Dom nad rzeką Moskwą

Tłumaczenie: Z. Fedecki
Wydawnictwo: Czytelnik
literatura piękna
kamk

„Dom nad rzeką Moskwą” Jurija Trifonowa, pisarza dobrze znanego polskiemu czytelnikowi, stanowi kontynuację cyklu tzw. powieści moskiewskich („Zamiana”, „Bilans wstępny”, „Długie pożegnania”, „Drugie życie”) – ukazującego współczesną inteligencję radziecką, a zwłaszcza tę jej część, która ulega zmieszczanieniu, przybiera wobec życia postawę konsumpcyjną. Powieść, ujęta w formę wspomnień o...

Powieść, ujęta w formę wspomnień o dzieciństwie i młodości bohatera, podejmuje szereg ważkich problemów obyczajowych i etycznych. Trifonow analizuje motywy i sytuacje determinujące kształtowanie się postaw konformistycznych, sprzyjające wyzwalaniu się w człowieku zła, mówi o wpływie Wielkiej Historii na losy jednostki.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

nulla | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Jak to się dzieje, że dobrzy ludzie robią świństwa? Gdzie zaczyna się ten ciąg kompromisów, który prowadzi do złamania kręgosłupa moralnego? Czy w ogóle go mamy? Trifonow, jak zazwyczaj, genialnie opisuje długotrwały upadek morale, którego nawet zainteresowani nie dostrzegają.
Historia kilkorga młodych ludzi mieszkających w luksusowym bloku nad rzeką Moskwą oraz w jego okolicy. Dwóch narratorów, miłość, zawiść. Tak naprawdę opowieść o tym, jak kształtuje się konformizm.
W mojej ocenie absolutnie wciągająca narracja, wyraziste postacie i te chwile... momenty prawdy o człowieku, także o mnie, chwile małostkowego rozliczania życiowych ryzyk, kiedy moralność wcale nie jest główną wartością. Kiedy gotowi jesteśmy ją poświęcić w imię małych korzyści, jeśli tylko uda nam się o tym zapomnieć albo to ukryć przed światem. Nie całym światem, ale tę częścią świata, która jest aktualnie dla nas ważna. Wstydliwe chwile spojrzenia sobie w oczy.
Wszystko to osadzone w realiach radzieckich...

Arkadiusz | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 11 lutego 2014

Na ten tytuł wpadłem czytając reportaż "14.57 do Czyty. Reportaże z Rosji" Igora T. Miecika. To właśnie tam, w jednym z tekstów o Wielkim Domu dla radzieckiej wierchuszki, autor przytoczył książkę, której akcja, poniekąd, dzieje się właśnie w tym domu. Jako że był to jeden z najciekawszych tekstów z tego właśnie zbioru reportaży, postanowiłem zdobyć i przeczytać tę książkę. Niestety cały wysiłek poszedł na marne. Książka zupełnie nie spełniła moich oczekiwań i okazała się totalnym nieporozumieniem. Zapraszam na recenzję "Domu nad rzeką Moskwą" Jurija Trifonowa.

Książka ta opowiada historię (chyba, bo jest tak napisana, że ciężko było mi się połapać) Wadima Glebowa, który jako dorosły człowiek w wyniku spotkania przyjaciela z dzieciństwa - Lowki Szulepnikowa - który go nie poznaje, wraca wspomnieniami do tamtych właśnie czasów, analizując po drodze całe swoje dotychczasowe życie i wybory jakie w nim podejmował. W momencie kiedy rozpoczyna swoją opowieść z przeszłości ma około 10...

klara92 | 2017-05-28

Wciągająca opowieść o życiu w Moskwie lat 30. i tuż po drugiej wojnie światowej. Śledzimy losy Dimy Glebowa i jego przyjaciół, w tym tajemniczego kolegi z klasy - jak można się domyślać, syna wysoko postawionego w partii człowieka.
Nie jest to zbiór reportaży, ale zwyczajna powieść obyczajowa, w której przemycono pewne aluzje - wujka oskarżono o bycie "szkodnikiem", potem wujek nagle przeprowadza się na północ.
Książka ma przyjemny, lekki styl narracji, przynajmniej w oryginale.

Novik | 2017-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2017

Literatura radziecka dziwi się, ze system który w założeniu miał wychowywać nonkonformistów na masowa skale produkuje ludzi z gumowymi kręgosłupami. A my dziwimy się zdziwieniu literatury.

DżejSiBi | 2012-12-16
Przeczytana: 2005 rok

Książka o żuciu w Domu nad rzeką Moskwą, gdzie mieli mieszkania aparatczycy partyjni. Niezapomniana.

Meg | 2014-10-24

Chyba nie zrozumiałam całej tej książki.
Wszystkie przeskoki czasowe i nagłe zmiany narracji kompletnie zamieszały mi w głowie.
Sama książka nie mówi nic ani o realiach życia w Rosji, ani o mentalności jej mieszkańców.
W sumie na całą książkę podobał mi się tylko jeden cytat.
Zdecydowanie liczyłam na coś lepszego.

Alireza | 2019-01-14
dasza_dm | 2018-12-27