Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Jeszcze raz Prowansja

Tłumaczenie: Zofia Zinserling
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Encore Provence
AMisz

Autor Roku w Prowansji, Hotelu Pastis, Pogoni za Cezanne'em, Psiego żywotu i Zawsze Prowansja, po z góry skazanej na niepowodzenie, wynikającej z naiwności próbie zapuszczenia korzeni w innych rejonach świata, wraca do ukochanej Prowansji. W swojej najnowszej książce dzieli się z czytelnikami radością z tego powrotu; z właściwym sobie poczuciem humoru opisuje miejsca, zdarzenia i ludzi...

W swojej najnowszej książce dzieli się z czytelnikami radością z tego powrotu; z właściwym sobie poczuciem humoru opisuje miejsca, zdarzenia i ludzi tworzących barwny, pozornie może nieco zwariowany, w gruncie rzeczy jednak stabilny i uporządkowany świat, w którym tak dobrze się czuje.
Ta pogodna, napisana ze smakiem powieść, daje czytelnikowi nie tylko satysfakcję z obcowania z utworem literackim na bardzo wysokim poziomie, lecz równie niedwuznacznie sugeruje, że świat wcale nie jest taki zły, a nawet - przynajmniej gdzieniegdzie i od czasu do czasu - bywa wręcz sympatyczny.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2000

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Jeszcze_raz_Prowansja-p-1513-.html

allison | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Peter Mayle ustawił swoimi prowansalskimi wspomnieniami wysoko poprzeczkę. Moim zdaniem, nikt go jak dotąd nie prześcignął i tylko nielicznym udało mu się dorównać.
Nasz rynek wydawniczy jest zalewany książkami o południu Europy, jednak nie zawsze ilość idzie w parze z jakością.

W opowieściach z tego zbioru znaleźć można inteligentne poczucie humoru, jakim autor zabłysnął w "Roku w Prowansji".
Tu pisarz jawi się jako już zadomowiony na południu Francji wielbiciel dobrej kuchni i innych niepowtarzalnych uroków wiejskiego życia. Broni swojej nowej małej ojczyzny z ostrym pazurem (np. gdy polemizuje z krytycznymi głosami autorów artykułów).

Dużo miejsca Meyle poświęca anegdotom związanym z prowansalską prowincją, przywołuje konkretne, zabawne sytuacje, dzieli się swoimi doświadczeniami z biurokracją, gościnnością, ale i nachalnością sąsiadów, ich wadami i zaletami.

Czyta się tę książkę z wielką przyjemnością i z zaciekawieniem.

Bożena | 2017-09-25
Przeczytana: 17 września 2017

Zapomniałam już, jak świetnie czyta się Petera Mayle'a. Celne obserwacje dotyczące Francji i Francuzów podane w lekkiej, dowcipnej formie. Muszę przypomnieć sobie inne "prowansalskie" książki. Słońce nas nie rozpieszcza w tym roku, więc trzeba inaczej poprawiać sobie nastrój.

freesoul1705 | 2012-05-28
Przeczytana: 27 maja 2012

O Peterze Mayle mam dobre zdanie i jego książki (a w szczególności te pisane na zasadzie quasi-pamiętników) bardzo sobie cenię. "Jeszcze raz Prowansja" jest kolejnym przyjemnym, zabawnym i bogatym w niezwykłe anegdoty zbiorem opowieści przesiąkniętych słońcem, zapachem lawendy oraz smakiem dobrej kuchni. I chociaż mam świadomość, iż prezentowane historie są bardzo subiektywne, to nie przeszkadza mi to w wierze, że właśnie taka jest ta kraina południowej Francji - radosna, ciepła oraz podchodząca do życia z dystansem. Fani autora oraz tego typu literatury podróżniczej na pewno książkę docenią, ponieważ jeszcze raz pozwala przenieść się do zupełnie innego świata :)

Majka | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Niezastąpiona literatura z cyklu lekkich, łatwych i przyjemnych, ale równocześnie niebanalnych i nietandetnych. Z reguły w środku zimy mam chęć na coś, co w ten sposób przypomina mi o lecie, beztrosce i słodkim lenistwie. To jest właśnie to.

PannaKlara | 2017-08-06

Piękne i klimatyczne, dla wszystkich, ktorzy kochają Prowansję i dla tych, którzy chociażby tylko czytając chcieliby poczuć jej klimat. Polecam!

vitis | 2013-04-02
Przeczytana: 01 lutego 2013

przyjemna, choć inne książki tego autora były dla mnie bardziej posiągające

kudybcia | 2012-12-28

przyjemnie