Głogowy gaj

Whitethorn woods
978-83-7469-517-6
legenda, problem, ksiądz
gasta18

Małe miasteczko Rossmore w Irlandii. Niegdyś senne, teraz rozwija się i rozkwita. Ma powstać nowa obwodnica przebiegająca przez las, w którym bije źródło zwane Studnią Świętej Anny, przez niektórych traktowane jak krynica cudów, według innych - ostoja zabobonu. Życzliwy parafianom ksiądz Brian Flynn sam czuje się zagubiony między wojującymi frakcjami. Za czy przeciw? Do Studni Świętej Anny przychodzą wszyscy, którym doskwiera brak czegokolwiek w życiu, a zwłaszcza męża, żony, dzieci... Czy nowa droga przetnie i zdławi ich marzenia? Święta Anna nic na to nie poradzi. Ale ludzie, jeśli zechcą, mogą...

gwiazdka | 2015-01-20
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Zbiór opowiadań, który łączy fakt, że bohaterowie w jakiś sposób są powiązani z małym miasteczkiem w Irlandii, gdzie znajduje się wyjątkowe miejsce poświęcone świętej Annie i gdzie mogą spełniać się życzenia i modlitwy. Początkowo każde opowiadanie wydaje się oderwane od reszty, potem jednak z poszczególnych szczegółów wyłania się obraz małego miasteczka z całym kalejdoskopem mieszkańców. Ciekawym zabiegiem, jakim posługuje się autorka, jest znane lektury między innymi Jodi Picoult opisanie wydarzenia z punktu widzenia dwu osób.

Książka nie jest porywająca, ale nie wieje z niej nudą, spokojna narracja, niektóre opowiadania są nawet dość ciekawe, inne mniej lub bardziej przekonujące więc lektura sprawia przyjemność. Książka dla miłośników powieści obyczajowej. Moim zdaniem Binchy bardziej sprawdza się w krótkich formach, niż rozwlekłych powieściach (poza Echem, która to powieść w moim odczuciu jest bardzo dobra)

viera800 | 2016-06-04

A mnie się podobała. Po prostu pozornie nie połączone ze sobą historie różnych ludzi. Przedstawione ich chwile smutku i szczęścia, zazdrości, miłości i chorób. Taki przekrój przez ludzkie życie wraz z towarzyszącymi mu zawirowaniami.
A wszystkie historie łączy małe miasteczko i figura Św. Anny.

Marta83 | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Jest to pierwsza ksiazka tej autorki po ktora siegnelam zachecona bardzo pozytywnymi opiniami a takze faktem ze mieszkam obecnie na Zielonej Wyspie. No coz, nie jestem fanka krotkich opowiadan a te przez ktore przebrnelam nie zrobily na mnie dobrego wrazenia. Nieco tendencyjne, malo wciagajace.. Ponadto draznily mnie niedociagniecia w wrecz bledy w tlumaczniu, np. cydr przetlumaczono jako "jablecznik"(!!!) a dzien wolny od od pracy to "swieto bankowe" choz z bankiem nie ma nic wspolnego.

Pozycja zupelnie nie dla mnie.

wonka | 2014-05-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Szybko się czyta. Seria krótkich opowiadań - każde zdarzenie widziane z perspektywy 2 osób. Jak dla mnie za krótkie te opowiadanka.. nie zdążę się wczytać w jedną opowieść i już koniec.

Katarzyna Pszczółka | 2010-09-02

Czytałam w oryginale i strasznie nie podoba mi się polski tytuł. Zupełnie niezachęcający. Książka natomiast świetna! Polecam!

Agnieszka | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Po przeczytaniu Drogi do Tary czuje zdecydowanie rozczarowanie Glogowym Gajem. To co podobalo mi sie w ksiazce, to opisywanie historii i zycia bohaterow z perspektywy dwoch osob. Jednak jest ich zbyt wielu - na koncu ksiazki pojawiali sie bohaterowie z pierwszych stron, o ktorych juz dawno zapomnialam ;)

Danuta Hamidou | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Bardzo fajna ksiazka....wiele ludzkich historii...i wiara w jedno "magiczne" miejsce.

Z chęcią mogę ją wymienić lub sprzedać

Kasia | 2016-11-07
Przeczytana: 04 grudnia 2016