Agaj-han

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
8324201688

Zygmunt Krasiński oparł fabułę swego utworu na podstawie "Dziejów panowania Zygmunta III" Juliana Ursyna Niemcewicza i osnuł ją wokół malowniczych i zawiłych perypetii życiowych Maryny Mniszchówny, ambitnej córy magnackiego rodu, żony kolejno obu Dymitrów Samozwańców, która po śmierci drugiego związała się dla odzyskania moskiewskiego tronu z atamanem kozackim Zaruckim i (wg wersji przyjętej przez Niemcewicza) zginęła wraz z nim zamordowana w okolicach Astrachania. Krasiński podjął ten wątek biograficzno-historyczny (od zgładzenia pierwszego Samozwańca), wprowadzając jednocześnie bohatera fikcyjnego, postać stanowiącą syntezę romantycznego orientalizmu - Agaj-Hana, stale obecnego przy Marynie, zakochanego w niej do szaleństwa demonicznego wielbiciela, bez rezultatu walczącego o zdobycie ukochanej kobiety.

"Agaj-Han. Powieść historyczna" Zygmunta Krasińskiego został przez niego ukończona w styczniu 1832 w Genewie, wydana pod kryptonimem A.K. 1833 (z datą 1834) we Wrocławiu, wznowiona w 1838 tamże, ze zmienionym mottem i dodaną dedykacją "Marii", tj. J. Bobrowej.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

SarmatAE | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Niewątpliwie kunsztownie napisane, acz tak męczące jak nic co czytałem od lat. Akcja co rozdział skacze i bez znajomości postaci Maryny Mniszechówny i jej losów czytelnik będzie zagubiony. Dlatego ciężko jest Agaj-Hana polecić chyba że w roli edukacyjnej.

Lena Chaton | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Orientalizm to coś, czego najbardziej nie lubię w pięknej epoce romantyzmu. Wschodnie klimaty potrafię znieść jedynie w "Giaurze". Dlatego lektura "Agaj-Hana" była dla mnie męczarnią, jakoś się nie polubiliśmy. Krasińskiego jako pisarza cenię, zdaję sobie również sprawę z wysokiego poziomu tego dzieła, ale "Agaj-Han" to po prostu nie jest pozycja, do której kiedykolwiek zapałam romantyczną miłością.

InaBenita | 2016-07-20
Przeczytana: 2010 rok

Krasiński, jakiego najbardziej lubię. Niewymuszony, naturalny (czasami aż za bardzo).
"Agaj-Han" to romantyczna powieść o losach ambitnej karierowiczki - Maryny Mniszchówny, która dąży do celu po trupach. Dosłownie. Ów trup ściele się gęsto na stronicach utworu. Cóż, to nic innego, jak romantyczna frenezja.
Przeczytałam te książkę na egzamin z literatury romantycznej na drugim roku studiów. Pamiętam, że byłam pod wielkim wrażeniem. Pochłonęłam bardzo szybko. Wartka, choć nielinearna akcja sprawiła, że cały czas miałam wrażenie "szybkości". Dziś, po kilku latach od przeczytania "Agaj-Hana" dominuje we mnie wspomnienie bezustannego biegania po zamkowych korytarzach, komnatach i schodach.

KarolKa | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Książka przeczytana - co prawda - z powodu polonistycznych powinności, ale nie był to czas stracony. Nie jest to lektura łatwa, lekka i przyjemna. Powieść wyrasta z pnia gotycyzmu, uobeceniona w dziele jest zatem romantyczna frenezja. Może warto przeczytać ten utwór choćby ze względu na to? Myślę, że jest to interesujący obraz motywu okropności. Sama historia jest dość zawiła, wymaga od czytelnika cierpliwości oraz znajomości historii. Ale i bez tego traktować ją można jako interesującą opowieść o miłości. Maryna, to postać, w której płynie polska szlachecka krew, konsekwentnie odrzuca zaloty orientalnego bohatera z południowej Azji. Agaj-Han - bohater z innej kultury, z jednej strony sentymentalny romantyk, z drugiej wytrawny i szalony wojownik. Kiedy okazuje się, że Maryna nim ostatecznie pogardza, ten popada w obłęd.

"Agaj-Han", mimo kipiącej zewsząd frenezji i obryzgiwaniem krwią czytelnika, nie należy do łatwych lektur. Wymaga skupienia i poświęcenia czasu, co niestety pogwałciłam, bo poema czytane na gwałt na obronę. Mroki niejasności rozwieje obszerne wprowadzenie napisane przez Zbigniewa Suszczyńskiego. Niemniej utwór zacny, a i zdaje się zapomniany obok wyniesionej na literackie ołtarze "Nie-boskiej..." czy "Irydiona".

annie warhol | 2015-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2015

mad love

Mateusz Turski | 2014-01-04

Na Krasińskiego nawet do przeczytania.

Pio | 2015-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam