No właśnie co

978-83-06-03287-1
dramat, proza, modernizm, XX wiek, Nobel
klasyka
Snoopy

Niniejszy tom jest pierwszym w Polsce wydaniem utworów wybranych Samuela Becketta, ostatniego z gigantów literatury XX wieku, laureata Nagrody Nobla z 1969 roku. Zawiera dziesięć najsłynniejszych lub najczęściej granych jego sztuk, a także dziesięć tekstów prozą, w tym kilka nietłumaczonych dotąd na polski. Ów zestaw tworzy wyrazisty obraz całego dorobku pisarza i jego twórczej ewolucji. Tak...

Tak więc oprócz kanonu teatralnego mamy tu kilka późnych poetyckich jednoaktówek, po które sięgają zarówno sceny eksperymentalne, jak i najwięksi światowi reżyserzy (ostatnio Peter Brook). Część poświęcona prozie zawiera kilka słynnych nowel z lat 40. i 50., uważanych za charakterystyczne, czy wręcz fundamentalne dla dojrzałego okresu pisarstwa Becketta, oraz pięć tzw. małych próz z lat 60., 70. i 80., w tym legendarnego Wyludniacza, matematyczne Bez, uchodzące za absolutne arcydzieło Towarzystwo, niesamowite Podrygi i tytułowe porażające no właśnie co – ostatni tekst, jaki wyszedł spod pióra pisarza w 1988 roku, będący filozoficzno-lingwistyczną medytacją kojarzoną z głośnym traktatem Ludwika Wittgensteina.

Autorem przekładu i komentarzy do tekstów jest Antoni Libera, pisarz, tłumacz i reżyser, który przez wiele lat pozostawał z dramatopisarzem w bliskim kontakcie, otrzymywał od niego liczne wskazówki i wyjaśnienia, dotyczące zarówno materii literackiej, jak i teatralnej, a niedawno wydał książkę Godot i jego cień (2009), wywołując nią nową falę zainteresowania dziełem i osobą tajemniczego „poety milczenia”.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: podsowa.osdw.pl

Adam Jank | 2012-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 lutego 2012

Mistrzowski zbiór. Uczcijmy go milczeniem.

krzysztof chrobak | 2015-08-20

Przeczytałem. Jakoś... Nie trafiło to do mnie. Oczywiście potrafię docenić kunszt literacki /przy czym wydaje mi się, że słowna ekwilibrystyka czasami brała górę nad treścią, która miała być przekazana/, choć sądzę, że w dużej części zasługa w tym tłumacza. Lecz w warstwie, nazwijmy to "akcji" czy też "psychologii postaci", nie odnalazłem ponadprzeciętnego geniuszu. Być może jestem za tępy. Prawdopodobnie. Niemniej, nie zachwycił mnie pan Beckett, a miałem wielce pozytywne nastawienie sięgając po te pozycję. Przypuszczam też, że obejrzenie "Czekając..." na scenie nieść może zupełnie inne odczucia /co jeśli się okazja nadarzy uczynię chętnie/, ale w trakcie lektury nie byłem w stanie "wejść" w klimat i istotę dzieła, i to mimo iż wiedziałem czego się spodziewać i kto zacz.

NullnFull | 2016-09-30
Przeczytana: 30 września 2016

Nadzwyczajna książka! Wspaniałe wydanie największych dzieł mistrza dramatu.

zzMoskwa | 2012-07-15

Nie jestem w stanie przetrawić dramatów Becketta ale proza......proza to zupełnie inny temat:)

Warto przeczytać :)

| 2016-06-23
Laerd | 2016-06-15
Leila | 2016-01-31
Przeczytana: 06 sierpnia 2012
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?