Krążenie krwi...

The moment of eclipse
8320711398
zbiór opowiadań, SF
hunter

Co by to było, gdyby człowiek przypadkiem stał się nieśmiertelny? Aldiss rozważa to zagadnienie w serii opowiadań, z których pierwsze zaczyna się w momencie odkrycia “wirusa nieśmiertelności”, a następne skaczą coraz dalej w przyszłość. Czy ludziom sądzona jest wieczność? Jeśli tak, to czy każdy powinien mieć do niej dostęp, i jak nieśmiertelność wpłynie na relacje społeczne? Jak w końcu będzie to wyglądało po milionach lat? Nieśmiertelna koza jest przekleństwem – a nieśmiertelny człowiek?

Jak to w przypadku Aldissa, próby odpowiedzi na to pytanie przeprowadzone są z rozmachem.

źródło opisu: http://nloriel.wordpress.com/2009/06/27/krazenie-krwi-brian-aldiss/

źródło okładki: http://nloriel.wordpress.com/2009/06/27/krazenie-krwi-brian-aldiss/

Marta | 2016-04-30

Genialna powieść! Jest tak krótka a jednocześnie tak głęboka poruszająca wszelkie zagadnienia, oniryczna.. Po prostu NIESAMOWITA! Oczywiście jak przystało na taki typ powieści dosyć skomplikowana i bardzo niejednoznaczna ale akurat to jest właśnie to co lubię. Aldiss porusza temat nieśmiertelności w sposób kompleksowy od A do z. Po przeczytaniu następuje moment wyciszenia i refleksji. Powieść jest niepokojąca i dosyć smutna, przez co tak niesamowicie prawdziwa i bliska moim odczuciom i widzeniu świata. Polecam każdemu melancholikowi, domoroslemu filozofowie oraz każdemu wrażliwego na los świata naprawdę warto przeczytac!

Adrian Litwin | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Ciekawa idea przewodnia wszystkich opowiadań, położona przez znacznie gorsze wykonanie. Opowiadanie tytułowe jest z całego mini-zbiorku najlepsze, niestety im dalej tym gorzej - styl jaki obrał Aldiss jest bardzo mętny i męczący, a ostatnie opowiadanie przypomina raczej bełkot szaleńca. Rozumiem intencje, ale zabieg się autorowi zwyczajnie nie udał, bardzo ciężko wyłuskać z tego coś konkretnego i satysfakcjonującego. Przeczytać można, w pamięci niestety na dłużej nie pozostanie.

słoneczko | 2016-01-13
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Lubię Aldissa.
Przez przypadek wpadł mi w bibliotece ten zbiorek opowiadań.
Temat nieśmiertelność.
Dla mnie te 4 krótkie opowiadania zawiłe i skomplikowane. Przeczytać przeczytałem. Słabe i tak abstrakcyjne, że nie pozostaną na długo w pamięci.
To nie Non stop, Cieplarnia czy trylogia Helikonii.
Szkoda czasu, mimo niewielu stron.

Azkabanowy | 2014-01-14
Przeczytana: 20 kwietnia 2016