Zimistrz. Opowieść ze Świata Dysku

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 35)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,21 (2039 ocen i 59 opinii) Zobacz oceny
Wintersmith
Akwila, Fik Mik Figle

Tiffany zrobiła jeden niewłaściwy krok, popełniła jeden drobny błąd... A teraz duch zimy się w niej zakochał. Daje róże i góry lodowe, wyznaje uczucie lawinami i obsypuje płatkami śniegu. Trudno to znosić, kiedy ma się trzynaście lat, ale jest to również trochę no... miłe. „Łojzicku!” A tak, klan Nac Mac Feeglów jest na miejscu, by pomagać i się wtrącać. Ale jeśli Tiffany nie znajdzie rozwiązania, może już nigdy nie przyjdzie wiosna...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Magnis | 2016-08-01
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, humor
Przeczytana: 31 lipca 2016

Po drugiej słabszej pozycji cyklu tym razem trzecia część przygód Tiffany Obolałej skierowana bardziej do młodszego czytelnika jest lepsza i interesująca. Zaczyna się, kiedy główna bohaterka popełnia straszliwy błąd, kiedy zaczyna tańczyć i zaczyna się wszystko walić. Jako czarownica będzie musiała dać sobie radę z całą kabałą. Dochodzą do tego Mac Feegle, których nie mogło zabraknąć i chodzący ser. Spotykamy czarownice z poprzednich części, co jeszcze bardziej prowadzi, że wszystko zaczyna się gmatwać.

Fabuła powieści może zaciekawić już od samego początku. Mnie się podobało, że nie jak poprzednio po lekturze zostawiła pewien niedosyt to teraz otrzymuje dopracowaną historię z interesującymi postaciami. Czasami pełną mroku, ale zazwyczaj przezabawną i przyjemna opowieścią, od której nie można się oderwać. Przygody Tiffany są pełne niebezpieczeństw i ciekawe. Pojawienie Nac Mac Feegle wnosi jeszcze więcej do opowieści. Po prostu wypadali fantastycznie gdyż ich rozmowy potrafiłyby...

Sylwka | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Czytnik
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Czas na kolejne spotkanie z młodą czarownicą z Kredy. Tym razem jej niesforne nogi porwały się do tańca z samym Zimistrz-em.

"Tiffany zrobiła jeden niewłaściwy krok, popełniła jeden drobny błąd… A teraz duch zimy się w niej zakochał. Daje róże i góry lodowe, wyznaje uczucie lawinami i obsypuje płatkami śniegu. Trudno to znosić, kiedy ma się trzynaście lat, ale jest to również trochę no… miłe. „Łojzicku!” A tak, klan Nac Mac Feeglów jest na miejscu, by pomagać i się wtrącać. Ale jeśli Tiffany nie znajdzie rozwiązania, może już nigdy nie przyjdzie wiosna…"

Po raz kolejny dałam się porwać Pratchettowi do tańca, gdyż książka jest świetna pod każdym względem. Pełna humoru i gagów akcja nie pozwala absolutnie się nudzić, no i oczywiście przezabawne perypetie uroczej Tiffany i rozbrykanych Nac Mac Feegli to jest to, o czym mogę czytać zawsze z największą przyjemnością. Jeżeli jeszcze na dokładkę dołożymy zawsze opanowaną i pewną siebie Babcię Weatherwax oraz Nianię Ogg to możemy być...

Sanderka1985 | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Fantastyczna, jak zawsze zresztą, książka ze Świata Dysku w sam raz na zimowe wieczory, kiedy szybko robi się ciemno i "depresja" puka do drzwi. Polecam serdecznie wszystkim fanom Pratchetta, ale nie tylko.

Madame Executioner | 2017-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Przede wszystkim co to ma być za tytuł? Polscy tłumacze fail życia, słowotwórcy.. Książka trzecia z cyklu o Tiffany Obolałej rozkręca się wolno, znów mamy do czynienia z Mac Feeglami i ich dziwnym śląsko-podobnym językiem, czarownicami. Wciągająca, choć humoru mało, a biorąc pod uwagę, że dopiero gdzieś od połowy nawiązuje do Mistrza Zimy mogłaby być dłuższa. Zdecydowanie dla młodszych.

Adrian Jeżak | 2019-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Jak to bywa u Pratchetta, pełno wartkiej i nietypowej akcji. Jak dotąd nie przepadałem za serią o czarownicach. Były to jakieś "babskie" opowieści. Polecam do przeczytania każdemu mężczyźnie ze względu na ukazanie różnic w sposobie rozumienia i myślenia obu płci. Aby nie spoilerować polecam wszystkim. W końcu to Pratchett ;)
Adrian Jeżak

Betoniarka | 2014-03-18
Na półkach: Przeczytane, Mistrz T.P.

Kto zna Pratchetta ten wie, że seria o Tiffany jest chyba bardziej przeznaczona dla młodszych czytelników. Z tego też względu nie szaleję na jej punkcie. Z "Zimistrzem" jest trochę inaczej - po prostu przyjemnie się go czyta. Jest lekki i zabawny. Fabuła jest wciągająca. I choć brakuje mu trochę sarkazmu, cynizmu i absurdu większości powieści ze Świata Dysku - polecam. Choćby jako odpoczynek od Ankh-Morpork. ;)

Dominik Mikusek | 2019-05-14
Przeczytana: 11 maja 2019

Kolejna genialna książka Terry'ego Pratchetta, wprowadza czytelnika w realia Świata Dysku poprzez niezwykłe wydarzenia, którego świadkiem i uczestniczką staje się Tiffany Obolała. To ona narusza pewien porządek świata i to ona musi go przywrócić. Na szczęście ma do pomocy czarownice z Lancre oraz Nac Mac Feegle'ów.

Magia ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest Boffo, które trafia do ludzi mocniej niż błyski i huki, czy masa ozdób i amuletów. Bo prawdziwa czarownica nie korzysta z prawdziwej magii przy każdej okazji, tylko wtedy kiedy jest to konieczne, o czym dosyć mocno przekonała się jedna z koleżanek Tiffany. Bo sama Tiffany jest zdolną czarownicą już teraz, więc aż trudno sobie wyobrazić jak bardzo ZDOLNĄ czarownicą się stanie gdy będzie starsza.

Leelunia | 2013-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Czy taniec może okazać się fatalny w skutkach? O, tak, zwłaszcza, jeśli tańczy się czarnego morrisa z Zimistrzem - żywiołakiem i władcą zimy, a jest się młodocianą czarownicą. Ogólnie wiadomo, że zakochany chłopak sprawia pewne kłopoty, ale w tym przypadku są to kłopoty znacznie poważniejsze nawet od groźby rzucenia się z mostu w razie kategorycznej odmowy. Czy Kredzie grozi wieczna zima? A może jednak Tiffany uda się ja uratować, chociaż dopiero od niedawna nosi spiczasty kapelusz i nawet nie ubiera się na czarno?

Morgana | 2016-09-10
Przeczytana: wrzesień 2016

Nie mam zamiaru powtarzać swojego uwielbienia dla dzieł Pratchett'a, po co tak przynudzać. Kolejna dobra książka, którą można czytać i czytać. Tu śmiało napiszę: Polecam.

Aria | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Ogólnie rzez biorąc nie lubię za bardzo tego autora, ale to książka może jeszcze być.