Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. C...
Najnowsze artykuły
Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: październik 2023Konrad Wrzesiński1Artykuły
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – 7 ciekawostek o tłumaczach i tłumaczeniachAnna Sierant83Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać238Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Adam Cyra

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Cyra
8
6,8/10
Urodzony: 27.03.1949
Polski historyk, obecnie starszy kustosz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Swoją działalnością przyczynił się do popularyzacji osoby rtm. Pileckiego
Dotychczas za swoją działalność Adam Cyra został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (1997),Medalem Pro Memoria (2005),Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2009) i Medalem Miasta Oświęcim (2010).
Dotychczas za swoją działalność Adam Cyra został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (1997),Medalem Pro Memoria (2005),Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2009) i Medalem Miasta Oświęcim (2010).
6,8/10średnia ocena książek autora
685 przeczytało książki autora
975 chce przeczytać książki autora
4fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2022
Auschwitz. Zwykły dzień. Wprawnym okiem historyka
Adam Cyra
6,0 z 3 ocen
17 czytelników 1 opinia
2022

2020
Doktryna wojenna II Rzeczypospolitej w latach 1918-1939
Adam Cyra
7,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
2020

2004

1999
Los Polaków i los Żydów w KL Auschwitz
Adam Cyra, Emeryka Iwaszko
0,0 z ocen
7 czytelników 0 opinii
1999
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. Przerażająca rzecz, nie ma na to słów! Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie... l...
Zabrnęliśmy, kochani moi, straszliwie. Przerażająca rzecz, nie ma na to słów! Chciałem powiedzieć: zezwierzęcenie... lecz nie! Jesteśmy od zwierząt o całe piekło gorsi! Mam pełne prawo tak właśnie napisać, szczególnie po tym, co tu widziałem...
4 osoby to lubiąTo miejsce we wspomnieniach moich nazwałbym momentem, w którym skończyłem ze wszystkim, co było dotychczas na ziemi i zacząłem coś, co było ...
To miejsce we wspomnieniach moich nazwałbym momentem, w którym skończyłem ze wszystkim, co było dotychczas na ziemi i zacząłem coś, co było chyba gdzieś poza nią.
2 osoby to lubią
Najnowsze opinie o książkach autora
Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz Adam Cyra 
8,2

W swojej kategorii jest to znakomita pozycja. Najwięcej miejsca poświęcono oczywiście na obozową działalność, w drugiej zaś kolejności na opis śledztwa i pokazowego procesu. Na pewno należy docenić drobiazgowość, ogrom pracy włożony przez autora; choć na pewno ceni postać rotmistrza, to nie dostrzegłem tu braku obiektywizmu. Np. jak się okazuje, sama sprawa zgłoszenia do KL Auschwitz nie była do końca decyzją dobrowolną, ochotniczą - co według mnie wcale nie umniejsza ogólnej ocenie Pileckiego. Polecam zaglądać do przypisów, bo można znaleźć tam cenne, dodatkowe okoliczności opisywanych wydarzeń, przykłady bohaterstwa, tragizmu lub przeciwnie - zaprzaństwa. Jeszcze nawiasem mówiąc, nie zgadniecie np. jak nazywał się człowiek, u którego Pilecki zatrzymał się po ucieczce z obozu.
Co się zaś tyczy ,,Raportu W", to muszę przyznać, że jest jeszcze lepszy i ciekawszy, a pomimo, że pisany przez wojskowego i w takich też celach, to gdzieniegdzie przedstawia nad wyraz głębokie myśli - jak choćby tę o ,,zasługach" XX wieku, czy prawdziwej wartości rzeczy. Nie spodziewałem się znaleźć tutaj takich fragmentów. Natomiast wcale nie przesadzę, gdy napiszę, że moment przygotowań i samej ucieczki czytało mi się jak pierwszorzędny dreszczowiec. Część informacji przedstawionych wcześniej, w biografii, powtarza się, ale dla mnie nie było to wadą.
Używając dość oklepanego hasła ,,pozycja obowiązkowa", tak właśnie mogę określić niniejszą książkę - część dr. Cyry obowiązkową w kwestii życiorysu rotm. Witolda Pileckiego, a ,,Raport" w temacie poznania realiów obozowych.
Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz Adam Cyra 
8,2

Czytając niektóre komentarze poniżej mam wrażenie, że dla większości ludzi opisy Auschwitz i holokaustu są całkowitą nowością. Stąd moim zdaniem zbyt dużo emocji i zbyt wysokie oceny.
Książką jest dobrze napisana, poprzedzona poważną kwerendą (zresztą autorem jest wieloletni pracownik Muzeum w Auschwitz). Zabrakło mi krytyki postaci, bo krytyka źródeł pojawia się i to jest ogromny walor tej książki. Tutaj mamy diamentowy obraz człowieka, nieskalanego grzechem. Historia z JPII przypomina, że nie wszystko złoto co się świeci.
Świetnym pomysłem jest też wrzucenie do tego wydania pełnego raportu Pileckiego. Nawet zajęcie połowy książki tym raportem jest uzasadnione, tym bardziej że opisując życie Pileckiego autor często przywołuje ów raport.
Książka została wydana we właściwym czasie, patrząc z perspektywy biznesowej. Po boom na żołnierzy wyklętych, przyszła chwila oddechu i wtedy pojawia się ta książka która idealizuje jedną postać.