Zimistrz. Opowieść ze Świata Dysku

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 35)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wintersmith
Akwila, Fik Mik Figle

Inne wydania

Tiffany zrobiła jeden niewłaściwy krok, popełniła jeden drobny błąd... A teraz duch zimy się w niej zakochał. Daje róże i góry lodowe, wyznaje uczucie lawinami i obsypuje płatkami śniegu. Trudno to znosić, kiedy ma się trzynaście lat, ale jest to również trochę no... miłe. „Łojzicku!” A tak, klan Nac Mac Feeglów jest na miejscu, by pomagać i się wtrącać. Ale jeśli Tiffany nie znajdzie rozwiązania, może już nigdy nie przyjdzie wiosna...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Magnis | 2016-08-01
Na półkach: Fantasy, humor, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2016

Po drugiej słabszej pozycji cyklu tym razem trzecia część przygód Tiffany Obolałej skierowana bardziej do młodszego czytelnika jest lepsza i interesująca. Zaczyna się, kiedy główna bohaterka popełnia straszliwy błąd, kiedy zaczyna tańczyć i zaczyna się wszystko walić. Jako czarownica będzie musiała dać sobie radę z całą kabałą. Dochodzą do tego Mac Feegle, których nie mogło zabraknąć i chodzący ser. Spotykamy czarownice z poprzednich części, co jeszcze bardziej prowadzi, że wszystko zaczyna się gmatwać.

Fabuła powieści może zaciekawić już od samego początku. Mnie się podobało, że nie jak poprzednio po lekturze zostawiła pewien niedosyt to teraz otrzymuje dopracowaną historię z interesującymi postaciami. Czasami pełną mroku, ale zazwyczaj przezabawną i przyjemna opowieścią, od której nie można się oderwać. Przygody Tiffany są pełne niebezpieczeństw i ciekawe. Pojawienie Nac Mac Feegle wnosi jeszcze więcej do opowieści. Po prostu wypadali fantastycznie gdyż ich rozmowy potrafiłyby...

Sanderka1985 | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Fantastyczna, jak zawsze zresztą, książka ze Świata Dysku w sam raz na zimowe wieczory, kiedy szybko robi się ciemno i "depresja" puka do drzwi. Polecam serdecznie wszystkim fanom Pratchetta, ale nie tylko.

Betoniarka | 2014-03-18
Na półkach: Przeczytane, Mistrz T.P.

Kto zna Pratchetta ten wie, że seria o Tiffany jest chyba bardziej przeznaczona dla młodszych czytelników. Z tego też względu nie szaleję na jej punkcie. Z "Zimistrzem" jest trochę inaczej - po prostu przyjemnie się go czyta. Jest lekki i zabawny. Fabuła jest wciągająca. I choć brakuje mu trochę sarkazmu, cynizmu i absurdu większości powieści ze Świata Dysku - polecam. Choćby jako odpoczynek od Ankh-Morpork. ;)

Leelunia | 2013-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Czy taniec może okazać się fatalny w skutkach? O, tak, zwłaszcza, jeśli tańczy się czarnego morrisa z Zimistrzem - żywiołakiem i władcą zimy, a jest się młodocianą czarownicą. Ogólnie wiadomo, że zakochany chłopak sprawia pewne kłopoty, ale w tym przypadku są to kłopoty znacznie poważniejsze nawet od groźby rzucenia się z mostu w razie kategorycznej odmowy. Czy Kredzie grozi wieczna zima? A może jednak Tiffany uda się ja uratować, chociaż dopiero od niedawna nosi spiczasty kapelusz i nawet nie ubiera się na czarno?

Aria | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Ogólnie rzez biorąc nie lubię za bardzo tego autora, ale to książka może jeszcze być.

bursztynowa | 2012-04-18
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Po "Zimistrza" sięgnęłam na chybił trafił i po przeczytaniu mogę powiedzieć, że to wcale nie był głupi wybór. Co prawda po lekturze nadal niewiele mi mówi wyrażenie "Świat Dysku", ale za to na kilka godzin wpadłam po uszy w niesamowity świat pełen wiedźm ze szpiczastymi kapeluszami i zabawnych niebieskich ludzików Nac Mac Feeglów, które pomagają Tiffany, początkującej czarownicy stawić czoła licznym niebezpieczeństwom. Jest tam nawet ser Horacy (dla mnie to totalny odjazd!).
Świat, jaki przedstawił Pratchett jest pełen baśniowości, magii i aluzji do... no właśnie do czego? Powiedziałabym, że do naszego ziemskiego, człowieczego świata. A poza tym ta lektura to bujanie w chmurach (albo raczej latanie ma miotle) i świetna zabawa.

Monique | 2011-02-08
Przeczytana: 2007 rok

Czytałam to w idealnym okresie - święta,za oknami śnieżek ;) Bardzo zimowy klimat jest w tej książce,dziwnie by się ją na wakacje czytało ;)
Tajemniczość,las,zima,czarownice,duch zimy-to ta książka. Różni się jednak językiem,taki jakis dziwny momentami,ale to podobno wina tłumaczenia,bardzo możliwe. Polecam!

Hannya | 2014-12-11

Mimo, że nie przepadam za książkami Pratchett'a gdzie występuje Tiffany ta akurat mi się spodobała, bo Nac Mac Fleeglowie mieli tam cudne momenty.

Konrad Olejnik | 2015-02-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mając cztery, pięć lat co wieczór słuchałem opowiadania o Królowej Śniegu i z tą zimną historią o ciepłym przesłaniu wiążę wspomnienie mojego dzieciństwa.
Przygoda Tiffany i Rolanda jest niezwykle podobna do historii Kaja i Gerdy. Do tego dorzućmy elementy mitologii i nieco ludowego folkloru, a całość oprawmy czarnym humorem, i przesiejmy przez "głowologię", a otrzymamy powieść od której ciężko się oderwać na choćby dwie sekundy... Łojzicku. Pominąłem jeszcze Nac Mac Feeglów i Horacego.
Kolejna odsłona Świata Dysku kierowana do młodszych odbiorców, a którą starszy czytelnik może przeczytać z równą przyjemnością.

P.S. Jakoś nie mogę się oprzeć wrażeniu, że wrony za oknem jednak są zbyt ciekawskie

miss_anonymous | 2013-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Jestem trochę nieobiektywna, bo lubię powieści Świata Dysku związane z czarownicami, więc z mojej strony już za bohaterki duży plus. Do tego dochodzą Nac Mac Feegle, mądrość i humor Pratchett'a i mamy kolejne udane dzieło :)