Mój Wehrmacht

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
837414047X

Tom prozy Janusza Rudnickiego, ekscentrycznego czytelnika i prowokacyjnego komentatora cudzych tekstów, pełnego pasji i przekory burzyciela pomników, podszytego melancholią sowizdrzała, konsekwentnego zbieracza rozsypanych po podłodze okruchów dnia powszechnego. W otwierających książkę szkicach portretuje pierwsze damy Trzeciej Rzeszy i kobiety Brechta, następny poświęca konfrontacji osobowości Dąbrowskiej i Nałkowskiej, wspierając się lekturą ich dzienników. W kolejnych tekstach Rudnicki zwraca się w stronę otaczającej go rzeczywistości, której jest bacznym i wrażliwym obserwatorem. Zanurza się w nurt błahych zdarzeń i codziennych sytuacji, by po chwili zniknąć za ich zasłoną, zacierając granicę między fikcją a realnością.

jolasia | 2018-03-07

Rudnickiego albo się kocha albo nie cierpi. Ja po kilku próbach zmierzenia się z jego książkami (naprawdę starałam się podejść do tematu z otwartą głową) szczerze nie cierpię. Dla mnie jego "pisarstwo" to narcystyczny bełkot. Tyle w temacie.

Pani Akne | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Zarówno część "Czytanie", jak i "Pisanie" bardzo dobra. "Pisanie" wygrywa ze względu na humorystyczne scenki rodzajowe. Na pewno jeszcze sięgnę po książki tegoż autora ;).

Anna Koniec | 2015-09-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 10 września 2015

Autor ze swadą opowiada o wszystkim. Najlepiej zdecydowanie czyta się część pierwszą książki - o czytaniu. Jakby się rozmawiało z przyjacielem, który przeczytał ostatnio dwie dobre książki I chce o nich opowiedzieć. I robi to bardzo sprawnie. Aż się chce przeczytać.

Opowiadania inspirowane życiem raczej rwą się, fabuła ucieka, są za krótkie I troche chaotyczne. Ale Rudnickiego będę obserwować...

Romsi | 2013-02-19

Uwielbiam rozdział "foki i ludzie", wspaniała historia niedźwiedzia morskiego Gastona uratowała mój szary nieciekawy dzień, wybuchłam śmiechem i to nie raz. Część "pisanie" wspaniała, dwa dni czystej radości czytania, dla takich książek się żyje :)

Matylda | 2012-12-07

Bardzo dobra w pierwszej części, opowiadającej biografie (świetnie napisana historia o Brechcie). Część właściwa, zatytułowana "Pisanie", dużo mniej mi się podobała.

marinseth | 2012-05-02

Podobało mi się. Wiele z tej książki sama mogłabym pomyśleć, poczuć, opisać.

Mat Kowalski | 2018-05-02
Aldona Lip | 2017-11-06