Miecz i kwiaty. Tom 3

Cykl: Miecz i kwiaty (tom 3) | Seria: Asy Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
pablo

Gaston de Baideaux nie jest stworzony do spokojnej egzystencji. Nudę życia w górskiej wiosce szybko wynagradza sobie awanturą, w której ścierają się wszystkie, również te mistyczne, strony konfliktu w Palestynie. Dobrze, że może liczyć na starych kompanów. Na starych wrogów niestety też. Wpada w kłopoty, przy których bitwa pod Salib to małe piwo. Trzeci tom "Miecza i kwiatów" to godne...

Gaston de Baideaux nie jest stworzony do spokojnej egzystencji.

Trzeci tom "Miecza i kwiatów" to godne zakończenie opowieści o przemianie rycerza-młokosa w bohatera krucjaty. Krucjaty niekoniecznie skierowanej przeciw niewiernym.

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2010]

Yvaine | 2014-10-03
Na półkach: Kindle, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 października 2014

Dawno, dawno temu do uszu moich doszło, że "Miecz i Kwiaty" to jedna z najlepszych serii fantastycznych z naszego rodzimego podwórka. Sięgnęłam więc ze sporym zainteresowaniem po tom 1 i jednocześnie postanowiłam, że ocenię trzy tomy jako całość i niezależnie od odczuć w trakcie lektury, doczytam sagę do końca. Nie będę ukrywała, że był to pomysł przedni. Pierwszy tom mnie kapkę zmęczył, średnio zainteresował, co więcej wątpiłam w jakiekolwiek umiejętności literackie autora. Dziś, wraz z ze zwieńczeniem historii, powiem śmiało - warto po Miecz i Kwiaty sięgnąć, bo to pozycja niebanalna, nabierająca rozpędu z każdym rozdziałem. Pomysł kupił mnie dość szybko, rzecz się bowiem dzieje, w Outremer w okresie wypraw krzyżowych, jednak są one dla historii właściwiej zaledwie tłem. Główny bohater, Gaston de Baideaux irytujący z początku, pod wpływem zaistniałych wydarzeń przechodzi solidną przemianę, a w jego kompanii myślę, że każdy znajdzie swojego faworyta, bowiem mamy tam nieomalże...

Janusz Szewczyk | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Trzecia część cyklu powieściowego Marcina Mortki wydaje się początkowo powielać wady drugiego tomu. Dalej jest to napisane lekkim piórem połączenie przygodowego fantasy i historycznej opowieści z czasów krucjat, ale stopniowo zmienia się ono w typowe fantasy z czarami, demonami i potworami. Uznałem najpierw, że autor zapętlił się w historii Gastona de Baideaux i jego przyjaciół i chaotycznie miotał wokół głównego wątku, opisując pozbawione sensu nieprawdopodobieństwa fabularne (np. bohaterowie po wielomiesięcznej przerwie spotykają się przypadkiem w tym samym miejscu na pustyni i to nie tylko dwaj a kolejno wszyscy na siebie wpadają). Co gorsza, M. Mortka używał też w tym tomie typowych chwytów scenarzystów mizernej jakości seriali i straszliwe wydarzenia z końca drugiego tomu okazały najzwyklejszą, wkurzającą zmyłką i pretekstem dla wywołania amnezji u głównego bohatera, Gastona de Baideaux, bez której nie byłoby łatwo poskładać całość fabuły. Ubocznym efektem amnezji było to, że...

miharu | 2014-07-29
Przeczytana: 22 lipca 2014

Gdyby brać pod uwagę poszczególne tomy (szczególnie pierwszy), ocena byłaby niższa. Patrząc jednak na całość, należy podwyższyć ocenę co najmniej o dwie gwiazdki. Spójna fabuła, wszystkie wątki są rozwiązane i doprowadzone do końca. Nie zauważyłam jakichś błędów ani też szaleństw autora (poza typowym dla gatunku nieprawdopodobieństwami, które są normą przygodówkową).
Trylogia ładnie trzyma klimat awanturniczy osadzony w czasach krucjat, doprawiony sporą ilością nienachalnej fantastyki - demonów, magów i zjaw nie z tego świata, bardzo dobrze wpasowanych w całość. Myślę, iż ta epoka historyczna nie jest jeszcze tak oklepana w literaturze, by nie znaleźć przyjemności ze zgłębiania fabuły. Nawet dosyć mi się podoba kreacja głównego bohatera. Z początku ciapowaty gołowąs, nie umiejący nawet trzymać miecza, pod koniec wyrasta na doświadczonego wojownika, któego udziałem staje się niesamowita historia i tragiczne przeżycia. Może i ta transformacja jest zbyt szybka, ale trudno się o to...

Piotr | 2010-09-06
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

W sumie po przeczytaniu całości mam dużo lepsze odczucia niż po lekturze 2. tomu. Polecam !

macdej | 2014-01-11

Czytając pierwszy tom zastanawiałem się, czy autor wie, na czym polega pisanie powieści, przy drugim wątpliwości mnie opuściły, a po trzecim myślę nad założeniem jego fanklubu! Mortka powoli wprowadzał mnie w świat rycerzy, konfliktów religijnych i magii, by na koniec całkowicie zawładnąć moim czasem i myślami.

Czasem zastanawiałem się, która z opisywanych rycerzy jest szpitalnikiem, a która templariuszem, niekiedy zapominałem gdzie bohaterowie podróżują i po co, odnosiłem nieraz wrażenie, że Mortka pcha akcję na siłę, chcąc uwzględnić w książce jak najwięcej historycznych lokacji, postaci i wydarzeń. Ostatni tom usprawiedliwia autora, który chce jak najgłębiej wprowadzić czytelnika w ten świat, pomóc go zrozumieć i tym samym przygotować nas spektakularny koniec.

Pierwsza część opowiadała o gołowąsie, który mimo totalnego braku umiejętności posługiwania się mieczem (a dzięki niezidentyfikowanym podszeptom) w irytujący sposób wychodzi cało z każdej opresji i buduje sobie pozycję w...

Jarmo | 2011-11-03

Z napisaniem mojej opinii wstrzymałem się do dokończenia całej trylogii i teraz już wiem, że bardzo dobrze zrobiłem. W miarę czytania moja ocena tak naprawdę wzrastała.
Szczególnie chciałbym pochwalić sposób wykreowania przez autora głównych postaci. Bohaterowie mają zupełnie odmienne charaktery, jednakże nie wynika z tego to, że są czarni albo biali bo tak naprawdę w mojej opinii są oni w większości szarzy. Ci których odbieramy jako krystalicznych i idealnych po jakimś czasie pokazują, że w każdym mogą drzemać żądze i pragnienia dla których moglibyśmy zrobić wszystko nawet wbrew sobie.
Czyta się bardzo dobrze i szybko, dobrze prowadzona narracja, przeplatana często bardzo fajnym i subtelnym poczuciem humoru.
Jedynym minusem całej trylogii jest dla mnie za dużo wątków fantastycznych i magicznych. Widać, że Pan Marcin ma bardzo dobre predyspozycje do napisania dobrej powieści historycznej i tutaj według mnie za bardzo popłynął w fantastykę.
Tak naprawdę autor miał szansę...

Bacha85 | 2013-05-17
Przeczytana: maj 2013

Ostatni już tom tej Trylogii zmęczyłam z obowiązku. Podobnie, jak poprzednie części roi się od walk i potyczek, tu dodatkowo pojawiły się burdy w mieście. Sił nieczystych również jest więcej niż było i ich udział zrobił się dużo bardziej czytelny. Odniosłam jednak wrażenie, że część wydarzeń wrzucona została na siłę. Intrygi rozwiązane w drugim tomie zostały zastąpione świeżymi, które moim zdaniem nie do końca pasowały do wykreowanych wcześniej postaci. Skąd chociażby wzięła się nagła zdolność Asmodeusza do przejmowania władzy nad ludźmi? Do tej pory tylko ich popychał ku swojemu celowi, a tu może nad nimi panować? Taki brak konsekwencji nieco mnie zirytował.
Ponadto książkę czytało mi się nie za łatwo. Nawet nie chodzi o jakiś trudny język, czy bogactwo wydarzeń. Jednak po kilkudziesięciu stronach zazwyczaj miałam jej zwyczajnie dość.

Matt | 2015-03-13
Przeczytana: 03 marca 2015

I cóż można powiedzieć? Było miło. Podróż z Gastonem, Vittoriem, Anzelmem, Jakubem i wiernym Bernardem, oraz innymi bohaterami trylogii "Miecz i Kwiaty" była cudowna. Nie przypominam sobie, bym wcześniej napotkał książkę, w której każdy z bohaterów jest tak idealnie wykreowany, tak bogaty w życiorys. Książki poszukiwałem długi czas i nie żałuję ani chwili straconej na szukaniu.

Polecam serdecznie każdemu!

kserkses | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

I w ten oto piękny sposób skończona trylogia :)
Zakończona jest z sensem i bardzo gorąco polecam ;)
Jak autor napisze czwarty tom to już nie będę go lubił :)

Iskra | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Właśnie przed momentem skończyłam czytać "Miecz i Kwiaty".
Rozerwie mnie na kawałki, jak z siebie nie wyrzucę tego, co mi się we łbie burzy.
Książka pod wieloma względami jest kopią klimatu "Karaibskiej Krucjaty", choć właściwie powinnam napisać na odwrót, bo to "Miecz." powstał wcześniej.
W znacznej części opowieści udało się Mortce nawet uniknąć jego denerwującej maniery w prowadzeniu narracji, która w "Krucjacie" doprowadzała mnie do szewskiej pasji. A mianowicie sytuacji, których bohaterowie jadą GDZIEŚ, zrobić COŚ, o czym czytelnik nie ma pojęcia, bo oszczędzono mu mało ważnych scen, w których bohaterowie dowiadują się bardzo mało ważnych rzeczy, jak np. sposobu rozwiązania głównej intrygi. W wyniku czego Mortka zazwyczaj potem sadzi kwiatki w stylu deus ex machina i mieczy zza pleców. Jak zwykle podkopał sobie tym końcówkę. No ale trudno, zdołałam się przyzwyczaić to jego spartolonych końcówek =]
Ale nie tyle o narracji, co o bohaterach chciałam się wygadać, bo mnie szlag...