Galeony Wojny. Tom 2

Cykl: Galeony Wojny (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-60505-88-5

Dalszy ciąg powieści marynistycznej z pogranicza historii i fantastyki. Mija rok od rozpoczęcia polsko-szwedzkiej wojny o ujście Wisły. Arendt Dickmann, powracający ze zwycięskiej wyprawy kapitan w służbie króla Zygmunta III Wazy, znów zmierzyć się musi z diabelską legendą Lewiatana – tajemniczego kapra napadającego na gdańskie statki. Osądzony, pozbawiony dowództwa, czci i honoru Dickmann...

Dalszy ciąg powieści marynistycznej z pogranicza historii i fantastyki.

Osądzony, pozbawiony dowództwa, czci i honoru Dickmann przejdzie przez piekło własnej niewiary, aby wraz z polskim szlachcicem, Markiem Jakimowskim stanąć na długość szpady od morskiej bestii. Zdesperowany uczyni wszystko, by zerwać z oblicza Lewiatana maskę tajemnicy i na zawsze posłać go na dno morza.

A potem – już jako królewski admirał – poprowadzić polskie galeony wojenne do ostatecznego boju ze Szwedami pod Oliwą, wstrząsając sumieniem dumnego Gdańska.

Gromomir | 2014-03-01

Bez wątpienia razem z drugim tomem jest to moja ulubiona książka pana Jacka. Ogrom wiedzy jaką, niejako mimochodem nam przekazuje, jest niesamowity, ale i tak blednie w porównaniu z klimatem i fabułą. Dodatkowo świetnie pokazuje, na żywym, historycznym przykładzie, że sztampowe rzeczy znane z marnych filmów, czasem też zdarzają się w prawdziwym życiu.

Krzysztof | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Drugi tom sprawia jeszcze wrażenie niż pierwszy, no może pomijając początek i walkę z lewiatanami. Dalej jest tylko lepiej. Morskie zmagania są świetnie przedstawione i dają mnóstwo satysfakcji, a akcja nie zatrzymuje się już do samego końca. Komuda odwalił kawał dobrej roboty i traktując Galeony Wojny jako całość, dostajemy chyba jego najlepszą powieść.

malynosorozec | 2013-07-24
Przeczytana: maj 2013

„Gotujcie się na śmierć, mości panowie. Na zwycięstwo i wiekuistą chwałę.”

Druga część zachwyca tak samo jak pierwsza.

Po pokonaniu Spieringa i brawurowym przebiciu się przez szwedzkie okręty, Arendt Dickmann wraca w chwale do Gdańska. Radość jednak nie trwa długo, gdyż okazuje się, że lewiatan atakuje ponownie. Jedynie Jakimowski nie wierzy, że ma do czynienia z morską bestią, a z ludźmi z krwi i kości. Podczas gdy Dickmann traci dowodzenie na okręcie, pan Marek jest coraz bliżej rozwikłania zagadki…

Druga część napisana z jeszcze większym rozmachem. Morskie bitwy zapierają dech
w piersiach. Fantastyczne opisy, sprawiające, że czujemy się jakbyśmy byli w samym środku wydarzeń. Krew ponownie splami pokłady, trup ściele się gęsto.
Atutem książki jest fakt, że większość akcji dzieje się na morzu. Tym razem na pierwszy plan wyłania się pan Jakimowski, ze swoją skrywaną przeszłością i wewnętrznymi demonami, które nie dają mu spokojnie spać. Doskonale rozwinięta postać.

Docenić...

Vaherem | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Po przeczytaniu dwóch tomów galeonów wojny mogę ze spokojem stwierdzić, że to najlepsza rzecz od Komudy jaką trzymałem w swoich łapkach.
A oto plusy i minusy

Na plus:
+ przybliżeniem nam raczej mało znanej postaci Dickmanna jak i bitwy pod oliwą
+ reaserch. Wiedza żeglarska aż się wylewa z tych książek. Pełen szacun. Większości zwrotów, choć wytłumaczonych na początku I tomu, nie byłem wstanie zapamiętać więc czytajać of tych wszystkich folkrosztelach grotoszczelach myślałem sobie po prostu "cóż, na pewno wyglądało to ładnie i niezwykle majestatycznie"
+ Posłowie. Świetnie napisane. Komuda powinien się zastanowić nad pisaniem książek historycznych-popularnonaukowych. Według mnie świetnie by sobie z tym poradził.

A teraz na minus:
- Super szlachcic. Typowy dla Komudy zabijaka, lubiący się z kozakami, nieczuły na rany dosłownie wyrąbuje sobie drogę przez szeregi nieprzyjaciół...ziew.
- Dlaczego dwa tomy? Czyżby Fabryka Słów chciała sobie dorobić? Spokojnie zmieściło by się to w...

Maynard | 2013-03-19
Przeczytana: 19 marca 2013

Dobra, choć ustępująca pola tomowi pierwszemu, gdzie przygoda goniła przygodę a powiew świeżości w nurcie gatunku przypominał tęgi szkwał. Tutaj mamy powtórkę, o ile nie kalkę kilku klasyków (zakończenie wątku lewiatana to wypisz wymaluj fabuła filmu "Braterstwo wilków") oraz przewidywalny finał (szwarccharakter obstawiłem w pierwszej kolejce i nie pomyliłem się) poprzedzony spektakularną Bitwą o Oliwę. Ale, nie czepiam się zbytnio - całość to porządny thriller z zapachem krwi, hukiem armat, krzykami atakujących i fikającą hołubce mateczką historią na pierwszym planie. Brawa za odkurzenie gatunku i postaci Arendta Dickmanna.

Ksiądz | 2014-02-28

Pierwsza część zdecydowanie lepsza... bardziej trzymała mnie w napięciu, chociaż w tej części mamy rozwiązanie zagadki...

Czytnik | 2013-11-12
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Przepiękna polska marynistyka. Porywająca akcja, przepiekne bitwy i tajemny diabeł, a to wszystko w piórze mistrza. Jeżeli choć trochę lubisz ksiązki na temat morza a jednocześnie rajcuje Cię tajemnica oraz krew to musisz przeczytać tą pozycję. Opis bitwy pod Oliwa to majstersztyk, a tom 2 porywa jeszcze bardziej niż 1

Fidel-F2 | 2016-02-19

Przeczytałem z zainteresowaniem i owszem podobało się ale umiarkowanie. Zastanawiając się potem dlaczego właściwie nie potrafię powiedzieć bo książce nie ma czego za bardzo zarzucać. Może naczytałem się wcześniej zachwytów i spodziewałem się nie wiadomo czego. W sumie to chyba najbardziej prawdopodobny powód bo często tak mam z książkami, filmami. Na plus na pewno pracuje świetne przygotowanie historyczne. Fakty faktami ale bardzo miło czytało się o społeczności gdańskiej, wielokulturowości i wielonarodowości ówczesnej Polski, maszoperiach czy Łebskich piratach. Osobiście bardzo spodobało mi się przedstawienie wątku Murraya, niedawno czytałem 'Galeon kapitana Mory" Rychlewskiego i tak odmienne zdanie obu autorów na temat tej postaci przyniosło ciekawe doświadczenie.
Do kilku rzeczy jednak się przyczepię.
Zirytowały mnie delikatnie wyliczanki mające chyba oddawać klimat czasów. Bo jak Jacek podaje kto jest na targu, to zajmuje to prawie stronę a za chwilę mamy informację co na tym...

Krzysiek | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Jest krwawo i dynamicznie.

Tom 2 "Galeonów Wojny" jest równie nasycony dynamiczną akcją co Tom 1. Więcej pojawia się prawdziwych wątków historycznych. Tempo wydarzeń nie zwalnia. Tym razem karty powieści zdominowane są przez krwawe sceny batalistyczne (tak, chodzi o Bitwę pod Oliwą - ale nie tylko).

Trzeba przyznać, że pod tym względem 2. tom "Galeonów Wojny" nie ustępuje amerykańskim filmom o wojnie w Wietnamie. Książkę oceniam niżej niż pierwszy tom, głównie ze względu na to, że wśród masy historycznych dodatków, słabo powiązanych z fabułą oraz natłoku scen batalistycznych, gdzieś ginie cała główna oś fabuły. Moim zdaniem - trochę ze szkodą dla powieści.

amfa76 | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Świetny opis Bitwy Oliwskiej. Ja nie mogłem oderwać oczu od książki.