Różowa mysz

Wydawnictwo: Agora SA
literatura rosyjska
literatura piękna
Ag2S

Współczesna baśń dla literackich koneserów. "Różowa mysz" najnowsza powieść Wiktora Jerofiejewa to groteskowa bajka, a raczej rodzaj okrutnej baśni, w której dziecięcy bohaterowie pod wodzą dzielnej Marusi poszukują w podwodnych zaświatach swoich utraconych rodziców. Okazuje się jednak, że świat „po drugiej stronie”, choć dziwaczny i groźny, jest ledwie karykaturalnym odbiciem tego, z czym...

Współczesna baśń dla literackich koneserów.

"Różowa mysz" najnowsza powieść Wiktora Jerofiejewa to groteskowa bajka, a raczej rodzaj okrutnej baśni, w której dziecięcy bohaterowie pod wodzą dzielnej Marusi poszukują w podwodnych zaświatach swoich utraconych rodziców. Okazuje się jednak, że świat „po drugiej stronie”, choć dziwaczny i groźny, jest ledwie karykaturalnym odbiciem tego, z czym mamy do czynienia na co dzień. To świat na opak, a raczej Rosja na opak, ponieważ Jerofiejew, opisując wynaturzoną rzeczywistość Car-Dna jak zwykle w ironiczny sposób wytyka wady swoich rodaków, zwłaszcza szemranych elit i obozu rządzącego. „Różowa Mysz” to także postmodernistyczna zabawa literacka. Niezwykłym przygodom Marusi na dnie oceanu patronuje najbardziej znana spośród literackich podróżniczek po fantasmagorycznych światach. Marusia na Car-Dnie jako rosyjska Alicja po drugiej stronie lustra? Być może…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Polishreading | 2019-06-17

Tytułowa różowa mysz to przyjaciółka, opiekunka głównej bohaterki Marusi. Dziewczynka ta ma 11 lat, oszpeconą przez Brzdęka-Dźwięka twarz i rodziców, których musi odzyskać z Car-Dna. Na tę wyprawę wyrusza wraz z rodzeństwem Smykiem i Marinką - filozofką oraz oczywiście z różową myszą. Car-Dno to kraina, do której odchodzą zmarli i pozornie rządzi się swoimi, odmiennymi od ziemskich prawami. Jednak wszystkie obyczaje Car-Dna to wyśmianie reguł panujących na świecie. Wiktor Jerofiejew z ironią pokazuje życiowe sytuacje. To mądra bajka dla dorosłych z dużą dawką groteski. O dojrzewaniu, ludziach i życiu. Polecam.

NocWalpurgii | 2019-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Dotychczas znałam jedynie zbiory opowiadań tego autora, które były na tyle udane, że po "Różową mysz" sięgnęłam w ciemno. Czy było warto? Chyba tak. To była dla mnie jedna z tych książek, które same się czytają. I choć momentami wydawała mi się na siłę udziwniona i przekombinowana, to nie potrafiłam jej odłożyć, dawno nie przeczytałam książki tak szybko. Nie opuszczało mnie w czasie lektury poczucie niedorzeczności całej fabuły i nie mogłam się zdecydować, czy tkwi w tym jakimś głębszy zamysł, ale koniec końców spędziłam dwa długie, przyjemne wieczory z książką, która po prostu dawała przyjemność czytania, bez wysiłku, bez szargania nerwów - coś, co czyta się "po prostu". Moja głowa odpoczęła zanurzając się w tej absurdalnej fantazji, w pewnym momencie przestałam doszukiwać się sensu i tego mi chyba było trzeba.