Zagroda zębów

Wydawnictwo: Powergraph
Marre

"Zagroda zębów" Wita Szostaka to zbiór miniatur literackich, będących apokryficznymi wersjami mitu Odysa. Autor próbuje w nich prześledzić alternatywne, nieistniejące wersje mitu: Odys nie wraca na Itakę, gdyż zakłada dom gdzie indziej; Odys nie wraca, gdyż pomaga odbudować Troję; Odys wraca, lecz zostaje zabity przez Penelopę; Odys wraca, lecz nikt nie rozpoznaje w nim wielkiego bohatera i umiera w samotności.
Te kilkadziesiąt mikrohistorii to opowieści o bezdomności, pustce i niemożności powrotu. To tęsknoty za prawdziwym życiem, które zawsze jest gdzieś daleko, choć czasem wydaje się na wyciągnięcie ręki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1499

Stary człowiek i Itaka

Dawno temu Homer powiedział o Odysie wszystko. Oczywiście kolejni autorzy zainspirowani twórczością legendarnego Greka nie przejmowali się tym i wciąż o losach króla Itaki opowiadali. Do tego grona dołączył niedawno Wit Szostak: jego „Zagroda zębów” to zbiór literackich miniatur skupionych wokół powrotu herosa spod Troi.

Pierwsze odczucia czytelników zaznajomionych z twórczością krakowskiego pisarza zapewne będą dwojakiej natury: z jednej strony rozczarowanie, bo przecież to zaledwie broszura, jakieś sto stron, z drugiej – radość, bo autor powraca do jednego z najciekawszych motywów swej prozy. Podobnie jak w świetnej, nominowanej do Nike „Fudze”, Szostak opiera ciężar historii na barkach jednego bohatera – wtedy był to Bartłomiej Chochoł, tutaj jest to oczywiście Odys; błyskawicznie okazuje się jednak, że losy noszącego to imię człowieka niekoniecznie odpowiadają tym, które znamy wszyscy nie tylko z lektur, ale i z wczesnoszkolnych lekcji. Czas po wyruszeniu króla Itaki w stronę Troi rozpływa się w nieokreśloności, a Szostak ze swobodą podsuwa czytelnikowi alternatywne wersje wydarzeń związanych z jego powrotem. Czy w takim razie „Zagroda zębów” to tylko pusta zabawa w pisanie „Odysei” na nowo? W żadnym wypadku; autor, choć teoretycznie możliwości ma nieograniczone, snuje wizje bardzo precyzyjne i wycyrklowane tak, aby odrzeć mit z mitu. Brzmi to absurdalnie? Może, ale wydaje się, że demitologizacja Odysa i pokazanie wielkiego herosa jako najzwyklejszego człowieka są w tej książce najważniejsze: już nie wielki wojownik, a tylko starszy mężczyzna, nie powracający do ojczyzny bohater, a potwornie zmęczony długą tułaczką włóczęga. Nie wie dokąd wraca, nie wie do kogo wraca, nie wie czy ma po co wracać, nie wie, w końcu, czy wracać chce – w „Zagrodzie zębów” Odyseusz i jego mit stają przed czytelnikiem obnażeni.

Podobieństwa recenzowanej książki i „Fugi” nie kończą się jednak na ścisłym osnuciu fabuły wokół alternatywnych losów centralnie umieszczonego bohatera. Szostak powraca także do bardzo ciekawej struktury tekstu, który podzielony jest na krótkie rozdziały, które rozpoczynają się w tym samym czy bardzo zbliżonym punkcie i same w sobie stanowią zamkniętą całość. Na szczęście autor panuje nad kolejnymi historiami na tyle dobrze, że do „Zagrody zębów” chaos się nie wkrada – to raczej symfonia bardzo zbliżonych do siebie opowieści, która rozbrzmiewa w wielkim stylu. Mniej jest w niej nerwowości, która dodawała „Fudze” charakteru, więcej natomiast goryczy i zadumy.

„Zagroda zębów” to rzecz niecodzienna. Nie jest na dobrą sprawę ani powieścią, ani zbiorem opowiadań; na język ciśnie się określenie zbioru miniatur, ale ta książka przecież nie jest wyborem szkiców czy anegdot – to przemyślana i intrygująca lektura, spójna całość logicznie podzielona na bardzo mocne dawki. Wit Szostak po raz kolejny (i to bez potknięcia!) stanął na wysokości zadania i stworzył prozę, którą po prostu warto przeczytać.

Bartosz Szczyżański

Wkp | 2016-11-25

ODYS ZDEMITOLOGIZOWANY

Ciężko będzie mi ocenić tę książkę. Książkę, bo nie zakwalifikuję jej ani do grona powieści, ani do zbioru opowiadań. Szostak, jeden z ciekawszych i ambitniejszych rodzimych autorów działających na polu szerokorozumianej fantastyki stworzył utwór daleki od uogólnień. Dziwny. Nietypowy. Własny, acz reinterpretujący klasykę. Ambitny, choć przy tym jakby na siłę wielki. Nieoczywisty, ale też i nie dla wszystkich.

„Każdy z nas jest Odysem co wraca do swej Itaki” pisał przed laty Leopold Staff. I chyba każdy z nas musiał w szkole interpretować ten wiersz, jak również czytać „Odyseję”. Zna więc losy Odysa i jego przygody. A może wcale nie? Szostak wkracza na grząskie tereny rozważań „co by było gdyby…” i zaczyna rozpisywać różne warianty jego życia, osadzając je w psychologicznym kontekście. Odys zakłada dom gdzie indziej, Itaka przestaje być mu potrzebna, nie wraca. Odys odbudowuje Troję, porzucając swoją ojczyznę. Odys powraca w rodzinne strony, ale nie zostaje...

Wojciech Gołębiewski | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Dwadzieścia minut temu dostałem e-maila z Publio o tej książce i już ją kupiłem, a teraz podekscytowany zabieram się do czytania, bo Szostaka cenię i ma on u mnie trzy razy po 10 gwiazdek. Czytam na:

"....W tej książce Szostak próbuje prześledzić alternatywne, nieistniejące wersje mitu: Odys nie wraca na Itakę, gdyż zakłada dom gdzie indziej; Odys nie wraca, gdyż pomaga odbudować Troję; Odys wraca, lecz zostaje zabity przez Penelopę; Odys wraca, lecz nikt nie rozpoznaje w nim wielkiego bohatera i umiera w samotności. Wszystkie te nieprawowierne opowieści mają jednak swoje uzasadnienie w postaci samego herosa z Itaki. U Homera on sam wielokrotnie zmyśla swe fałszywe życia, ukrywa się pod przybranymi twarzami i przedstawia jako Nikt.

jeke | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

W dzieciństwie Wit Szostak słuchał wspaniałych opowieści o przygodach Odyseusza, które opowiadał mu ojciec. Obrazy związane z Odysem, Penelopą, Telemachem, cyklopem Polifemem, Scyllią, Charybdą, Hadesem, Lajstrygonami, czarodziejką Kirke, Kalipso wryły się w jego pamięć i zaczął nawiązywać do tych postaci w swojej twórczości.

W najnowszej książce ,,Zagroda zębów" puszcza wodze fantazji i dopisuje różne zakończenia mitu o Odysie.Telemach wyrusza na poszukiwanie Odysa, ale nie znajduje go. Odys przybywa w przebraniu do Itaki i bacznie obserwuje Telemacha po czym przekazuje mu wieści, że Odys żyje, ale potrzebuje pomocy. Wzburzony tą informacją Telemach przegania przybysza, gdyż miał on czelność znieważyć pamięć jego zmarłego ojca- ,,Zmarłych trzeba opłakać, nadzieja jątrzy rany." Telemach rządzi z tronu Itaki, której nigdy nie opuszczał. Czasami tylko wspomina twarz gościa i słyszy jego słowa przypominające mu o ojcu, którego nie znał. Telemach wyrusza na poszukiwanie ojca....

Gąska | 2016-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Znacie mit o Odysie, najprzebieglejszym królu Itaki, który brał udział w wojnie trojańskiej? Na pewno znacie, w końcu wszyscy chodziliśmy do szkoły. Co by było, gdyby nie wrócił na Itakę, bo postanowił zamieszkać gdzieś indziej lub pomóc odbudować Troję? Wit Szostak prezentuje nam kilkadziesiąt alternatywnych wersji tej historii.

Muszę zaznaczyć, że książka nie wszystkim się spodoba. Osobiście zaobserwowałam większe nią zainteresowanie wśród mężczyzn. Przyznam, że nie są to moje klimaty, nigdy nie lubiłam mitologii. Spodobał mi się natomiast dobór słownictwa autora i jego styl. Z jego twórczością spotkałam się już wcześniej, dlatego wiedziałam, że zainteresuje mnie, nawet jeśli książka będzie dotyczyła nielubianej przeze mnie tematyki. Uważam, że jest on godnym polecenia rodzimym pisarzem. Jego dzieła są nietypowe, pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że są dziwne. W morzu literatury ciężko o oryginalność, dlatego cieszę się, że Szostakowi udaje się być niekonwencjonalnym....

eR_ | 2016-12-19
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Może zacznę, już tradycyjnie od notki o pisarzu, którego książkę właśnie przeczytałem. Parę dni minęło, ale zebranie myśli, rozplątanie co bardziej poplątanych wątków, trochę mi zajęło. A więc autor... Wit Szostak, to autor, którego prozę poznałem całkiem niedawno, jako że, przeczytałem jego "Wróżenie z wnętrzności". Książka wywarła na mnie wrażenie, dlatego też sięgnąłem po kolejną pozycję w jego dorobku.

"Zagroda zębów", bo taki tytuł nosi ta publikacja to książka dziwna. Najkrócej rzecz ujmując. Nie wielkich rozmiarów, skupia się na przedstawianiu alternatywnych dziejów, najsłynniejszego tułacza czasów starożytnych, czyli Odyseusza. A więc Odys nie wraca na Itakę, bowiem postanawia założyć nowy dom zupełnie gdzie indziej. Albo wraca i zostaje zabity przez Penelopę. Lub kiedy już staje na progu domu, nie zostaje rozpoznany i umiera w samotności.

Wszystkie te apokryficzne wersje mitu o Odyseuszu przede wszystkim mają za zadanie przedstawienie ludzkiej natury i zmian jakie...

Krzysztof Lewandowski | 2016-12-03

Ambitna książka, wbrew długości niełatwa w czytaniu, więc warto się przy niej skupić. Autor opisuje koleje losów Odyseusza, ale z różnych perspektyw i ze zmianami w stosunku do oryginalnej treści mitu. W ten sposób tworzy obraz tragicznego bohatera, tułającego się po świecie, zagubionego, zmagającego się z kwestią własnej tożsamości, szukającego domu czy obarczonego winą za upadek Troi - zależy od strony.

Poszczególne wersje historii Odyseusza są krótkie (najczęściej mieszczą się na jednej stronie). Zostały napisane wręcz poetyckim, melodyjnym językiem. Nie jest to typowa proza. Wit Szostak pokazuje uniwersalność motywów związanych z Odyseuszem, że wielu ludzi ma w sobie coś z Odyseusza. Do tego dochodzi zaprezentowanie, jak bardzo los jednego człowieka może zmienić jedna inna decyzja. To gdybanie szczególnie mnie skłoniło do sięgnięcia po "Zagrodę zębów".

Bez oceny, bo trudno mi ocenić tę książkę. Jest to literacki eksperyment, który nie każdemu przypadnie do gustu. Sam chyba...

lotosu_kwiat | 2017-05-23
Przeczytana: 18 maja 2017

,,Zagroda zębów" to zbiór miniatur, rozmyśleń nad tym jak być by mogło. W czasach w których ,,gdybanie" zdecydowanie nie jest mile widziane na porządku dziennym, taka koncepcja w literaturze wydaje mi się zagadnieniem godnym uwagi. Zadaję sobie tu pytanie: czy w istocie gdybanie jest aż takie złe? Lansowane współcześnie negowanie wracania do przeszłości zawsze mi ciążyło, dlatego książka napawa mnie nostalgią, którą dodatkowo podkreśla poetycki język Szostaka. To ogromny atut tego autora, nadający każdej z jego książek specyficzny klimat - choć za każdym razem inny, wręcz nie pozwalający by bez wcześniejszej wiedzy sądzić, że jest to ten sam pisarz. Istotny jest tez dla mnie sam motyw powrotu, tego iż ,,nie podobna wchodzić dwa razy do tej samej rzeki" - gdy wracamy nic już nie jest takie samo. Wit Szostak cudownie ujmuje istotę niemożność powrotu do przeszłości, a poetyckie walory tekstu nadają tej tęsknocie przepiękną oprawę.

MaciejLiteon Strzępa | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

"Wierzyli we wszystko. Był przebiegły, znał słowa i sekrety mowy. Czarował gospodarzy, upoił ich wszystkich. Nikt nie sprawdza herosów, nikt nie wątpi w pieśni. Błogosławieni słuchacze, którzy dają się uwieść."

Trudno mi zakwalifikować tą książkę jednoznacznie. To napisana piękną frazą powieść, która tak naprawdę jest niespodzianką, czy może ćwiczeniem wyobraźni. Zbiorem możliwości i doświadczeniem.

Największy zarzut który mam to to, że zanim zdążyłem się dobrze rozsmakować i poukładać sobie w głowie moją historię, książka się skończyła.
Wracając do cytatu, to fakt Wit potrafi uwieść umysł.... Zapędzić do odszukania w tej gmatwaninie możliwości, własnej wersji prawdy.

Warto!

blurppp | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Znacie, to posłuchajcie. Kim są Odys, Telemach i Penelopa wiedzą wszyscy, ba nawet wszyscy wiedzą o Argosie. Ale czy ich losy opowiedziane przez Homera dotarły do nas w prawdziwej formie. A może było zupełnie inaczej. Wszak mit żyje, ewoluuje, przechodzi z ust do ust a podczas tej drogi się zmienia, dojrzewa, dorośleje i często podczas tej wędrówki odchodzi od swojej pierwotnej wersji. Wit Szostak w swojej najnowszej pozycji „Zagroda zębów” wziął na warsztat klasyczną opowieść Homera i opowiedział ja inaczej, może nawet ciekawiej.
Podobno nasze najwcześniejsze świadome wspomnienia są najtrwalsze, tak jak pierwsze usłyszane opowieści zapadają się w nas najgłębiej, są pierwsze, mogą sobie wybrać miejsce do leżakowania, zadomowić się i dlatego zostają ze słuchaczem na całe życie. Bardzo młody Szostak od ojca usłyszał opowieść o Odysie. Wiele lat później, już jako dorosły mężczyzna a przy tym sprawny warsztatowo i doceniony pisarz do nie wraca. Opowiada ja na nowo.
Z oryginałem...

Blef | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Tak mało słów, a tak wiele znaczeń. Pomysł pozornie prosty, a jednak w swej prostocie genialny, oszczędne wykonanie, frazy, które trafiają celnie w punkt. Bardzo podobała mi się ta książka. Myślę, że dostarczy mi jeszcze wiele radości, bo jest tak bogata, że nie sposób wszystkiego przemyśleć na gorąco, w trakcie pierwszego czytania.