Sto milionów dolarów

Tłumaczenie: Jan Kraśko
Cykl: Jack Reacher (tom 21)
Wydawnictwo: Albatros
Night School
Reacher, wojsko, żandarm
Marczewek

Rok 1996. Jack Reacher nadal służy w wojsku i w ciągu jednego dnia otrzymuje medal, po czym niczym uczniak zostaje odesłany do szkoły. W szkolnej klasie zastaje dwóch mężczyzn: agenta FBI oraz analityka CIA. Każdy z nich jest wykwalifikowanym człowiekiem do zadań specjalnych i każdy z nich zastanawia się, co, do diabła, tutaj robią… I wreszcie się dowiadują, że uśpiona komórka dżihadystów w...

I wreszcie się dowiadują, że uśpiona komórka dżihadystów w Hamburgu przyjęła pod swe skrzydła nieoczekiwanego gościa – kuriera z Arabii Saudyjskiej. Mężczyzna szuka bezpiecznego schronienia, w którym mógłby się spotkać z nieznanym człowiekiem. Okazuje się, że pracujący pod przykrywką agent CIA podsłuchał kuriera, gdy ten szeptał mrożącą krew w żyłach wiadomość: „Amerykanin chce sto milionów dolarów”.
Sto milionów. Tylko za co? I kim jest tajemniczy nieznajomy? Reacher i jego dwaj nowi koledzy mają za zadanie odnaleźć tego mężczyznę. Zadanie nie jest łatwe, a atmosferę niepokoju podgrzewa wisząca nad ich głowami groźba: jeśli nie złapią człowieka, który za tym stoi, dojdzie do zamachu terrorystycznego, jakiego świat jeszcze nie widział. Reachera i jego współpracowników czeka pełen przygód, zdradzieckich terytoriów, fałszywych tożsamości i nowych okrutnych wrogów wyścig z czasem.

Jack Reacher to jedna z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. Lee Child stworzył postać, której nie sposób nie polubić. Mamy do czynienia z człowiekiem pełnym humoru i przenikliwości, ale także z głębokim poczuciem sprawiedliwości, który w razie potrzeby potrafi każdemu dać w twarz.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1682,37...(?)

źródło okładki: z faceboka wydawcy

Stokrotka | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

„Sto milionów dolarów” Lee Childa różni się od pozostałych części cyklu. W tym tomie Jack Reacher nie jest samotnym wilkiem – tym razem gra zespołowo z przedstawicielami prezydenta, policji, FBI, i CIA. Musi wykazać się logicznym myśleniem, przewidywaniem kolejnego kroku przeciwnika, więc tylko dwa razy ma okazję spuścić łomot niemieckim łobuzom.
Powieść reprezentuje dobry poziom. Fabuła jest dopracowana i ciekawa. Za uwagę zasługuje postać Griezmana, szefa detektywów miejskiej policji kryminalnej. Z początku wydał mi się mało sympatyczny, wręcz odpychający. Później zmieniłam zdanie. Child z każdym rozdziałem rozwijał tę postać, zdecydowanie na plus.
„Sto milionów dolarów” to nie jest jakaś literacka petarda, ale kawał całkiem dobrej, drobiazgowej, detektywistycznej roboty.

filozof | 2018-02-12

Dawno nie czytałem,tego autora.W Sarnakach,była i czytam sobie między zajęciami w ŚDS.
Reacher,to twardy gość.On jest teraz w Hamburgu.
Co tam robi ,tam.
I po co komu taka kasa.
Jest super akcja,co lubię.Są Niemcy,FBI.
Policja niemiecka,fajne czytanko.

deana | 2017-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 września 2017

Trochę się rozczarowałam. Bo wiecie, po tak kultowym bohaterze jak Jack Reacher spodziewałam się więcej. Dużo zadymy, szalonej akcji, mnóstwo napięcia, zagadki i przede wszystkim by zagrożenie goniło zagrożenie. Za to tutaj jest bardzo statyczna akcja. Bohater ma znaleźć coś wartego sto milionów dolarów, którą to rzeczą interesują się wrogowie. Pozornie łatwe zadanie? Nic bardziej złudnego. Teoretycznie nie istnieje nic takiego: wszystko jest albo droższe albo tańsze. Ktoś jednak czymś handluje. Informacje krążą po kontynentach a Reacher siedzi i obserwuje rzeczywistość Hamburga. Pląta się tam gdzie nie powinien, chyba bardziej dla zasady wdaje się w jakąś bójkę i genialnie zgaduje o co w tym wszystkim chodzi.

Przynajmniej w tym przypadku, nie po drodze mi z Reacherem. Chciałam więcej dynamicznej akcji, więcej zwrotów akcji, napięcia. Czegoś co skutecznie przykułoby uwagę. I chociaż długo utrzymywała zainteresowanie tajemnicza ,,rzecz" to nie było to, aż na tyle...

Moje 21 spotkanie z Jackiem Reacherem.
Może nie czytałem książek chronologicznie, ale mam komplet na „półce”.
Jak zwykle nie zawiodłem się, „wciągnięty” po raz kolejny.
Pomimo tylu odsłon przygód JR magia pozostała.
Jako zagorzały fan Lee Childa ciężko mi się ocenia jego książki, bo każda wydaje mi się bardzo dobra.
Tym razem nie jest samotnie walczącym bohaterem, to dzięki temu mamy coś innego poza znanym schematem.
Plusy:
- szybka akcja z ciekawą fabułą;
- ciekawe połączenie sensacji, thrillera i kryminału;
- jak zwykle JR i kobiety, którym nie może się oprzeć (albo one jemu);
- świetne opisy „bójek” jakie toczy JR z różnymi przeciwnikami;
- JR jako „rycerz” wymierzający bezwzględnie sprawiedliwość;
- czyta się szybko (za szybko!!!), ciężko się oderwać, szczególnie wieczorem;
- dołączenie do JR agentów FBI i CIA;
Minus to trochę nudne opisy scen z seksem w tle (rutyna czy brak seksu w realnym życiu) oraz brak specyficznego klimatu, gdy toczył swoje boje samotnie, a nie w...

Anna | 2017-03-03
Przeczytana: 28 stycznia 2017

No przecież wiadomo, że za Jacka Reachera nie mogę dać mniej niż 8 gwiazdek. Wszak to moja miłość od ładnych paru lat. Mam kilku takich bohaterów, w których się kocham i Reacher jest na samej górze.
A z uczuciami - wiadomo - się nie dyskutuje.

Osobiście uważam, że jeśli ktoś nie lubi Reachera to (jeśli jest facetem) jest o niego zazdrosny, albo (jeśli jest kobietą) się nie zna :) Ale na szczęście jestem jeszcze ja, a ja się znam, i bardzo gorąco polecam. Absolutnie do zakochania :)

Northman | 2017-01-14
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Kolejna misja wykonana!

Jack Reacher powraca. I to już w dwudziestej pierwszej odsłonie. To sporo... Ta seria jednak należy do tych, które nigdy się chyba nie znudzą. Dzięki osobowości głównego bohatera, pomysłowości autora i ciekawej akcji, która w każdym tomie daje radę i tak jak główny bohater - nie zawodzi. Nie inaczej jest w przypadku "Stu milionów dolarów"!

Tym razem cofamy się nieco w czasie do roku 1996. Jack po kolejnej udanej akcji zostaje odznaczony, po czym... nie trafia bynajmniej na zasłużony urlop, lecz do szkoły... Która "szkołą" bynajmniej nie jest... Jest w niej za to analityk CIA i agent FBI... I zaczyna się zabawa... :) Tym razem, w odróżnieniu od innych części cyklu, zabawa nie w pojedynkę, lecz w zespole. A sama zabawa... to w szukanie igły w stogu siana, łapanie terrorystów, udaremnianie zamachu, poszukiwanie zdrajców, sprzedających, kupców... Wszak mowa, jak sam tytuł wskazuje, o rzeczy wartej sto milionów dolarów... Ktoś te pieniądze wykłada. I chce coś...

Maciek | 2017-03-03
Przeczytana: marzec 2017

Lee Child wraca do formy. Powrót fabuły do lat 90' i wojskowej kariery Jacka Reachera zdecydowanie na plus. Jednym zdaniem udana reanimacja serii, która zaczynała zjadać własny ogon.

Czytadło | 2017-04-07
Przeczytana: styczeń 2017

Nie czytałam poprzednich 20 części, ale to zupełnie mi nie przeszkadzało. Książka przedstawia zamkniętą historię więc znajomość poprzednich nie jest wymagana.
Dla mnie to sensacja w czystej postaci. Wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do samego końca.

byrcyn11 | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Bardziej książka sensacyjna jak kryminał, choć oczywiście jest sprytny morderca i trupy. Jest też typowo amerykański bohater (major żandarmerii wojskowej) rozprawiający się za pomocą pięści z całą trzódką mięśniaków.
To nie "moja opowieść", bo wolę mroczny/psychopatyczny - choć już mocno zgrany klimat skandynawski; ale książka wciąga, więc fanom Rambo jak najbardziej polecam.

DorotaKa | 2017-01-03

Jako fanka cyklu o Jacku Reacherze nie mogłam sobie odmówić przyjemności przeczytania jego dwudziestej pierwszej części. Ostatnim razem obawiałam się, że mój bohater został już praktycznie wyeksploatowany. Były żandarm wojskowy podróżujący po Ameryce i pakujący się co rusz w kłopoty był - mówiąc wprost - coraz starszy, co nieubłaganie przybliżało moment, w którym spuszczanie manta bandzie opryszków (stały element tych książek), byłoby nieco naciągane. Lee Child oddalił ode mnie smutny moment końca serii cofając Jacka do roku 1996, kiedy jeszcze w służbie wojskowej mógł robić to, co potrafił najlepiej - wychodzić cało z największej opresji.

Sto milionów dolarów - o taką grę toczy się stawka. Suma do tego stopnia zawrotna, że za samo jej poznanie w pewnych kręgach można zapłacić najwyższą cenę. Amerykańskie służby nie wiedzą ani kto, ani co, ani nawet kiedy będzie sprzedawał. Wiedza komu nie tylko nie pomaga, ale na nic się nie zdaje, ponieważ nie wolno im spalić agenta pod...