Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego

Microcosm : portrait of a Central European city
Wrocław, dolnośląskie, Śląsk
historia
Oceansoul

Historia jednego z najdynamiczniej rozwijających się miast Europy. Historyczny portret stolicy Śląska, miasta, które wielokrotnie zmieniało swoje powiązania polityczne i kulturowe i które zawiera w sobie esencję rozmaitych doświadczeń kształtujących Europę Środkową: bogatą mieszankę narodowości i kultur, niemiecki Drang nach Osten i powrót Słowian, znaczącą rolę Żydów, burzliwe losy władców imperialnych, a wreszcie złowieszczą obecność zarówno hitlerowców, jak i stalinowców. Słowem, miasta - mikrokosmosu Środkowej Europy.Ta książka, która dotyczy w większej mierze europejskiej historii regionalnej niż polskich dziejów narodowych, stawia sobie za cel przezwyciężenie historiograficznej rywalizacji, która doprowadziła do powstania dwóch konkurencyjnych wizji: „niemieckiego miasta Breslau” i „polskiego Wrocławia”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Witold Lisek | 2010-12-24
Na półkach: Cegła

Nie żałuję ,że przeczytałem -przynajmniej dowiedziałem się na jakie to obchody 100-lecia wybudowano słyną hale w której byłem wielokrotnie.

Adrian F | 2015-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2015

Chyba najsłabsza książka Daviesa jaką przyszło mi czytać. Duża porcja faktów i ciekawostek, a także ogólna historia Śląska, nie tylko mojego ukochanego Wrocławia:) Mimo to brakuje mi czegoś, co było w innych dziełach tego autora. Kawał solidnej wiedzy historycznej, zwłaszcza interesująca pozycja dla ludzi, którzy lubią Wrocław. Jednak moja ocena niezbyt wysoka, może dlatego, że inne dzieła p.Daviesa zawiesiły poprzeczkę tak wysoko.

Jonasz | 2010-09-15
Na półkach: Posiadam ksiazke
Przeczytana: sierpień 2003

Mimo ze bardzo lubie historie, Daviesa i sam Wroclaw, nie wydaje mi sie, ze historia jednego maista mozna wypelnic taki tom, zachowujac jednoczesnie napiecie. W rezultacie ksiazka nieco nuzaca.

Adalbert | 2013-07-13
Na półkach: Olimp

To nie tyle historia miasta ile Śląska, a może raczej tego co z czasem określono jako "Europę Środkową". Każdy kto chce się wypowiadać na tematy dotyczące Śląska powinien ją przeczytać.

Konkus | 2015-10-25
Przeczytana: październik 2015

Celem dwóch brytyjskich historyków było zilustrowanie, na przykładzie dziejów jednego miasta Europy Środkowej, skomplikowanych losów tej części kontynentu. Z perspektywy polskiego czytelnika, postrzegającego losy Wrocławia jako element historii Polski i Niemiec, „Mikrokosmos” oferuje znacznie szersze spojrzenie na dawną stolicę Śląska. W interesujący sposób przedstawiono tu bowiem wątki czeskie, węgierskie i żydowskie. Ponadto wyeksponowano różnice między okresem panowania katolickich Habsburgów a władztwem protestanckich Hohenzollernów. Znaczną część pracy poświęcono zmianom etnicznym we Wrocławiu w trakcie II wojny światowej i bezpośrednio po niej. Rozpoczynający książkę opis oblężenia „Festung Breslau” czyta się niczym najlepsze teksty Antony'ego Beevora.
Zaletą, ale i wadą „Mikrokosmosu”, jest wielowątkowość. Autorzy bardzo często sięgają poza mury miasta. Opisują dzieje Śląska, a także historię państw władających regionem w danym okresie historycznym. Barwnego obrazu...

kjonca | 2017-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2017

"Przyszła książka i dała mi w twarz."

Na lekcjach historii czy to w podstawówce czy w liceum spotkałem się z typową interpretacją, że Śląsk to "ziemie Piastowskie, odzyskane po drugiej wojnie światowej"
Trochę też czytałem o tym, że "najpierw był państwa, a później narody", ale nigdy jakoś głębiej się nad tym nie zastanawiałem.

Z tą książką to nie przejdzie. Davies bardzo mocno podkreśla bezsens przykładania naszych wyobrażeń o przynależności narodowej/państwowej do np. średniowiecznych warunków.
Takie wyraźne wyartykułowanie, że Wretslavianie to nie byli Polacy, a często czuli się bliżsi Czechom czy Niemcom, powodowało u mnie niejaki dysonans. (I nie należy traktować tego jako zarzut!)

Warto.

I tak zaraz po skończeniu "Mikrokosmosu" przyszło mi do głowy, że tak samo skonstruowaną książkę chciałbym przeczytać o np. Wilnie ...

Co można by zarzucić autorowi, to wdawanie się gdzieniegdzie w wyliczenia być może należałoby przenieść je do "kapsułek" użytych w...

Fretkowniczka | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Lektura obowiązkowa dla wszystkich wrocławian, dolnoślązaków i wszelkiej maści ignorantów, którzy wymądrzają się na temat tego miasta, nie mając pojęcia o jego długiej i burzliwej historii. Bardzo ciekawa i pasjonująca książka, bardzo drobiazgowo potraktowany temat, wyczerpujące informacje, skrupulatne studium wszystkich aspektów życia w tym mieście na przestrzeni dziejów. Polecam!

Anna Koniec | 2015-08-26
Na półkach: Posiadam

Studium skrupulatne, styl - dobry, jak zawsze, temat mi szczególnie bliski. 9/10, bo od przeczytania Mikrokosmosu zdążyłam zapoznać się też z pozycją Obce miasto Gregora Thuma. Tam znalazłam co, czego mi wcześniej u Daviesa zabrakło.
Ale, ale, Davies pisal o dziesięciu wiekach, nie mógł, jak Thum, skupić się na jednym. Dlatego - polecam bardzo mocno.

Bociek | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Sięgnąłem po tę pozycję wyłącznie dlatego, że sygnowana jest nazwiskiem Normana Daviesa. Książka jest tylko przeciętna, a od Daviesa oczekiwałem znacznie więcej. Odebrałem ją w specyficzny sposób, ponieważ w trakcie lektury poszczególne rozdziały, a nawet podrozdziały były bardzo nierówne. Niektóre czytałem z wielką przyjemnością i zaciekawieniem, a inne zwyczajnie męczyły dłużyzną i natłokiem przypisów oraz niezbyt ciekawych danych historycznych. Zapewne wynikało to z faktu, że książka posiada dwóch autorów.
Autorom należy się szacunek za bardzo staranne i dokładne zebranie licznych źródeł historycznych, spośród których wyciągnięto esencję tworząc spójny, choć literacko nierówny, obraz historii Vortizli - Vratislawii - Breslau - Wrocławia. W książce widać ogromny trud włożony w poszukiwanie źródeł historycznych, co można porównać do mozolnej pracy archeologa. Na uznanie zasługuje obiektywizm autorów, którzy przez cały czas unikali stawiania ocen co do tego, czyj tak naprawdę...

Kasia | 2015-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Bardzo dobra książka. Jedno z lepszych opracowań historii Wrocławia i Dolnego Śląska, jakie zdarzyło mi się czytać.

Norman Davies świętuje 74-te urodziny

Dzisiaj 74-te urodziny Normana Daviesa, uchodzącego za znawcę dziejów Polski brytyjskiego historyka, autora licznych publikacji przybliżających zagranicznym czytelnikom historię naszego kraju. Życzymy wszystkiego najlepszego!