Pantera w piwnicy

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
6,76 (180 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
16
8
22
7
65
6
40
5
25
4
1
3
4
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Panter ba-martef
data wydania
ISBN
9788375103854
liczba stron
148
słowa kluczowe
literatura izraelska
język
polski
dodała
anatolina

Obraz powojennej Jerozolimy widziany oczyma dwunastoletniego chłopca Proffiego. Akcja książki rozgrywa się w Jerozolimie w 1947 roku, "niecały rok przed tym, nim Brytyjczycy opuścili kraj i z zamętu wojny wyłoniło się państwo Izrael". Bohater książki, Profi, zmaga się z problemami dojrzewania, ale czas historyczny, w którym żyje, narzuca mu etos wojownika. Profi wie, że wroga należy...

Obraz powojennej Jerozolimy widziany oczyma dwunastoletniego chłopca Proffiego.

Akcja książki rozgrywa się w Jerozolimie w 1947 roku, "niecały rok przed tym, nim Brytyjczycy opuścili kraj i z zamętu wojny wyłoniło się państwo Izrael". Bohater książki, Profi, zmaga się z problemami dojrzewania, ale czas historyczny, w którym żyje, narzuca mu etos wojownika. Profi wie, że wroga należy nienawidzić, jednak wbrew sobie zaprzyjaźnia się z sympatycznym brytyjskim policjantem. Koledzy oskarżają go o zdradę. Chłopak zastanawia się nad problemem lojalności i zdrady w kontekście specyficznego miejsca i czasu, ale sens tych rozważań jest uniwersalny.

"Pantera w piwnicy" jest opowieścią o dorastaniu Profiego i o dziecięctwie Izraela. Opowieścią prostą i głęboką, lekką i poważną, ironiczną i czułą. Oz pisze tak, że czasy i miejsca ożywają, a świat, w który nas wprowadza, jest prawdziwy i namacalny - ma smak, kolor i zapach.

Amos Oz to jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Polski czytelnik zna m.in. jego powieści "Mój Michał", "Czarna skrzynka" (Prix Femina Etranger), "Opowieść o miłości i mroku" (Prix Culture 2004), szkice literackie "Na ziemi Izraela" oraz eseistykę. REBIS wydał jego książki "Aż do śmierci", "Rymy życia i śmierci", "Nagle w głębi lasu", "Poznać kobietę i Fimę". Od kilku lat Oza wymienia się wśród kandydatów do Nagrody Nobla. W 2007 roku otrzymał prestiżową hiszpańską Nagrodę Księcia Asturii.

[Rebis, 2009]

 

źródło opisu: Okładka

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (343)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2624
beata | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

To moje kolejne, bardzo udane spotkanie z prozą Amosa Oza.

Niedawno przeczytałam „Mojego Michaela” napisanego w 1968 r. i „Opowieść o miłości i mroku” ukończoną w 2002 r., teraz: „Panterę w piwnicy” napisaną w 1995 r. Łączy je miejsce (Jerozolima), czas (połowa XX w.), dojrzały intelektualnie chłopiec, jedynak, dziecko uczonego ojca i matki, która ze względu na urodzenie dziecka, nie ukończyła studiów. Dwupokojowe mieszkanko. Mapy na ścianach w przedpokoju. I biblioteka. Piękna. Bogata. Marzenie niejednego bibliofila. I zwrot ojca do syna „wasza książęca mość”. I polski antysemityzm (tutaj: ze wstrząsającą sceną w przedwojennym gimnazjum). I… Pewnie dużo innych wspólnych elementów. W „Opowieści o miłości i mroku” autor wspomniał, że powinno się pisać o tym, co się zna. I tutaj wyraźnie widać wierność temu poglądowi. Te same motywy przewijają się już w trzeciej czytanej przeze mnie książce autora. Miałam wrażenie, że czytam o tych samych dorosłych i o tym samym chłopcu. Czy mi to...

książek: 1671
_fantasquemagorie_ | 2016-03-23
Przeczytana: 08 lutego 2016

Książka przedstawia wycinek z życia Profiego. Profi ma dwanaście lat i trzy miesiące, jest żydowskim chłopcem i mieszka na obrzeżach Jerozolimy. Rzecz dzieje się „podczas letnich wakacji, niecały rok przed tym, nim Brytyjczycy opuścili kraj i z zamętu wojny wyłoniło się państwo Izrael.”

Wakacje Profiego są wypełnione rozmyślaniami i igraszkami z kolegami. Cóż, jaka rzeczywistość, takie rozmyślania i igraszki. Podobnie, jak w przypadku milionów nastolatków, którym przyszło żyć w XX wieku, a w szczególności tych, doświadczonych traumą wojny, ich ulubioną zabawą są… manewry wojskowe. I tak, chłopcy ćwiczą wypędzenie Brytyjczyków, odpieranie ataku połączonych wojsk arabskich, snują plany utworzenia Żydowskiej Armady (wraz z kompletem lotniskowców, fregat, okrętów podwodnych), rozgrywają historyczne bitwy: pod Kurskiem, pod Stalingradem, pod Dunkierką, pamiętając jednocześnie o analizowaniu klęsk zwyciężonych i korygowaniu błędów generałów. Tworzą również organizację podziemną,...

książek: 2053
Wojciech Gołębiewski | 2015-08-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Następna książka mego ulubionego pisarza, kandydata (obok takich jak Kundera, Murakami) do Nobla, tym razem przykra dla polskiego czytelnika, bo dotyczy polskiego antysemityzmu. Powieściowy Żyd - wieczny tułacz, raz jedyny w życiu płacze, gdy po stworzeniu wolnego państwa Izrael z palestyńskiej kolonii Anglików, po 2 000 lat tułaczki, pełnej ciągłych upokorzeń, może wreszcie pozwolić sobie na chwilę słabości i płaczu nad swoim losem. Nim o tym napiszę, muszę niestety podzielić się dziwną uwagą. Okazuje się, że prawdopodobnie istnieją dwie książki wydane pod tym tytułem, bo profesjonalni panowie redaktorzy stwierdzają na LC, że.....:

" - "Pantera w piwnicy" jest opowieścią o dorastaniu Profiego i o dziecięctwie Izraela. Opowieścią prostą i głęboką, lekką i poważną, ironiczną i czułą. Oz pisze tak, że czasy i miejsca ożywają, a świat, w który nas wprowadza, jest prawdziwy i namacalny - ma smak,...

książek: 898
Wioletta | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, Wielokrotnie
Przeczytana: 13 października 2016

„To jest nasza historia: wyłania się z mroku, błądzi tu i tam i wraca, skąd przyszła. Pozostawia wspomnienie bólu przemieszanego ze śmiechem, żalu, zdziwienia.”

Istota zdrady.
Nostalgicznie i jednocześnie z uśmiechem, historia żydowskiego chłopca tuż przed powstaniem państwa Izrael. Jego przyjaźń z brytyjskim żołnierzem. Czy ta przyjaźń jest zdradą?

Piękna i ważna proza.
Piękne słowa matki. „Ten, kto kocha, nie jest zdrajcą.” (...)
„Chowanie urazy to trucizna”.
Dylematy chłopca. „Czy zdrada zdrady znosi pierwotną zdradę? Czy też czyni ją podwójnie złą? Oto pytanie.”
Nie mogę pojąć jak to możliwe, że pierwsze 3 książki autora, które przeczytałam tak bardzo różnią się od dwóch ostatnich.
To jest dokładnie to czego oczekiwałam, wszystko to co chciałam poznać.

Opis biblioteki ojca, coś niesamowitego, cudownego, mogę tylko się zachwycać i czuję ten zapach...

„A co się tyczy samej opowieści? Czy znów ich wszystkich zdradziłem, opowiadając tę historię? Czy też na odwrót: czy...

książek: 2008
Akasha89 | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Amosa Oza, do którego doszło ze względu na to, że zrobiło się o nim znowu głośno - a to za sprawą ekranizacji jego powieści "Opowieści o miłości i mroku". Podczas wizyty w mojej bibliotece natknęłam się na "Panterę w piwnicy", więc wypożyczyłam.

Akcja tej opowieści dzieje się w Jerozolimie, głównie w wakacje 1947 roku - rok przed tym jak Brytyjczycy postanowili zakończyć okupację i pozwolili Żydom stworzyć państwo Izrael, a także w trakcie narastania konfliktu z Arabami.

Główny bohater, Profi (skrót od "profesor") ma 12 lat i 3 miesiące, jest również nad wiek dojrzały, chociaż z pewnością też, adekwatnie do swego wieku, naiwny. Ma także zadatki na intelektualistę. "Pantera w piwnicy" opisuje jego wakacje - jak z kolegami zakładają podziemną organizację, jak marzą o zniszczeniu Londynu, jak stosują sąd wojenny za zdradę i jak wyzywają się od "hitlerków".

Głównym tematem przemyśleń tej opowieści jest właśnie koncepcja zdrady. Czym jest...

książek: 486
skiatos | 2015-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Przepiękna książka o dorastaniu, zarówno Profiego - bohatera powieści - jak i rodzącego się Izraela. To również książka o istocie zdrady: "„Tylko ten, kto kocha, może zostać zdrajcą. Zdrada nie jest przeciwieństwem miłości, to jeden z jej wielu wyborów […] I oto, panie i panowie, trudny wybór czy zostać fanatykiem czy zdrajcą. Ja dokonałem wyboru, jak dowiecie się z Pantery w piwnicy” - napisał o swej książce Amos Oz.

"Pantera w piwnicy" zawiera też, moim zdaniem najpiękniejszy w literaturze opis biblioteki. Od tej chwili każda biblioteka przywołuje we mnie słowa Amosa Oza.

książek: 1826

Prozę Oza wyróżnia wielka delikatność, subtelność w budowaniu postaci. Tym razem poznajemy psychikę 12- letniego chłopca, który obserwuje skomplikowany świat dorosłych, świat polityki (ostatni rok brytyjskiej okupacji Izraela - 1947). Zapewne są to wspomnienia z dzieciństwa autora - wydarzenia, które go ukształtowały, emocje, które im towarzyszyły w rodzinie, trudne chwile wśród rówieśników, a przede wszystkim atmosfera w Jerozolimie w przede dniu powstania izraelskiego państwa, w przede dniu wojny. W Jerozolimie, gdzie w 1947 roku obowiązywała godzina policyjna, toczyły się ciche walki opozycji przeciw Anglikom (podziemie), wszyscy odczuwali niepewność jutra, narastała nienawiść i zagrożenie ze strony Arabów. "Oto jak zapamiętałem Jerozolimę z ostatniego lata rządów brytyjskich. Kamienne miasto rozrzucone na stokach wzgórz. Nie tyle miasto, ile odrębne skupiska oddzielone połaciami ostów i skał. Na rogach ulic stojące niekiedy brytyjskie samochody pancerne z przymkniętymi...

książek: 3788
Malwina | 2013-08-26
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Dzisiaj słowo "bunt" najczęściej kojarzy nam się z pewnym wiekiem, w którym młodzi ludzie często zwyczajnie się buntują, twierdząc, że oni wszystko wiedzą lepiej i nie bardzo chcą słuchać innych. Jednakże niektórzy z nas dobrze wiedzą, że buntowanie się niekoniecznie ma związek z różnymi zachciankami, ale może dotyczyć działać podejmowanych przeciwko komuś. "Pantera w piwnicy" nie opowiada jednak o buncie rozumianym w ten sposób, ale go dotyka. A jeśli już mowa o buncie to czy zdrada nie jest tutaj również na miejscu?

"Pantera w piwnicy" w moim odczuciu to własnie książka o zdradzie, rozumianej raczej w sposób zdradzania swojego kraju czy narodowości. Dlaczego więc zaczęłam od buntu? Otóż akcja książki dzieje się w Jerozolimie w 1947 roku, kiedy to jest okupowana przez Brytyjczyków. Główny bohater, który nazywa siebie Profi, choć to nie jest jego prawdziwe imię, na swój sposób buntuje się przeciwko tej sytuacji, ponieważ bardzo by chciał, żeby ich kraj w końcu był wolny. Pewnego...

książek: 152
Ioanna | 2015-11-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: październik 2015

Bardzo ciekawie opisana historia małego żydowskiego chłopca, który czuje, że jego obecność w dziecięcym "podziemiu" może przyczynić się do końca okupacji Izraela. Wzruszająca momentami książka pokazuje także konflik jaki rodzi się w małym człowieku, który każdego człowieka nawet wroga traktuje jako osobę, która ma w sobie dobro, a nie patrzy przez pryzmat całego narodu.

książek: 156
Hania Archangielska | 2015-06-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Przeczytałam ją będąc w ciągu ( i dalej jestem) powieści Oza, tuż po autobiograficznej "Opowieści o miłości i mroku". Która zresztą niemal mnie zachwyciła, z wyjątkiem krótkich momentów, kiedy zachwyt odpuszczał. Taki ciąg czytelniczy jest dla pisarza dosyć okrutny. Ujawnia wszystkie chwyty, niekoniecznie udane, wysypuje z koszyka wszystkie fiszki, wykorzystane wcześniej lub później do innych powieści. Nie wiem, czy to po prostu taki charakterystyczny styl, czy pewna jego słabość, te ciągłe powtórzenia, powracanie do niemal tych samych zdań i sytuacji.
W każdym razie ja w "Panterze" dostrzegłam coś jakby zapowiedź, wręcz wprawkę do naprawdę wielkiej "Opowieści", odnalazłam w niej przede wszystkim dość podobne wątki autobiograficzne, jakby wczesne przybliżenie tego, co zostanie rozwinięte w powieści wydanej kilka lat później.
Ale czyta się dobrze, natomiast słucha się dużo trudniej, bo w wersji audio Krzysztof Kołbasiuk po prostu szaleje na scenie. Wspina się na Mont Blanc,...

zobacz kolejne z 333 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd