Dom nad rzeką Moskwą

Tłumaczenie: Z. Fedecki
Wydawnictwo: Czytelnik
kamk

„Dom nad rzeką Moskwą” Jurija Trifonowa, pisarza dobrze znanego polskiemu czytelnikowi, stanowi kontynuację cyklu tzw. powieści moskiewskich („Zamiana”, „Bilans wstępny”, „Długie pożegnania”, „Drugie życie”) – ukazującego współczesną inteligencję radziecką, a zwłaszcza tę jej część, która ulega zmieszczanieniu, przybiera wobec życia postawę konsumpcyjną. Powieść, ujęta w formę wspomnień o...

Powieść, ujęta w formę wspomnień o dzieciństwie i młodości bohatera, podejmuje szereg ważkich problemów obyczajowych i etycznych. Trifonow analizuje motywy i sytuacje determinujące kształtowanie się postaw konformistycznych, sprzyjające wyzwalaniu się w człowieku zła, mówi o wpływie Wielkiej Historii na losy jednostki.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Arkadiusz | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 11 lutego 2014

Na ten tytuł wpadłem czytając reportaż "14.57 do Czyty. Reportaże z Rosji" Igora T. Miecika. To właśnie tam, w jednym z tekstów o Wielkim Domu dla radzieckiej wierchuszki, autor przytoczył książkę, której akcja, poniekąd, dzieje się właśnie w tym domu. Jako że był to jeden z najciekawszych tekstów z tego właśnie zbioru reportaży, postanowiłem zdobyć i przeczytać tę książkę. Niestety cały wysiłek poszedł na marne. Książka zupełnie nie spełniła moich oczekiwań i okazała się totalnym nieporozumieniem. Zapraszam na recenzję "Domu nad rzeką Moskwą" Jurija Trifonowa.

Książka ta opowiada historię (chyba, bo jest tak napisana, że ciężko było mi się połapać) Wadima Glebowa, który jako dorosły człowiek w wyniku spotkania przyjaciela z dzieciństwa - Lowki Szulepnikowa - który go nie poznaje, wraca wspomnieniami do tamtych właśnie czasów, analizując po drodze całe swoje dotychczasowe życie i wybory jakie w nim podejmował. W momencie kiedy rozpoczyna swoją opowieść z przeszłości ma około 10...

Meg | 2014-10-24

Chyba nie zrozumiałam całej tej książki.
Wszystkie przeskoki czasowe i nagłe zmiany narracji kompletnie zamieszały mi w głowie.
Sama książka nie mówi nic ani o realiach życia w Rosji, ani o mentalności jej mieszkańców.
W sumie na całą książkę podobał mi się tylko jeden cytat.
Zdecydowanie liczyłam na coś lepszego.

DżejSiBi | 2012-12-16
Przeczytana: 2005 rok

Książka o żuciu w Domu nad rzeką Moskwą, gdzie mieli mieszkania aparatczycy partyjni. Niezapomniana.

Garbos | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016