Szumowiny

Wydawnictwo: Muza
837200966X

Inne wydania

Świat żydowskiej Warszawy początków XX wieku. Max Barabander, szanowany w Buenos Aires biznesmen w średnim wieku, wraca do starej ojczyzny w poszukiwaniu sensu życia i utraconego po śmierci syna męskiego wigoru. Jego peregrynacja po Warszawie epoki fiakrów i lamp gazowych wprowadza Czytelnika w najważniejszą problematykę prozy Singera dramatyczne napięcie między tradycją a nowoczesnością, między ortodoksyjnym judaizmem a świecką moralnością, między nakazami wiary a pokusami spragnionego ziemskiej miłości ciała. Jedna z mroczniejszych powieści Singera wkracza w rejony zbrodni, prostytucji i okultyzmu, moralitetu pełnego odrazy do współczesnego świata, a jednocześnie jest żywym obrazem miasta, po którym nie ma już śladu w ludziach i kamieniach, po którym pozostał tylko ten zapis. Frapująca, niepokojąca lektura.

Marzenia | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 listopada 2014

Typowy Singer. Świat przedwojennej żydowskiej Warszawy i bezwolny, zagubiony, pożądliwy mężczyzna.

allison | 2011-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2011

Naturalistycznie pokazana historia Żyda Maksa, który po wielu latach wojażowania po świecie odwiedza rodzinną Warszawę.

W stolicy obraca się i wokół biednych, ale bogobojnych ludzi, i wokół zwykłych szumowin zamieszkujących ulice Gnojną i Krochmalną. Zawiera znajomości zarówno z szanowanym rabinem i jego rodziną, jak i z oszustami, złodziejami, prostytutkami i stręczycielami.

Maks mieszka w najdroższym hotelu stolicy, stać go na ekskluzywne zakupy, duże napiwki, jednak - śledząc jego perypetie - trudno nie odnieść wrażenia, iż niewiele różni się on od tytułowych szumowin.
Poza tym jawi się jako człowiek niezdecydowany, słaby i niemoralny. Mimo iż ma wiele marzeń, zbyt często zmienia zdanie, by mógł je zrealizować.

Powieść ciekawa, chociaż przytłaczająca i emanująca beznadziejnością oraz brakiem perspektyw. Realistycznie pokazuje jednak życie żydowskiej społeczności na początku XX wieku.

Dla mnie proza Singera jest próbą odbrązowienia społeczności żydowskiej w Warszawie. Dziwki, lokalne bandy, złodzieje, kombinatorzy... Jakby cała śmietanka warszawskich szumowin zebrała się na ulicy Krochmalnej (o której Singer pisał zresztą m.in. w powieści "Szosza").
Czytało mi się to niezwykle dobrze - po wszystkich opracowaniach historycznych i artykułach, gdzie znaleźć można lament z powodu eksterminacji żydowskich mieszkańców stolicy wreszcie mogę odsapnąć i przyjrzeć się tej grupie z innej strony.
Swoją drogą żałuję, że "Szmuglerzy" Ojzera Warszawskiego nie są przetłumaczeni z jidysz na polski, bo tam to się podobno dzieją jeszcze gorsze rzeczy xD
Polecam.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/09/01/isaac-bashevis-singer-szumowiny/

Saszen | 2016-10-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 września 2016

Maks Barabander, kiedyś typ mocno podejrzany, obecnie szanowany i bogaty argentyński przedsiębiorca, wraca na stare śmieci po przedwczesnej śmierci syna i związanym z tym oddaleniem żony. Jest rok 1906, Polski nie ma na mapie, a w Warszawie Żydzi nie mają wstępu do Ogrodu Saskiego, jeśli nie zgolą bród i nie założą kapeluszy.

Maks szybko trafia na swoją dawną ulicę, siedlisko tytułowych szumowin. Tu poznajemy największych nędzarzy i krętaczy: rabina, któremu nie wolno wykonywać zawodu, chętną na romans żonę piekarza, obrotną kobietę, stawiającą pierwsze kroki w handlu żywym towarem. Czyli takich ludzi, do jakich Maks nieświadomie tęsknił, bo z nich się wywodzi i ich najlepiej rozumie. Singer zabiera nas w podróż, która ogranicza się do jednej ulicy, ale jest bardzo ciekawa. Widzimy, że ludzie z Krochmalnej są w większości podli i małostkowi, ale ten odstręczający obraz jest w perwersyjny sposób pociągający, więc patrzymy. I widzimy miasto w mieście, grupę ludzi, która rządzi się...

księżniczka Konsuela | 2011-05-13
Przeczytana: 13 maja 2011

Singer coraz bardziej rozkochuje mnie w swojej prozie. Wiem to na pewno - będę do jego książek wracać zawsze. Pokazują prawdziwą, przedwojenną Warszawę, która już odeszła (oby nie w zapomnienie).

Novvyczka | 2016-11-01
striks | 2016-09-19