Pięć i pół (5 1/2)

Wydawnictwo: Świat Książki

Cztery dramaty wybitnego pisarza, nieobecne w żadnej innej edycji na rynku Antygona w Nowym Jorku, Kopciuch, Czwarta siostra, Polowanie na karaluchy wnikliwa obserwacja rzeczywistości, zgryźliwy humor, groteska Najsłynniejsze sztuki teatralne Głowackiego, odnoszące sukcesy w kraju i zagranicą. Błyskotliwe, ironiczne i uniwersalne w wymowie, bez względu na to, czy dzieją się w czasach PRL, w posowieckiej Rosji, czy Nowym Jorku. "Antygona..." uznana przez "Time" za jeden z dziesięciu najlepszych dramatów świata 1993 roku. W dopełnieniu scenariusz filmu "Choinka strachu" .

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/5-12-janusz-glowacki,p90059817.html

Skorpio999 | 2019-01-15

Znałem pana Janusza z widzenia. W sensie takim, że widywałem go tu i ówdzie w mediach i biorąc pod uwagę to co mówił było naprawdę duże prawdopodobieństwo że mamy podobne spojrzenie na świat i podejście do niego. Był to po prostu człowiek z mojej bajki i to było przyczyną sięgnięcia po tę książkę. Pozostawało jeszcze pytanie czy ów człowiek z mojej bajki miał pióro i pomysły na pisanie czegoś co odróżniało go od armii innych osób które wydają swoje książki. Tu miałem pewne obawy. Czas pokazał że szczęśliwie zupełnie niepotrzebne.

Rzadko zdarza mi się pisać takie rzeczy ale zawsze robię to z przyjemnością i tutaj mogę to zrobić z czystym sumieniem. Jeżeli ktoś chce wiedzieć czego szukam w literaturze różnego rodzaju to odpowiadam, właśnie tego. Niebanalnego pomysłu, przenikliwości w analizowaniu ludzkich postaw, odwagi do przelewania spostrzeżeń na papier i rzeczy najważniejszej, czyli talentu. Bo powyższe przymioty bez niego niestety w tej dziedzinie nie wystarczą.

Tutaj jest...

Anilana | 2014-12-31

Dramaty pisarza, które są bardzo mocne w wyrazie. Nie ma miejsca na półśrodki. Wszystko opisane dosadnie i bez krążenia wokół tematu. Najbardziej w pamięć zapadła mi sztuka pt. Kopciuch. Jest nożem dla systemu totalitarnego. Bardzo prowokująca, ciekawa, nie pozostawia czytelnika obojętnym. O to przecież chodzi.

kasandra_85 | 2012-12-17
Przeczytana: grudzień 2012

Łukasz Czechowski | 2012-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2012

Powrót po wielu latach (ostatnie w LO) do czytania dramatów bardzo udany. Świetne te utwory, jeden lepszy od drugiego. A udało mi się tę książkę kupić za całe 9,99 zł :) Świetny interes zrobiłem :D

Mariusz Brząkalik | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Nie mogę oceniać autora, bo jak na razie przeczytałem pięć (i pół) jego tekstów, ale mogę za to z czystym sercem powiedzieć, że Głowacki zaczyna zajmować coraz ważniejsze miejsce w moim teatralnym kanonie.

Jak każdy zbiór, książka ta ma słabsze momenty, nie wszystkie ogniwa tego emigracyjnego łańcucha wydarzeń i postaci są równie silne, ale jako czytelnik podświadomie czuję, że łańcuch ów jest wystarczająco mocny i mogę mu zaufać, nie bojąc się, że cokolwiek spadnie mi na głowę.

Te dramaty mówią o emigrantach, ale przede wszystkim mówią o człowieku zagubionym, który wyrwany z otoczenia będącego jego środowiskiem naturalnym musi stawić czoło nowej rzeczywistości, sypiącym się w gruzy marzeniom a co za tym idzie rozczarowaniom.

Głowacki we wspaniały sposób łączy humor z tragedią, najzabawniejszy nawet żart doprawiony jest nutką goryczy, a najsmutniejsze zdarzenie kroplą uśmiechu. Śmiech przez łzy i płacz ze śmiechu. Ot cały Głowacki. Bardzo mocno polecam!

Ajka_ | 2012-04-01
Przeczytana: kwiecień 2012

Czwarta siostra 6/10
Kopciuch 5/10

Amelia | 2011-09-12
Przeczytana: wrzesień 2011

Genialne dramaty: Kopciuch, Czwarta Siostra, Polowanie na karaluchy. Trochę gorzej czytało mi się Antygonę w Nowym Jorku. Antygona dostałaby 4 gwiazdki, gdybym mogła to rozdzielić.