Słodka, leniwa Georgia

Tłumaczenie: Małgorzata Dobrowolska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Swan
Słodka, leniwa, Georgia

Akcja powieści rozgrywa się w latach siedemdziesiątych XX wieku na głębokim amerykańskim Południu, hipnotyzującym swoim leniwym czarem, ciężkim od zapachu magnolii. Swan mała mieścina, drzemiąca w upale pośród lasów, skrywa niejedną mroczną tajemnicę. Młody J.J. Mason, potomek jednej z najwybitniejszych i najzamożniejszych rodzin miasteczka wiedzie żywot koczownika, polując i łowiąc ryby. Jego siostra Ginger w dniu swojego wesela zamyka się w swoim pokoju i odmawia zejścia na dół... Matka pary bohaterów, targnęła się przed blisko dwudziestu laty na swoje życie, pozostawiając wciąż niezabliźnioną ranę w sercu swoich dzieci i mur milczenia, którym mieszkańcy Swan otoczyli niesławny incydent. Autorka po mistrzowsku snuje wielowątkową, barwną opowieść, pełną meandrów i nieoczekiwanych zwrotów akcji, ukazującą zmagania dwojga młodych ludzi z ciążącą nad ich życiem przeszłością, którą upiorne, niewytłumaczalne zdarzenie wydobywa po latach na światło dzienne. Frances Mayes, podobnie jak Richard Russo w powieści Koniec Empire Falls, czerpie bogactwo i dynamikę z inteligentnej obserwacji małomiasteczkowych stosunków i gry wzajemnych zależności pomiędzy wpływowymi rodzinami i mniej uprzywilejowanymi mieszkańcami na przestrzeni kilku pokoleń... precyzyjnie skonstruowana... Słodka, leniwa Georgia was zauroczy. USA TodayAtutem powieści są niedające spokoju, zmuszające do przewracania kolejnych stron pytania.

keys | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Po przeczytaniu dwóch kryminałów pod rząd zapragnęłam trochę ciszy i spokoju. Z zapałem zabrałam się za książkę F. Mayes i doznałam szoku już na samym początku bo tu wątek poniekąd z horroru :)
Ale to było złudne wrażenie. Akcja dalej potoczyła się tak jak w tytule czyli strasznie słodko i leniwie.
Bardzo spodobał mi się język utworu, piękny, poetycki, aż miałoby się ochotę tam przebywać.
Georgia warta przeczytania ale tylko dla wytrwałych. Powolność akcji, długie opisy mogą odstraszyć niejedna osobę.

LilianWhite | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Do "Słodkiej Leniwej Georgii" robiłam kilka podejść. Nie czytałam innych książek Frances Mayes, choć nie sposób było o nich nie usłyszeć. Dzięki temu nie miałam zbyt wygórowanych oczekiwań. W innym przypadku mogłabym się rozczarować.

"Słodka Leniwa Gorgia" jest kolejną książką, która trafiła w moje ręce i mimo braku porywającej akcji urzekła mnie. Zawsze powtarzam, że tego typu literatura nie trafi do miłośników sensacji i dreszczyku emocji. Trafia natomiast do romantyków, zakochanych w sielskich popołudniach przepełninych zapachem babeczek z morelami.
Co powiecie na ciepły wieczór spędzony na tarasie. Siedzicie w bujanym fotelu nasłuchując cykad. Ciepłe powietrze przesuwa się leniwie...
Zrobiło Wam się cieplej na sercu? Jeśli tak, to polecam Wam książkę Frances Mayes.

Co znajdziecie w "Słodkiej Leniwej Georgii"?
Ogromną więź dwójki rodzeństwa...
Bolesne tragedie...
Rodzinne tajemnice...
Sporo romantyzmu...
Uroczego Wołocha...
Trupa i zbrodnię sprzed lat...

Życzę sielskiej...

Majka | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Dość rozczarowująca po przeczytaniu książek o Toskanii i wcale nie z powodu zbyt wolnej akcji, czy braku porywającej fabuły. Wręcz przeciwnie. Jak dla mnie za mało atmosfery, nasrtojów, zapachów i krajobrazów. Niby poetycko, ale wyłącznie w warstwie słownej. Pozostałe zmysły pozostają uśpione i na końcu to niemiłe uczucie, że nie wiem co tak naprawdę autor chciał mi powiedzieć.

katarzynka | 2012-01-30

Ciekawa, pięknie, prawie poetycko napisana.

Monachijka | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Slodka, leniwa Georgia, to lektura nie warta zachodu czytania.
Dla mnie jest jak Harlequin, bo pisana tym samym jezykiem, niewyszukanym, prostym i .... po prostu harlequnowskim.....brrrrr!

agajka | 2011-01-13

Nie warto.

| 2011-01-13

Zachęcona książkami o Toskanii z chęcią sięgnęłam po tę powieść, ale trochę sie rozczarowałam, choć klimat Georgii fajnie przybliżony i w sumie warto przeczytać.

Iza | 2016-11-16
Syl_wina | 2016-10-23