Rok w podróży. Dzienniki pasjonatki

A Year in the World: Journeys of A Passionate Traveller
978-83-7648-213-2
Podróż, Turcja
Pistacia

Autorka popularnych bestsellerów Pod słońcem Toskanii i Bella Toskania znowu wyrusza w świat razem z mężem. Podczas każdej z dwunastu podróży zastanawia się, jak miejsce zamieszkania wpływa na mentalność i charakter ludzi, i wszędzie - niemal obsesyjnie - zadaje sobie pytanie: „Czy mogłabym tu zamieszkać? Relacje z odwiedzanych miejsc przeplatają się u Mayes z wrażeniami z lektur, bowiem zawsze towarzyszy jej „biblioteka na kółkach”. Wszystkie opisywane miejsca, domy, hotele, nawet jacht, którym płynęła wzdłuż wybrzeża Turcji, można z łatwością obejrzeć w Internecie po wpisaniu odpowiedniego hasła do wyszukiwarki.

Jusia | 2011-07-09
Przeczytana: 05 lipca 2011

Czytałam książkę wędrując z autorką i jej mężem po wielu pięknych miejscach, jednak nie spieszyłam się z czytaniem, może dlatego że w pełni "złapałam" klimat podroży i poczułam się właśnie jak na wakacjach, gdzie czas płynie inaczej. Musze przyznać że wciągnęłam się w tę przygodę, rozbudziła ona moją ciekawość o świecie.

Podstawą tej książki jest zapach i smak charakterystyczny dla każdego kraju. Powieść jest przepełniona jedzeniem, nie sposób zapamiętać wszystkich potraw (radzę czytać z pełnym żołądkiem:))

Autorka - Frances i jej mąż Edward posiadają to wielkie szczęście iż prawie w każdym kraju który odwiedzają, spotykają znajomych którzy są ich przewodnikami w poznawaniu i odkrywaniu miejsc, dzięki temu i my czytając mamy obraz nie podręcznikowy i nie prosto z przewodnika, który z góry narzuca nam to co powinniśmy zobaczyć, tylko możemy poczuć, że ktoś prowadzi nas ścieżkami dla wybranych.

Duże uznanie dla małżeństwa za to, że w każdej z ich podróży towarzyszy im "biblioteka...

Magda | 2011-08-29
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najsłabszych książek jakie czytałam. Nudna, o niczym. Pisanie dla pisania. Jak dla mnie nie niesie ze sobą większych wartości.

Magdalena | 2012-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Wrrr, okropna książka. Odradzam jej czytanie.
"Podchodziłam" do niej kilka razy i ciągle, po przeczytaniu kilku zdań rezygnowałam, bo już dłużej nie mogłam się męczyć.
Uwielbiam książki podróżnicze, ale ta napisana jest w sposób bardzo toporny, strasznie się wynudziłam.
Mogłam ją podzielić na 2 części :
1. opisy miejsc, historia i jedzenie, były rewelacyjne, przy czym miałam wrażenie, że autorka siedzi za wielkim biurkiem zawalonym przewodnikami i spisuje co ciekawsze fragmenty do swojej książki. Czasem też te opisy były długie, monotonne i nieciekawe.
Fragmenty wierszy, które ciągnęły się stronami były wręcz żenujące.
2. dialogi, prywatne wrażenia były po prostu denne. Autorka wypowiadała się jak infantylna dziewczynka, która przeżywa fakt, że dom wewnątrz jest nieładnie urządzony ( i poświęcając temu stronę ).
Ach, no i jeszcze zakupy, nie zapominajmy o nich, bo przecież były bardzo duże i niesamowicie wyszczególnione. Koszmarna książka.

Basieq | 2012-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Sprzeczność. To wyraz, który według mnie charakteryzuje tą książkę, jak również całe pisarstwo F. Mayers. Dlaczego? Uwielbiam sposób w jaki opisuje zwykłe, codzienne rzeczy, czynności. To wszystko czyta się z taką lekkością, lecz z drugiej strony pewne stwierdzenia i uwagi po prostu mnie wkurzają, może dlatego, że autorka jako Amerykanka nie umie sobie radzić w podróży jak Polacy, którzy potrafią podróżować za małe pieniądze, niekoniecznie płacić za posiłek 20 euro (według autorki bardzo tani posiłek)lub za noc, za 2 osoby - 200 euro. Ciekawe jakby wyglądała podróż Mayers gdyby miała tylko 800 zł, samochód i namiot do dyspozycji. Gdzie by pojechała, na ile i co by zwiedziła???

Jednakże opisywanie kuchni danego regionu, tylu smaków i liczność opisów wzbudziła we mnie (znowu) chęć do pichcenia. Widocznie uległam kulinarnym wpływom książki.

Hatifnat | 2012-02-01

/Bardzo mało smaku, za dużo aromatu/. Sztuka dla sztuki - pisanie dla pieniędzy.

sonne16 | 2015-10-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Przyjemna książka dla miłośników krajów basenu morza Śródziemnego.

Ronja | 2012-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Zamysł książki jest bardzo podobny jak w "pod słońcem Toskanii". To, że w obu nic się nie dzieje napawa spokojem, chęcią podróżowania i oderwania się od szarej rzeczywistości, ale mnie w pewnym momencie zaczyna nudzić.

Pretender | 2014-09-16
Przeczytana: 16 września 2014

Rewelacyjna książka dla ludzi, których gna w świat. Tchnie z niej taka harmonia i spokój (może poza jednym małym fragmentem).

Anna-mojeksiążki | 2011-07-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: lipiec 2011

Aarionne | 2011-10-07
Przeczytana: 2009 rok

Niestety książka bardzo nużąca, za dużo jest w niej opisów historii odwiedzanych miejsc, za mało smaków, zapachów, codziennego życia...