Życie z idiotą

Wydawnictwo: Czytelnik

Reprezentatywny, autorski wybór twórczości nowelistycznej prekursora rosyjskiego postmodernizmu. Autor umieścił w nim swoje najciekawsze, najbardziej głośne utwory, w których ujawniają się główne cechy jego pisarstwa: oniryczna wyobraźnia, skłonność do groteski, nonkonformizm, a przede wszystkim niezaprzeczalny talent w kreowaniu obyczajowo-intelektualnej prowokacji.

| 2010-06-25

„Życie z idiotą” Wiktora Jerofiejewa trafiło w moje ręce przypadkiem. Nazwisko autora nic mi nie mówiło, jednak fakt, że jest on Rosjaninem wystarczył, aby przekonać mnie do przeczytania tej książki. Od rosyjskiego pisarza oczekiwałam pięknej, przesiąkniętej rosyjską duszą opowieści. Ale to, co otrzymałam, przerosło wszelkie moje wyobrażenia.

„Życie z idiotą”, jak informuje nota na okładce, jest zbiorem najbardziej nonkonformistycznych i postmodernistycznych nowel Jerofiejewa z lat 1978–1990 – okresu, w którym publikacja jego utworów była zakazana w ZSRR.

Już na początku tytułowego opowiadania zorientowałam się, że nie mam do czynienia z literaturą rosyjską, do której przyzwyczaili mnie powszechnie znani i lubiani rosyjscy pisarze, tacy jak Dostojewski, Czechow, Bułhakow. I już w trakcie lektury zadałam sobie pytanie, czy mam jakiś sensowny powód, aby ją kontynuować. Bo czy jest sens czytać autora, który wyraźnie daje do zrozumienia swojemu czytelnikowi, ile go sobie ceni,...

Dobry | 2012-02-22

Jak dla mnie za bardzo awangardowa, chociaż kilka razy spodobał mi sie sposób poprowadzenia prozy. Nie jest przeciętna - ta książka - dlatego gwiazdki do poziomu "dobra".

Istas | 2012-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012