Do prowincjonalnego miasteczka w Nowej Anglii (USA) przybywa niejaki Ryszard Bloom, skierowany przez władze duchowne do pracy w miejscowej parafii. Jego kandydatura wydaje się wielce kontrowersyjna, ponieważ wielebny jest przechrzczonym Żydem. Wkrótce jednak się okazuje, że nie on jeden ubiega się o posadę proboszcza. Drugim kandydatem, a właściwie kandydatką, jest... kobieta wielebna Gloria Burton. Ostatecznego wyboru ma dokonać zblazowana i rozerotyzowana Rada Parafialna, będąca w istocie Ludowym Komitetem Wolnej i Niezawisłej Parafii, tajną organizacją, która za cel stawia sobie zgładzanie kolejnych proboszczów... Światowa prapremiera Wielebnych, w reżyserii Jerzego Stuhra, odbyła się w Genui 27 lutego 2001 roku.

Marianna30 | 2016-06-24
Dawid | 2016-04-28