9788380751941
Ag2S

Autorka powieści kryminalnych, Róża Krull, otrzymuje zaproszenie na zjazd pisarzy, odbywający się we dworku pod Krakowem. Już pierwszego dnia jej koleżanka po piórze zostaje otruta. Wszystko wskazuje na to, że morderca, który zostawił na miejscu zbrodni czarną różę, wciela w życie fabułę jednej z powieści Krull. A inni zaproszeni pisarze wcale nie są tak niewinni, jak się wydaje... Pisarka...

Pisarka rozpoczyna prywatne śledztwo. Pomagają jej w tym zakochany w gotowaniu specjalista od public relations, zafascynowany kryminałami boy hotelowy oraz trzy szalone blogerki. Czy detektywi-amatorzy okażą się skuteczniejsi od policji?

Do trzech razy śmierć to pierwsza część nowej serii komedii kryminalnych, zatytułowanej „Róża Krull na tropie”. W przygotowaniu tom drugi – Zabójcza korekta.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 855

Morderstwa w świecie literatów

Alek Rogoziński, autor komedii kryminalnych, tym razem przygotował dla czytelników coś niezwykłego. Jego najnowsza książka „Do trzech razy śmierć” to pełna omyłek i zabawnych sytuacji opowieść o zbrodni w gronie szacownych (i nieco mniej szacownych) literatek. Pisarz piszący prześmiewczo o innych autorach, nawet tych stworzonych wyłącznie na potrzeby powieści, musi liczyć się z tym, iż jego książka znajdzie się na cenzurowanym, a w wykreowanych bohaterkach czytelnik dopatrywać będzie się koleżanek po piórze samego autora. Czy słusznie?

W malowniczym dworku pod Krakowem, otoczonym przez lasy i podstępne bagna, zbiera się „śmietanka” polskich autorek powieści wszelakich – począwszy od romansów, a kończąc na horrorach. Róża Krull, autorka powieści kryminalnych, namówiona zostaje do udziału w imprezie przez swojego menadżera Pepe i do samego wydarzenia nastawiona jest raczej sceptycznie. Jej odczucia nasilają się, kiedy wychodzi na jaw, że tak naprawdę inicjatorką całego przedsięwzięcia jest nielubiana w środowisku „diwa” Kika Luna, będąca zmorą wydawców, koleżanek po piórze i własnej rodziny. Kiedy podczas inauguracyjnej kolacji trupem pada jedna z zaproszonych autorek, akcja nabiera błyskawicznego tempa, szczególnie, że zabójca nie każe długo czekać na swoją kolejną ofiarę…

Autor opisując kryminalną intrygę, okrasił ją sporą porcją zabawnych dialogów, ciętych ripost i gagów sytuacyjnych. Jego bohaterowie są wielobarwni, głośni i nieco chaotyczni. Szczególnie Róża, główna postać powieści, została wykreowana w sposób dość przerysowany. Z jej pomocą, a także za sprawą ostrego języka Pepe, autor wprowadza czytelnika w świat intryg i złośliwości, jakich nie brakuje w środowisku literackim. Choć całość powieści jest wykreowana, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Alek Rogoziński tak naprawdę ma ochotę obnażyć choć częściowo wszelkie ciemne strony polskiego rynku wydawniczego. Wnikliwi obserwatorzy tego środowiska z całą pewnością czytali co najmniej o kilku mniejszych bądź większych skandalach czy aferach, jakie ostatnio budziły rozgorączkowanie grup czytelniczych i blogosfery.

Niewątpliwie książka autora to rozrywka nie tylko dla szukających w powieści „smaczków” o być może znajomych autorach, ale także zwolenników kryminalnych intryg spisanych w lekkiej i zabawnej formie. Popularność powieści Alka Rogozińskiego rośnie z każdą kolejną wydaną przez niego książką i niewątpliwie „Do trzech razy śmierć” przysporzy autorowi kolejnych wiernych fanów. Dla tych z kolei, którzy z jego powieściami są już doskonale zaznajomieni, zachętą do lektury niech będzie obecność na łamach powieści doskonale znanej z „Ukochanego z piekła rodem” czy „Morderstwa na Korfu” Beaty „Betty” Jankowskiej. Duet, który stworzy ona z Różą Krull, pewnie nie raz rozbawi jeszcze czytelników do łez, autor zapowiedział bowiem, że „Do trzech razy śmierć” stanowi początek całej serii kryminałów z tymi bohaterkami.

Anna Szterleja

Opinie czytelników (2059)
Piotr | 2017-12-13
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Muszę przyznać, że źle oceniłem autora po przeczytaniu jego pierwszej książki. Wtedy wydawało mi się, iż zbyt mocno stara się upodobnić do niezwykle poczytnej, a zmarłej pisarki. Po wysłuchaniu kolejnej książki Alka w interpretacji Pauliny Holtz przyznaję się do błędu i zbyt pochopnego osądu. Zawsze podkreślam, że lektor musi być dobrany do tekstu, jaki czyta. W tym przypadku wszystko gra doskonale.

Znowu spotykamy Różę Król, która tym razem bierze udział w zjeździe literatek. Wyjazd zapowiada się być nudny, ale jest inaczej. Już kolejnej doby ginie jedna z pisarek. Goście usytuowani są daleko od skupisk ludzkich, pośrodku mokradeł. Róże Król wspierają trzy blogerki literackie, oraz młodzieniec, pełniący funkcję boya hotelowego.

Historia zabawna, tudzież momentami z dreszczykiem. Autor potrafił wykorzystać swój potencjał, budując interesujące postacie i okraszając sceny ciekawymi dialogami.

Pewnie nie byłoby tyle zabawy, gdyby nie doskonała interpretacja tekstu. Paulina...

Wioleta Sadowska | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

"Czy wszyscy pisarze są pierdolnięci?! (…) Zdecydowana większość, a pozostali po prostu się dobrze kamuflują".

Etos pisarza jako osoby niemal boskiej odpłynął w niebyt wraz z rozwojem internetu i wszelakich portali społecznościowych. Obserwuję to środowisko od ładnych już kilku lat i kolejne afery, jakie nim wstrząsają, tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że pisarz to też człowiek ze wszelkimi ułomnościami. Pomimo tego faktu, podziwiam Alka Rogozińskiego za to, że postanowił światek ten, do którego już przecież sam należy, pokazać w nieco prześmiewczym, karykaturalnym obrazie.

Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także m. in. w Radiu Plus i Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Party, jego osoba często gości w takich programach jak "Na Tapecie" czy "Magiel towarzyski". Kocha muzykę Madonny, jego pasją są kryminały, marzy o podróży...

Joanna | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Pierwsza część cyklu "Róża Krull na tropie" , książki nominowanej w plebiscycie Lubimy Czytać jako Książka Roku 2017 .
Wspaniała literacka rozrywka tocząca się wśród polskich pisarzy zaproszonych na zjazd do podkrakowskiego dworku otoczonego bagnami . Gościom towarzyszą osoby z rodziny, agent literacki oraz trzy blogerki ( miło było mi przeczytać w powieści o znajomej Wioli) .
Z ogromnym humorem , mimo że powieść jest kryminałem autor opisuje kulisy z prywatnego życia zamkniętego środowiska polskich literatów, ich wzajemne relacje podszyte często rywalizacją , zazdrością czy złośliwością. Uważny czytelnik dostrzeże również w powieści wątki związane z portalem L.C. i postami niektórych użytkowników. Idealnie skonstruowany kryminał z trzema morderstwami a jednak bardzo odmienny od typowych mrocznych skandynawskich , czyta się z zainteresowaniem i o dziwo jak na ten gatunek powieści często ze śmiechem . Ciekawe połączenie powieści kryminalnej okraszonej ironią i dystansem do...

Beata | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Bardzo dobra, lekka i przyjemna powiastka kryminalna, humorystyczna i karykaturalna (rewelacyjnie sparodiowane środowisko literatów - mały światek pełen animozji i wzajemnych podstępów).

książek: 2041
jamczyk | 2018-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 24 marca 2018

Sympatyczna humoreska opisująca, niektóre tylko, problemy damskiego piekiełka literackiego. Książka na parę godzin, odskocznia od dnia codziennego i "prawdziwych" kryminałów. Parę razy nawet zarechotałem :).

Magnis | 2018-01-07
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 02 stycznia 2018

O autorze książki Do trzech razy śmierć słyszałem wielokrotnie i chciałem kiedyś przeczytać jakąś jego powieść. Okazja nadarzyła się niespodziewanie, gdy będąc w bibliotece zauważyłem pierwszy tom z Różą Krull i po zaznajomieniu się z opisem wypożyczyłem. Nie wiedziałem czego się spodziewać po autorze, bo była to pierwsza książka i zawsze mam pewne obawy przy nowej książce nie znanego mi wcześniej pisarza.
Róża Krull zostaje zaproszona na zjazd pisarzy do dworku nie daleko Krakowa. Niestety po przybyciu na miejsce w pierwszym dniu zostaje otruta podczas jedzenia jedna z pisarek. Na stole znaleziono czarną różę, która nawiązuje do jednej z powieści Rózy Krull. Po tym zdarzeniu bohaterka postanawia na własna rękę poprowadzić nieoficjalne śledztwo. Wraz ze swoim agentem i boyem hotelowym uwielbiającym kryminały zaczyna drążyć temat. Jednak musi uważać, bo morderca nie cofnie się przed niczym.
Do trzech razy śmierć to książka reklamowana jako kryminalna komedia i nic dziwnego. ...

Opinia została pierwotnie opublikowana na moim blogu pod adresem

Mistrz polskiej komedii kryminalnej przedstawia czytelnikom swoje nowe dzieło. Gdyby Alek Rogoziński nie zajął się pisaniem książek, świat literacki dużo by na tym stracił. Z przyjemnością przeczytałam najnowszą powieść autora. Do trzech razy śmierć wprowadza nową jakość do twórczości Alka Rogozińskiego. Ale zapewniam, że czarny humor pozostał, a ironia leje się na równi z najlepszą wiśniówką. Tym razem świat pisarek pokazany został w bardzo krzywym zwierciadle.

Autor na co dzień jest dziennikarzem magazynu Party, w tej książce również czuć lekki  i przyjemny tabloidowy klimat. To trzecia przeczytana przeze mnie książka Alka Rogozińskiego. Widać, że autor coraz wyżej ustawia sobie literacką poprzeczkę. Główną bohaterką nowej książki Rogozińskiego jest Róża Krull, autorka bestsellerowych kryminałów. Na swoje nieszczęście jej...

książek: 2070
Anka | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

No i pięknie.
Sięgając po kryminał, oczekuję raczej porządnej dawki adrenaliny, zagadek, dochodzenia, krwawych ofiar, a tu....
no własnie, a tu komedia :)
Trupy owszem są, ale jakieś takie nierealne.
Zagadka, owszem jest, ale dziecinnie prosta.
Jest też dużo humoru co czyni z książki raczej komedie kryminalną :)

Jeden plus: Błyskawicznie się czyta, a banan na gębie od początku do końca :))

michall_1985 | 2018-04-28
Przeczytana: kwiecień 2018

W dworku pod Krakowem,w którym odbywa się zjazd polskich pisarek giną 3 osoby.Ktoś na miejscu zbrodni zostawia czarną różę.Kluczem do zagadki tych zbrodni może byc książka jednej z autorek obecnych na zjeździe - Róży Krull.

Książka utrzymana jest w stylu retro kryminałów,tłem akcji i klimatem nawiązuje do Agathy Christie i jej opowieści o Pannie Marple.
Autor buduje tu skomplikowaną intrygę,rzuca czytelnikowi mylne tropy,przedstawia całą plejadę bohaterów,co powoduje,że nie tak łatwo odkryc,kto,kogo i dlaczego?

Książka jest dużo lepsza od "Jak cię zabic kochanie?",chociaż nie brakuje w niej charakterystycznego dla autora humoru oraz nawiązań do współczesnej pop kultury.
Brawa należą się szczególnie za kreację wielu kobiecych postaci,z główną bohaterką,Różą Krull na czele.

Jedynym mankamentem jest spora ilosc literówek,niestety korekta i redakcja chyba nie czytały tej książki przed wydaniem,a szkoda,bo to jednak nieco psuje odbiór.

Podsumowując,polecam wszystkim fanom lekkiego...

Agacha | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Czytając opinie na temat książki pana Rogozińskiego zauważyłam, że wielu czytelników ma zastrzeżenia, co do "infantylnego poziomu" książki. Moim zdaniem komedia kryminalna (z naciskiem na komedia, mniej na kryminał) nie musi być szczególnie wysokich lotów, byle wprawiała w dobry humor. A ta książka raczej spełnia swoje zadanie.

zobacz kolejne z 2049