Do trzech razy śmierć

Cykl: Róża Krull na tropie (tom 1) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
9788380751941
Ag2S

Autorka powieści kryminalnych, Róża Krull, otrzymuje zaproszenie na zjazd pisarzy, odbywający się we dworku pod Krakowem. Już pierwszego dnia jej koleżanka po piórze zostaje otruta. Wszystko wskazuje na to, że morderca, który zostawił na miejscu zbrodni czarną różę, wciela w życie fabułę jednej z powieści Krull. A inni zaproszeni pisarze wcale nie są tak niewinni, jak się wydaje... Pisarka...

Pisarka rozpoczyna prywatne śledztwo. Pomagają jej w tym zakochany w gotowaniu specjalista od public relations, zafascynowany kryminałami boy hotelowy oraz trzy szalone blogerki. Czy detektywi-amatorzy okażą się skuteczniejsi od policji?

Do trzech razy śmierć to pierwsza część nowej serii komedii kryminalnych, zatytułowanej „Róża Krull na tropie”. W przygotowaniu tom drugi – Zabójcza korekta.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 753

Morderstwa w świecie literatów

Alek Rogoziński, autor komedii kryminalnych, tym razem przygotował dla czytelników coś niezwykłego. Jego najnowsza książka „Do trzech razy śmierć” to pełna omyłek i zabawnych sytuacji opowieść o zbrodni w gronie szacownych (i nieco mniej szacownych) literatek. Pisarz piszący prześmiewczo o innych autorach, nawet tych stworzonych wyłącznie na potrzeby powieści, musi liczyć się z tym, iż jego książka znajdzie się na cenzurowanym, a w wykreowanych bohaterkach czytelnik dopatrywać będzie się koleżanek po piórze samego autora. Czy słusznie?

W malowniczym dworku pod Krakowem, otoczonym przez lasy i podstępne bagna, zbiera się „śmietanka” polskich autorek powieści wszelakich – począwszy od romansów, a kończąc na horrorach. Róża Krull, autorka powieści kryminalnych, namówiona zostaje do udziału w imprezie przez swojego menadżera Pepe i do samego wydarzenia nastawiona jest raczej sceptycznie. Jej odczucia nasilają się, kiedy wychodzi na jaw, że tak naprawdę inicjatorką całego przedsięwzięcia jest nielubiana w środowisku „diwa” Kika Luna, będąca zmorą wydawców, koleżanek po piórze i własnej rodziny. Kiedy podczas inauguracyjnej kolacji trupem pada jedna z zaproszonych autorek, akcja nabiera błyskawicznego tempa, szczególnie, że zabójca nie każe długo czekać na swoją kolejną ofiarę…

Autor opisując kryminalną intrygę, okrasił ją sporą porcją zabawnych dialogów, ciętych ripost i gagów sytuacyjnych. Jego bohaterowie są wielobarwni, głośni i nieco chaotyczni. Szczególnie Róża, główna postać powieści, została wykreowana w sposób dość przerysowany. Z jej pomocą, a także za sprawą ostrego języka Pepe, autor wprowadza czytelnika w świat intryg i złośliwości, jakich nie brakuje w środowisku literackim. Choć całość powieści jest wykreowana, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Alek Rogoziński tak naprawdę ma ochotę obnażyć choć częściowo wszelkie ciemne strony polskiego rynku wydawniczego. Wnikliwi obserwatorzy tego środowiska z całą pewnością czytali co najmniej o kilku mniejszych bądź większych skandalach czy aferach, jakie ostatnio budziły rozgorączkowanie grup czytelniczych i blogosfery.

Niewątpliwie książka autora to rozrywka nie tylko dla szukających w powieści „smaczków” o być może znajomych autorach, ale także zwolenników kryminalnych intryg spisanych w lekkiej i zabawnej formie. Popularność powieści Alka Rogozińskiego rośnie z każdą kolejną wydaną przez niego książką i niewątpliwie „Do trzech razy śmierć” przysporzy autorowi kolejnych wiernych fanów. Dla tych z kolei, którzy z jego powieściami są już doskonale zaznajomieni, zachętą do lektury niech będzie obecność na łamach powieści doskonale znanej z „Ukochanego z piekła rodem” czy „Morderstwa na Korfu” Beaty „Betty” Jankowskiej. Duet, który stworzy ona z Różą Krull, pewnie nie raz rozbawi jeszcze czytelników do łez, autor zapowiedział bowiem, że „Do trzech razy śmierć” stanowi początek całej serii kryminałów z tymi bohaterkami.

Anna Szterleja

awiola | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

"Czy wszyscy pisarze są pierdolnięci?! (…) Zdecydowana większość, a pozostali po prostu się dobrze kamuflują".

Etos pisarza jako osoby niemal boskiej odpłynął w niebyt wraz z rozwojem internetu i wszelakich portali społecznościowych. Obserwuję to środowisko od ładnych już kilku lat i kolejne afery, jakie nim wstrząsają, tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że pisarz to też człowiek ze wszelkimi ułomnościami. Pomimo tego faktu, podziwiam Alka Rogozińskiego za to, że postanowił światek ten, do którego już przecież sam należy, pokazać w nieco prześmiewczym, karykaturalnym obrazie.

Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także m. in. w Radiu Plus i Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Party, jego osoba często gości w takich programach jak "Na Tapecie" czy "Magiel towarzyski". Kocha muzykę Madonny, jego pasją są kryminały, marzy o podróży...

Opinia została pierwotnie opublikowana na moim blogu pod adresem

Mistrz polskiej komedii kryminalnej przedstawia czytelnikom swoje nowe dzieło. Gdyby Alek Rogoziński nie zajął się pisaniem książek, świat literacki dużo by na tym stracił. Z przyjemnością przeczytałam najnowszą powieść autora. Do trzech razy śmierć wprowadza nową jakość do twórczości Alka Rogozińskiego. Ale zapewniam, że czarny humor pozostał, a ironia leje się na równi z najlepszą wiśniówką. Tym razem świat pisarek pokazany został w bardzo krzywym zwierciadle.

Autor na co dzień jest dziennikarzem magazynu Party, w tej książce również czuć lekki  i przyjemny tabloidowy klimat. To trzecia przeczytana przeze mnie książka Alka Rogozińskiego. Widać, że autor coraz wyżej ustawia sobie literacką poprzeczkę. Główną bohaterką nowej książki Rogozińskiego jest Róża Krull, autorka bestsellerowych kryminałów. Na swoje nieszczęście jej...

Agacha | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Czytając opinie na temat książki pana Rogozińskiego zauważyłam, że wielu czytelników ma zastrzeżenia, co do "infantylnego poziomu" książki. Moim zdaniem komedia kryminalna (z naciskiem na komedia, mniej na kryminał) nie musi być szczególnie wysokich lotów, byle wprawiała w dobry humor. A ta książka raczej spełnia swoje zadanie.

BeataP | 2017-03-20

Bardzo sympatyczny kryminał. Zabawny, przyjemny, szybko się go czyta.
Szkoda, że w książce pojawiają się błędy - literówki i błędy merytoryczne (w dwóch miejscach pomylone są imiona - pisze Róża, a powinno być imię innej bohaterki). Czasami mam wrażenie, że książek nikt nie sprawdza przed wydrukiem.

Ania | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Nie wiem, co jest ze mną nie tak, że jakoś nie mogę przekonać się do komedii kryminalnych.
Można by wręcz przypuszczać, że nie mam poczucia humoru! Ale nie, nic z tych rzeczy. Książka jest bardzo sympatyczna, humor autora jest genialny, można nieźle się pośmiać. Jakoś jednak nie pasuje mi połączenie tych dwóch gatunków ze sobą, czasami nawet mnie nudziła, a czasami miałam wrażenie, że szkoda czasu na czytanie „takich bzdur” skoro tyle perełek jeszcze przede mną.

WielkiBuk | 2017-02-06
Przeczytana: luty 2017

Pierwszy tom nowej serii Alka Rogozińskiego zapowiada kolejne nadciągające komediowe wątki, kontynuację lekkiej lektury, w której stawia się na bezpretensjonalny humor i kryminalną zagadkę bez zbędnej gmatwaniny. Ta proza przypomina klasyczne opowiastki z trupem w tle, niczym serialowe odcinki – krótkie, zwięzłe, proste, ale niezwykle satysfakcjonujące. Ta swobodna forma pozwala cieszyć się lekturą, bez męczliwego główkowania, bez moralizowania. „Do trzech razy śmierć” to kryminalna zabawa z babskim pazurem i już nie mogę się doczekać na jaki trop z literaturą w tle natrafi następnym razem Róża Krull.

KRYMINALNE TAK dla: zabójczego światka literatury, Kiki Luny, która do końca grała swoją rolę, oraz humoru, którym ocieka ta książka. Specjalne wyróżnienie dla pomocnych blogerek.

"Pięć stron i zaczynasz się zastanawiać, czego lepiej poszukać. Żyletki, żeby się pociąć, czy sznura, żeby się powiesić..."

Miało być zabawnie, a wyszło niestety prostacko i żałośnie. Już dawno tak się nie wynudziłam i co gorsze nie denerwowałam czytając. Żarty Pana Alka są niestety na niskim poziomie, ale jak widać po opiniach czytelników śmieszą nie jedną osobę. Zastanawiam się tylko dlaczego. Książka przecież zamiast śmieszyć, wywołuje jedynie uśmiech zażenowania. Wątek kryminalny leży , nie da się zaprzyjaźnić z postaciami, bo są mdłe i nijakie. Nie mieliście wrażenia, że tytuł książki wzięty od Olgi Rudnickiej "Do trzech razy Natalie"? Można było pokusić się Panie Alku o lepszy. O okładce książki chyba nie muszę wspominać, bo widać,że robiona na kolanie "kopiuj" "wklej". Zabrakło pomysłu? Tylko dlatego ze książka jest króciutka, dobrnęłam do końca. Szkoda tylko mojego czasu i nerwów, także czytacie na własną odpowiedzialność.

AMisz | 2017-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Czy to kryminał? Czy to komedia? Czy to powieść obyczajowa? Nie mam pojęcia. I w zasadzie nie jest to istotne, bo gatunek literacki to tylko pewna łatka, która ułatwia czytelnikowi odbiór książki. Najważniejsze jest, że nowa książka Rogozińskiego jest przezabawna! Czytanie jej w miejscach publicznych grozi dziwnymi spojrzeniami i ciągłymi pytaniami: "a co Pani czyta?"
W każdym razie w książce są trupy, są polskie pisarki, są blogerki literackie, są polscy celebryci i celebrytki, jest też Najpopularniejszy Serwis Czytelniczy, są emocje, zbrodnie, tajemnice, namiętności. I to wszystko spakowane na prawie 300 stronach. I całe szczęście, że na początku jest spis postaci - bardzo ułatwia to orientację w tym literackim bagienku, do którego zaprasza nas autor. Polecam na poprawę humoru - a jeśli ktoś choć trochę orientuje się w literackim światku, to będzie miał dwa razy więcej zabawy :D

Nowalijki | 2017-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
........................................
Nowa powieść Alka Rogozińskiego Do trzech razy śmierć to pierwszy tom serii wydawniczej, której główną bohaterką jest Róża Krull. Autorka powieści kryminalnych z talentem do wynajdywania sobie problemów, idealnie nadaje się do snucia historii z (niejednym) trupem w tle. Tym razem autor (autorka) wziął na tapet środowisko pisarsko - wydawniczo - blogerskie, z charakterystycznym dla siebie wdziękiem i ciętym humorem portretując codzienność kryjącą się za okładką poczytnych powieści. Bo że nie jest tak kolorowo, jakby mogło się wydawać - to jedno, że może być śmiertelnie zabawnie - to drugie.

W uroczym dworku pod Krakowem rozpoczyna się zjazd pisarek. Wśród zaproszonych gości jest Róża Krull, autorka poczytnych, ale niezbyt cenionych przez krytyków powieści kryminalnych. Róża nie ma ochoty na wyjazd, mając w perspektywie spotkanie z koleżankami po piórze, za którymi specjalnie nie przepada....

Czytadło | 2017-02-20
Przeczytana: luty 2017

Podczas czytania co prawda nie płakałam ze śmiechu, jak informują rekomendacje na okładce, ale książkę oceniam pozytywnie.
Pomysł na komedię kryminalną jest bardzo ciekawy. Zabrakło mi rozbudowania poszczególnych wątków, relacji międzyludzkich, wydarzeń. To moja sugestia do Autora i wydawcy: książka powinna być znacznie dłuższa!
Jak wiadomo sprzedaż książki zależy, w dużej mierze, od stopnia popularności jej autora. Alek Rogoziński jest jednym z najsympatyczniejszych i najbardziej ( pozytywnie ) zakręconych autorów jakich miałam okazję poznać. Swoją osobowością, sposobem bycia i poczuciem humoru, zjednuje sobie czytelników.
Jeżeli wahacie się czy sięgnąć po książkę Rogozińskiego to wybierzcie się na spotkanie autorskie, wątpliwości miną.:-)

Znak kryminał 300x500
Patronaty tygodnia

W tym tygodniu w księgarniach pojawią się m.in. bałkańska opowieść napisana sercem zakochanej kobiety, spektakularny finał cyklu fantasy „Krucze pierścienie”, reportaż o kryminalnej Polsce i kryminał z elementami horroru. Polecamy nowości wydawnicze, które ukazały się pod naszym patronatem.

Czytamy w weekend

To ostatni weekend stycznia. W naszym biurze panuje wielkie poruszenie - wszak już w środę rusza Plebiscyt na Książkę Roku 2016! Wszyscy chodzą podekscytowani i - paradoksalnie - nie mają za dużo czasu na czytanie książek - trzeba wszystko dopiąć na ostatni guzik. Ale kilka osób z redakcji zdecydowało się odpocząć od przedplebiscytowej gorączki, czytając.