Reklama

Jakie książki najczęściej wypożyczamy z bibliotek?

LubimyCzytać
14.08.2019

Dwudziesty pierwszy tom przygód Jacka Reachera autorstwa Lee Childa był najczęściej wypożyczaną książką na przełomie 2017 i 2018 roku według statystyk udostępnionych przez British Library. A jakie książki cieszą się największą popularnością w polskich bibliotekach?

„Sto milionów dolarów” wypożyczono w Wielkiej Brytanii w czasie od 1 lipca 2017 do 30 czerwca 2018 roku ponad sto tysięcy razy. Zaraz za najnowszą powieścią cyklu o przygodach byłego majora amerykańskiej żandarmerii wojskowej uplasował się kolejny pisarz kojarzony z powieściami sensacyjnymi – John Grisham, z thrillerem „Demaskator”. Podium uzupełnia „The Wrong Side of Goodbye” Michaela Connelly'ego. Na dalszych miejscach znajdziemy „Dziennik cwaniaczka: Stara bieda” Jeffa Kinneya, ponownie Connelly'ego i Grishama (odpowiednio „The Late Show” i „Wyspa Camino”). Dziesiątkę zamykają Ian Rankin z „Rather Be the Devil”, David Baldacci z „Dylematem”, skandynawski mistrz kryminałów Jo Nesbø („Pragnienie”) oraz ponownie major Jack Reacher w tomie „Nocna runda”. Co ciekawe, najczęściej wypożyczanym przez Brytyjczyków autorem nie jest wcale Lee Child, ale James Patterson. Może to jednak być spowodowane tym, że co roku wychodzi ponad 10 książek podpisanych jego nazwiskiem. A jak to wygląda w Polsce?

W naszym kraju niestety nie istnieją globalne dane dotyczące wypożyczeń. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie prowadzi statystyk dotyczących bibliotek szkolnych, a Biblioteka Narodowa gromadzi informacje dotyczące tylko książek udostępnianych w swoich czytelniach. Największą biblioteczną bazą danych o zasięgu ogólnopolskim, dysponującą informacjami o wypożyczanych książkach, wydaje się rozwijany przez Instytut Książki system MakPlus. Niestety analizując dostarczone przez IK dane, należy wspomnieć o tym, że w głównych miastach Polski liczba korzystających z MakPlus bibliotek jest marginalna (można się o tym przekonać sprawdzając ich obecność na mapie, do której linkujemy powyżej). Dlatego dla porównania postanowiliśmy również przedstawić dane z poznańskiej Biblioteki Raczyńskich (39 filii rozsianych po ponad półmilionowym mieście) oraz informacje z rankingu wypożyczeń Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

I tak, w bibliotekach zrzeszonych w MakPlus królują lektury szkolne. Pierwsza dziesiątka w roku 2018 to „Chłopcy z Placu Broni”, „Kamienie na szaniec”, „Zemsta”, „Lew, czarownica i stara szafa”, „Tajemniczy ogród”, „Ten obcy”, „Mikołajek”, „Dziady”, „Akademia pana Kleksa” i zamykający stawkę „Szatan z siódmej klasy”. Bardzo trudno sobie wyobrazić, że powód takiego ukształtowania „top ten” jest inny niż obowiązujący kanon lektur. Inaczej jest, gdy spojrzymy na zestawienie najczęściej wypożyczanych autorów, które otwierają Katarzyna Michalak, Danielle Steel i Nora Roberts. Dopiero na ósmym miejscu sklasyfikowany został czytany najczęściej w szkole Henryk Sienkiewicz, a autora „Potopu” wyprzedzili jeszcze Remigiusz Mróz, Krystyna Mirek, Magdalena Witkiewicz i Agnieszka Lingas-Łoniewska

Podobnych prawidłowości związanych z lekturami szkolnymi nie zaobserwujemy ani w Gdańsku, ani w Poznaniu. W poznańskiej Bibliotece Raczyńskich w 2018 roku (tak jak i w 2017) wśród beletrystyki królowały pisarki. Na najwyższym stopniu podium uplasowała się Katarzyna Michalak („Błękitne sny”), zaraz za nią znalazła się Gabriela Gargaś („Zanim wstanie dla nas słońce”). Młodsi czytelnicy sięgali za to po „Opowieść o Błękitnym Psie” Beaty Majchrzak, „Nowe listy od Feliksa: mały zając podróżuje po przeszłości” Annette Langen i „Skarżypytę” Ewy Ostrowskiej.

Z kolei w Gdańsku w 2018 roku również królowały pisarki, ale co ciekawe, w pierwszej dziesiątce najczęściej wypożyczanych książek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku znajdują się tylko trzy nazwiska. Prym wiedzie Katarzyna Bonda (jej „Pochłaniacz” zajął pierwsze miejsce w rankingu), zaraz za nią uplasowała się Magdalena Witkiewicz (odpowiednio drugie i trzecie miejsca zajęły powieści „Cześć, co słychać” i „Pierwsza na liście”), a wśród najczęściej wypożyczanych w stolicy województwa pomorskiego autorek znaleźć można jeszcze gdańską pisarkę Hannę Cygler.

Jakich książek najczęściej szukacie w bibliotekach? Czy z łatwością znajdujecie tam publikacje ulubionych pisarzy i pisarek?

Reklama

komentarze [62]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2461
4
13.08.2019 13:19

Zapraszamy do dyskusji.


1434
52
14.08.2019 15:22

Zastanawiam się, kiedy wreszcie skończy się passa Michalak. Tyle jest lepszych autorek prozy kobiecej/obyczajowej, a ludzie dalej chcą czytać nędzne wypociny autorKasi...


2036
1377
14.08.2019 19:50

Sama uważam książki pani M. za przygłupie, jednak zaczytuję się w nich jak opętana. Bo nic innego tak mnie nie wciąga, jak wyszukiwanie w nich absurdów. Sama nie rozumiem tego paradoksu.


541
63
14.08.2019 20:01

Wypozyczylam jedna ksiazke Michalak bo polecala znajoma. Dalam rede tylko 20 stron. Katastrofa. Popieram wypowiedz Palalela, ale ja tez czytam dla smiechu, szukam absurdow ale u Shukri. Kolejna znakomita pisarka i jej arcydzieła.


3687
3450
14.08.2019 20:10

Ja jesatem mało wybredny,co do literatury.To co inni określają ,jako.Kicz ja uważam,za arcydzieło.


353
69
14.08.2019 21:18

Shukri znawczyni islamu, też się z tego naśmiewam, ale nie czytam, wystarczą mi opisy.


1375
17
14.08.2019 21:42

@czytamcałyczas
Arcydzieło = dzieło wielkie i wybitne.
Przestań więc uważać coś za arcydzieło, jeśli jesteś świadom, że to coś arcydziełem nie jest. Jest mnóstwo innych, bardziej trafnych określeń, którymi można wyrazić zachwyt, nie wyrażając jednocześnie przekonania o wielkości ocenianego dzieła. Cudowne, wspaniałe, świetnie się czytało, zachwyciło mnie, ulubione -...

więcej

377
168
15.08.2019 22:00

Mnie też zadziwia fenomen Michalak...


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3687
3450
14.08.2019 17:51

Co ja,lubię najbardziej ? To co widać,na mojej półce.To co czytam,to kupuję.Lub wypożyczam.Literatura,która mi odpowiada.
Kiedy zachodzę do biblioteki,szukam książek,dla mnie wartościowych i wybitnych.A dla mnie wybitna ksiażka,to polska obyczajówka czy fantasty,tu też kryminał.
Kiedyś byłem,troszkę zły.Że w naszej bibliotece nie było.Tyle dla mnie,książek .Myślałem,no tak...

więcej

478
51
14.08.2019 19:30

Przepraszam, ale przy ilości książek, które czytasz, twoja interpunkcja leży.


840
151
14.08.2019 19:46

"Puertorico" sprawdź proszę w wolnej chwili, co oznacza skrót ŚDS.
A to do Ciebie"Czytamcałyczas": brawo, brawo, brawo chłopaku, za to że umiesz, że możesz i że chcesz!!! Że masz taką cudowną pasję. Pozdrawiam cieplutko :)


3687
3450
14.08.2019 20:09

Kłaniam się


7031
3024
14.08.2019 21:31

@puertorico
Podpisuję się rękami i nogami pod tym, co napisał Bombel.
A przy okazji nadmienię, że wśród moich znajomych są ludzie z wyższym wykształceniem, którzy z interpunkcją problemów nie mają, ale otwarcie się przyznają, że wciągu roku czytają zaledwie kilka książek (w dodatku najczęściej związanych z ich branżą).


75
39
14.08.2019 23:19

@puertorico, biorąc pod uwagę specyficzny styl pisania @czytamcałyczas można się zastanowić, co jest przyczyną. Tak się składa, że aby to sprawdzić, wystarczy wejść na jego profil i przeczytać krótki opis, który tam zamieścił.
Pomijając już ten opis, nie jest tajemnicą, że np. właśnie interpunkcja, ortografia, sposób wyrażania się są często spowodowane właśnie jakimiś...

więcej

3687
3450
15.08.2019 09:50

Książki mi towarzyszą stale


478
51
15.08.2019 13:32

@Bombel @allison- nie każdy wszystko wie, uczymy się całe życie :)


840
151
15.08.2019 16:34

@Puertorico: oczywiście, że tak :)
Ciebie również pozdrawiam cieplutko i życzę przyjemnego:)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

393
9
14.08.2019 18:08

U nas w szkole jest bardzo dużo książek, i komiksy. Oprócz tego założyłam kartę w bibliotece w naszym mieście Pełno niesamowitych książek których nie znałam. jakaś fantastyka, często przeze mnie wyszukana, natomiast zdarza się przyjść i szukać po prostu po książkach czegoś ciekawego. Niestety na dział na który wchodzę przychodzi bardzo mało ludzi. łatwo to zauważyć, gdyż...

więcej

2036
1377
14.08.2019 19:47

U mnie: 1 Remigiusz Mróz, 2. Lucinda Riley, 3. Karolina Wilczyńska 4. Małgorzata Rogala, 5. Max Chornyj


1536
98
14.08.2019 20:41

U mnie w Gdyni , też już nie znajdziesz żadnych starych wydawnictw, Biblioteki przyjmują tylko nowe książki. Z tego co widzę u nas rządzi literatura kobieca czyli Michalak i Gargaś, z kryminałów Mróz i Bonda


1643
199
14.08.2019 20:57

U mnie jest dużo nowości i to nie tylko romanse, ale nie zawsze jest to, czego szukam. Natomiast starsze, dobre pozycje można wypożyczyć bez kolejki. W ogóle moja biblioteka na peryferiach Warszawy jest zaskakująco dobrze zaopatrzona w porównaniu z jej stanem (po prostu wali się!).


3687
3450
15.08.2019 14:44

Nasza miejska znajduję się,w starym budynku.Czasy zaboru pamięta


679
216
19.08.2019 11:55

Pobliska biblioteka, z której korzystam, też ma regały zapchane po sam sufit, a powierzchnię niestety niewielką... Ale panie, które w niej pracują to prawdziwe pasjonatki i zawsze starają się zakupywać jak najwięcej książek, które są akurat na czasie. Na szczęście ta placówka doczekała się ostatnio remontu, bo też było już z nią nie za ciekawie...


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1780
1000
14.08.2019 21:25

U mnie nowości każdego gatunku.
Można też dać listę do zakupów i zawsze są zakupione. Oczywiście najgorzej jest pod koniec roku, ale wtedy od stycznia biblioteka nadrabia zaległości.
Gorzej jest ze starociami, których już nie ma w hurtowniach, wtedy niestety pozycji mimo, że dobre nie dostanę. Biblioteka odnowiona, wyremontowana i najważniejsze mam ją "za rogiem".

A...

więcej

75
39
14.08.2019 23:27

Mnie akurat z biblioteką zwykle nie jest po drodze...
Częściej z bibliotek korzystałam w czasach nauki. Trudno byłoby kupować każdą książkę potrzebną do napisania jakiejś pracy na studiach albo każdą lekturę szkolną, którą zresztą niekoniecznie miałam ochotę czytać. Po skończonej edukacji.
Nie wiem czemu, ale nie specjalnie się polubiłam z korzystaniem z bibliotek, choć...

więcej

885
23
14.08.2019 23:34

Jeśli nie mam czasu na myszkowanie za czymś dla mnie nowym, autorem jeszcze nieznanym, sięgam po coś Johna Grishama, Lee Childa lub Jodi Picoult. :)


zgłoś błąd