Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz

Wydawnictwo: RM
9788377732007
historia
Klara

Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu. Za swoje zasługi nie doczekał się za życia żadnej nagrody – wyrokiem komunistycznych władz został skazany na śmierć, a następnie robiono wszystko, by o jego postaci i dokonaniach zapomniano. W ostatnich latach dzięki staraniom rodziny i historyków rotmistrz (w 2013 awansowany na pułkownika) Pilecki wraca do świadomości narodowej. Książka skupia się przede wszystkim na działalności Witolda Pileckiego w organizowaniu konspiracji wojskowej w Auschwitz, zawiera również słynny raport z 1945 roku napisany po ucieczce z obozu.

źródło opisu: Wydawnictwo RM

źródło okładki: Wydawnictwo RM

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Ochotnik do Auschwitz

W latach 1944–1948 terror komunistyczny dokonał olbrzymiego spustoszenia. Około 2,5 tys. osób skazano na śmierć, ok. 15 tys. zabito bez sądu, od 100 do 150 tys. uwięziono, 50 tys. akowców wywieziono z ziem polskich (łącznie z Wileńszczyzną, Galicją Wschodnią, Wołyniem i Polesiem) w głąb ZSRR, drugie tyle wywieziono zimą i wiosną 1945 r. – głównie z Pomorza, Górnego Śląska i Wielkopolski. W ten sposób dochodzimy do liczby około 250 tys. Polaków represjonowanych po wojnie w ten czy inny sposób. Powyższy cytat obrazujący dramatyczny okres w powojennej historii Polski to dane Zygmunta Woźniczki, które Adam Cyra, starszy kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz współtwórca stałej ekspozycji o obozowym ruchu oporu na terenie Muzeum, przywołuje w swojej znakomitej książce „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”.

Jedną z osób, która w tragiczny sposób została dotknięta represjami komunistycznego reżimu, był rotmistrz Witold Pilecki – Polak, żołnierz oraz, zdaniem historyków, postać zaliczana do sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu. Człowiek, którego dokonaniami w życiorysie spokojnie można by obdzielić kilka osób: żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie członek II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Autor raportów o Holokauście. Więzień okresu stalinowskiego oskarżony o szpiegostwo i skazany w pokazowym procesie. Zamordowany 25 maja 1948 roku strzałem w potylicę w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej. Najprawdopodobniej pochowany w Kwaterze na Łączce na Powązkach, gdzie potajemnie chowano ofiary pomordowane przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956.

W ostatnich latach przybywa publikacji poświęconych Witoldowi Pileckiemu. Odnosi się wrażenie, jakby autorzy usiłowali nadrobić stracony czas. Ich wysiłki zmierzają ku temu, by przypomnieć dokonania żołnierzy wyklętych, oddać im należny hołd i ocalić od zapomnienia postacie, które powinny stać się elementem edukacji w polskich szkołach. Książka Adama Cyry koncentruje się przede wszystkim na działalności obozowej Witolda Pileckiego. Autor, historyk znany z wielu fachowych publikacji dotyczących historii KL Auschwitz oraz z doskonałego bloga historycznego Cyra.wblogu.pl, nagrodzony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Pro Memoria, w swojej książce w sposób szczegółowy opisuje fakty i najważniejsze wydarzenia z życia Pileckiego. Weryfikuje także wiele wcześniejszych publikacji poświęconych rotmistrzowi. Książka imponuje nadzwyczajnym wręcz materiałem źródłowym, cennymi dokumentami i fotografiami, unikalnymi fragmentami listów, nienagannymi przypisami, bogatą bibliografią i indeksem osób. Co istotne, publikacja zawiera także słynny raport Pileckiego napisany po ucieczce z KL Auschwitz.

Książka Adama Cyry podzielona jest na dziewięć rozdziałów o chronologicznym układzie i niezwykle przemyślanej strukturze. Począwszy od dzieciństwa i lat młodzieńczych, przez udział w walkach o wschodnie granice Polski (1921–1921), pracę i działalność w niepodległej Polsce (1921–1939), aż do drugiej wojny, a wraz z nią początków konspiracji w Tajnej Armii Polskiej oraz konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, a następnie ucieczki z obozu, autor kreśli postać odważnego, energicznego żołnierza polskiego, który doskonale orientował się w ówczesnej sytuacji geopolitycznej. Dzięki książce „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz” czytelnik poznaje także szczegóły i okoliczności pomyślnej ucieczki z obozu, dalszej konspiracji, udziału w powstaniu warszawskim oraz pobytu w obozach jenieckich w Lamsdorf i Murnau. Na ostatnie lata życia rotmistrza Pileckiego składała się działalność w II Korpusie Polskim. Po powrocie do kraju czekały go już bowiem: aresztowanie, śledztwo, sfingowany proces o silnym wydźwięku propagandowym i wyrok.

Zbrodnia sądowa dokonana na rotmistrzu nie oznaczała jednak końca cierpienia jego najbliższych. Adam Cyra w swojej książce pisze również o rodzinie Witolda Pileckiego, która także nie uniknęła represji. Żonie rotmistrza nie pozwolono pracować w zawodzie. Syn, który zamierzał zostać lotnikiem, nie uzyskał zgody na kurs pilotażu. Córkę zmuszono do przerwania studiów na Politechnice Warszawskiej. Funkcjonariusze UB długo poszukiwali także młodszego brata Witolda Pileckiego.

Autor porusza także istotną kwestię rehabilitacji Witolda Pileckiego, wieloletnich zabiegów i starań rodziny, mających na celu ujawnienie prawdy o rotmistrzu, zadośćuczynienie jego pamięci oraz przywrócenie mu właściwego miejsca na kartach historii. W 1995 roku prezydent Lech Wałęsa uhonorował Pileckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a jedenaście lat później prezydent Lech Kaczyński przyznał mu najważniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Współcześnie daje się zauważyć coraz więcej projektów oraz inicjatyw, mających na celu przywrócenie pamięci o żołnierzach wyklętych, w tym o postaci rotmistrza Pileckiego.

Wybitna publikacja Adama Cyry również zdaje się wpisywać w nurt przywracania zbiorowej pamięci Polaków o niekwestionowanym bohaterze i człowieku, który swoim życiorysem uwiarygodnia takie pojęcia, jak: patriotyzm, poświęcenie czy hart ducha. Autor znakomicie naszkicował sylwetkę człowieka, który nie godził się z narzuconym systemem rządów opartych na kłamstwie, zbrodni i bezprawiu. Pragnął doczekać lepszych czasów i dla tego pragnienia gotów był poświęcić własne życie.

Ewelina Tondys

veinylover | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Znakomita książka o Pileckim stworzona przez historyka, oparta na wieloletnich badaniach, wyprana w miarę możności z emocji, bo nie istnieją emocje, które mogłyby oddać to wszystko, co znajdujemy w książce, a nadające się do umieszczenia na papierze.
Polecam. Lektura obowiązkowa, choć dla mnie to wszystko straszne, straszne, straszne...

michall_1985 | 2017-11-08
Przeczytana: listopad 2017

Rotmistrza Pileckiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiac.Każdy pewnie słyszał to nazwisko.Ale nie każdy zna szczegółowo jego biografię oraz wie o wszystkich czynach,których dokonał.

Książka przedstawia historię rodu Pileckich od czasów Powstania Listopadowego i Styczniowego,poprzez narodziny i wczesne lata dzieciństwa Witolda i jego rodzeństwa,pierwsze starcia na froncie,bohaterskie czyny podczas II WŚ,aż do śmierci z rąk UB.

Autor podzielił opowiesc na 9 rozdziałów.Zamieścił też zdjęcia z prywatnych kolekcji (zdjęcia rodzinne,zdjęcia z kolegami) oraz z czasów,kiedy Pilecki był aresztowany (zdjęcia obozowe i więzienne).
Poszczególne rozdziały mają różną długosc,czasem autor przedstawia wiele spraw ogólnikowo,głównie skupiając się na zdarzeniach z czasu przebywania Pileckiego w obozie Auschwitz.

Książka ma budowę typową dla naukowych prac historycznych.Autor we wstępie opisuje problematykę,wymienia dostępną literaturę przedmiotu wraz z omówieniem oraz pokrótce streszcza...

jolene7 | 2014-03-07

Raport Rotmistrza przeczytałam już dawno w postaci e-booka, ale mimo to bardzo chciałam mieć tę książkę. Przez długi czas nigdzie nie było można jej dostać i wreszcie się udało!
Wreszcie zaczęło się mówić o takich postaciach, powstaje coraz więcej książek i publikacji. Szkoda, że tak późno, choć lepiej późno niż wcale.
Adam Cyra bardzo rzetelnie przedstawił biografię Rotmistrza w pierwszej części, jest to wg mnie najlepsza książka prezentująca sylwetkę naszego bohatera. Druga część to praca samego Pileckiego. Smutne i poruszające opisy tego co przeżył w Auschwitz. A mimo tego twierdził, że Oświęcim to była igraszka w porównaniu z tym co wydarzyło się później... Wspaniały człowiek, wielki bohater.
Każdy winien go poznać i wiedzieć ile Rotmistrz poświęcił dla Polski i dla nas. Cześć i chwała Rotmistrzowi!

arachne | 2011-01-20

To smutne, że niewielu wie, kim był Rotmistrz Pilecki. Smutne, że książki o jednym z największych polskich bohaterów są w jego ojczystym kraju towarem deficytowym, dostępne w sprzedaży tylko drogą internetową (przynajmniej w moim, wcale nie takim małym mieście), a i to przy odrobinie szczęścia.

Witold Pilecki, którego amerykański historyk nazwał jednym z sześciu najodważniejszych ludzi XX wieku, nigdy nie doczekał się należytej sławy. Bo walczył. Walczył z Niemcami, a gdy przyszli Sowieci, walczył z Sowietami, ci z kolei wybitnie zadbali o to, by Polska o Rotmistrzu zapomniała.

Trudno zawrzeć w krótkiej opinii cały życiorys Pileckiego, bo jego dokonaniami można spokojnie obdzielić kilku bohaterów: udział w kampanii wrześniowej, dobrowolny wyjazd do Oświęcimia, założenie pod pseudonimem Tomasza Serafińskiego organizacji oporu, która ma informować "świat" o poczynaniach nazistów i przygotować grunt pod obozowe powstanie, ucieczka (i spotkanie PRAWDZIWEGO Tomasza Serafińskiego),...

ryszpak | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Adam Cyra, wybitny historyk, od wielu lat pracownik Muzeum Auschwitz-Birkenau stworzył, dzięki wieloletniej pracy, biografię Witolda Pileckiego. Człowieka, który dobrowolnie dał się pojmać w ulicznej łapance w Warszawie i dostał się do Oświęcimia. Prawie każdy zna historię dzielnego patrioty, wielu z nas poznało tą historię jednak dopiero po upadku komunizmu w Polsce. Zna również zakończenie tej historii. Człowieka, który na polecenie sztabu gen. Andersa wrócił po wojnie do Polski i wysyłał raporty o nastrojach społecznych i sytuacji politycznej, za co został w pokazowym procesie skazany na karę śmierci.
Adam Cyra napisał doskonałą książkę, będącą równocześnie monografią ruchu oporu w KL Auschwitz. Jest ona bogata w zdjęcia, zarówno Witolda Pileckiego jak i jego towarzyszy z obozu.

Książka zawiera również słynny Raport Pileckiego, przemycany w częściach z obozu m.in. przez uciekinierów. Raport powinien być lekturą obowiązkową dla KAŻDEGO. Pilecki stara się rzetelnie opisywać...

Bagienka | 2014-12-01
Przeczytana: 12 listopada 2014
xlagoR | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz to książka Adama Cyry mająca charakter pracy naukowej. To kompletna biografia Rotmistrza, w oparciu o setki źródeł historycznych: pozycji naukowych, wspomnień, książek popularno-naukowych, rozmów. Jeśli ktoś szuka wyczerpującej temat historii życia Witolda Pileckiego, to już dłużej szukać nie musi. Dzieło Cyry to prawdziwe kompendium, po brzegi wypełnione faktami z życia tego bohaterskiego Polaka.

Cyra podzielił książkę chronologicznie na części, poczynając od opisu okresu dzieciństwa i lat młodości Pileckiego, poprzez udział w walkach z bolszewikami, następnie działalność w międzywojniu, by szczegółowo przyjrzeć się działalności Rotmistrza w czasie II Wojny Światowej, a zwłaszcza podczas jego pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W dalszej części książki autor opisał udział Pileckiego w Powstaniu Warszawskim, pobyt w obozach jenieckich, działalność w II korpusie Andersa i wreszcie powrót do Polski z jego tragicznym finałem. Całość...

Ewelina Tondys | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Wybitna publikacja Adama Cyry zdaje się wpisywać w nurt przywracania zbiorowej pamięci Polaków o niekwestionowanym bohaterze i człowieku, który swoim życiorysem uwiarygodnia takie pojęcia, jak: patriotyzm, poświęcenie czy hart ducha. Autor znakomicie naszkicował sylwetkę człowieka, który nie godził się z narzuconym systemem rządów opartych na kłamstwie, zbrodni i bezprawiu. Pragnął doczekać lepszych czasów i dla tego pragnienia gotów był poświęcić własne życie.

a_psik | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

W dzisiejszych czasach idolami zostają zagraniczne gwiazdy muzyki lub kina, a ludzie, którzy naprawdę mogliby być określeni tym mianem, pozostają nieznani większości społeczeństwa. Szkoda, wielka szkoda. Jedną z takich postaci jest Witold Pilecki (nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński” i in.), rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej (TAP), żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Według niektórych historyków uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu. Jego losy są szczególnie dramatyczne. Brał udział w obu wojnach światowych, dobrowolnie dał się złapać podczas łapanki do Auschwitz, uczestniczył w powstaniu warszawskim, ostatecznie w wyniku prześladowań stalinowskich został stracony w 1948 roku. Najistotniejszym elementem jego życiorysu są lata 1940-1943, kiedy to jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz. Rotmistrz Pilecki może być...

cymelium | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Rotmistrz Pilecki jest jedną z niewielu postaci, którą podziwiam. Niesamowite życie, niesamowita odwaga, skromność i wierność. Niesamowita miłość do ojczyzny. Dyscyplina i szacunek. Tak, to był wyjątkowy człowiek. I przerażające jest to, że przeżycia obozowe były niczym w porównaniu z więzieniem mokotowskim. Przerażające, że ,,nasi rodacy" byli gorsi niż gestapo. Przerażające, że przez tyle lat nieznana była osoba rotmistrza Pileckiego. Przerażające, że nawet teraz młodzi ludzie nie wiedzą kim był i co zrobił.
Bardzo podobał mi się teatr telewizji pt. Śmierć Rotmistrza Pileckiego. Mam nadzieję, że doczekam się filmu o Nim. Tymczasem zostają książki. Polecam