Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz

Wydawnictwo: RM
9788377732007
historia
Klara

Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu. Za swoje zasługi nie doczekał się za życia żadnej nagrody – wyrokiem komunistycznych władz został skazany na śmierć, a następnie robiono wszystko, by o jego postaci i dokonaniach zapomniano. W ostatnich latach dzięki staraniom rodziny i historyków rotmistrz (w 2013 awansowany na pułkownika) Pilecki wraca do świadomości narodowej. Książka skupia się przede wszystkim na działalności Witolda Pileckiego w organizowaniu konspiracji wojskowej w Auschwitz, zawiera również słynny raport z 1945 roku napisany po ucieczce z obozu.

źródło opisu: Wydawnictwo RM

źródło okładki: Wydawnictwo RM

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Ochotnik do Auschwitz

W latach 1944–1948 terror komunistyczny dokonał olbrzymiego spustoszenia. Około 2,5 tys. osób skazano na śmierć, ok. 15 tys. zabito bez sądu, od 100 do 150 tys. uwięziono, 50 tys. akowców wywieziono z ziem polskich (łącznie z Wileńszczyzną, Galicją Wschodnią, Wołyniem i Polesiem) w głąb ZSRR, drugie tyle wywieziono zimą i wiosną 1945 r. – głównie z Pomorza, Górnego Śląska i Wielkopolski. W ten sposób dochodzimy do liczby około 250 tys. Polaków represjonowanych po wojnie w ten czy inny sposób. Powyższy cytat obrazujący dramatyczny okres w powojennej historii Polski to dane Zygmunta Woźniczki, które Adam Cyra, starszy kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz współtwórca stałej ekspozycji o obozowym ruchu oporu na terenie Muzeum, przywołuje w swojej znakomitej książce „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”.

Jedną z osób, która w tragiczny sposób została dotknięta represjami komunistycznego reżimu, był rotmistrz Witold Pilecki – Polak, żołnierz oraz, zdaniem historyków, postać zaliczana do sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu. Człowiek, którego dokonaniami w życiorysie spokojnie można by obdzielić kilka osób: żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie członek II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Autor raportów o Holokauście. Więzień okresu stalinowskiego oskarżony o szpiegostwo i skazany w pokazowym procesie. Zamordowany 25 maja 1948 roku strzałem w potylicę w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej. Najprawdopodobniej pochowany w Kwaterze na Łączce na Powązkach, gdzie potajemnie chowano ofiary pomordowane przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956.

W ostatnich latach przybywa publikacji poświęconych Witoldowi Pileckiemu. Odnosi się wrażenie, jakby autorzy usiłowali nadrobić stracony czas. Ich wysiłki zmierzają ku temu, by przypomnieć dokonania żołnierzy wyklętych, oddać im należny hołd i ocalić od zapomnienia postacie, które powinny stać się elementem edukacji w polskich szkołach. Książka Adama Cyry koncentruje się przede wszystkim na działalności obozowej Witolda Pileckiego. Autor, historyk znany z wielu fachowych publikacji dotyczących historii KL Auschwitz oraz z doskonałego bloga historycznego Cyra.wblogu.pl, nagrodzony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Pro Memoria, w swojej książce w sposób szczegółowy opisuje fakty i najważniejsze wydarzenia z życia Pileckiego. Weryfikuje także wiele wcześniejszych publikacji poświęconych rotmistrzowi. Książka imponuje nadzwyczajnym wręcz materiałem źródłowym, cennymi dokumentami i fotografiami, unikalnymi fragmentami listów, nienagannymi przypisami, bogatą bibliografią i indeksem osób. Co istotne, publikacja zawiera także słynny raport Pileckiego napisany po ucieczce z KL Auschwitz.

Książka Adama Cyry podzielona jest na dziewięć rozdziałów o chronologicznym układzie i niezwykle przemyślanej strukturze. Począwszy od dzieciństwa i lat młodzieńczych, przez udział w walkach o wschodnie granice Polski (1921–1921), pracę i działalność w niepodległej Polsce (1921–1939), aż do drugiej wojny, a wraz z nią początków konspiracji w Tajnej Armii Polskiej oraz konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, a następnie ucieczki z obozu, autor kreśli postać odważnego, energicznego żołnierza polskiego, który doskonale orientował się w ówczesnej sytuacji geopolitycznej. Dzięki książce „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz” czytelnik poznaje także szczegóły i okoliczności pomyślnej ucieczki z obozu, dalszej konspiracji, udziału w powstaniu warszawskim oraz pobytu w obozach jenieckich w Lamsdorf i Murnau. Na ostatnie lata życia rotmistrza Pileckiego składała się działalność w II Korpusie Polskim. Po powrocie do kraju czekały go już bowiem: aresztowanie, śledztwo, sfingowany proces o silnym wydźwięku propagandowym i wyrok.

Zbrodnia sądowa dokonana na rotmistrzu nie oznaczała jednak końca cierpienia jego najbliższych. Adam Cyra w swojej książce pisze również o rodzinie Witolda Pileckiego, która także nie uniknęła represji. Żonie rotmistrza nie pozwolono pracować w zawodzie. Syn, który zamierzał zostać lotnikiem, nie uzyskał zgody na kurs pilotażu. Córkę zmuszono do przerwania studiów na Politechnice Warszawskiej. Funkcjonariusze UB długo poszukiwali także młodszego brata Witolda Pileckiego.

Autor porusza także istotną kwestię rehabilitacji Witolda Pileckiego, wieloletnich zabiegów i starań rodziny, mających na celu ujawnienie prawdy o rotmistrzu, zadośćuczynienie jego pamięci oraz przywrócenie mu właściwego miejsca na kartach historii. W 1995 roku prezydent Lech Wałęsa uhonorował Pileckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a jedenaście lat później prezydent Lech Kaczyński przyznał mu najważniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Współcześnie daje się zauważyć coraz więcej projektów oraz inicjatyw, mających na celu przywrócenie pamięci o żołnierzach wyklętych, w tym o postaci rotmistrza Pileckiego.

Wybitna publikacja Adama Cyry również zdaje się wpisywać w nurt przywracania zbiorowej pamięci Polaków o niekwestionowanym bohaterze i człowieku, który swoim życiorysem uwiarygodnia takie pojęcia, jak: patriotyzm, poświęcenie czy hart ducha. Autor znakomicie naszkicował sylwetkę człowieka, który nie godził się z narzuconym systemem rządów opartych na kłamstwie, zbrodni i bezprawiu. Pragnął doczekać lepszych czasów i dla tego pragnienia gotów był poświęcić własne życie.

Ewelina Tondys

Adi Zborowski | 2019-08-16

Swietna ksiazka, nigdy dotad nikt tak obrazowo i realistycznie nie opisal tej tragedii i horroru jaka zgotowali swiatu nazisci

los477 | 2019-07-04
Na półkach: STORYTEL, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2019

Typowo historyczna książka. Przypisy, odniesienia, nazwiska, numery, dokumenty, cytaty. Dla fanów historii. Ciężko się słucha.

czajnik2000 | 2019-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Wstrząsająca lektura. Nie jestem w stanie nic dodać.

K4rolin4 | 2019-06-03

Warto przeczytać. Chociaż przyznam,że cieżko mi się czytało.

ylun | 2018-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Wielki szacunek należy się autorowi, który wykonał ogrom pracy, aby przedstawiane przez niego informacje były jak najbardziej zgodne z rzeczywistością. Jest to wspaniałe źródło nie tylko wiedzy o Witoldzie Pileckim, ale i o całym ruchu oporu w Auschwitz. Kto liczy jednak na pasjonujący zapis dziejów znakomitego rotmistrza może być tą pozycją nieco rozczarowany, bo jest to bardziej opracowanie naukowe, podające suche fakty i wyprane z emocji. Zdecydowanie bardziej postać Pileckiego zachwyciła mnie po lekturze "Ochotnika" Marco Patricelliego. Książka Adama Cyry wzbogaciła jednak moją wiedzę o tej postaci, przypominając mi m. in. o tym, że to też był człowiek i jak żaden z nas nie był krystalicznie idealny.
Niesamowicie irytujące było dla mnie umieszczenie przypisów na końcu rozdziałów, zwłaszcza że jest ich bardzo dużo, czasami po kilka w jednym zdaniu.
W książce zamieszczono raport Witolda Pileckiego, który sam w sobie (również dzięki korekcie stylistycznej) jest znakomitą...

walewsky | 2018-12-13
Przeczytana: 30 listopada 2018

Bardzo wzruszająca opowieść naszego Patrioty! Polecam ten tytuł każdemu...

magia78 | 2018-12-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2019
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

83/2019 (A)

Hefajstosek | 2018-12-08
Przeczytana: listopad 2017

Rotmistrza Pileckiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiac.Każdy pewnie słyszał to nazwisko.Ale nie każdy zna szczegółowo jego biografię oraz wie o wszystkich czynach,których dokonał.

Książka przedstawia historię rodu Pileckich od czasów Powstania Listopadowego i Styczniowego,poprzez narodziny i wczesne lata dzieciństwa Witolda i jego rodzeństwa,pierwsze starcia na froncie,bohaterskie czyny podczas II WŚ,aż do śmierci z rąk UB.

Autor podzielił opowiesc na 9 rozdziałów.Zamieścił też zdjęcia z prywatnych kolekcji (zdjęcia rodzinne,zdjęcia z kolegami) oraz z czasów,kiedy Pilecki był aresztowany (zdjęcia obozowe i więzienne).
Poszczególne rozdziały mają różną długosc,czasem autor przedstawia wiele spraw ogólnikowo,głównie skupiając się na zdarzeniach z czasu przebywania Pileckiego w obozie Auschwitz.

Książka ma budowę typową dla naukowych prac historycznych.Autor we wstępie opisuje problematykę,wymienia dostępną literaturę przedmiotu wraz z omówieniem oraz pokrótce streszcza...

Ewelka | 2018-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 13 listopada 2018

Ciekawa książka, aczkolwiek nadmiar wymienianych nazwisk poraża.Przez to na początku szło ciężko. Od połowy książki, czyli od aneksów wciąga.

Edyta | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Zupełnie przypadkiem zakończyłam czytanie książki o wybitnym Polaku walczącym z okupantem Polski w dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Książkę czytałam bardzo długo - blisko trzy miesiące. Dla usprawiedliwienia dodam, że "Ochotnik..." waży zbyt dużo by można brać go ze sobą do torebki i czytać gdzie się da, więc pozostało mi czytanie tylko w domu. Drugim powodem mojego ślimaczego tempa była pierwsza połowa książki, którą czytało mi się wyjątkowo ciężko. Nie wiem dlaczego tak się stało, bo czytałam już wcześniej książki o takiej tematyce i nigdy mi nie szło tak opornie. Tak czy inaczej, pierwszą połowę, którą stanowi biografia Pileckiego napisana przez historyka A.Cyrę, czytałam ponad dwa miesiące. Wiem, wstyd. A drugą połowę, czyli raport Pileckiego na temat sytuacji w obozie w Auschwitz, przeczytałam w tydzień. Nie mogę powiedzieć, że drugą połowę dobrze się czytało, bo znajdują się w niej takie okropności, że kilka razy zmuszona byłam sięgnąć po chusteczkę, wziąć...