Juliusz Słowacki pyta o godzinę

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-01334-8

Tom szkiców o ostatnich latach życia i ostatnich dziełach Juliusza Słowackiego, poświęcony głównie okresowi mistycznemu w życiu poety oraz jego tekstom genezyjskim.

endeiks | 2017-02-18

Książka niemal detektywistyczna. Rymkiewicz z pasją rasowego detektywa dogłębnie wnika w losy wielkiego wieszcza polskiego. Ale co różni to dochodzenie od każdego innego? To obiekt zainteresowań autora. Suche fakty interesują go o tyle, o ile powiedzą mu coś o Duchu. Duchu wieszcza jak i epoki i jest to Duch z wielkiej litery. To nie jest bezcelowe błąkanie się po meandrach wydarzeń i analiz, prawdziwą intencją autora, jak sądzę, jest zachęcić nas- współczesnych do dialogu z nimi- już nieżyjącymi, bo jak sam twierdzi, w momencie przerwania tego dialogu, naród rozumiany jako wspólnota właśnie duchowa, zatraci swą ciągłość i rację bytu.

Czy w 2014 roku, po sporach o Rymkiewicza (czyli po sporach o wolność słowa w Polsce, ale pal to sześć), ktoś jeszcze sięgnie po tak "trudną" pozycję? ( A przecież kiedyś była bardziej popularna, niż naukowa, bo w niej nawet UFO i zielone ludziki - te prawdziwe, jeszcze nie hybrydowe - występują! ) Ale pal to sześć! - jak mówię, bo to książka o Słowackim i jego życiowych perypetiach, o szaleństwie nawet... Ale przede wszystkim książka mówi o tym, że kim by nie był Słowacki, to przede wszystkim był poetą! Ale kto dziś czyta i szanuje poetów, bo są poetami? Nawet edytor odrzuca mi to słowo i podrzuca zamiennik "portalami"...

Antosia | 2010-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2010

Powiem jedno, i niech to będzie największym komplementem: jeśli kiedykolwiek będę na tyle mądra, żeby napisać książkę o literaturze, to chciałabym napisać właśnie taką.

Elevander | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Interesujący zbiór szkiców o życiu i twórczości Słowackiego w latach 40. XIX wieku. Autor zamieścił tu sporo interesujących uwag i porównań dotyczących mistycyzmu Słowackiego, koncepcji genezyjskiej etc. Miejscami jest poważnie, miejscami jest bardzo zabawnie (piękna anegdota o towianistycznym umiłowaniu metempsychozy!). Z całości tego tomu przebija fascynacja Rymkiewicza polskim romantyzmem i świadomość potrzeby "dyskusji z Wielkimi Duchami" dla utrzymania ciągłości naszej kultury.

słowacki | 2016-10-20
Flora | 2016-04-22