lubią nie tylko w formie do czytania, lecz także do słuchania, możemy polecić audiobooki, brawurowo i z wyczuciem czytane przez Marcina Popczyńskiego, Roberta Więckiewicza czy Jarosława Rabendę.

Cykle dla (fantastycznej) młodzieży

Harry Potter i kamień filozoficzny„Harry Potter” czy „Percy Jackson”? A może „Zwiadowcy” od Johna Flanagana? Skierowana do młodzieży (ale czy tylko?) fantastyka obfituje w ciekawe cykle. Przygód przyjaciół z Hogwartu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W końcu książki J.K. Rowling należą do najlepiej sprzedających się na świecie, a ich ekranizacje filmowe podbijały box office'y. Jeśli ktoś ich jeszcze nie czytał, z pewnością jest teraz dobry czas, aby to nadrobić. A następnie sięgnąć serię „Fantastyczne zwierzęta”, w której wraz z opisaną w „Harrym” książką Newta Skamandera wracamy do świata czarodziejów i czarodziejek, magii i niesamowitych, fantastycznych zwierząt.

Percy Jackson Złodziej PiorunaW stworzonym przez Ricka Riordana cyklu „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” autor zastanawia się, jak wyglądałby świat, gdyby dzisiaj, w XXI wieku, na ziemi istnieli mitologiczni bogowie. Czy dalej zakochiwaliby się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i płodzili z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć herosi na miarę Tezeusza i Achillesa? I jak takie potężne dzieci odnalazłyby się w społeczeństwie?

Powieści Riordana cechuje szybka, dynamiczna akcja i wiele elementów komediowych. A także uwielbiane przez młodzież nawiązanie do szkół, w których częściowo dzieje się akcja książek.

Z kolei „Zwiadowcy” Johna Flanagana arturiańskie średniowiecze z domieszką mitologii. Oprócz rycerzy i zamków, walki na miecze i śniących zbroi znajdziemy również straszliwe potwory. Głównym bohaterem serii jest Will, osierocony chłopiec, czeladnik u ponurego Halta, członka korpusu Zwiadowców i jego najlepszego łucznika. Jeśli zastanawiacie się czy warto sięgnąć po pierwszy tom, czyli „Ruiny Gorlanu”, polecamy wysłuchać niedawnej rozmowę z pisarzem, którą prowadził Bartosz Czartoryski.

Dobre cykle obyczajowe

Niewidzialni Roy JacobsenPowieść „Niewidzialni” Roya Jacobsena rozpoczyna cykl opowiadający o dorastającej Ingrid. Książka w 2017 roku znalazła sie w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera. Cykl opowiada o życiu Ingrid, mieszkającej na niewielkiej wysepce Barrøy. Roy Jacobsen w oszczędnym stylu kreśli fascynujący portret niezwykle silnej kobiety. Tło dla opowieści stanowi tak charakterystyczny dla skandynawskich powieści minimalizm, chłód i bezkres morza. „Książka klimatyczna, nastrojowa – aż za oknem można usłyszeć wycie wiatru i sztorm...”, pisze użytkowniczka Agatonka. 

Karl Ove Knausgard Moja walkaPozostając w Norwegii, warto wspomnieć o głośnym cyklu autobiograficznym. „Moja walka” Karla Ove Knausgårda to 6 opasłych tomów opisujących życie pisarza. Ito historia, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze skandynawskie kryminały. Wszystko zaczęło się w Malmö, nocą 27 lutego 2008 roku, gdy trzydziestodziewięcioletni Karl Ove Knausgård rozpoczął analizę swojego życia. Po publikacji pierwszego tomu „Mojej walki” świat czytelniczy wstrzymał oddech… Autobiograficzna książka – opisująca intymne życie rodzinne i najbliższych – wzbudziła tak ogromne zainteresowanie i wywołała taki skandal, że wiele norweskich firm wywieszało oficjalne tablice zakazujące rozmawiania na temat tej powieści w pracy. Ostatni, szósty tom „Mojej walki”, opowiada o chwili przełomu w życiu pisarza; dochodzi w nim do momentu wydania pierwszej części, która niespodziewanie przynosi Knausgårdowi międzynarodowy rozgłos.

Genialna przyjaciólka Elena FerranteTajemnicza włoska autorka ukrywajaca się pod pseudonimem Ellena Ferrante jest autorką cyklu „Genialna przyjaciółka”. To niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc. Głównymi bohaterkami  są Elena Greco i jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, Lila. Sześćdziesięcioletnia Elena dowiaduje się, że Lila zniknęła bez śladu. Chcąc znaleźć wytłumaczenie, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. Rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przenosi czytelnika w lata 50. ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu. Cykl „Genialna przyjaciółka” przyniósł Ferrante międzynarodową sławę. Został zekranizowany – na jego podstawie na potrzeby stacji HBO powstał serial „Genialna przyjaciółka”.

Jakie jeszcze książkowe cykle polecacie na jesienne wieczory?

Fotografia otwierająca: fotografierende / Pexels

[aj]


komentarze [31]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
mag-tur 02.12.2020 22:13
Czytelniczka

W tym roku wywarły na mnie ogromne wrażenie ksiązki Jakuba Szamałka, cykl: Ukryta sieć oraz seria Kolory zła Małgorzaty Oliwii Sobczak. Jeśli ktoś nie czytał to polecam z całego serca.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mateusz_Ro 06.11.2020 22:38
Czytelnik

Polecam cykl Sergiusza Piaseckiego - Trylogia Złodziejska tj. Jabłuszko; Spojrzę ja w okno ; Nikt nie da nam zbawienia

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Jabłuszko  Spojrzę ja w okno  Nikt nie da nam zbawienia
Dawid Kijewski 05.11.2020 23:32
Czytelnik

Dla młodzieży: Przygody Trzech Dedektywów, sygnowane nazwiskiem Alfreda Hitchcocka. 42 książki dobrej zabawy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
marchewka1702 05.11.2020 21:26
Czytelnik

Zdecydowanie Mroczna Wieża. Książki wciągające, idealne zarówno dla fanów fantasy jak i sci-fi. Można cykl podsumować słowami nieoczywisty i wciągający.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mroczna Wieża
JoKa 05.11.2020 14:04
Czytelnik

polecam cykl J. Butchera Akta Dresdena

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Płomykówka 05.11.2020 10:40
Czytelniczka

Tam, gdzie zawracają bociany bociany Joanny Jagieło to książka godna polecenia

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Tam, gdzie zawracają bociany
marisa 04.11.2020 07:31
Czytelnik

Ja która ma alergię na wszelkie romanse i wątki romantyczne zakochałam się w "Obcej" Diany Gabaldon ;-) Także polecam :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mLipok 04.11.2020 01:03
Czytelnik

Brakuje mi tu cykli SciFi ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
EsterilThyssen 04.11.2020 05:30
Czytelnik

Mi też, ale trzeba pamiętać iż każdy czytelnik ma swój gust i nie wiadomo na kogo się trafi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
earthian 03.11.2020 17:00
Czytelnik

a może cykl o Żniwiarzu Pauliny Hendel? Pusta noc Czerwone słońce Trzynasty księżyc Droga dusz Może trochę młodzieżowa, ale wciągająca historia Magdy, Żniwiarzy i naszych słowiańskich nocnych mar i dziwów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pusta noc  Czerwone słońce  Trzynasty księżyc  Droga dusz
Cyryl_Nieugięty 04.11.2020 03:34
Czytelnik

Nie polecam. Paulina Hendel jest autorką cholernie wtórną i nie uczącą się na błędach poprzednich książek.
"Pusta noc" to 4. najgorsza książka jaką czytałem w 2019 roku (odsyłam do mojej recenzji). "Zapomniana księga" jest równie fatalna, aczkolwiek to są słabe książki.
A słowiańskość Hendel jest absolutnie zerowa. Jedyne co jest tam słowiańskiego, to nazwy potwór i jeden,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
KotFilemon 02.11.2020 23:51
Czytelnik

Żeby przepędzić jesienną chandrę zabrałam się za serię o Weronice Biankowskiej, świetna humorystyczna fantastyka. Szczególnie czekałam na nowy tom:
Ja, ocalona

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ja, ocalona