Agent FK. Świątynia Czarownic

Wydawnictwo: Solaris

Dwie mikropowieści Bułyczowa zebrane w jednym tomie. Bohaterem obydwóch jest Andrew Bruce, agent Floty Kosmicznej. W pierwszej noweli styka się z arcytrudnym zadaniem, jakim jest stłumienie buntu na obcej planecie, której cywilizację ludzkość zamierza włączyć do wspólnoty międzygwiezdnej. Niestety, części autochtonów, zwłaszcza starej arystokracji, nie podobają się zmiany.W drugiej noweli Andrew Bruce przebywa na planecie, gdzie ewolucja przebiega bardzo szybko. Baza Ziemian zostaje zaatakowana przez stepowych koczowników, a Bruce dostaje się do niewoli. Tajemnica przyspieszonej ewolucji zdaje się kryć w świątyni czarownic.

Majkel | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Kir Bułyczow to mistrz zestawiania wysoce rozwiniętych cywilizacji z tymi o wiele prymitywniejszymi, co zawsze daje niesamowity kolaż emocji i realistycznych dialogów.
Znowu lądujemy gdzieś na eksplorowanych przez badaczy i członków Floty Kosmicznej planetach,które zaskakują różnorodnością flory, fauny i specyficznymi homo sapiens, którzy w jego świecie zamieszkują wiele miejsc w kosmosie.
Z treści niejednokrotnie przebija jego fascynacja dalekim wschodem, szczególnie dotyczy to pierwszego z opowiadań, co jak sądzę związane jest z jego wielokrotnymi wizytami w Birmie. Wiele tu specyficznych zwyczajów i dziwnej etykiety rządzącej tubylcami, z którymi mają do czynienia bohaterowie.
Jednakże jak to Bułyczow, dowodzi on, że mechanizmy kierujące istotami myślącymi w każdym miejscu i na każdym etapie rozwoju są identyczne, włącznie z wykorzystywaniem innych do własnych celów dla zdobycia władzy, czy też dla dobra swojej społeczności, lub ogółu.
Wiele zagadnień autor ukazuje z bardzo...

Sebastian Świątek | 2012-08-01
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo lubię Bułyczowa. w prostych opowiadaniach przemyca bardzo dużo ważnych zdań na temat tego jacy jesteśmy. Biorąc pod uwagę, że był on naukowcem w ZSSR - jego teksty nabierają jeszcze większej mocy.
polecam (niekoniecznie Guślar)

Bartosz | 2012-11-10

Wróciłem do Bułyczowa po 10 latach przerwy, pomimo upływu czasu jego twórczość to wciąż fantastyka z najwyższej półki.

Krzysztof Frątczak | 2014-01-14
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Dobrze się czyta - stare, dobre sf..

XnIcRaM | 2015-01-13

Sorki to przez pomyłkę....

Konrad | 2016-10-14
qhta | 2015-04-02