W krainie oliwek

2010-10-19
Agnieszka Andrzejewska
włochy

Liguria oczami Angielki

Chociaż nie czytałam pierwszej części, to nie odczuwałam dyskomfortu. Wręcz przeciwnie, można tą książkę potraktować jak samodzielną. W książce nie ma dialogów jako takich, wszytko jest pisane na zasadzie relacji. Zdaję sobie sprawę, że może to niektóre osoby zniechęcić, sama na początku podchodziłam sceptycznie, ale warto się przełamać. Myślę nawet, iż właśnie taki styl współtworzy klimat. Jeżeli ktoś chce się czegoś dowiedzieć o mieszkańcach gór Ligurii i ich zwyczajach to zapraszam do lektury. Ja po przeczytaniu tej książki na pewno sięgnę po pierwszy i trzeci tom:)

Autorka w zabawny sposób opisuje swoje przygody w Ligurii. Mimo że mieszka tam już (z przerwami) od dziesięciu lat, zwyczaje i mentalność rdzennych mieszkańców nie przestają jej zadziwiać. Opisywane realia nie są co prawda zbyt aktualne (koniec lat 90., początki XXI wieku),ale książkę czyta się świetnie.

Dla kogoś, kto interesuje się Włochami lub po prostu uwielbia podróże, ta książka jest czymś idealnym. Klimat tego państwa czuje się tak, jakby się tam było! Dla mnie to ogromny plus zarówno dla autorki, jak i dla książki.

Co zauważyłam ciekawego (choć to może cecha jedynie tego wydania lub tłumaczenia) to to, że wizualnie nie zostają nakreślone żadne dialogi. Pojawiają się one jedynie w formie opowieści (?) snutej przez główną bohaterkę. Zabieg bardzo ciekawy, aczkolwiek może spotkać swoich przeciwników. :)

"W krainie oliwek" to ciepła, przyjemna opowieść, przy której czas płynie powoli, nastrojowo i... włosko! :)

Zabawna, relaksująca historia, wprawiająca w dobry nastrój. Opowieść autorki o perypetiach związanych m.in. z wytropieniem źródła dźwięku chrupania dobiegającego ze stropu jej włoskiego domu, ze wspólnym zamieszkaniem z ukochanym, z gubieniem się wśród obyczajów i zachowań spontanicznych, żywiołowych Włochów.

Książka z półki bibliotecznej, nawet nie wiedziałam, że jest to kontynuacja jakiejś wcześniejszej historii. Początkowo sceptycznie do niej podeszłam, szczególnie, że pisana jest jako monolog głównej bohaterki, a zarazem autorki książki. Jednak wciągnęła mnie niesamowicie. Jestem fanką Włoch i ta książka rewelacyjnie opisuje życie na jej prowincji. W treść wplatane są włoskie słówka, opisy codziennego życia, sposoby uprawy winorośli, oliwek, ich zbiory, przepisy na przetwory, a wszystko okraszone dawką humoru i niesamowitą lekkością. Bardzo ucieszyły mnie informacje, których nie otrzymamy nigdzie indziej. Gorąco polecam!!

Powinnam zacząć przygodę z Autorką od I tomu, ale przewrotność losu sprawiła, że w ręce wpadł mi II tom. Obawiałam się czy nadążę za fabułą, nie znając pierwszej części, ale już krótkie wprowadzenie mnie uspokoiło.

Książka jest autonomiczną częścią. Tylko delikatnie nawiązuje do tego, co JUŻ było. Nadal poznajemy perypetie cudzoziemki na ziemi włoskiej. Nie jest już tak obca, można się z nią nawet przyjaźnić. Ann też jest łatwiej - poznała już zwyczaje i obyczaje Włochów, wie czego się spodziewać, jak uprzedzać fakty.

Jednak ... zakochała się we Włochu. To jest już sytuacja abstrakcyjna. Dziwne zaręczyny, umizgi rodziny ukochanego itd. Inny status społeczny.
W tle przewija się problem dachu, który ma zawalić się na głowę. Okazuje się nawet, że Autorka przeżywa to wszystko, pisząc I część!

Czyta się dość szybko. Pięknie opisane życie codzienne Włochów, ich kultura. Czytałam z wielką ciekawością. Miła lektura.

Po przeczytaniu tej książki znów zobaczyłam Ligurię piękny region położony w północnych Włoszech. Poczułam smak oliwek i lokalnych dań, przypomniałam sobie, jak wyglądają małe liguryjskie wioski. Książkę przeczytałam jednym tchem. Wzruszająca, pełna smaków, napisana w lekkim, przystępnym stylu.

Bardzo ciepła opowieść o włoskim, a w zasadzie liguryjskim, zyciu młodej angielki. To juz druga książka Anne Hawes o jej przebijaniu się przez skomplikowane włoskie zwyczaje i mentalność. Już mniej rzeczy i zachowań ją dziwi i zaskakuje. Już sąsiedzi bardziej ją akceptują. Ale różnice w podejściu do zycia pomiędzy chłodną angielską naturą a żywiołową włoską wciąż są powodem wielu zabawnych sytuacji. "W krainie oliwek" to przeurocza książka napawająca radością i optymizmem i zmuszająca nczytelnika do ciągłych napadów śmiechu :)

nie przeczytana, jednak nie ciągną mnie książki o Włoszech

nie przeczytana, jednak nie ciągną mnie książki o Włoszech

Historia Angielki mieszkającej we Włoszech na wsi. W tekście powplatane są włoskie słówka co jeszcze bardziej wprowadza czytelnika we włoski klimat.

• Italia
  • Włoskie klimaty
  • 2011
  • Podróżnicze

Dodaj cytat z książki W krainie oliwek