Pięć i pół (5 1/2)

Wydawnictwo: Świat Książki

Cztery dramaty wybitnego pisarza, nieobecne w żadnej innej edycji na rynku Antygona w Nowym Jorku, Kopciuch, Czwarta siostra, Polowanie na karaluchy wnikliwa obserwacja rzeczywistości, zgryźliwy humor, groteska Najsłynniejsze sztuki teatralne Głowackiego, odnoszące sukcesy w kraju i zagranicą. Błyskotliwe, ironiczne i uniwersalne w wymowie, bez względu na to, czy dzieją się w czasach PRL, w posowieckiej Rosji, czy Nowym Jorku. "Antygona..." uznana przez "Time" za jeden z dziesięciu najlepszych dramatów świata 1993 roku. W dopełnieniu scenariusz filmu "Choinka strachu" .

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/5-12-janusz-glowacki,p90059817.html

kasandra_85 | 2012-12-17
Przeczytana: grudzień 2012

Anilana | 2014-12-31

Dramaty pisarza, które są bardzo mocne w wyrazie. Nie ma miejsca na półśrodki. Wszystko opisane dosadnie i bez krążenia wokół tematu. Najbardziej w pamięć zapadła mi sztuka pt. Kopciuch. Jest nożem dla systemu totalitarnego. Bardzo prowokująca, ciekawa, nie pozostawia czytelnika obojętnym. O to przecież chodzi.

Mariusz Brząkalik | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Nie mogę oceniać autora, bo jak na razie przeczytałem pięć (i pół) jego tekstów, ale mogę za to z czystym sercem powiedzieć, że Głowacki zaczyna zajmować coraz ważniejsze miejsce w moim teatralnym kanonie.

Jak każdy zbiór, książka ta ma słabsze momenty, nie wszystkie ogniwa tego emigracyjnego łańcucha wydarzeń i postaci są równie silne, ale jako czytelnik podświadomie czuję, że łańcuch ów jest wystarczająco mocny i mogę mu zaufać, nie bojąc się, że cokolwiek spadnie mi na głowę.

Te dramaty mówią o emigrantach, ale przede wszystkim mówią o człowieku zagubionym, który wyrwany z otoczenia będącego jego środowiskiem naturalnym musi stawić czoło nowej rzeczywistości, sypiącym się w gruzy marzeniom a co za tym idzie rozczarowaniom.

Głowacki we wspaniały sposób łączy humor z tragedią, najzabawniejszy nawet żart doprawiony jest nutką goryczy, a najsmutniejsze zdarzenie kroplą uśmiechu. Śmiech przez łzy i płacz ze śmiechu. Ot cały Głowacki. Bardzo mocno polecam!

Łukasz Czechowski | 2012-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2012

Powrót po wielu latach (ostatnie w LO) do czytania dramatów bardzo udany. Świetne te utwory, jeden lepszy od drugiego. A udało mi się tę książkę kupić za całe 9,99 zł :) Świetny interes zrobiłem :D

Amelia | 2011-09-12
Przeczytana: wrzesień 2011

Genialne dramaty: Kopciuch, Czwarta Siostra, Polowanie na karaluchy. Trochę gorzej czytało mi się Antygonę w Nowym Jorku. Antygona dostałaby 4 gwiazdki, gdybym mogła to rozdzielić.

Ajka_ | 2012-04-01
Przeczytana: kwiecień 2012